krogh

Zgomot metalic numai intre 27 si 28 km/h

Recommended Posts

Salutare.

Nu stiu daca am postat unde trebuie, daca trebuia la Tehnica atunci cer scuze si rog un moderator sa mute discutia.

Uneori se aude un sunet metalic, ca de disc care atinge dar nu hascaiala infundata ci zdranganeala metalica, scurta si ascutita.

Se aude destul de rar si numai intre 27 si 28 km/h.

Prima banuiala a fost ca atinge discul in etrier.

Am demontat (pe rand) etrierele de la frane si tot se auzea zgomotul.

Bicicleta Cube Reaction Hybrid HPA PRO, frane Shimano 315, discuri de 180, cauciucuri cu crampoane Rapid Rob 29x2.35.

Am fost la doua service si au spus ca nu au ce sa faca pt. ca pe stand nu se aude nimic si cica ar fi oarecum normal ca mai flexeaza furca, cadrul, roata si ca e ok asa.

Pareri?

Salut!

Nu m-am putut împiedica să zâmbesc la precizarea cu 27-28. :)

Însă chestiunea e reală, și se întâmplă prin flexarea ansamblului furcă-axul roții, care implica automat și discul, in raport cu plăcuțele.

Ce greutate ai și ce ax are roata față?

Eu, deși un tip destul de ușor (73 kg) pățeam același fenomen când îmi montasem niște qr din alea de titan, foarte ușoare. Se auzea zumzăit mai ales în curbe și la viteze mai mari.

Am pus niște qr Shimano XT sănătoase și s-a rezolvat definitiv.

Un alt aspect ar putea fi un disc îndoit.

• Upvote 1

Si pe mine m-a amuzat limita aia foarte strânsă. Ceva in genul reporterilor "zeloși": In jurul orei 18 și 32 de minute a inceput ploaia.
Totuși, până acolo sau dincolo de viteza asta nu se manifestă?
Se aude cand pedalezi, sau si cand nu pedalezi?
Dacă frânezi (chiar foarte usor) se mai aude?
Se aude pe mai multe rapoarte?
Sincer, in afara de o posibila flexare, nu am idei, dar macar încerc sa elimin pe rând cauze sau sa localizez.
Ai examinat cauciucurile daca au ceva infipt/agățat?

• Upvote 1

Am 115 Kg, bicicleta are 20 si ceva de kg, butuci Shimano nu stiu de care dar nu scrie Deore sau ceva asa ca banuiesc ca niste entry level Shimano.

Am vitezometru si din acest motiv am precizat acel interval de viteza. Sub 27 km.h nu face, daca trec de 28 km.h iar nu face. Strict numai in acel inerval face zgomot.

Am incercat cu apasare fina a manetei de frana si parca zgomotul vine de pe spate si parca atunci cand apas fin de frana de pe spate nu mai face. Insa e greu sa fiu sigur pt. ca face rar. Rar dar enervant.

Face zgomot indiferent daca pedalez sau nu, daca sunt pe pinioane diferite, daca sunt pe drum drept sau la vale.

Cauciucurile nu au nimic infipt/agatat insa cauciucul spate e oarecum descentrat. Janta e dreapta insa cauciucul de pe spate nu e perfect drept ca cel de pe fata. M-am chinuit sa-l reasez de 3-4 ori cu apa si sapun si a iesit ceva mai bine dar tot nu perfect.

Am gasit si modelul de butuc. Nu mai pot edita mai sus.

Sunt Shimano HB-TX505. Sunt buni sau rai? Din cate stiu eu, TX e gama Tournei, asa e?

Da, sunt Tourney, pe bile. Dar nu de butuc intrebam, ci de ax. Posibil sa flexeze fiindca esti (foarte) greu.

N-ar fi rau sa iti iei niste roti cu 36 de spite, plus o pereche de qr SLX/XT/ La greutatea asta, cred ca e necesar.

Nu in ultimul rand, redu greutatea corporala.

• Upvote 1

Am redus deja greutatea, acum 3 ani aveam 130 Kg si am scazut la 115 mergand cu bicicleta anterioara care era mai modesta la dotari dar a rezistat excelent.

Posibil sa fi suportat mai bine greutatea pt. ca avea roti mai mici (de 26") care flexeaza mai putin si discuri mai mici de 160.

Vezi sa nu fie spitele slabe.
Roata poate fi centrată bine, dar sa nu ai tensiunea corecta in spite.

• Upvote 1
  • Like 1

Ce descrie el sugereaza o rezonanta. 

Schimba cauciucul, macar de proba. 

Sa zicem ca il pui pe cel de pe spate, pe fata.

Desi, sunet metalic?

Quick release prea slab?

• Upvote 1

Am tras de spite si par tensionate, la mana.

Am citit pe alte forumuri prin afara ca e posibil sa fie de la cauciucuri cu crampoane asa cum am eu care la o anumita viteza e posibil sa faca vibratii care sa produca rezonanta.

Am dat comanda de cauciucuri de sosea cu balon mare, Continental Cruise Contact 29*2.2 cu profil relativ lin. Revin dupa schimb in cateva zile.

