Sign in to follow this  
ciclism

Turul României revine în 2018: Start la Alba Iulia, final la București

Recommended Posts

După o absență de 4 ani din calendarul UCI, se pare că Turul României va fi reînviat în sfârșit în 2018 cu ajutorul Ministerului Tineretului și Sportului. “Turul Ciclist al României este un proiect extraordinar la care ţin foarte mult, pentru că va îmbina sportul şi cultura în anul Centenarului”, a declarat ministrul Marius Dunca pentru […]

Citește întreg articolul

• Like 1

Oh c'mon! Spune-mi ca nu te tenteaza sau nu esti curios sa participi ?! :)) Masochistul din mine sigur ar incerca :D

Si acum intr-o lumina mai realistica: Cred ca ar trebui sa fie si o varianta pentru amatori...

Poi e competiție pentru ăștia bolnavi de astm profesional :)) Mai degrabă m-ar tenta Turul României cu coburile pe bicicletă :) 

Erm...why not both ? Adica...am facut deja un tur al Romaniei si as mai merge. Dar de ce nu si ceva relativ competitiv? Diversitate :D

Iar primul post era mai mult pentru copilul din mine, care inca mai viseaza:D

Si apropo de ultimele evenimente..

.....

Sigur ca acum sunt la moda glumele cu astmul...ca si glumele santeristilor/pensionarilor despre politica, dar desigur, cu un iz mai elevat. Eu incerc sa le reduc, ce-i prea mult strica :)

Deranjez cu o intrebare: traseul etapei din Bucuresti (23.09.2018) de unde se poate afla?

Multumesc.

în urmă cu 49 minute, gibonu said:

Deranjez cu o intrebare: traseul etapei din Bucuresti (23.09.2018) de unde se poate afla?

Multumesc.

ETAPA V

BUCUREȘTI
Piața Presei Libere - B-dul Poligrafiei - str. Jiului
100,0 KM

Cea de-a 51-a ediție a Turului României se va încheia pe străzile din București, duminică 23 septembrie. Rutierii vor avea în program doar 100 km care vor consta în 20 de tururi rapide a câte 5 km fiecare, așadar un circuit urban la îndemâna sprinterilor. În afara victoriei de etapă, o ultimă bătălie e posibilă și pentru Tricoul Roșu, pe traseu fiind plasate trei sprinturi intermediare (unul la fiecare 5 tururi parcurse). Circuitul se va desfășura pe traseul Piața Presei Libere-Bulevardul Poligrafiei-Strada Jiului și retur, cu startul programat la ora 11.00. Imediat după finalul etapei, în Piața Presei va avea loc ceremonia de premiere și în același timp de închidere a Turului României 2018. Suntem nerăbdători să vedem cine sunt rutierii care vor deschide sticlele de șampanie puse la rece vreme de 5 ani. 🍾🍾🍾

O plimbare prin Parcul Herăstrău urmată de spectacolul oferit de cicliștii profesioniști sună bine ca ingrediente pentru o duminică plăcută. 😍 Ne vedem în Piața Presei!

Sursa https://www.facebook.com/micabucla/

în urmă cu 5 minute, ShutUpLegs said:

E transmis pe sticlă?

Se pare ca nu, din cate stiu eu.

wt...duck! E de vina careva din FRC ca nu a obtinut la timp semnatura "generalului" sau astia chiar sunt cu capul? Facem o biciclela la guvern si niste lumini pentru asta!

"Motivul este lipsa avizului care trebuia semnat de primarul general al capitalei. Au fost obținute aceste avize din peste 100 de localități prin care trece Turul, dar nu și din București."