Sign in to follow this  
fizikant

Bă, ej' nebun?

Recommended Posts

Vreau să spun de la bun început că eu nu sunt ciclist. Sunt un umil biciclist care se dă de plăcere și care nu cunoaște subtilele avantaje ale filetului britanic față de cel italian la BB. Ca necunoscător care vrea să învețe, vă rog să mă lămuriți cum s-ar justifica prețul unor componente de care-am dat pe net.

De pildă, am găsit o pipă care costă 306 euro

http://www.chainreactioncycles.com/ro/en/3t-arx-ltd-stealth-carbon-road-stem/rp-prod133724

Da, e mai ușoară cu vreo 30 g față de o pipă de 6 euro. Ce mai știe să facă de banii ăștia? Spală vase, plimbă câinele? Un stem e un stem și atât.

Un alt exemplu, un suport de bidon din oțel care costă 150 de lire

https://www.planetx.co.uk/i/q/BOOGATABC/iribe-o-gata-stainless-steel-bottle-cage-with-spring

Făcut manual de un japonez celebru. În opinia mea design-ul e neinspirat și obiectul arată ca și cum ar fi fost făcut în atelierul școlar de un elev retardat și abulic. Sărind peste aprecierile asupra aspectului, întotdeauna subiective, ce te-ar putea face - exceptând un snobism crunt - să dai 150 de lire pe un suport de bidon?

• Like 1

Sunt mai multe chestii, obiective (legate de utilitate/performanta) sau nu (legate strict de marketing, "cum-sa-luam-ochii-la-fraieri" etc).

"Ce stie sa faca" devine irelevant. Daca exista unii care platesc, treaba lor, paralele lor.

Suportul de bidon mi se pare ilar. :D 

Pipa e frumoasa, usoara, dar pretul e intr-adevar exagerat, exista ghidoane de carbon nu cu mult mai grele, care nu costa in halul asta.

Acuma serios, daca vezi pipa sub 150 g cu 6 euro, te rog sa-mi dai un link.

Întrebările au fost evident retorice. Chiar nu găsesc utilitatea / performanța unui stem sau suport de bidon care să justifice un asemenea preț - așa că rămâne varianta a 2-a :) 

În contrapartidă și exemplul meu cu stem relativ ușor la 6 euro a fost exacerbat, pentru a sublinia absurdul prețurilor, dar promit că am să caut unul cu masă și preț apropiate de cerințe.

L.E. @Traveller am găsit. 135 g, 3 lire. Din păcate e de 130 mm și parcă mi-aduc aminte că nu ești chiar Ghiță Mureșan :) Mai caut.

https://www.planetx.co.uk/i/q/ST3TFORG/3ttt-forgie-stem-ultralight-road-bike-handlebar-stem-135g

Hehe. Nu-s, ce-i drept, si ma interesa pt MTB, deci undeva la 80 mm.

De 130 mm am la aia de sosea, unde e cadrul un pic cam scurt.

@MLADEN știu - și mai știu și vorba aia că "fiecare marfă își are clienții ei". Eu zic totuși că cel care cere atât e prost pentru că n-o să vândă la prețul ăsta, e un principiu elementar al pieței.

Eh, se gasesc mereu oameni dispusi sa dea pe un produs mai mult decat face. Nici nu trebuie sa cauti foarte departe...

• Upvote 1

Mi se par periculoase pipele alea superusoare de carbon. Daca o pui pe cursiera si nu realizezi cat de mult ai usurat-o risti sa pedalezi prea repede la deal si la varf iti iei zborul ca de pe-o trambulina...

• Upvote 1
  • Like 2
  • Haha 4

Asta cu preturile e poveste de cand lumea si pamantul. Sunt oameni care sunt dispusi si isi permit sa plateasca exclusivitatea/raritatea unui produs oricat de stupid li s-ar parea altora.

Andreas Gursky: “Rhein II” (1999), fotografie vanduta cu 4.300.000$, deci...pana mea.

gursky-rhein-II.jpg

1 hour ago, Invitat special said:

Asta cu preturile e poveste de cand lumea si pamantul. Sunt oameni care sunt dispusi si isi permit sa plateasca exclusivitatea/raritatea unui produs oricat de stupid li s-ar parea altora.

