Sign in to follow this  
Pandy

Autocolant transparent - sugestii

Recommended Posts

Caut un fel de autocolant transparent pentru ceva portiuni de aplicat pe rezervorul motocicletei. 

De ce? 

Pentru ca tankbag-ul (geanta care se pune pe rezervor) se prinde prin intermediul unor magneti, si, desi are un material protector, de la luat, pus, iar luat, etc, a inceput sa se zgarie.

Am in cap o idee, ar fi vorba despre BBP-5001 de la BBB (cautati singuri pe Google, fiind de pe telefon nu pot da un hyperlink si nu vreau sa fac reclama catre diverse magazine). Am avut si am folosit la biciclete, dar vine deja taiat si nu m-ar ajuta dimensiunea aia. 

As avea nevoie de folia completa si sa imi tai singur din ea. 

Idei?

Să nu suni să întrebi... ;)

p.s. ăsta nu-i forum dă motociclijti. Acolo ce sfaturi ai primit? :D

Nici macar nu am postat. M-am gandit sa intreb aici pentru ca in capul meu este vorba despre un produs de aici. 

Nu vreau sa apelez intotdeauna la bunavointa ta. Intai incerc alte idei, daca nu, aia e. Te deranjez...

Pai nu se gaseste prin papetării autocolant A4 transparent? Eu mi-am luat de la Cora (de aici de la mama lor) 10 folii de autocolant A4 transparent pentru imprimanta cu jet de cerneala la vreo 8 iepuroi.

Sa-ti aduc una acasa cand vin de sarbatori? :)) 

Bueeeeiii... ce defensiv esti...
Imbatranesti :P
Ma enervezi. Adica ca zici  ca "ma deranjezi" :D 
Ai crescut, da' diferenta de varsta tot aia e si tot copchilu meu ramai. 

în urmă cu 6 minute, majikstone said:

Pai nu se gaseste prin papetării autocolant A4 transparent? Eu mi-am luat de la Cora (de aici de la mama lor) 10 folii de autocolant A4 transparent pentru imprimanta cu jet de cerneala la vreo 8 iepuroi.

Atenție la tipul autocolantului (adezivul)
Ăla de papetărie si destinat imprimării "pă incjăt" e cu totul altceva față de ce zice @Pandy  (de cel BBB) 

21 minutes ago, MaC® said:

Atenție la tipul autocolantului (adezivul)
Ăla de papetărie si destinat imprimării "pă incjăt" e cu totul altceva față de ce zice @Pandy  (de cel BBB) 

Pai eu chiar le am pe ambele lipite pe bicicleta, si mi se par la fel de greu de dezlipit. In schimb plasticul din cel de la BBB e ceva mai gros, dar adezivul nu mi se pare extrem de diferit...

Nu e vorba de cât de greu se dezlipesc. Subiectiv vorbind senzația poate fi aceeași. Dar nu asta contează. Ci urmele pe care le lasă. Unele au un adeziv care atacă lacul/vopseaua. După ce le dai jos, plângi că e o pată nasoală acolo.
Iată că ți-ai răspuns singur: "plasticul BBB e ceva mai gros" Păi da. Că protejează și dpdv mecanic. Scoate-l și scoate-l și pe ăla de inkjet. Dă cu o cârpă umedă și vezi ce rămâne pe lacul de pe cadru.

11 hours ago, MaC® said:

Scoate-l și scoate-l și pe ăla de inkjet. Dă cu o cârpă umedă și vezi ce rămâne pe lacul de pe cadru.

Dupa cateva saptamani in care au stat lipite, nu au ramas urme pe lac in zonele unde au fost autocolantele pentru inkjet. Mai multe nu prea pot sa spun...

Daca esti din Bucuresti mergi la Verla sau la Leykom.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk