Axe

Videoclipuri Interesante

Recommended Posts

Explicatia e simpla. Chiar daca e aceeasi Marie dar cu alta palarie de acum 5-7 ani, poate atunci nu ti-ai cumparat-o si te agata de data asta. 

• Upvote 1

On 07.05.2020 at 21:14, majikstone said:

O bicicleta cu pseudo-suspensie fata si dropper seatpost pentru soselistii care vor sa faca offroad dar carora nu le place dropbarul dar nu vor sa isi cumpere un mountain bike. Practic un mountain bike aproape la fel de greu si de neeficient ca un mountain bike doar ca nu e un mountain bike, dar costa dublu. Industria ciclista atinge noi culmi ale penibilului.

Si sudurile se vad la fel de grosolan. Ma intreb,  la o intalnire intre biciclisti, cum raspunzi la intrebarea "ce bicla ai?". Ca toti ar zice 29er... dar tu nu, e gravel cu flat bar :)). 

Un pic off: acum vreo opt ani am convertit bicla de trekking (pt ca accepta cauciuc balon 35) intr-un ciclocros cu furca cu suspensie pe aer (furci pe aer care erau rare pt 28", pana sa bubuie moda 29er). Toata lumea se uita la mine ca la balamuc.. eu ma distram si pe sosea si pe off road . Pe net era o nisa numita Monster Cross pe la americani... 
Si ma uitam anul trecut, ca la struto-camila mea de acum 8 ani, ii zice Gravel bike, are suspensie si este la moda. 

• Upvote 2
  • Like 2
  • Haha 1

Când ai o căciulă, vrei să dai cu ea de pământ și nu ai motiv.

Posted (edited)

mi se pare mie sau s-a oprit cam brus pedalierul după ce l-a învârtit?

Are și frânele inversate?

Edited by IonutA
invers

31 minutes ago, IonutA said:

mi se pare mie sau s-a oprit cam brus pedalierul după ce l-a învârtit?

Nu. Așa se oprește un pedalier nou. Cu trecerea timpului incepe să se rotească mult mai ușor. Nu e neapărat un semn bun.

32 minutes ago, IonutA said:

Are și frânele inversate?

Nu mai departe de 20 mai îți dădeai cu părerea pe o postare cu frâne stânga-dreapta. Ai uitat?

• Upvote 1

In tarile in care se conduce pe partea stanga, legea spune ca franele trebuie sa fie "invers".

1 hour ago, mihaitasr said:

In tarile in care se conduce pe partea stanga, legea spune ca franele trebuie sa fie "invers"

Bine, și cine stabilește partea corectă? Englezii zic despre noi că am conduce pe partea greșită. 
In legea noastră scrie ceva despre poziționare?
E o cutumă și atât.

• Haha 1

De fiecare data cand mi-am luat o bicicleta noua in UK, am avut posibilitatea sa aleg cum sa puna franele, nu cred ca e obligatoriu ca maneta dreapta sa actioneze frana fata. In schimb, e obligatoriu sa ai doua sisteme de franare, cate unul pe roata si ambele functionale - adica fixie fara frana fata e ilegala.

• Upvote 1

14 hours ago, BodoC said:

Englezii zic despre noi că am conduce pe partea greșită. 

Gresesti. Englezii zic ca noi conducem pe partea corecta (right side) ;))

• Upvote 1
  • Haha 2

16 hours ago, BodoC said:

Bine, și cine stabilește partea corectă? Englezii zic despre noi că am conduce pe partea greșită. 
In legea noastră scrie ceva despre poziționare?
E o cutumă și atât.

15 hours ago, Stuparul said:

De fiecare data cand mi-am luat o bicicleta noua in UK, am avut posibilitatea sa aleg cum sa puna franele, nu cred ca e obligatoriu ca maneta dreapta sa actioneze frana fata. In schimb, e obligatoriu sa ai doua sisteme de franare, cate unul pe roata si ambele functionale - adica fixie fara frana fata e ilegala.

