Sign in to follow this  
Mookyama

Care suport de gadget GPS e mai smecher, Garmin sau Bryton?

Recommended Posts

12 minutes ago, majikstone said:

90% din ce se vinde sunt suporti compatibili Garmin. Daca cumva strici/rupi suportul din pachet, va trebui sa il inlocuiesti cu altul identic fabricat tot de Bryton. Daca ai mai multe biciclete si ai nevoie, deci de mai multi suporti, va trebui sa cumperi tot suportii lor. E la fel ca povestea cu Apple si cablurile lor proprietare.

Statistica ai facut-o dupa ce anume? Fiecare firma are suportul lui proprietar, nu e nimic rau in asta, e marketing, chiar daca nu convine, fiecare are sistemul lui de prindere mai bun, mai prost, e treaba lor. Nu vad ceva rau in asta. Iar comparatia cu Apple ce legatura are, pe piata sunt Apple si Android/WM. Deci doua tipuri. Cum si aici sunt Garmin, Suunto, Polar, Bryton, Wahoo, etc. fiecare cu sistemul lor proprietar, deci mai multe tipuri si toate diferite.

Iar din ce zici tu, acest segment de market e detinut de Garmin. Ceea ce nu e tocmai corect. Nu inteleg de ce e vina lor datorita faptului ca pe piata se vinde mai mult Garmin care sunt ceva mai vechi in domeniu si au mai multe produse pe piata si ca asta ar fi un minus pentru ceilalti :) In fine...si imi mai zici mie ca o iau pe aratura.

Ca veni vorba legat de soft, prefer Suunto fata de Garmin. Plus ca poti customiza ecranele din softul din telefon, ceea ce mi s-a parut o chestie tare desteapta. Totul e simplu, mare, clar, fara o gramada de chestii pe care nu le folosesti. La Garmin nu folosesc softul decat pentru upload si intru in cont o data la 2.000 de ani exact pe motivul asta. Plus ca designul e tare urat, dar asta tine de gustul fiecaruia.

Bryton mi-a fost si mie recomandat peste 520, insa ceva, nu mai stiu ce, nu mi-a fost ok aproximativ acum un an. O alta varianta ar fi fost modelele de la Wahoo.

Super, mersi!

Apropo de patente, povestea suna asa

The patent infirngement lawsuit has been filed at the U.S. District Court for the District of Kansas and accuses Bryton of "products of mimicking the appearance and functionality of Garmin’s popular Edge® cycle computers, resulting in the infringement of Garmin’s design and utility patents".

Deci imi suna a găinărie care n-are nici o legatura cu furtul intelectual al vreunui patent tehnologic, ci doar cu aspecte legate de design. Cam ca si Apple care a dat in judecata Samsung pentru ca forma tabletei Samsung era prea apropiata de cea a Apple. Plus ca discutam de un proces din 2011, intre timp baietii au lansat cu totul alta gama de modele. Water under the bridge...

11 minutes ago, Mookyama said:

Statistica ai facut-o dupa ce anume?

Statistica e ochiometrica. Dar intra tu frumos pe Bike24 (sau orice alt magazin online similar), da o cautare dupa suporti de gps si spune-mi te rog cate modele sunt compatibile Garmin si cate modele sunt compatibile Bryton. Hint: sunt fix 2 modele compatibile Bryton. Numara-le tu pe alea compatibile Garmin :P 

Nu am discutat de care e mai bun sau mai prost sau de ce unii au monopol si altii nu. Discut de faptul ca in data de 20.11.2017 pe piata suportilor de ghidon aftermarket pentru GPS-uri se gasesc mult mai multe modele compatibile Garmin decat compatibile cu alti producatori aparuti ulterior pe piata si care ocupa o cota mult mai mica din piata. Ceea ce inseamna ca in calitate de cumparator ai mult mai putine alternative cand cumperi suporti non-garmin decat cand cumperi suporti garmin. Iar existenta mai multor concurenti pe piata inseamna, in orice economie capitalista, un pret mai redus al produsului, asta presupunand ca baietii nu se organizeaza in oligopoluri sau carteluri. Si presupunand o substituibilitate cat de cat perfecta a produselor.

PS: stii ce agasant e sa trebuiasca sa scriu de 2-3 ori acelasi post pentru ca tu intelegi din el cu totul altceva?

• Upvote 1

Apple Wins $120 Million From Samsung In ‘Slide To Unlock’ Patent Lawsuit

US Supreme court. Gata.

