Sign in to follow this  
Claudiu Moga

Tur de 3000km in 30 zile in Romania si Republica Moldova in vara 2018

Recommended Posts

Va salut!

Pt. vara urmatoare voi face un tur de aproximativ 3000km in aproximativ o luna prin Romania si Republica Moldova pt. a sarbatorii 100 de ani de la Marea Unire si 20 de ani de activitate cicloturistica pe plaiuri mioritice si europene.

Turul va cuprinde cele mai frumoase zone din Carpatii Occidentali, Orientali, Transilvania, Bucovina, Moldova, Tinutul Secuiesc etc.

Voi veni cu detalii mai tarziu pt. ca nu stiu exact perioada din vara cand voi face tura dar traseul il am deja creionat!

In caz ca este cineva interesat sa ne intalnim la o poveste, suc sau bere si poate chiar sa pedalam impreuna pe orice distanta a turei. sunteti bineveniti!

Daca aveti sugestii sau intrebari va stau la dispozitie!

Sincer m-as bucura sa ma intalnesc cu alti cicloturisti, ciclisti sau simpli iubitori ai mersului pe 2 roti din Romania si Republica Moldova in turul de la anul!

cu prietenie,

Claudiu

Salut

Ar fi bine daca ai impartasi cu noi traseul pe care intentionezi sa-l parcurgi. Iar referitor la timp - cel mai bine e sa incepi calatoria cand temperatura e +20...+25 ziua iar noaptea +8 si mai mult. Nu as spune ca e imposibil pe +35..40, dar se transforma intr-o joaca de "supravietuire" cu calduri imposibile. Am dat o tura in a doua jumatate lunii mai cu temperaturile mentionate mai sus, desigur am avut un sac de dormit si uneori am tras si cateva sloiuri de haine adaugatoare noaptea, dar in schimb toata ziua pedalezi in comfort si practic nu perspiri. Iar cand in iunie au lovit caldurile, nu am regretat nici o clipa ca am ales concediul pe aceasta perioada.

Desigur ca fiecare are perceperile sale despre comfort si posibilitati.

Planific si eu o tura prin Carpati in topic-ul vecin, iar daca totul va fi bine pana atunci, cine stie - posibil pedalam impreuna o parte a traseului.

Traseul va arata cam in felul urmator! 

harta-romania-engleza.jpg

Multumesc Asitaka pt. interes si pt. sfaturi! Poate ne vedem pe traseu! 

Sa auzim de  bine!

Claudiu

Iti recomand https://ridewithgps.com  pentru planificarea turelor. Este simplu si avem posibilitate de a analiza detaliat traseul. Din cate inteleg din poza doresti sa treci pe la Orheiul Vechi. Intradevar un loc frumos. Peobabil te vei ridica pana la manastire iar apoi poti cobori inapoi si sa urmezi poteca de sub deal, pentru a nu urca din nou pe asfalt. Este si un izvor acolo la 150m de la intrarea in satul Trebujeni. In oraselul Orhei langa satul Cismea este o cafenea recomandata de foarte multi ciclisti care circula intr-acolo pentru zeama foarte gustoasa.

Mai tarziu in Arionesti vei avea parte de o coborare de asemenea frumoasa, sau o urcare brusca, in dependenta de directia  in care circuli.

https://ridewithgps.com/routes/26398975

Apropo, am corectat putin trackul din mesajul anterior. Uitasem inca ceva - la Floresti este o cafenea -  "La Romanul "(langa lacul Komsomol, ascunsa intr-o padurice departe de drum) am mancat acolo o ciorba de vacuta foarte delicioasa, la doar 30 mdl, recomand, merita cei cativa km in plus.

* In caz ca vei dori sa circuli pe asfalt

Multumesc frumos Pavel de informatii, sfaturi si sugestii.

Vreau sa te intreb daca cetatenii romani pot intra in Transnistria doar cu buletinul sau trebuie pasaport? 

Pt ca nu reusesc sa folosesc aplicatia recomandata pt. planificarea turelor voi scrie mai jos planul turei pe zile.

Am facut deja o modificare, voi pedala si prin Carpatii Meridionali.

Traseul turei din 2018 la care visez de 100 de ani daca-mi permiteti expresia!