Eu lucrez pentru un magazin de biciclete si e o lege care spune ca atunci cand furnizam o bicicleta catre un client, trebuie sa aiba frana fata pe mana dreapta si frana spate pe mana stanga. Sigur, daca clientul cere in mod deosebit sa le schimbam, putem sa facem asta, dar altfel suntem obligati sa le punem asa. 

"A bicycle needs two independent brakes to be safe on the road. In fact, in England, Scotland and Wales it's a legal requirement. These brakes are usually hand brakes, with the right-hand lever operating the front brake and the left the rear. You can set them up differently, and in countries where they drive on the right they do: so be careful if you hire a bike abroad!"

In cazul in care trimitem o bicicleta in afara UK atunci deobicei echipa de "felatii cu clientii" il contacteaza pe domnul client si il intreaba cum prefera franele. Altfel, nu.

http://www.legislation.gov.uk/uksi/2010/198/regulation/4/made

• Like 1
  • Haha 2

în urmă cu 2 ore, mihaitasr said:

echipa de "felatii cu clientii"

Mi-ai făcut ziua!
Mă tot gândesc cum să dau asta pe grupu' whatsapp de la uzină în așa fel încât să înțeleagă și echipa în cauză. Și totuși să rămân cumva amploaiat.

1 hour ago, MaC® said:
4 hours ago, mihaitasr said:

echipa de "felatii cu clientii"

Mi-ai făcut ziua!

eh... ce știm noi cum e prin U.K.

Oricum a folosit ghilimele poate a vrut să zică altceva. :)))))

Maestre, scuze, da' am impresia că vrei să te bagi în seamă "umpic" cam mult .
Postul e luat. Pe merit.
Am reintrat pe forum după o pauză foarte mare. Am crezut că s-a schimbat ceva.
Nu, au apărut useri care fac postări cu " Da, ce fain", "frumos, îmi place", "bravo" "da", etc.
Postări de dragul de a posta, gen: hai să ne facem și noi auziți.
Nu am absolut nimic de pierdut și  - ca fost moderator pe acilea - o să fiu franc. Sau Frank? (dar ești prea plin de tine și de cât de multe știi și cât de biciclist ești și de băgatul în seamă* ca să știi despre ce vorbesc)
Ok, ai 922 postări acum. Dacă vrei, îți cedez din ale mele (din cifră) dacă asta te face să te simți mai bine și mai important ca membru al comunității ăsteia.
Dar please, please, nu mai polua cu comentarii inutile și aiurea. Aici nu e facebook, unde dăm inimioare și laicuri și comentăm "ca să ne aflăm în treabă"

*asta e o artă. Și în plus e bine să stăpânești limba română. Sau românească? (ia gugălează dacă vrei să vezi ce am vrut a zice)

• Upvote 1
  • Haha 3
  • Confused 1

???

Nu înțeleg?

Vrei să cobori nivelul, ca să te faci înțeles?

sau vrei doar să poluezi un topic drăguț de altfel?

Alegerea este a ta.

Numai bine!

Adrian

Exact.

Numai bine și lu' tine!
MaC®

15 minutes ago, IonutA said:

Nu înțeleg?

Vrei să cobori nivelul, ca să te faci înțeles?

S-a strigat "BINGO".

• Haha 3

On 6/2/2020 at 8:39 PM, BodoC said:

Nu mai departe de 20 mai îți dădeai cu părerea pe o postare cu frâne stânga-dreapta. Ai uitat?

Nu am uitat.

în urmă cu 29 minute, IonutA said:

Nu am uitat.

în urmă cu 2 ore, MaC® said:

Dar please, please, nu mai polua cu comentarii inutile și aiurea.

ah.
da.
Noroc că suntem  pe o arie mai relaxată.
Divertisment, videoclipe, alea-alea.
Staffu' e mai relaxativ aici-șea și nu dă cu barda/laseru' .
Am scăpat.

• Like 2

1 hour ago, IonutA said:

Nu am uitat

Eh, stai jos și fă un rezumat.

• Haha 2

9 hours ago, BodoC said:

Eh, stai jos și fă un rezumat.

rezumat la ce?

Nuș unde să-l pun. Crecă merge acilea.
E tare di tăt.
Jazz curat.