în urmă cu 10 minute, majikstone said:

Deci imi suna a găinărie care n-are nici o legatura cu furtul intelectual al vreunui patent tehnologic, ci doar cu aspecte legate de design. Cam ca si Apple care a dat in judecata Samsung pentru ca forma tabletei Samsung era prea apropiata de cea a Apple.

The ruling involved some smartphone features Apple alleged were copied by the South Korean electronics giant. Samsung had claimed these features were “obvious” and thus not able to be patented.

Și tot la US Supreme court e și ăsta:

In addition to this patent infringement case, there is also a bigger lawsuit that originally gave Apple over $1 billion win over Samsung. Apple claims Samsung copied the iPhone’s rounded edges, flat screen, and app arrangement.

scuze de offtopic

• Haha 1

" userid="5274"]  Apple Wins $120 Million From Samsung In ‘Slide To Unlock’ Patent Lawsuit
US Supreme court. Gata.

The ruling involved some smartphone features Apple alleged were copied by the South Korean electronics giant. Samsung had claimed these features were “obvious” and thus not able to be patented.

Și tot la US Supreme court e și ăsta:
In addition to this patent infringement case, there is also a bigger lawsuit that originally gave Apple over $1 billion win over Samsung. Apple claims Samsung copied the iPhone’s rounded edges, flat screen, and app arrangement.

scuze de offtopic
Cu singura diferenta ca Bryton chiar au furat designul si functiile de la Garmin, acum poate au dezvoltat si ceva diferita dar in trecut erau copie 1 la 1

Sent from my SM-J330F using Tapatalk

Just now, krazyeone said:

Cu singura diferenta ca Bryton chiar au furat designul si functiile de la Garmin, acum poate au dezvoltat si ceva diferita dar in trecut erau copie 1 la 1

Pai sincer m-am uitat la niste video reviews la 330 si 530, nu seamana de nici o culoare meniurile sau designul cu nimic similar de la Garmin (nici din generatiile mai vechi, gen Edge 500, nici din astea mai noi). La modele mai vechi de la Bryton (din perioada procesului) nu m-am uitat, probabil ca ai dreptate cu privire la ele.

Păi și Samsung chiar a furat, io ce zic?

Cred ca citesti printre randuri @majikstone. Negru pe alb, ce treaba are Apple in discutia asta? Ca o paranteza, e ca si cum ai zice ca Napolact se face din lapte. Am scris foarte clar ca fiecare firma are sistemul lor proprietar si ce e rau in asta. Bine ca tu vezi un minus ca au Bryton sistemul lor proprietar, dar daca luai Polar ziceai acelasi lucru. Sau alte modele. Iar daca aveai Polar si doreai Garmin, ziceai acelasi lucru. Deci ce vorbim?

Mi-am pierdut nitel timpul si am cautat de curiozitate : Bryton merge pe suportul Garmin, dar nu il blocheaza. Iar daca sapai nitel, oamenii chiar s-au chinuit sa faca third party mount. Si chiar am specificat ca sunt mai multe produse Garmin pe piata decat Bryton, ceea ce e normal. Acum ce faci, imi dai dreptate cu alte cuvinte, iar apoi dai cu busuioc? 

E tare agasant sa vezi in general pe forumuri pe cineva ca afirma niste aspecte fara sa se intereseze nitel inainte si mai ales sa continue sa faca asta. Eu am aflat in cateva minute si din prima pagina de pe Google. 

LE. Tocmai s-a pus putin rahat si pe threadul asta, Apple, Samsung. Ce mai urmeaza, Nikon vs Canon? Piper alb vs piper negru? BD in actiune? :) O zi faina baieti, discutia "constructiva" a ajuns distructiva, deci o pierdere de timp.

Nu stiu unde ai gasit tu ca Bryton 330 sau 530 ar fi compatibile cu suportii Garmin, eu am gasit fix contrariul. Nu discut de adaptoare sau luat la pila.

Despre standardele proprietare si monopolul pe anumite tehnologii si concurenta si impactul lor in pretul final al unui produs, citeste de inca 5 ori postul anterior.

• Upvote 1

24 minutes ago, majikstone said:

Hopa, de asta cu "Slide to Unlock" nu stiam :)) fair enough...

