Ballto

Cine imi poate pune aparatori si portbagaj pe cursiera?

Recommended Posts

Vine primavara, deci vine vremea pentru transport cu bicicleta in oras.

Problema este ca eu am la dispozitie o cursiera, nu un trekking sau un city-bike si nici nu dispun de bugetul achizitionarii unei biciclete de oras deci trebuie sa ma folosesc de ce am.

Aceasta este cursiera:Bike Bus Dordogne - Top spec bicycles delivered to you - Perigord, France, Gourdon

Obiective:

1.Inlocuirea pedalelor SPD cu pedale normale

2.Montarea portbagajului(sunt elev si nu pot cara ghiozdanul in spate pe bicicleta)

3.Montare de aparatori.(multumita primariei, sosele din centru, dimineata sunt ude si nu ai nici o sansa fara aparatori sa ajungi curat la scoala)

4.Achizitionarea de anvelope mai late.(momentan am 23-622 si am inteles ca maximul pentru ultegra este de 28-622 deci as vrea ceva intre 25-28)

Punctele 1,4 le pot achizitiona din magazin dar astept oferte si de pe forum.

Punctele 2,3 banuiesc ca se pot realiza doar intr-un service de biciclete, eu neavand sculele si indemanarea necesara.(cadrul nu are urechile necesare si este nevoie de o improvizatie cu niste coliere am inteles...)

M-ar interesa o persoana care sa poata face aceste modificari contra-cost bineinteles sau produse oferite de voi sau din magazine care sa ma rezolve.

Astept sfaturi!Multumesc anticipat!

problema este ca nu prea incap .

Poti monta pt spate un portbagaj cu fixare pe tija de sa(care are si aripa) iar pentru fata aripa cu fixare pe cadru(gen mtb)

Mentionez ca portbagajul trebuie sa sustina o greutate de aproximativ 7 kg(ghiozdan greu, carti multe)

Cum a zis si axe nu stiu daca incap aparatorile intre clestii de cursiera si cauciuc(mai ales daca o sa iau cauciucuri mai balonate)

Ar fi o solutie niste aparatori din 2 bucati fata si 2 bucati spate.Adica sa se separe in apropierea clestilor de frana...

hai ca ma bag si eu in seama si-ti vorbesc din experienta fiindca si eu merg cu bicla la scoala, chiar daca nu am cursiera echipata ultegra :eek:.

intra-adevar ai nevoie de pedale normale, mai ales daca ti se cere uniforma. ca sa nu ajungi cu picioarele anchilozate iti recomand ceva cu platforma mare (eu sunt nevoit sa port pantofi sau ceva asemanator si nu sunt cele mai confortabile incaltari...

nu stiu cum se va comporta cursiera cu 7kg pe spate. nu mi-am montat portbagaj fiindca "grosul" cartilor stau in clasa intr-un dulap, de cele mai multe ori sunt nevoit ca car un stilou si 3-4 caiete de acasa (fac 10 minute pana la liceu). poate gasesti un dulap si daca ai incredere in oamenii de acolo faci o dublura la cheie si ai rezolvat problema. in schimb, la partea cu umezeala nu te pot ajuta: daca ploua, merg pe jos.

referitor la anvelope: nu vad de ce vrei sa le schimbi, diferenta este foarte mica.:confused:

Ballto, te felicit pentru cursiera, baiatul de la care ai luat-o a avut grija de ea, mai mult decat de el:p

Fiind frumoasa si bine echipata (Ultegra-triple), nu ti-as recomanda sa mergi cu ea la scoala, decat daca o iei in sala cu tine, tentatii sunt la fiecare colt de strada si nimeni nu va raspunde pentru ea.

Port bagaj poti sa iti pui din acela cu prindere pe tija imaginea 2 a colegului nostru, pentru ca se monteaza/demonteaza usor, in cazul in care te hotarasti totusi sa mergi cu ea.

Anvelopele....las-o balta, asemenea investitie chiar nu merita.

Aparatori...mai bine ma abtin, nu vreau sa vad o curisera asa frumusica, incarcata precum un magarus:)

Cu depozitarea nu am probleme pentru ca am in scoala rastel de biciclete si mai sunt vreo 2 biciclete in fiecare zi prezente(una este a profei de fizica si alta a unui coleg).

Portbagaj am nevoie neeaparat deoarece am ghiozdanul foarte greu si fac un drum lung(40 de minute) strabat Bucurestiul(Berceni-Aviatorilor).

Cat despre aparatori sunt necesare, pentru ca Victoriei se uda dimineata si rezultatul este o apa murdara pe pantalonii mei.

Stiu ca este o varianta de compromis adaptarea cursierei pentru oras, dar pentru ca nu am bani pentru inca o bicicicleta prefer sa o fac si pe aceasta.

