Invitat special

Froome gasit dopat in timpul Turului Frantei 2017

Recommended Posts

Conform acestui articol dar si al altora pe site-uri de incredere din strainatate, Froome cica ar fi consumat ceva extra in TDF.

Pareri?

Scapa si de data asta  cum s-a intamplat cand alerga fara bicicleta in 2016, lucru clar stipulat in regulamentul de atunci al TDF ca nu este permis si duce la descalificare dar na, cand esti Froome se mai pot relaxa regulile.

@Invitat special

In primul rand, link-ul indicat de tine se refera la Turul Spaniei si nu la Turul Frantei.

In al doilea rand, cred ca ar fi mai util de citit comunicatul UCI referitor la potentialul dopaj al lui Froome, care zice, printre altele, ca:

"Pursuant to Article 7.9.1. of the UCI Anti-Doping Rules, the presence of a Specified Substance such as Salbutamol in a sample does not result in the imposition of such mandatory provisional suspension against the rider."

Sursa: http://www.uci.ch/pressreleases/uci-statement-christopher-froome/

In al treilea rand, ca sa fie totul clar:

- nu sunt fan Froome / Sky;

- nu cred ca cicilistii de top din ziua de azi merg doar pe apa plata si lamaie, combinata cu dorinta de victorie.

Ca gluma, doar generatia lui Armstrong, Pantani si Ulrich au fost niste drogati. Restul, au fost si sunt curati ca lacrima.

• Upvote 1
  • Like 1

Medicamentul în cauză este ăsta: https://www.drugbank.ca/drugs/DB01001

WADA aprobă utlizarea lui pe cale inhalatorie, cu condiția să nu fie depășită o concentrație plasmatică de 1200 ng/ml.

Cred că am mai scris, ca părere personală, că agoniștii de receptori beta 2 adrenergici (receptori prezenți mai ales la nivelul bronhiilor) nu sunt niște substanțe care să ofere avantaje semnificative atletilor, ba mi se pare că dezavantajele sunt mai mari (tahicardia și anxietatea care pot apărea la doze mari).

Folosirea substanțelor aprobate e relativ frecventă, pentru că diagnosticele de astm indus de efort si bronhospasm indus de efort sunt o realitate.

Cât de mult trag de păr echipele medicale de criteriile de diagnostic, e partea a doua, și este tot o realitate care nu poate fi exclusă.

• Upvote 1
  • Like 1

în urmă cu 5 ore, Traveller said:

Medicamentul în cauză este ăsta: https://www.drugbank.ca/drugs/DB01001

WADA aprobă utlizarea lui pe cale inhalatorie, cu condiția să nu fie depășită o concentrație plasmatică de 1200 ng/ml.

Cred că am mai scris, ca părere personală, că agoniștii de receptori beta 2 adrenergici (receptori prezenți mai ales la nivelul bronhiilor) nu sunt niște substanțe care să ofere avantaje semnificative atletilor, ba mi se pare că dezavantajele sunt mai mari (tahicardia și anxietatea care pot apărea la doze mari).

Folosirea substanțelor aprobate e relativ frecventă, pentru că diagnosticele de astm indus de efort si bronhospasm indus de efort sunt o realitate.

Cât de mult trag de păr echipele medicale de criteriile de diagnostic, e partea a doua, și este tot o realitate care nu poate fi exclusă.

Eu propun sa se mareasca concentratia admisa pentru a nu expune pe sportivii bolnavi pericolelor si sa si egalizeze sansele fata de cei sanatosi ;)

In ziua de azi cine nu are macar astm nu are nici o sansa sa mai castige ceva :) 

Ar mai putea sa faca niste curse legale pentru cei dopati si altele pentru cei care fug pe carnati elvetieni si vin de beaujolais  (asa cica fugea mercks) eh,cum se pierd traditiile astea :P 

• Like 1
  • Haha 6

Frumos spus, frumos gândit. Fair play. Însă mass media știm că taie în carne vie și spânzură mereu când vine vorba de știri de senzație.
Însă nu e frumos să susții o echipă sau măcar acest sport, doar până la un punct, iar când se înțeapă la un deget să îl repari cu ciocanul. Just saying...E plin netul de senzații tari.
Văzusem o poză cu un brad și pe lângă globuri erau puse aparate de astm. N-am știut dacă să rad de imbecilitatea unora sau să plâng datorită faptului unde s-a ajuns. Mie mi-a lăsat un gust amar.
Mulți care nu au făcut sport de performanță sau măcar nu știu ce se întâmplă, oare nu își pun întrebarea ce sacrificii ajung să facă oamenii ăștia. Nu cred ca și-ar risca cineva întreg la cap sănătatea pentru un KOM, ce sa n-ai zic de reputatie și job, in cazul acesta, caci e un job până la urma urmei și are și el o sănătate, o familie de întreținut. Una e să te joci cu sănătatea in timpul liber să tragi pe nas, sa bei, sa fumezi, just for “fun” in mintea unora, alta e sa iei “chimicale” de dragul de a câștiga. Deși fumatul relaxează spiritele :)) as vrea sa văd niște cicliști fumați :D

Eu propun ca astmaticii sa fie mutati la jocurile paralimpice, categoria astmatici.

• Upvote 4

Da, dar o să se oftice fumătorii cu ștate vechi, BPOC-iști și emfizematoși, că ei de ce nu sunt admiși? :P

Să poarte pe piept steaua lui David în culorile echipei, iar la fumători steaua să aibă un chenar de culoarea gudronului. Să-i înfierăm cu mânie proletară, cum își permit să facă sport?

On 12/17/2017 at 7:40 AM, iacobdoc said:

Eu propun ca astmaticii sa fie mutati la jocurile paralimpice, categoria astmatici.

Sau sa fie permis ca fiecare sa ia tratamente pentru dizabilitatea sa.

De ex. dizabilitatea mea cronica ii ca nu pot apasa pe pedale cu aceasi putere si la fel de mult timp ca astia pro, deci am nevoie de un tratament sub forma unui motor electric atasat la bicicleta.

De fapt merge si un motor termic, dar face mai mult zgomot si ii la moda sa fii eco...

• Upvote 1
  • Haha 2