Aici cred ca este vorba de ceva schimb de informatii  

Eu iti dau niste procesoare si displayuri, tu ceva coduri  ,  si ca sa nu fie pe fata ,  scoatem ceva bani din firma cu procesele astea :) 

Prima pagina de cautare pe Google. Si imi mai zici ca te pun eu (oare?) sa repeti :P Am gasit in doua locuri, intr-un review si pe un forum, rapid, scroll, Ctrl+F. Si am gasit si varianta in care poti pili nitel. Practic pare sa fie acelasi lucru, vorba lui @krazyeone, insa personal nu mi-as bate capul, au ei avocatii lor. Daca e mai misto decat Garmin cred ca asta e tot ce il intereseaza pe cumparator.

Zici de postul anterior legat de Samsung vs Apple in care zicea Samsung ca e "obvious" si fara vreo legatura cu discutia despre GPSuri, caci daca e sa comparam procesele lumii, Vs vs VS, nu ne-ar ajunge forumul asta? Sau al tau legat de meniurile Garmin vs Bryton? Ca nu am inteles tare bine, a deviat discutia.

Sau zici de al meu, in care ai aruncat o chestie generala, intortocheata, doar ca sa para nitel mai interesant si pe care o stie si omul de rand, dar despre care s-au scris tone de hartie? Pot zice ca te contrazici nitel dintr-o discutie mai veche prin care ziceai ca nu intelegi de un produs e mai scump decat celalalt. Se pare ca intelegi. Stiam si atunci ca intelegi. Ca nu il accepti e o alta poveste si probabil e in detrimetrul tau personal. Alegerea iti apartine in totalitate, likewise. Dar totodata stiu ca atunci cand ti se pune pata pe ceva, nu mai te scoate nimeni din ale tale :) Poti sa ma contrazici? 

Tot ceea ce doream sa zic e faptul ca o firma care isi face adaptorul lor, poate chiar imbunatatit, nu e un minus. Din contra, trebuie sa traiasca si ei ceva. Un minus e pentru firmele care nu fac adaptoare thirt party pentru a face un ban in plus. Asta e un real minus.

De exemplu, Polar nu are husa de silicon cum are Garmin (lasa ca au chinezii), dar au carcasa de plastic de rezerva colorate, care sunt misto de design. Sunt foarte rar persoanele care isi pun huse de silicon pe GPSuri, probabil de asta. Deci, poate fi un lucru rau ca nu au huse de silicon pentru GPS cum are Garmin, dar poate fi un lucru bun ca au carcase colorate cum nu are nimeni. Sau nu au un adaptor de plastic, ci doar de metal, probabil mai greu. Dar nici nu m-am plans pentru faptul ca are adaptorul de metal vreo 5-10 grame in plus, materialul folosit fiind un lucru real negativ dintr-un anumit punct de vedere si pozitiv din altul. Nu l-am cantarit pe motiv ca nu am gasit alt adator pe piata, nici macar third party la acel moment. Totodata unii nu vor sa dea patentul ca sa faca altii bani din accesorii sau altii nu vor sa faca bani ca nu au piata la nr de bucati/modele aflate pe piata :) 

Sa aveti spor, unii mai trebuie sa si lucreze :P

Bai, mai romaneste de-atat nu pot s-o spun.

Suportii Bryton nu sunt fabricati decat de Bryton. Cel putin pe Bike24 nu am gasit alte modele decat pe ale lor.

Suportii Garmin sunt fabricati de Garmin si inca vreo 10 alte firme (SRAM, K-Edge, Superstar Components, PlanetX, Procraft, etc., etc., etc.).

Cand un singur producator are monopol asupra unui produs (Bryton), pretul lui final va fi indiscutabil mai mare decat al unui produs in cazul caruia nu exista monopol (Garmin). Din cauza unui principiu elementar numit concurenta. La fel, disponibilitatea lui va fi mai mica. De exemplu, suporti de Garmin gasesc in Decathlonul "din vecini". Suporti de Bryton nu gasesc.

Iar ca sa intelegi paralela cu Apple si standardele lor proprietare, nu uita ca era o vreme in care cablurile de alimentare / transfer de date pentru Apple nu erau produse decat de Apple si costau undeva la 20-25 de euro bucata, asta in timp ce un cablu micro-usb se gasea pe toate gardurile si costa 5 euro bucata. Chiar si acum cablurile Lightning (produse de producatori terti sub licenta) sunt cam de 1.5-2 ori mai scumpe decat cele micro-usb de calitate echivalenta. De ce? Pentru ca exista un singur producator de terminale care foloseste standardul Apple, si ala e Apple, in timp ce exista sute de alti producatori de terminale care folosesc cabluri micro-usb. Asta inseamna concurenta mai mare si cost mai redus pentru utilizator.