Andreas Gursky: “Rhein II” (1999), fotografie vanduta cu 4.300.000$, deci...pana mea.

gursky-rhein-II.jpg

Daca il rotesti la 90 de grade seama nitel cu Skytower care probabil un etaj al acestuia a costat tot pe acolo :))

* Skytower a costat ~ 60 milioane euro si are 18 etaje.

Asta a fost pana "Phantom" a fost vanduta la 6.5$ mil, Peter Lik. Deci poza lui lui Andreas a fost detronata :P 

peterlikphantom.jpg

Iar daca se mai vaita careva de pretul la cartofi, astia mic, a costat 1$ mil. Portretul se numeste "Potato #345". Probabil au fost mai multi cartofi in sedinta foto. Nu stiu daca numele de *Bosch are legatura cu pretul, fotograful fiind Kevin Abosch.

*ca o paranteza, Bosch, fiind unul din cei mai misto pictori ai scolii olandeze de pictura, un renascentist. As spune ca imaginatia lui a fost dincolo de orice iarba olandeza. Pentru cei norocosi care pot trece prin Madrid, o parte din lucrarile lui se pot vedea la muzeul Prado. Personal, am mers in Madrid doar ca sa ii vad lucrarile.

potatophoto.jpg

Edited by Mookyama
bold some

BN-IJ894_SOTHEB_J_20150512224421.jpg,

$46.5 milioane

Lipseste ceva parca...Dar parca nu imi dau seama ce. Desi pare steagul Ucrainei, zicea cineva ca a vrut sa il cumpere Tiriac si sa puna ceva rosu. Asa ceva mi-au facut si mie zugravii cu aceeasi nuanta, dar dupa ce am vazut asta, pot zice ca nu am gusturi deloc. Si m-am luat si de ei...Imi aduc aminte o secventa dintr-un film, cum au aparut criticii de arta, in History of the world, daca si-l aminteste careva. Si a mai fost ceva in film, dar mai spre sfarsit. Ca si povestile lui Teo @ Dekocafe pot zice ca "Noi nu luam de unde trebuie." (minutul 10:50), caci altfel nu stiu zau cum nu am putea aprecia arta la un astfel de nivel.

• Upvote 1

Mai fu si pictura aia cu dunga alba pe fundal albastru care s-a vandut tot cu 40 si ceva de milioane...

Toti am atribuit mai multa valoare unei chestii decat ar fi meritat. De la obiecte materiale gen diferite biciclete sau componente, pana la chestii virtuale, de ex. Mookyama se poate oftica la maxim pentru niste pixeli negrii pe un fundal alb (cum au fost acestia)...

• Upvote 2
  • Haha 1

Pipele de ghidon de carbon din clasa, sa-i zicem, "premium", cam asa costa, de la 200 de euro in sus. 

Cine le cumpara ... pai in primul rand pasionatii care au proiecte de tipul ... "bicla de 5.5 kg". 

Asta este, de la un anumit punct, calitatea incepe sa genereze costuri care cresc exponential ...

nu este cazul sa punem in balanta caracterul utilitarist ... 

In cazul suportului de bidon e si mai simplu. e un produs de serie foarte mica, "handmade" de un producator-artist celebru, deci 2 intr-unul si la care as mai adauga si costuri de transport din tara soarelui rasare. ciclismul de velodrom e un cult in japonia, pentru pasionati nici nu mi se pare prea mult. 

Cat priveste comentariile despre lucrarile de arta ... aici e o discutie complicata, pe de o parte investiitile in arta sunt cele mai eficiente pe de alta parte asa numita "arta moderna/abstracta" a fost subventionata de CIA in timpul Razboiului Rece tocmai pentru ca ideologic era expresia libertatii culturale versus dovada "decaderii capitaliste".

lucrurile au luat-o razna inca dinaintea WW II (  timbre , picturi ) , apoi a urmat Razboiul Rece , dupa care ,in epoca contemporana , au scapat grav de sub control .

" suporturi " de astea cred , ca fiecare dintre noi  a aruncat  la gunoi cateva .

dar , ma rog , fiecare face ce vrea cu banii lui , si dupa puterea lui de apreciere a valorii , poate cumpara orice si la oricare pret .

2 hours ago, faimos71 said:

fiecare face ce vrea cu banii lui , si dupa puterea lui de apreciere a valorii , poate cumpara orice si la oricare pret .