1) INEU - Beliu - Olcea - Suncuius - Finis - BEIUS

2) B - Budureasa - Stana de Vale - Remeti

3) R - lacul Dragan - Valea Draganului - Ciucea - Huta

4) H - Agrij - Romanasi - JIBOU

5) J - Babeni - Bizusa Bai - Ileanda - TARGU LAPUS

6) T L - Suciu de Sus - Botiza

7) B - Bogdan Voda - Bocicoel - Viseu de Jos

8) V J - Moisei - BORSA - Carlibaba

9) C - Mestecanis - Pojorata - Chiril

10) C - Crucea - Borca - Valeni - Stanisoara - Malini

11) M - Cornu Luncii - Botesti - Frumoasa - SUCEAVA

12) S - Zvoristea - DOROHOI - Dragalina - Darabani

13) D - Horodistea - Radauti Prut , aici intru in Republica - Lipcani

14) L - Caracusenii Noi - Briceni - Corestauti - Ocnita

15) O - Pocrovca - Decebal - SOROCA

16) S - Alexandru cel Bun - Solonet - Tipordei - Japca - Sanatauca

17) aici intru in Transnistria daca se poate cu buletin - Camenca - Rascov - Ribnita - Dubasari

18) D - Vadu lui Voda - Criciova - CHISINAU

19) C - Capriana - Stolniceni - Hancesti- Bujor - Leuseni - Albita

20) A - HUSI - Tarzii - VASLUI - Ivanesti

21) I - Secuieni - BACAU - Pustiana - Comanesti

22) C - Palanca - MIERCUREA CIUC

23) M C - Baile Homorod - ODORHEIU SECUIESC - Mugeni - Cristuru Secuiesc

24) C S - SIGHISOARA

25) S - Laslea - Biertan - Richis - Barghis - Altana - Cornatel - SIBIU

26) S - Ocna Sibiului

27) O S - Cristian - Orlat - Gura Raului - Paltinis

28) P - Obarsia Lotrului 

29) O L - PETROSANI

30) P - Uricani - campu lui Neag - Cerna Sat

31) C S - Baile Herculane

32) B H - Armenis - Slatina Timis - Garana

33) G - RESITA - LUGOJ

34) L - Lipova - Siria - INEU

Posibil sa ma odihnesc si cateva zile pe traseu unde voi avea nevoie sau pofta.

Tura va avea in jur de 3000km si pana in 40 zile cu un buget probabil de pana in 500EUR!

Traiasca cicloturismul!

Da, in Transnistria poti intra doar cu buletinul, nu este ceva complex. La intrare ti se ofera o foita alea "viza" pe care trebuie sa o arati la iesire. De la Dubasari iti recomand drumul ocolis prin Criuleni-Slobozia Dusca-Onitcani-Goian- drumu'i plat(doar o urcare spre Cricova. Pe la Vadul lui Voda ai parte de urcus/coboris); iar daca planifici sa vizitezi Cricova pai asa-i chiar mai bine.

Decizia insa iti apartine :)

Cum ti-am recomandat mai devreme foloseste rwgps si vezi relieful referitor la urcari/coborari, in caz ca te influenteaza.

Multumesc frumos Pavel de informatii!

Te-as mai ruga cand ai timp daca poti sa-mi raspunzi la cateva intrebari.

1) Care este cea mai buna bere din Republica si cat costa la carciuma? Se gasesc baruri in sat sau doar in comuna?

2) Aveti stranduri in Republica? Daca da, pe unde? In ce orase si ce-mi recomanzi?

3) Aveti vreo statiune sau locatie cu apa termala, cu infrastructura sa poata turistii sa se relaxeze?

4) Ce restaurante, carciumi imi recomanzi pe traseul meu, daca stii?

5) Este periculoasa camparea gratis, adeica wild campingul la voi, si daca cunosti campinguri amenajate pe ruta mea?

6) Ce mancare imi recomanzi la restaurante si cat de des gasesc localurile care servesc masa pe traseul meu?

7) Cat costa o ciorba, o pizza, un gratar, o bere, o cafea, o tochitura moldoveneasca, o ciocolata si 1kg de cirese?

8) Ce manastiri si obiective turistice imi recomanzi sa nu ratez?

Multumesc anticipat!

1) Beri. Nu pot sa spun care-i cea mai buna. Trebuie sa gusti. Citind jurnale de-ale turistilor de prin EU am gasit mentiunea precum ca toata berea de la noi seamana cu pisa de cal. E oarecum adevarat. Dar printre toate tipurile, oarecum imi plac mai mult Bergenbier/Orasul Vechi/Oettinger/Оболонь. Chisinau blonda nu mi-a placut deloc. Iar desigur ca cea mai buna varianta ar fi berea la pahar - in aceasta varianta Chisinau e destul de buna dupa o zi obositoare.

2) Stranduri. Din cate inteleg acestea sunt aqua parcuri. Deci avem doar unul in tara. Situat la 10 km de Chisinau spre nord, chiar in apropiere de suburbia in care locuiesc.
http://aquamagic.md/

3) Ape termale nu cunosc sa existe.