Daca tu consideri ca disponibilitatea limitata, respectiv pretul mai mare pentru un produs nu sunt minusuri, asta e strict problema ta. Pentru orice alt utilizator pretul si disponibilitatea sunt extrem de importante. Suportul ala aero de la Bryton costa 18€ pe Bike24. Suportul actual de Garmin, cu exact aceeasi forma si functionalitate, l-am luat de pe PlanetX cu 4€ si ceva.

Economie de clasa a zecea. Restul e cancan.

In schimb iti dau dreptate ca desi initial gasisem informatia ca nu se pot folosi suporti Garmin pentru computerele de la Bryton, aparent se pot forta sa se potriveasca. Pe scurt, cei de la Bryton s-au asigurat ca din punct de vedere legal si al drepturilor de proprietate intelectuala sa nu fie o compatibilitate oficiala cu suportii Garmin, dar in practica si cu putin scandal se pot folosi.

Bryton uses a tab-mounting system that is very similar to the one currently used by Garmin but isn’t identical. We used our K-Edge mount that is designed for the Garmin, and it worked okay, but it doesn’t have that locking feel when you get it in the cradle. When you use the supplied mount or one of their partnering brands’ mount, you get a secure and confident hold with the same click when it’s centered.

You can force the Rider 530 into a Garmin mount, but with the the mounts being slightly different you may damage the wings if you do this.

In schimb ce am spus mai sus e valabil in continuare pentru orice model de GPS care foloseste sisteme de prindere proprietare si, in special, care nu sunt fabricate de altcineva in afara de producatorul computerelor GPS.

PS: chestia aia de pe Aliexpres e "suport universal". Aka e un suport de Garmin care se potriveste probabil tot cu forta si cu Bryton.

Fit for: Garmin and Bryton all size bicycle computer.
            For example Garmin 200, 500, 520, 800, Bryton rider 20 30 40 and so on..

• Upvote 1

Man, iar repeti acelasi lucruri spuse de mine, cu alte cuvinte. Nu trebuie sa imi explici ca la copii, cred ca inteleg cum merge piata in multe domenii, mai ales ca ai aterizat pe un domeniu in care nu ai lucrat, chiar daca ai citit despre. Stiu ca te pricepi, nu contest asta, dar chiar si la case mari ne mai scapa anumite aspecte. Legat de Apple, nu iti dau dreptate si asta e o discutie neinteresanta si nu e necesara pe threadul asta. Dar adu-ti aminte ca nu esti utilizator de Apple, deci vorbim din auzite despre Apple, nu te supara, iar din 2006 te pot contrazice (am pe cineva in familie care e fan boy si ne certam mereu in gluma). Sunt produse premium, au marketing, istorie, vechime, invoatie, design, ia-o cum doresti. Fie ca iti convine sau nu. Nu degeaba a aparut sloganul "haters gonna hate", totodata nu te obliga nimeni de asemenea sa cumperi. Si la restaurant costa spaghetele 30lei, dar acasa le faci cu 5lei. Ah, ca ai vazut la alt restaurant cu 20lei, deja e alta discutie. 

Hah, esti simpatic. Pai fiecare produs, indiferent care, vine cu un anumit cost. Ti-l permiti, ok, daca nu, pasi...simplu. Ai bani de bomboane, cumperi, daca nu ai, nu rontai. Sadic, dar e economie de gradinita. C'est la vie, mon cheri. 

Chiar nu ti-as recomanda ceva aiurea. Uite, daca nu ti-e bun, imi dai contul tau de PP si iti trimit banii,  dar daca e bun, ti-l dau eu pe al meu sa beau si eu o bere cu @krazyeone cand facem schimb de sei :P Ce nu fac chinezii. Pe scurt, e universal, merge si wahoo si garmin si bryton, sapa acolo in reviewuri :) Cu placere!

ps: Si nu trebuie sa imi dai dreptate, fie si cu bold, nu caut niciodata sa o am, dar imi place sa discut open si amiabil. 

16 minutes ago, Mookyama said:

Chiar nu ti-as recomanda ceva aiurea.

i ask seller before ordering whether it could fit with my wahoo elemnt, they said yes so i order and see the results. the first pic left = whaoo genuine right = their product. 2nd pic wahoo and it's holder 3rd pic wahoo with their product (not only wrong fitting direction but could not lock air all) it might be perfectly fit with garmin but not wahoo elemnt the they told me

shipping was quick. the holder it self is a little weak. the locking cam is loose on the Bryton computer.

