Axe

Videoclipuri Interesante

Recommended Posts

@MaC® hmm deci ar trebui să mă angajez și să mă antrenez pentru când o să apară la job colega biciclistă. :-?

On 10/17/2018 at 11:41 AM, paulrad said:

@MaC® hmm deci ar trebui să mă angajez și să mă antrenez pentru când o să apară la job colega biciclistă. :-?

Sau un coleg :P #referendumjoke

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

• Like 1
  • Haha 1

Cand facem si noi una de asta pe Magheru? :D

Unii traiesc si pana la 40 de ani!

• Haha 1

Doar mie mi se pare ca baietii din New York ar merita o usa deschisa fix la momentul potrivit?

• Upvote 1
  • Sad 1

^^ mentalitate mioritică

• Like 1
  • Thanks 1

Mult mai de la sat mi se pare sa ocupi o banda intreaga de circulatie, desi exista banda de biciclete pe margine, dar tu esti rebel si faci "filmuri pe youtube".

Hold your horses just a lit’ bit. Pai una e sa te referi la messengerii de NY ca ar merita o ușa in față, mentalitate descrisă in detaliu de Paul, și una e sa te referi la oile din ultima parte a clipului, unde ai dreptate, și in care, dacă as fi fost polițist și nu aveau bicicliștii ceva organizat, ii frigeam pe toți. Scurt și la obiect. Pana la urma sunt și ei participanți in trafic, nițel respect. 

Pe strada se merge organizat, in coloana, 1-2 linii, nu bezmetic ca niște shinny aurolaci cu roti aero-ish just because ți-o dat măta bani de bicla sau ai prins vreo hocazie pe holeix. “Acum și in rate”

Polițistul stabilește dacă cineva încalcă legea sau nu. Tot el stabilește și ce ”merită”. Altfel nu e nicio diferență între taximetristul cu ceafă lată care te claxonează și trage peste tine că nu ai ce căuta pe șosea și între tine, biciclist, care stai și comentezi pe net că ar trebui să-i lovească mașina pe unii.

P.S. @Mookyama care-i diferența dacă îs cicliștii pe 2 linii sau pe 3? înafară că pe ăia pe 3 linii îi consideri oi. Ca șofer ai prefera să ai pe o distanță de 200m tot câte un biciclist sau să fie grupați cât mai compact să-i poți depăși mai rapid?

• Thanks 1

Cum ai pus tu problema nu e ok deloc. Desi intalnesti ambele cazuri, nu o sa fie 200 m, iar compact, gen turma din clip, care numa compact nu a fost, dand dovada de o nesimtire acuta. Asta din punctul meu de vedere. Atata timp cat nu ai ceva organizat legal, tu, ca si ciclist, trebuie sa respecti regulile de circulatie, sau sa mergi la mica intelegere, adica bunul respect fata de comunitate si "civilizatie". Ceea ce nu a fost cazul lor.

Legal? Sau asa, la mica intelegere? As prefera la mica intelegere, caci sunt si sofer si biciclist. De ce? Pai la mica intelegere este cand e este grup mai mare merg in principiu pe doua randuri. Nu ai cum sa mergi intr-un singur rand, faci coada Bucuresti-Ploiesti. Iar astfel se pot si depasi destul de usor, chiar daca se trece peste linia continua. Adica ei respecta ca sunt si altii in trafic si noi, soferii, mai inchidem ochii. Sunt oameni si oameni, altercatii vor fi mereu. De ambele parti.

Si aici iti dau un exemplu foarte "klar", in zona Koblez in Germania, unde sunt foarte multi biciclisti de diferite natii, diferite niveluri, daca e zona cu trafic se merge grupat pe rand de 1-2 oameni, in functie de numarul persoanelor in grup, in functie de lungimea grupului astfel incat, fiind pe o banda, sa lase sa respire circulatia. Asta se face la mica intelegere....etc..

"Regula" asta nu au inventat-o ei acolo, e o chestie de bun simt care s-a realizat in timp. Gasesti peste tot mica intelegere mutuala sau de respect mutual intre noi toti ca participanti la trafic, indiferent ca vrem sa facem sport cu bicicleta sau sa mergem acasa de la job cu masina. :) 

Si conform carei intelegeri mici sau mijlocii e ok ca el sa mearga pe banda a doua pe la minutul 2:40 in conditiile in care pista de biciclete e pustie? Sau la 3:16 sa taie calea masinii aleia cu atata nesimtire. Sau la 3:50 sa treaca pe rosu. La fel si la 4:02, unde a incurcat un alt biciclist care mergea perfect regulamentar. Si iata ca avem 3 nereguli relativ grave in mai putin de 1 minut. Daca era pe "ceva cu permis" ramanea fara el de 3 ori in mai putin de 1 minut.

Intreb pentru un prieten. Si eu sunt biciclist si imi place mult sa merg cu bicicleta, o fac de cate ori am ocazia, dar evit pe cat de mult posibil sa fiu nesimtit.

Mulți dintre bicicliștii din clipul de mai sus o caută pur și simplu cu lumânarea. Dar na, aici intervine selecția naturală. Partea rea e că poți să ajungi la mititica din cauza unui microcefal de teapa lor.

• Sad 1

Clipul respectiv a fost facut sa arate cat de dumb ass sunt unii care merg cu bicicleta, unele faze fiind nitel haioase, restul se cred mai presus decat fortele naturii.

Eu la faza cu busul in prima instanta m-am speriat, am derulat si am avut o stare de scoc, iar la urmatoarele 2-3 am ras de era sa pic sub masa. Cum sa iei un bus in plin si asta trecand pe rosu? Daca stau bine si ma gandesc, poate a vrut sa sara peste bus, cum am mai vazut in filme...

TheMeg_ScanlineVFX_ITW_10.jpg

• Upvote 1
  • Haha 1