4) Restaurante. Cu parere de rau nu prea vizitez restaurante ca sa-ti pot recomanda ceva concret si preturile. In tura mai des ma alimentam cu conserve, atrageam atentia doar la cafenele simple fiindca ma interesau preturile minim posibile. Cel mai bine este sa intrebi de cineva, posibil sunt si diferite ospatarii. La Chisinau poti vizita Kebab(40mdl/buc)/La placinte/etc. La Hancesti este de asemenea o cafenea unde se prepara gustos Taverna la
Ejik (Arici) .

5) Camparea. Locuri pentru campat nu exista. Este de dorit sa campezi anume Stealth (mi se aminteste filmul Behind the Enemy Lines cand ma aflam in cautare de un loc de campat). Ai grija sa nu fii vazut oprindu-te undeva, sau aranjind cortul. Cauta locuri care nu sunt usor vizibile ca ex: din cealalta parte a dealului, din partea drumului, de pe pozitie inaltata in caz ca esti in vale; este de dorit sa-ti maschezi prezenta la maxim. Pune crengi deasupra biclei in
caz ca e necesar. Pozitioneaza-te cam la 50-100m de drum (sau pe pozitie mai inalta decat drumul) in dependenta de vegetatie, ca sa nu fii observat de cineva in caz ca se opreste la o usurare.

Daca vezi pe cineva in timp ce cauti un loc de campat, nu te lenevi si indeparteazate cat mai departe ca sa fii pierdut din vizor   (ciobani/padurari mai des). Cel mai des niste tufisuri care te inconjoara din toate partile si sunt cat tine de inalte sunt locuri binevenite. 2 ucraineni s-au ales cu biciclete furate dupa ce au campat in spatiu deschis langa un sat. Din fericire si-au recuperat biciletele dupa adresarea la politie.

6) Locuri cu posibile cafenele ar fi: Briceni/Ocnita/Soroca/Chisinau/Hancesti. In sate simple cafenele nu exista. Iarasi ma repet - daca esti anume interesat de cafenele intreaba localnici.

7) Ciocolata 20; Ciorba 20-40; Gratarul ar fi 50-150 in dependenta de platou; Pahar bere 15-30 in dependenta de marca (Chisinau este cea mai ieftina); de cirese chiar nu m-am interesat anul acesta, fiinda am avut acasa :)

8) Manastirea Calaraseuca langa Ocnita, desigur ca cetatea soroca la Soroca; Langa Sanatauca gasesti Manastirea Japca.

Multumesc frumos de informatiile pertinente!

Cand ne intalnim o sa fac cinste!

Ti-am desenat si traseul tau folosind punctele intermediare. 
Referitor la Dubasari - poti urma traseul propus de mine spre Cricova deoarece este plat cu o singura urcare insa brusca + ai parte de 2 izvoare in 10 km.

La Capriana nu iti recomand drumul spre Straseni, am auzit insa ca a fost reparat capital dar traficul este unul infernal si drumul este ingust(practic mergi pe alaturi ca pe drum de tara) insa nu am verificat ca sa pot confirma, posibil in saptamanile urmatoare ma voi deplasa in directia aia sau voi intreba p/u a concretiza. Iti propun o alternativa - aici poti vedea traseul de deplasare pe off-road spre Capriana prin padure parcurs de localnici dupa care te poti ghida folosind aplicatia pe android LocusMap

https://ridewithgps.com/trips/4489515

si aici este traseul tau care ti-l poti copia si redacta, il poti gasi si in cautare pe RWGPS

https://ridewithgps.com/routes/27244141

P.S. Prives acum traseul tau si vad ca avem o multime de puncte si sectoare comune  :)

@asitaka

Se pare ca planurile lui Claudiu s-au schimbat si ca isi va petrece vara in Cipru.

Sau cel putin asta rezulta din postarile lui:

@gibonu , da deja vad si eu, bine ca mi-ai aratat.
 Sa speram ca cel putin o sa prinda bine candva traseul desenat, sau cine stie - pana atunci Claudiu va invata planificarea pe RWGPS

Multumesc Asitaka pt. informatii si ajutor!

Soarta a facut sa ajung angajat in Cipru dar pe viitor cand o sa am timp o sa fac si tura asta si o sa tin cont de sfaturile tale.

Cat despre planificarea pe RWGPS nu se pune problema, sunt de moda veche si antitalent la astfel de chestiuni, raman la o modesta harta de hartie. Dar traseul desenat sigur ca va prinde bine!