Cat despre Apple, cu privire la ce nu imi dai dreptate, ca costa 25 de euro un cablu de alimentare pe site-ul lor oficial si ca era o vreme in care singurele cabluri de alimentare disponibile pe piata din Romania erau cele originale Apple, respectiv cateva copii chinezesti facute pe vapor si care jumatate din timp nu mergeau? Iti fac o poza data viitoare cand merg la Cora cu pretul unui cablu Lightning facut de un producator tert, sub licenta, si al unui cablu Micro USB cu exact acelasi design, acelasi curent maxim de alimentare si de la exact acelasi producator si te las sa te lamuresti cu privire la diferenta de pret dintre ele.

Vad ca nu o dai la pace :) In loc sa merg cu bicla in service, am stat si am lalait-o despre faptul ca pe tine te deranjeaza ca o firma vand scump sau ca nu gasesti in alta parte suport de bicicleta. Sunt un idiot. Mare idiot. 

Cat despre suport, sustin ce am scris mai sus. Cat despre Apple, nu mai repet inca o data ce am zis. Dar te intreb altceva, ai Apple? Nu. Motivele sunt ale tale si personale. Deci discutam lemne, chiar daca as putea sa iti demonstrez contrariul. Daca te deranjeaza asa de mult preturile de la Apple si ce fac ei, de ce discuti despre? Se pare ca te dernjeaza orice e premium si nu intra in "catalognul" tau. Ceea ce e ok, pentru tine. Poate ca altii sunt de alta parere, ai ceva impotriva? 

Ca sa inchid, totusi, suntem pe un forum de biciclete, nu de marketing, frustrari sau preturile Apple. Ti-l cumpar eu suportul de bicicleta, e 20euro in Romania, 18euro pe Bike24, 16eurpe pe BD. Original, da. Ti-l fac pachet doar sa nu te mai aud ca e un minus si e scump si nu fac altii suport pentru tine la x euro in loc de cat se vinde de catre cei de la Byrton.

1 minute ago, Traveller said:

Dar de ăsta ce părere aveți?

https://www.dcrainmaker.com/2017/05/hammerhead-karoo-gps-bike-computer.html

Că pare o concurență ca lumea la astea de vă spargeți voi capul cu ele. :P

Am inteles ca o sa fie new shit.

Dar de ăsta ce părere aveți?
https://www.dcrainmaker.com/2017/05/hammerhead-karoo-gps-bike-computer.html
Că pare o concurență ca lumea la astea de vă spargeți voi capul cu ele. [emoji14]
DOAR o mica problema.
inca nu exista produsul final, ii urmaresc de ceva vreme, dar promite

Din pacate Garmin (cred ca si Polar dar nu sunt sigur) au deviceuri cu navigatie rutabila in device , restul au fie cu ajutorul telefonului

Din cauza lipsei unei concurente reale Garmin isi permite sa isi bata joc de utilizatori si asta pe multi bani

Nici un produs nu este scos la vanzare in faza finala , nici macar beta

Discutam aici de produse noi gen Fenix 3 , Fenix 5, Edge 1030 etc

Sent from my SM-J330F using Tapatalk

• Upvote 3

9 minutes ago, krazyeone said:

Din cauza lipsei unei concurente reale Garmin isi permite sa isi bata joc de utilizatori si asta pe multi bani

Nici un produs nu este scos la vanzare in faza finala , nici macar beta

Discutam aici de produse noi gen Fenix 3 , Fenix 5, Edge 1030 etc

Bine punctat. Foarte multa lume se plange ca nu raspund la emailuri, tichete. Tind sa cred ca au inceput ceva mai devreme. Eu eram intre Fenix 3 si 520, precum am precizat intr-un post, asta dupa ce doream sa merg pe 810, bundle fiind la acelasi pret, insa am gasit multe probleme si buguri nerezolvate. Am ramas la 520 cu strangere de inima, in speranta ca fiind modelul mai nou o sa plece urechea la utilizatori fata de unul mai vechi, in special ca aparuse si 820.  

Nu stiu cum sunt Suunto in general, dar daca am avut o intrebare sau o problema, sau ceva nu am inteles, mi-au raspuns rapid. Iar cand a aparut softul lor pe Android a fost mare bucurie, era doar pe iOS. 