Am gasit cauciuc de 28:Anvelopa Schwalbe Delta Cruiser 28x1.1

Aparatori mi-ati recomandat si sper sa fie bune, mai ramane sa gasesc o solutie cu portbagajul.Trebuie sa gasesc unul teapan.

Cu depozitarea nu am probleme pentru ca am in scoala rastel de biciclete si mai sunt vreo 2 biciclete in fiecare zi prezente(una este a profei de fizica si alta a unui coleg).

Portbagaj am nevoie neeaparat deoarece am ghiozdanul foarte greu si fac un drum lung(40 de minute) strabat Bucurestiul(Berceni-Aviatorilor).

Cat despre aparatori sunt necesare, pentru ca Victoriei se uda dimineata si rezultatul este o apa murdara pe pantalonii mei.

Stiu ca este o varianta de compromis adaptarea cursierei pentru oras, dar pentru ca nu am bani pentru inca o bicicicleta prefer sa o fac si pe aceasta.

Am gasit cauciuc de 28:Anvelopa Schwalbe Delta Cruiser 28x1.1

Aparatori mi-ati recomandat si sper sa fie bune, mai ramane sa gasesc o solutie cu portbagajul.Trebuie sa gasesc unul teapan.

Ma intereseaza sa intre pe cursiera si atata tot.

Folosind bicicleta in fiecare zi mai dai in gropi, canale si e bine sa fie cat mai protejata bicicleta.

Acele aparatori cat la % acopera din roata?Sunt doar pana la clestii de frana?

Ma intereseaza sa intre pe cursiera si atata tot.

Folosind bicicleta in fiecare zi mai dai in gropi, canale si e bine sa fie cat mai protejata bicicleta.

Acele aparatori cat la % acopera din roata?Sunt doar pana la clestii de frana?

Hai ca-mi dau si e cu parerea, sper sa nu te superi...

Pai decat sa faci atatea investitii (pedale, aparatori, portbagaj, anvelope), eu ti-as recomanda sa iti cumperi o bicicleta de oras SH, cu echipare mai modesta (shimano tourney). Sincer, nu inteleg cum de ai atata curaj sa lasi o asemenea cursiera legata de un rastel! Nu as face asta nici sa ma tai...

Asa ca decat sa bagi bani in cursiera ca sa o faci "de oras", mai bine ia-ti o bicicleta SH slabuta ca echipare (zic asta pt ca ziceai ca nu ai bani), dar care sa-si faca treaba. Ca trebuie sa te gandesti, oricum piesele pe care le vrei tu or sa te duca la cateva sute de lei...

Cam asta e parerea mea, eu asa as face (mai ales ca nu te-ai plans cum ca n-ai avea loc de inca o bicla in casa). Asa scapi si de stresul ca poate ramai fara frumusete de cursiera :)

Bafta!

Hai ca-mi dau si e cu parerea, sper sa nu te superi...

Pai decat sa faci atatea investitii (pedale, aparatori, portbagaj, anvelope), eu ti-as recomanda sa iti cumperi o bicicleta de oras SH, cu echipare mai modesta (shimano tourney). Sincer, nu inteleg cum de ai atata curaj sa lasi o asemenea cursiera legata de un rastel! Nu as face asta nici sa ma tai...

Asa ca decat sa bagi bani in cursiera ca sa o faci "de oras", mai bine ia-ti o bicicleta SH slabuta ca echipare (zic asta pt ca ziceai ca nu ai bani), dar care sa-si faca treaba. Ca trebuie sa te gandesti, oricum piesele pe care le vrei tu or sa te duca la cateva sute de lei...

Cam asta e parerea mea, eu asa as face (mai ales ca nu te-ai plans cum ca n-ai avea loc de inca o bicla in casa). Asa scapi si de stresul ca poate ramai fara frumusete de cursiera :)

Bafta!

Anvelope(30 lei)+aparatori(140 lei)+ portbagaj(70 lei)+ pedale(30 lei) inseamna 270 ron.In banii astia gasesc ceva foarte slab, mai exact un harb.

Mentionez ca rastelul este in scoala si in principiu oamenii de la paza mai trec pe acolo.Acum nu spun ca este 100% sigur dar in principiu nu sunt sanse foarte mari sa dispara mai ales ca eu la 50 de minute(adica in pauza) verific.

Ar fi o varianta si o bicicleta la 300 de ron(pe care pot sa o las prin oras, pot sa o las intr-o parcare ingradita etc.), deci nu trebuie sa am grija de ea.Daca voi stiti pe cineva care vinde, sau e cineva pe forum care are asa ceva sa ma contactati.

Si eu sant de acord cu biciclaru. "Vaneaza" o bicicleta nu chair harb dar ieftina piesele nu trebuie sa fie "top of the line" sa functioneze bine. Au nevoie de mai multa atentie dar care-i problema?! Cati Km faci prin oras? Bucurestiul e destul de plat, baga-ti un SS.

