Axe

Videoclipuri Interesante

Recommended Posts

Vand roata fata, folosita ocazional, ca noua! ;))

• Upvote 2
  • Like 1

Intre timp, in Siberia...

• Like 1

In final tot n-am inteles,

daca ridic mainile de pe ghidon si imi creste cadenta, trebuie sa imping saua in fata sau in spate?

daca ridic mainile de pe ghidon si incord excesiv abdomenul, sa imping saua in fata sau in spate?

daca ridic mainile de pe ghidon si imi aluneca curul in fata, sa imping saua in fata sau in spate?

ce trebuie facut daca de ex. scade cadenta dar curul aluneca in fata?

• Upvote 1

La primele trei intrebari dai seaua mai in spate.Daca simti ca esti prea in spate conform testului iti trebuie o pipa mai scurta ca sa iti pastrezi acelasi reach.

Sunt interesante si acestea:

Dacă tot suntem la capitolul bike fitting: un blog interesant, cu tot felul de detalii și o aplicație cam scumpă. https://blog.bikefit.com/blog/

Treaba e că nu citești același lucru în două locuri... Eu aș face un bike fit profesional că stau foarte rău mai ales pe cursieră, dar pe lângă mine nu este nicăieri.

17 hours ago, Nexus said:

La primele trei intrebari dai seaua mai in spate.Daca simti ca esti prea in spate conform testului iti trebuie o pipa mai scurta ca sa iti pastrezi acelasi reach.

Atunci dupa ala remediul ideal la orice ii sa dai saua mai in spate...

ai rupt lantul -> saua mai in spate, are roata putin 8 -> saua mai in spate, te doare dintele -> saua mai in spate, te-a parasit nevasta -> saua mai in spate... ;))

Probabil are un fetish cu Schwinn-urile  :))

Orice bike fit care nu tine cont in primul rand de ce faci cu bicicleta, ii de evitat.

Degeaba iti faci bike fit pe plat daca iti plac catararile si acolo petreci cel mai mult timp...

Stop making stupid people famous!

Ceva on topic:

• Upvote 2

Chestia asta cu dat saua in spate nu e în regulă. Deși există un interval de siguranță marcat pe tija dreaptă a șeii, clema tijei de șa se prinde undeva la mijlocul acestui interval, cu variații de plus/minus 5 mm, dar în nici un caz forțînd nota spre limite.

Să dai șaua mult în spate pentru că ți-ai luat un cadru prea mic e o aiureală.

Pui o tijă de șa cu offset, umbli la pipă, dar nu tragi/împingi de șa aiurea. 

Nu doar ca funcționalitate, dar și ca aspect e o manevră nepotrivită.

Aranjarea perifericelor pentru a potrivi ansamblul bicicletei cu corpul e o chestiune de milimetri, de multe ori.

Se ia și se modifică un parametru pe rînd, se încearcă și apoi se trece la alt parametru, și tot așa.

• Upvote 1

#1 am observat și eu că se poartă șosete lungi și-s nedumerit care e motivul? Eu port scurte dintr-un motiv simplu: cu lungi m-aș bronza și mai haios decât mă bronzez deja...
#5 prefer un bidon pentru scule. Pe șosea mai ales sunt destule izvoare/magazine/case, iar la MTB sunt extrem de rare turele unde 1 bidon nu ajunge pentru că nu sunt surse de apă. :) 

1 hour ago, paulrad said:

Pe șosea mai ales sunt destule izvoare/magazine/case,

Hehe, alte meleaguri... in Franta daca iesi duminica la ture de sosea, bafta la a gasi vreo sursa de apa pe drum =(( acasa era simplu, indiferent de zi si de ora nu era sat fara un magazin (uneori chiar non-stop) sau bar deschis 12 ore pe zi. Dar chiar si asa nu plecam vara fara 2 litri de apa in bidoane, care imi ajungeau pentru cam 2 ore daca temperaturile erau de peste 30 de grade. Adica pe vreme buna :P 
Aici au fost zile in care am plecat cu un al treilea bidon de 1 litru in buzunar, la spate, din cauza ca stiam ca nu voi gasi nicaieri apa pe traseul pe care urma sa il fac. Csf, ncsf.

• Haha 1

Ăsta are protecție divină :)

• Upvote 1
  • Haha 3

Iar asta se pare ca e lipsit de protectie:

Doi It Yourself

• Upvote 3

• Upvote 1

Punctul 5, castigator absolut.

• Upvote 3

0 din 5. Io v-am spus că nu-s ciclist, ci doar biciclist :)

• Haha 3