@Mookyama Eu nu discut cu tine, acum, aici, de ce imi plac sau nu produsele Apple. Am facut o afirmatie cu privire la costurile si disponibilitatea unui produs, afirmatie adevarata si demonstrata cu cifre. Am zis ca un cablu Apple e mai scump decat un cablu Micro USB si asa e, oricat te codesti tu cu filosofie si tetrapiloctomie. Tu ai impresia ca discutam inca pe privat despre tricouri Rapha. Revino-ti.

Ca informatia aia cu privire la pret e relevanta sau nu pentru mine nu e treaba ta.

Cati bani sunt eu dispus sa dau pe un lucru sau altul nu e treaba ta.

Sa consideri ca daca pe tine te dau afara banii din casa (sau faci eforturi intense sa lasi impresia asta la fiecare pas) inseamna ca toata lumea ar trebui sa faca la fel nu e treaba ta. 

Daca tu intelegi altceva din afirmatiile mele sau ai in cap idei fixe nascute din discutii avute pe privat in trecut, asta e strict treaba ta. Eu am facut o afirmatie clara cu privire la costuri, cu care si tu esti de acord in final, doar ca tie nu-ti pasa de costurile alea si imi scoti mie ochii ca de ce imi permit sa afirm ca un pret mai mare e un punct in minus.

Daca tie nu-ti pasa cat costa un produs, macar ai bunul simt si nu mai epata pe tema asta. Am inteles, tu-ti permiti, noi nu ne permitem. Probabil tu esti convins ca nu epatezi deloc, dar na, probabil asa esti tu obisnuit in cercurile tale, sa lasi mereu impresia ca iti permiti orice vrei sa cumperi si ca e absurd sa discuti despre costuri. Sau o fi criza varstei mijlocii, cine stie, sper sa nu ma loveasca si pe mine la fel de puternic. Desi chelie am deja, asa ca voi avea parte de o tranzitie mai fina probabil.

Fac ce fac si nu ma invat minte sa te ignor. Cred ca ar fi cazul sa se faca putina curatenie aici, eu nu mai am nimic de spus cu privire la acest subiect. Am facut simpla afirmatie ca suportii compatibili in mod oficial cu computerele Bryton se gasesc mai greu si sunt la preturi mai mari decat echivalentele de la Garmin si am demonstrat-o cu cifre si exemple concrete. Probabil ca e la fel si pentru suportii Polar, Wahoo si asa mai departe, din exact aceleasi motive economice. Restul e frectie la picior de lemn pentru ca unii aparent se simt deranjati cand oamenii din jurul lor discuta despre pretul produselor.

Si rog un moderator (inclusiv si in special aia cu care am baut bere deja) sa-mi dea peste degete de cate ori ma mai obosesc sa-i raspund lui Mookyama, ca aparent tot nu ma pot abtine sa tac. Pana una alta il pun inapoi la lista de Ignore.

• Upvote 2

3 minutes ago, majikstone said:

Si revenind la subiect, am descoperit ca partea inferioara a carcasei de Edge 200 e 100% compatibila cu aceeasi piesa de la Edge 500. Asa ca o sa incerc sa vanez pe eBay un Edge 200 second-hand (model mai ieftin) pana in 30-40 de euro si sa fac apoi transplantul de carcase. Daca nu, exista pe-acasa un Edge 200 relativ nefolosit care, in caz de nevoie, va servi pe post de donator.

tare :)

Avand in vedere ca ai fost primul care a inceput discutia despre Apple si ai continuat sa o faci, desi ti-am zis de 2-3 ori ca nu e un forum Apple si rustrari personale, tot eu sa imi revin? Incerci cumva sa fi nostim? :) 

Cati bani esti dispus sa dai tu, eu sau oricine, e treaba fiecaruia. Am zis eu altceva? Tu doar te plangi. M-ai vazut pe mine ca ma plang? Te plangi ca Apple, ca Rapha, ca asa si pe dincolo...Te deranjeaza ca exista produse premium sau catalogate astfel? Stii de ce cumpara oamenii produse premium? Ai impresia ca le stii pe toate si judeci oamenii la intamplare si o faci asta cu o pura simpatie. Ce mai lipseste sa spui ca furtunul la Audi costa atat? Te-am pus eu sa cumperi Audi? Cearta-te cu cei de la Garmin sau alte firme ca au preturile astea, avem noi oare ce sa facem? Singurul lucru ar sa ne oprim din folosirea lor.