Quick Release erau foarte tare stranse initial. Abia de le-am desfacut si la 115 kg si 1.80 nu pot spune ca sunt fara forta in maini. M-am chinuit putin sa le desfac. Acum le-am strans mediu, sotia sunt sigur ca nu are nici o sansa sa le desfaca cu mana. Trebuia sa le strang foarte tare asa cum erau din fabrica?

Un QR este facut sa fie strins/desfacut cu mina fara un efort considerabil. La vechea bicicleta daca stringeam prea tare QR-urile incepeau discurile sa atinga etrierele intr-un mod ciudat, doar in anumite pozitii. Roti Mavic, QR Mavic, discuri si frine XT. Asta ca sa evit comentariile legate de componente proaste. Pur si simplu din cauza fortelor prea mari ceva incepea sa flexeze.

Edited by Traveller
  • Upvote 1

Sa imi corecteze cineva dezacordul ala de la "fortelor prea mare" pentru ca vad ca masoneria mi-a furat si butonul de edit.

• Haha 1

Nijte nenorociți, stau un sfert de oră și după aia fură butonu! :P

Și revenind la cestiune: despre ce bicicletă vorbim, de fapt?

• Haha 1

Despre o bicicletă electrică, 27-28 fiind destul de aproape de 25-ul la care ar trebui să dispară asistarea.

Aha. Deci ăștia pe o biclă electrică de, cît era, 10 mii de lei?, au găsit de cuviință să pună niște roți cu butuci Tourney?!

• Thanks 2

E vorba de bicicleta din semnatura. Un Cube care nu e 10 mii ron ci 9999 ron fara reducere. http://www.bikexpert.ro/biciclete/bicicleta-cube-reaction-hybrid-hpa-pro-500-grey-blue-2017

Asistarea se opreste la 25 si pana la peste 27 mai am de dat ceva la pedale. Dar nu am observat sa iaba legatura cu motorul pt. ca acel sunet se aude si la vale, fara sa pedalez si chiar si cu motorul oprit.

PROBLEMA REZOLVATA!

Am montat cauciucuri fara crampoane, Continental Cruise Contact 29*2.2 si nu mai atinge nimic, totul e perfect acum.

Am castigat si 5kmh in plus la viteza, acum merg lejer la 30km/h (motorul se opreste la 25) si ajung fara prea mare chin la 35km/h pe drum drept. Inainte cu greu ajungeam la 30km/h.

Singura parte negativa daca pot spune asa e ca ma asteptam ca balonul sa fie mai mare la noile cauciucuri. La pretul de 60 ron bucata ma declar multumit dar la primavara cred ca o sa cumpar Big Apple cu latime de 2.35.

• Upvote 1
  • Sad 1

Felicitări, ți-ai cumpărat bicicleta greșită! Ca să nu zic de bicletele fără pedale și motor cu ardere internă... L-)

kVWB04R.jpg

• Upvote 2

în urmă cu 6 ore, krogh said:

Am montat cauciucuri fara crampoane, Continental Cruise Contact 29*2.2 si nu mai atinge nimic, totul e perfect acum.

Nu cauciucurile erau problema. Inseamna ca nu aveai roata montata ca lumea in drop-outs sau nu era strinsa cum trebuie in qr.

Acuma la montajul noilor gume roata a fost montata cum trebuie.

De ce vrei balon mai mare? 29x2.2 ar trebui sa fie suficient, mai ales ca, din ce vad, te dai pe sosea. La ce ti-ar trebui 2.35? Si intai ar trebui sa te asiguri ca poti pune 2.35, daca incape (mai ales pe spate).

Serios, mi se pare ca ai facut niste alegeri cel putin bizare cu bicicleta asta, dar nah, daca tu te simti bine, aia e.

• Upvote 1

Din pacate nu am putut sa imi dau cu parerea, ma depasea subiectul, insa l-am urmarit. Ce pot zice e ca bine ca s-a rezolvat. Omul cat traieste, invata. Spor la pedalat :) 

LE. Are dreptate @Traveller, 2.35 pentru sosea si din cand in cand padure e nitel prea mult. Noi, inainte, mergeam cu 2.0-2.1 si nu ne-am plans niciodata la nivelul nostru de "entuziasti" de dat. Nu vad de ce ar trebui mai mult in ziua de astazi. Si aveam si prieteni mai durdulii in gasca, tineau pasul cu noi si era fun!

• Upvote 1

7 hours ago, Traveller said:

Nu cauciucurile erau problema. Inseamna ca nu aveai roata montata ca lumea in drop-outs sau nu era strinsa cum trebuie in qr.

Acuma la montajul noilor gume roata a fost montata cum trebuie.

Pai si inaine si acum tot eu am strans QR-ul. Cauciucurile le-am montat singur. si facusem o reasezare pe janta si inainte, la cauciucurilor vechi.

De ce vrei balon mai mare? 29x2.2

Pentru confort si siguranta. La bicicleta veche pusesem Crazy Bob de 2.35 si mi-au placut foarte mult.

Serios, mi se pare ca ai facut niste alegeri cel putin bizare cu bicicleta asta, dar nah, daca tu te simti bine, aia e.

Eu as fi vrut full suspension electric sau fatbike electric dar erau cu 50-100% mai scumpe.