Multi te judeca pentru asta. Unii chiar habar nu au sa judece, dar o fac din cine stie ce motive, poate au ceva niste minusuri personale. Nu conteaza de ce si nici nu ar trebui sa ne priveasca. Dar o fac. Poate e cool. Habar nu am, insa as da vina pe rasa umana. Sau pe caracterul ei. Inca nu sunt sigur.

Eu mi-am dorit sa colectionez ceasuri, insa am ajuns sa colectionez carti de joc. Am vreo 700. Nu e o lauda, din punctul meu de vedere sunt chiar putine. Fiecare are un pitic pe creier. Si e al lui. Atata timp cat nu face rau in jur, sa il respectam zic, chiar daca nu suntem de acord cu el sau avem alte considerente.

16 hours ago, faimos71 said:

din aceeasi clasa : picturile , timbrele , bitcoin

Nu cred ca mai exista tara care sa-si garanteze moneda cu depozite de aur, deci toti banii sunt o chestie virtuala,... care maine s-ar putea sa nu mai aiba nici o valoare.

Dar cel mai bun exemplu de lucru cu valoare umflata virtual is diamantele, si culmea, tot se gasesc multi pro... st informati care sa cumpere diamante.

în urmă cu 15 ore, Trevizes said:

Pipele de ghidon de carbon din clasa, sa-i zicem, "premium", cam asa costa, de la 200 de euro in sus. 

Cine le cumpara ... pai in primul rand pasionatii care au proiecte de tipul ... "bicla de 5.5 kg". 

De acord, sunt destui care-și doresc o bicicletă mai ușoară și eu pot înțelege unele investiții rezonabile pentru a atinge acest scop. În exemplul meu vorbeam totuși de o pipă de 115 grame la 306 euro, iar ceva mai jos am dat un link pentru o pipă de 135 grame la 3 lire sterline. Apăi ca să scapi de ălea 20 de grame în plus lași o monedă de 50 de bani acasă și te-ai scos!

Depinde cum dorim sa privim lucrurile. Exista produse al caror pret mare este (partial) justificat de technologia de fabricatie, costurile de fabricatie sau materiile prime folosite si exista produse al caror pret vin doar din dorinta fabricantului de a oferi ceva exclusivist strict prin prisma pretului. Exista jeansi de 500euro, exista pantofi de 1500euro, exista ceasuri de 500.000 euro, exista masini de 2mil euro. Nu cred ca sintem in target, asa ca putem trece linistiti mai departe. Sa ne miram la o partida de window shopping este inutil. Mereu vor exista cumparatorii pentru care banii sint undeva pe locul 5-6-7-10 si dorinta de a avea cel mai cel va prima.

Lasind la o parte faptul ca CRC este un magazin cu preturi mari si sigur gasesc pipa aia pe la 200euro prin Germania si exista alternative mai usoare de la MCFK (evident tot la preturi aberant de mari pentru multi dintre noi).

Si usor offtopic, Faimos71 spunea ca isteriile au inceput inainte de WWII. Cititi va rog https://en.wikipedia.org/wiki/Tulip_mania

Stupizenia umana este mult mai veche.

• Haha 1

în urmă cu 9 minute, JDM said:

Stupizenia umana este mult mai veche.

Iar dorința de a o exploata se bazează pe faptul, dovedit jtiințific și statistic de cercetătorii britanici, că hoțu cu prostu nu se  întâlnesc niciodată în același timp aceeași piață cu milițianu.

• Haha 2

Stii care este faza, @Traveller. Ca atita timp cit prostul scoate banul de bunavoie, saracul militian are miinile legate. Vezi inclusiv exemplul bitcoin, poti sa opresti prostul sa dea 15.000usd pe btc? Fiecare trebuie sa isi foloseasca creierul. Ma rog, la fiecare dupa posibilitati :)

Nește proști dom`le, ăștia cu btc-ul lor. Mai ales ăia de au făcut zeci de milioane. :) 

3 minutes ago, paulrad said:

Nește proști dom`le, ăștia cu btc-ul lor. Mai ales ăia de au făcut zeci de milioane. :) 

Asa cum au facut si aia cu Caritasul. Pana n-au mai facut.

Nu ca ar fi prost conceptul de moneda virtuala in general, dar filosofia asta pur libertarianista in care nu exista o valoare intrinseca a monedei, iar inflatia ei are cote astronomice, nu va duce decat la un nou colaps financiar. Aveti putintica rabdare, stimabile...