Nu am nimic "nascut in cap", faci afirmatii care sunt peste mana ta si vorbesti in general cu o grandomanie iesita din comun, dar vrei sa pari modest, vrei sa tragi dupa tine oamenii in discutie, ca sa ai spate "noi" nu ne permitem. Iti inteleg strategia, dar e ieftina si depasita. Iti trebuie un nou firmware probabil, caci observ ca iti creste inima in tine cand iti mai vine vreo idee pe care sa o rastalmacesti in cateva posturi. Stii, dar asta e fumata deja, caci sunt oameni aici pe forum si cu bani putini si cu bani multi, toti ne bucuram de acelasi lucru, care e si scopul acestui forum, insa haters gona hate...Bazeaza-te pe tine, in primul rand, sunt altii care au muncit de mici ca sa aiba o bicicleta sau doua. Tu ce menta ai facut? Nu ma intereseaza, esti mare, ziceai ca ai chelie, probabil ca stii de ce.

"Ca informatia aia cu privire la pret e relevanta sau nu pentru mine nu e treaba ta.Cati bani sunt eu dispus sa dau pe un lucru sau altul nu e treaba ta." Eu nu m-am legat de tine, din contra, chiar daca mereu te plangi de ceva, in special de preturi si te iei de mine pentru asta de zici ca eu le-am facut, ba mai faci si afirmatii despre persoana mea nefundate.

Cercurile tale, prietenii tai, banii tai....Nu vrei sa discutam si despre femei? Am impresia ca iti lipseste ceva, am inteles ca din cand in cand ajuta. Link nu am, iar daca ai nemultumiri in aceasta privinta, imi pare rau, caci te-as ajuta cu drag, poate ai fi nitel mai chill, cum sunt oamenii care sunt plecati in afara, linistiti, faini,oameni deschisi, nu se cearta. Iar daca m-am oferit amiabil sa iti cumpar un suport daca nu te mai smiorcai, e pur si simplu pentru faptul ca abuzezi de forum si timpul meu, pentru un fleac, datorita faptului ca arunci cu vorbe si mai ales cu presupuneri. Foarte multe presupuneri. Daca tie, da tu, daca nu-ti...am inteles, vrei sa faci valva si efect. Bravo...Ce sa inteleg, ca erai cel mai batut in clasa cand erai mic sau nu aveai bani de inghetata? Uite, nu mi-e rusine sa o spun, eu nu mi-am permis o inghetata cand eram mic, desi vin dintr-o familie buna, munceam pentru ea, nu munci grele, ci sa ma faca sa apreciez inghetata aceea. Asa ca in momentul de fata apreciez si cantaresc pe ce dau banii, chiar daca dau poate nitel mai multi. Iar daca un Garmin 520 e mult, si este mult, ce sa zic, hai sa ne apucam de alt sport. Sau sa cumparam un Sigma si ne bucuram de viata si de bicicleta. Vezi, solutii sunt, dar cu o atitudine de ogre nu faci viata buna. Sunt sigur ca exista cel putin cineva in viata ta care poate aprecia asta.

Pai, mota mo, ca la gradinita, daca suportul ala costa 16euro pe BD si 5 euro pe ebay, insa am intrat pe siteul mama si vad ca suportul al aero si ala de ghidon e in pachet. Deci imi retrag oferta...Te las la peticit, desi, inital, din primul post, chiar am avut cele mai curate si bune intentii. Iar faptul ca ma pui la ignore...oh, ar trebui sa ma impresioneze? Știi ce mi-am spus, unde dai ai unde crapă. Degeaba ești bine intenționat când ți se bagă cuvinte-n gură, ca sa nu zic altceva (precum mai jos) . Iti multumesc ca mi-ai pierdut timpul util.

@majikstone Am facut simpla afirmatie ca suportii compatibili in mod oficial cu computerele Bryton se gasesc mai greu si sunt la preturi mai mari decat echivalentele de la Garmin si am demonstrat-o cu cifre si exemple concrete. Probabil ca e la fel si pentru suportii Polar, Wahoo si asa mai departe, din exact aceleasi motive economice. Restul e frectie la picior de lemn pentru ca unii aparent se simt deranjati cand oamenii din jurul lor discuta despre pretul produselor.

Tu chiar crezi ce scrii? :) Se gasesc peste tot, se gasesc la acelasi pret, mai mult de atat vine in pachet cu GPS-ul doi suporti si imi mai zici mie ca am probleme la cap...dupa ce esti si frustrat, pari si ne...du-te la femei, fa-ti un bine.

