Sign in to follow this  
Razvan1114

Achizitionare cursiera entry.

Recommended Posts

Salut. Apelez la voi deoarece sunteti mai experimentati ca mine. Vreau o cursiera **noua** care sa fie pana in 1.700 de lei si sa fie destul de buna pentru curierat pe bicicleta.  M-am gandit la un TRIBAN 500  sa ii pun un ghidon drept pentru permiterea montarii luminii pentru noapte, suportului de telefon si vitezometru. Voi ce imi recomandati sa imi iau? Bicicleta nu cred ca va sta mai mult de 2 ani la mine. Multumesc anticipat.

Salut,
Triban 500 vine deja cu lumini montate,  conform celor scrise pe site-ul Decathlon.

Ar trebui să poți pune și restul pe ghidonul cu care se livrează.

Tine cont de faptul ca in momentul in care vei face conversia la ghidon drept, va trebui sa montezi alte manete de schimbator si de frana, iar ca manetele de frana vor trebui sa fie compatibile cu tragerea clestilor de sosea (diferita de a celor de MTB), cum ar fi de exemplu astea. Conversia in sine probabil ca te va mai costa inca 150-200 de lei (ghidon, manete de schimbator, manete de frana, cabluri, gripuri).

• Haha 1

Exista triban 500 cu ghidon flat. Îi zicea triban 500 FB (probabil de la flat bar) și era mai ieftin decât ăla cu "coarne".

Iar cu 200 lei nu faci tu conversia cu piese decente. Îți trebuie schimbătoarele, manetele de frana, cablurile, manopera. Daca mergi pe tiagra pentru flat, te va costa...

Dacă am înțeles bine, zice că vrea flat ca să poată pune lumini și altele, dacă le poate pune și pe cel curbat poate rămâne cu el.

În afară de lumini vrea să pună și telefon și vitezometru. Daca tot îți pui telefonul pe ghidon, ciclocomputerului de vine inutil.

Înțeleg că va folosi bicicleta pentru curierat. E cam nasol în oraș cu ghidon curbat. Doar dacă îi pune manete suplimentare de frane, ca la ciclocross, l-ar mai putea ajuta.

27 minutes ago, PVN10 said:

În afară de lumini vrea să pună și telefon și vitezometru. Daca tot îți pui telefonul pe ghidon, ciclocomputerului de vine inutil.

Înțeleg că va folosi bicicleta pentru curierat. E cam nasol în oraș cu ghidon curbat. Doar dacă îi pune manete suplimentare de frane, ca la ciclocross, l-ar mai putea ajuta.

Pai telefonul e pentru gps de aia vreau si ciclocomputer.

1 hour ago, PVN10 said:

Exista triban 500 cu ghidon flat. Îi zicea triban 500 FB (probabil de la flat bar) și era mai ieftin decât ăla cu "coarne".

Iar cu 200 lei nu faci tu conversia cu piese decente. Îți trebuie schimbătoarele, manetele de frana, cablurile, manopera. Daca mergi pe tiagra pentru flat, te va costa...

Eu nu l-am gasit pe site la ei. Am gasit decat 520 FB si e cam scump pentru cati bani am acum.

Si apropo baieti eu am 

23 minutes ago, Invitat special said:

De ce vrei noua daca ai de gand sa o tii doar 2 ani? Cu 1700 iti poti lua un ciclocross second foarte decent. Evident doar cu acte de provenienta.

Fiindca nu am chef sa caut oferte pe olx sa stau sa ma duc dupa ele. Asa stiu o treaba, stiu unde e magazinul m-am dus am dat banu am luat bicicleta si am plecat. + ca nu prea ma pricep sa verific o bicicleta cap coada ca sa fiu sigur ca nu imi rup gatul in drum spre casa.

Salutare. Daca spui ce inaltime ai poate te ajutam. Mai sunt la BF cateva biciclete bune care se incadreaza in banii de care dispui.

• Thanks 1

1 hour ago, TAZ said:

Salutare. Daca spui ce inaltime ai poate te ajutam. Mai sunt la BF cateva biciclete bune care se incadreaza in banii de care dispui.

Am 1.85. Am gasit un model interesant care se incadreaza in buget pe langa Triban 500 o parere ? http://www.devronbike.ro/Outlet/devron-2015/Urbio-Men-U2.8

http://www.devronbike.ro/bikes/Urban/Urbio-U18-2017

Da, dar dupa cum vezi am buget fix 1.700 de lei pana iau salariul pe 15 s-ar putea sa treaca reducerea. S-ar putea sa nu apuc sa o iau.

@Razvan1114 Adica sa faci curierat pe bicicleta acum "in gura iernii" iti iei bicicleta noua de 1700 lei sa castigi 700 /luna  ?! E salariul asa mare la curieri ,ca ma bag si eu :)

Eu cred ca glumesti,pentru asa ceva iti trebuie una veche cu un pinion si niste roti cu balonaj 28 minim,acum vin noroaiele si sarea pe drumuri,asa vrei sa-i faci rodajul uneia noi ?!

Ia-ti una de max 600c de lei mergi toata iarna daca nu te razgandesti si la primavara daca iti mai arde de curierat mai vezi ;)

• Upvote 3

1 hour ago, Diesel said:

@Razvan1114 Adica sa faci curierat pe bicicleta acum "in gura iernii" iti iei bicicleta noua de 1700 lei sa castigi 700 /luna  ?! E salariul asa mare la curieri ,ca ma bag si eu :)

Eu cred ca glumesti,pentru asa ceva iti trebuie una veche cu un pinion si niste roti cu balonaj 28 minim,acum vin noroaiele si sarea pe drumuri,asa vrei sa-i faci rodajul uneia noi ?!

Ia-ti una de max 600c de lei mergi toata iarna daca nu te razgandesti si la primavara daca iti mai arde de curierat mai vezi ;)

Nu o sa o folosesc de pe acuma. Firma la care lucrez o arde prost cu salariul nu il da la timp si plateste mai putin. Sunt aproape de faliment si mai bine plec de la ei in Februarie si de aceea vreau acuma gandindu-ma ca daca imi iau bicicleta iarna o sa o iau mai ieftin deoarece iarna nu prea se merge cu bicicleta si in acelasi timp nici nu prea se cumpara biciclete.

Si am cautat pe forum sincer sunt dispus sa cut o cursiera SH sau sa imi fac una pr piese pana in 11kg si 1.700 daca nu astept pana la salariu si cresc pana la 2300 doar sa fie una la fel de frumoasa ca a celor de la atelier Honda o sa caut mai amanuntit si o sa vad daca au si de vanzare. Practic m-am indragostit de ele.

18 hours ago, Razvan1114 said:

Si am cautat pe forum sincer sunt dispus sa cut o cursiera SH sau sa imi fac una pr piese pana in 11kg si 1.700 daca nu astept pana la salariu si cresc pana la 2300 doar sa fie una la fel de frumoasa ca a celor de la atelier Honda o sa caut mai amanuntit si o sa vad daca au si de vanzare. Practic m-am indragostit de ele.

fiarele mele nu sunt de rupt prin oras. nu ca nu ar face fata dar este pacat de ele.cum ai livra pizza cu ferrari.

gaseste o bicicleta decenta care sa te tina si sa produca bani din curierat. uite un film din tineretea mea. 

• Upvote 1

În bugetul tau găsești neuzer whirland.

Sunt biciclete tapene, numa' bune de curierat. Și nici nu te doare inima daca n-o mai găsești după o livrare la etaj...

Mi-ai amintit de "hoti de biciclete"... Ai naibii italieni!

• Like 1