ciclism

Lance Armstrong: Presa a exagerat în cazul Chris Froome

Recommended Posts

Lance Armstrong a revenit cu o ediție specială a podcastului său, Stages, pentru a discuta despre cazul Chris Froome, care se află în prezent într-o investigație complexă privind nivelul de salbutamol descoperit în organismul său după etapa a 18-a din Vuelta. „Este atât de ușor pentru cei din presă să sară la gâtul ciclismului, iar […]

Citește întreg articolul

Cu toate ca nu imi place deloc tipul(Si nici nu sunt fan Froome sau Sky), trebuie sa recunosc ca e un punct de vedere destul de valid. Jurnalistii au sesizat sange proaspat, lucru mult ravnit de lumea care iubeste asta(in loc sa se ocupe de problemele lor proprii, pentru ca nu ii afecteaza cu nimic la modul personal, merg ca oile dupa cum dicteaza senzationalul...sau poate e un mod de a se simti mai superiori si a-si scuza propriile neajunsuri :-??  ). Si am fost bubuit cu o groaza de stiri si glume pe acest subiect, ceea ce mi-a dat un amuzament dulce-amar. :)) 

Sunt de acord cu : 

- da, Froome este suspect de bun. Si cu o poveste destul de larimogen despre inceputul carierei sale ("ca sa ma antrenez pe catarari, in kenya, a trebuit sa merg pe plat cu franele puse").

- da, aceasta poveste se repeta cam aproximativ la fel cu povestea celor 7 tururi ale lui Armstrong.

Da, sunt constient ca acest spor nu e curat, dar mai lasati-ma! :)) Sau cand aud sintagma "Imaginea ciclismului". Ce sport in ziua de azi, la nivelul cel mai de sus, este curat ?! Cazul Sarapova in tenis...sau al rusilor prinsi dopati la olimpiada de la Sochi. Personal, alte cazuri nu am auzit. Doar ciclismul e luat sus si tare. In alte sporturi de ce nu sunt asa vehementi in controale sau mai mediatizate ? (Fotbal, Schi, canotaj sau chiar si snooker daca e) :))

Nu mai stiu cine spunea ceva de genul : "Toti avem nevoie de eroi care sa ne inspire(Pentru ca ne plac povestile), care daca nu se ridica la asteptarile noastre, ii darmam cu ocara si rosii(pentru ca suntem cruzi si usor dusi cu zaharelul)." :) 

• Upvote 3

On 12/23/2017 at 2:14 PM, Sherlock said:

Cu toate ca nu imi place deloc tipul(Si nici nu sunt fan Froome sau Sky), trebuie sa recunosc ca e un punct de vedere destul de valid. Jurnalistii au sesizat sange proaspat, lucru mult ravnit de lumea care iubeste asta(in loc sa se ocupe de problemele lor proprii, pentru ca nu ii afecteaza cu nimic la modul personal, merg ca oile dupa cum dicteaza senzationalul...sau poate e un mod de a se simti mai superiori si a-si scuza propriile neajunsuri :-??  ). Si am fost bubuit cu o groaza de stiri si glume pe acest subiect, ceea ce mi-a dat un amuzament dulce-amar. :)) 

Sunt de acord cu : 

- da, Froome este suspect de bun. Si cu o poveste destul de larimogen despre inceputul carierei sale ("ca sa ma antrenez pe catarari, in kenya, a trebuit sa merg pe plat cu franele puse").

- da, aceasta poveste se repeta cam aproximativ la fel cu povestea celor 7 tururi ale lui Armstrong.

Da, sunt constient ca acest spor nu e curat, dar mai lasati-ma! :)) Sau cand aud sintagma "Imaginea ciclismului". Ce sport in ziua de azi, la nivelul cel mai de sus, este curat ?! Cazul Sarapova in tenis...sau al rusilor prinsi dopati la olimpiada de la Sochi. Personal, alte cazuri nu am auzit. Doar ciclismul e luat sus si tare. In alte sporturi de ce nu sunt asa vehementi in controale sau mai mediatizate ? (Fotbal, Schi, canotaj sau chiar si snooker daca e) :))

Nu mai stiu cine spunea ceva de genul : "Toti avem nevoie de eroi care sa ne inspire(Pentru ca ne plac povestile), care daca nu se ridica la asteptarile noastre, ii darmam cu ocara si rosii(pentru ca suntem cruzi si usor dusi cu zaharelul)." :) 

Frumos spus! Eu m-am retras scarbit de reactiile oamenilor si a glumelor proaste. Bat in lemn, daca e adevarat, e (super) nasol...Am inceput sa nu mai am pe nimeni pe suflet, ma bucur de show, asa cum e el si ce a mai ramas din el. Atata bucurie avem si noi pe an din sportul asta. Insa m-am saturat de povesti si scarbe ca in autobuz "dopatii aia?! ala e sport?!" - oamenii stiu un singur lucru si ala il pomenesc mai ceva ca Tatal Nostru, anume "Amstrong". Amstrong everywhere...putem face un meme :) 

Legat de alte sportul ai perfecta dreptate, fotbalul e vazut ca un rege....my ass. "Bro, tragem si noi ceva pe nas...duduie, i-a, percuteaza!" Oricum, ingeri in sport, mai rar...cel putin cei care vor ceva mai mult si au un randament mai mic, iar rezultatele nu sunt pe masura eforturilor. Totusi, munca de echipa impune si aduce niste sacrificii substantiale in viata unui sportiv. Uneori asta poate duce la sfarsitul carierei...nici in ciclism sau alte sportul nu o sa fie Froome, nici primul si nici ultimul.