21 minutes ago, Mookyama said:

Tu chiar crezi ce scrii? :) Se gasesc peste tot, se gasesc la acelasi pret

Bike24. Cel mai ieftin suport aero compatibil Garmin - 10€. Cel mai ieftin suport aero compatibil Bryton - 18€. Nu stiu unde ai facut tu matematica, dar nu e acelasi pret.

Cat despre afirmatii legate de copilaria mea, ce-am realizat eu in viata, cantitatea si calitatea sexului pe care il fac si cum imi place sa ling inghetata, te rog frumos sa te abtii, ca vorbesti in necunostinta de cauza si te mai si faci de ras in public. Iti recomand calduros sa ma pui si tu la Ignore, ca sa nu ne mai calcam reciproc pe bataturi. Am si eu lucruri mult mai importante de facut cu timpul meu in afara de a da explicatii snobilor. Atat doar ca eu n-am nimic de demonstrat nimanui de pe forumul asta, ca de bine de rau sunt membru aici din 2008 si a avut timp lumea berechet sa se prinda ce si cum. Si cu o parte dintre forumistii de pe-aici am baut si cateva beri, prieteneste, cu altii am urcat cot la cot pe Transfagarasan, iar de parerea ta sincer nu-mi pasa.

• Upvote 1

O-synce e firma germana, daca il luai din alta tara, probabil nu era asa ieftin, desi stiu modelul. Am scris si eu niste preturi mai sus, dar ai sarit peste se pare. Daca ar fi ceva sa te deranjeze, probabil ca esti limitat la culori, dar nu cei 6 euro in plus cat e pe BD de care imi scoti ochii ca as fi putred de bogat. Fara sa fiu ironic, precum tu dai dovada, in afara faptului ca exista in pachet, nu un suport, ci doua suporturi de bicicleta, cum am mai spus, e ca si cum ti-ai lua Samoyed sau Mioritic si l-ai lega cu ata de Cora, that cheap you are :) E ca si cum ti-ai lua iPhone, iar husa din piata.

Ma bucur ca tu iti permiti sa faci cu apa si sapun si ca apoi sa arati cu degetul pe strada cum cei din jurul tau. Dar iti permiti, cum se zice. Cat despre cantitate si calitate esti chiar hilar si iti dai usor atentie...daca imi permiti, nu se vede. Si ca sa te folosesti de faptul ca ai baut si ai dres. Ciob de oala sparta, cauza si efect. E ca in gradinita cand parai pe cineva. Daca erai pe forum din 2017 erai mai neom sau cum? :) Desi sunt de putin timp aici, probabil am intalnit ceva mai multa lume de pe forum, dar nu am scos pe nimeni in fata, nici prieteni, nici moderatori sa imi dea peste degete, nici pe cei cu care am impartit ture mai lungi decat 115km cat are Transfagrasanul de la Curte pana la Cartisoara. "prieteneste" nu le-am scos nici ochii cu 6euro la bere sau cu vreun suport de bicla, de care fac tam tam si care el exista in pachet, dar m-am trezit sa discut ca e "scump", doreai probabil atentie. E nitel lame ce zici, nu stiu daca realizezi. Fara intentia de a jigni, dar daca tot ai pomenit mai devreme de chelia respectiva pe care o laudai atat de mult probabil e doar de efect. Vezi tu, cand ma fac de ras in public rade toata lumea. Pacat ca astazi am doar un admirator care s-a certat cu mine pentru 6 euro :) M-am oferit sa iti iau si suport ca sa o dau la pace, dar nu poti multumi pe toata lumea.

Se zice ca cu varsta devenim mai iertatori, mai buni, so...Enjoy the view!

• Haha 1

O sa (vă?) fac un topic separat, dacă vă sunteți atît de simpatici unul altuia. :))

Dau cu mătura imediat.

Bine că nu au intervenit și alți fani consacrați Apple/Garmin, că ieșea chelfăneală! ;)

Cum nu am avut niciodată gadjet de felul ăsta (telefonul mi-a fost cît de cît suficient, deși și-a arătat uneori limitele), nu am cum să mă bag.

Am dat mai sus link la Karoo pentru că mi-a plăcut un CEVA la el și mă gândeam că poate l-aș lua în viitor.

Dezbaterea o mut, evident, să lăsăm topicul curat.

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this