Nu are rost sa-ti expui "comoara" dupa aia de zgarii pe ochi. Si au am avut o bicla fuarata. Si nu in Romania!

Merita 50, 60 hai 100 (diferenta echipament cursiera - bicla de tansport) riskul?

Singurul inconevenient ar fi daca nu ai loc sa o parchezi si pe a doua.

Practicaliate, functionalitate, logica!

[...]am inteles ca maximul pentru ultegra este de 28-622 deci as vrea ceva intre 25-28[...]

Nu conteaza neaparat echiparea (ultegra etc), cat cadrul. In principiu in unele cadre pot intra si cauciucuri de 30+ (daca le desumfli ca sa le treci de sabotii de frana).

Anvelope(30 lei)+aparatori(140 lei)+ portbagaj(70 lei)+ pedale(30 lei) inseamna 270 ron.In banii astia gasesc ceva foarte slab, mai exact un harb.

Mentionez ca rastelul este in scoala si in principiu oamenii de la paza mai trec pe acolo.Acum nu spun ca este 100% sigur dar in principiu nu sunt sanse foarte mari sa dispara mai ales ca eu la 50 de minute(adica in pauza) verific.

Ar fi o varianta si o bicicleta la 300 de ron(pe care pot sa o las prin oras, pot sa o las intr-o parcare ingradita etc.), deci nu trebuie sa am grija de ea.Daca voi stiti pe cineva care vinde, sau e cineva pe forum care are asa ceva sa ma contactati.

Eu pun pariu ca in 2-3 luni o sa-ti fie furata bicicleta, daca o lasi acolo. Poate tu nu realizezi cat de tentanta este o bicicleta ca a ta, si cat de simplu ar fi pentru vreun coleg sa ti-o fure...nu trebuie decat sa iasa in timpul orei din clasa, cand nu-l vede nimeni, si in 5 minute pleaca cu ea acasa :rolleyes:.

Sincer, eu zic ca merita sa mergi cu ea la scoala doar daca poti s-o tii in clasa, undeva s-o vezi mereu. Si chiar si atunci, sa o asiguri cumva!

Am mentionat mai sus ca rastelul este in scoala...

Deci unde as putea gasi biciclete ieftine si cat de cat ok?

[...]Cauta o cursiera de otel ieftina in targ special pentru mersul la scoala.

targ = targul de duminica (parca acum si sambata) din Vitan

Pana la urma am ramas la ideea mea de la inceput:sa investesc in cursiera.

Am gasit ceva pe site-ul celor de la sks in legatura cu aparatorile:"Compatibile cu 700x18-23 "

Sunt potrivite pentru cursiera mea?

Pana la urma am ramas la ideea mea de la inceput:sa investesc in cursiera.

Am gasit ceva pe site-ul celor de la sks in legatura cu aparatorile:"Compatibile cu 700x18-23 "

Sunt potrivite pentru cursiera mea?

1. Decizia e doar a ta... Totusi iti urez din tot sufletul sa nu ajungi sa o regreti! ;)

2. Ziceai ca momentan ai pe cursiera anvelope 23-622. Aparatorile alea merg pentru 700x18-23, deci si pentru anvelopele tale (23-622 = 700x23). Dar asta inseamna ca o sa trebuiasca sa ramai la marimea actuala.

Am vazut ca imi trebuie Raceblade XL pentru cauciucuri 700x25-32...

Chestia este ca nu stiu unde se pot gasi ca hypersport si bikexpert au numai Raceblade...

Pot aduce la comanda si modelul Raceblade XL?

PS:Am gasit solutie cu depozitarea.Eu fac scrima de performanta si am in fiecare zi antrenamente.Clubul e la 5 minute de mers pe jos de liceu.Deci va trebui sa plec cu 10 minute mai devreme de acasa sa las bicicleta la club si apoi sa merg pe jos 5 minute pana la scoala.

Deci daca pun cauciucuri mai balonate e posibil sa nu fie bune aparatorile?

Pai din ce ai gasit tu acolo, asa se pare... dar de ce nu iti iei tu aparatori pt trekking? ca marime sunt bune (ca sunt tot pentru roti de 28), atata doar ca permit anvelope mai balonate ;)

E bine asa, dar totusi sa o legi bine de ceva, chiar daca o lasi undeva "in siguranta".

Aparatorile de trekking sunt bune ca marime dar nu se pot pune pe cursiera din cauza clestilor de frana...

astea e bune?

cu toate ca scrie ca nu le au pe stoc iti recomand sa scrii un e-mail, sa-i suni, sa le trimiti o scrisoare, un fax si eventual un porumbel voiajor fiindca TOATE magazinele online stau PROST (cand scriu cu litere mari sper ca se intelege nivelul de...) la capitolul comunicare... si dupa toate astea poate ai noroc si gasesti o pereche ratacita. succes.