Axe

Videoclipuri Interesante

Recommended Posts

2 hours ago, Croocodillul said:

Impresionantă tehnica și forța ciclistului

51 minutes ago, MLADEN said:

Bitigla ii electrica, si-o facut ea toata treaba ... ;))

Asta am zis si eu, dar tot a depus un efort considerabil, iar tehnica e "pe manual" și e la nivel înalt. In plus clipul e tras cu secvente diferite, nu e tras dint-un REC. E usor de la tastatură

prea multă presiune

• Like 1
  • Haha 1

artiști pe două roți

• Like 1
  • Thanks 1

Cel mai bun rezumat al unui subiect despre care am vorbit si eu de cateva ori: cum toata industria ciclismului si in special cei care promoveaza ciclismul (publicatii, canale YouTube, influensări, Global British Cycling Network) ignora aproape cu desavarsire existenta sau nevoile celor care practica ciclismul cu alte scopuri decat cele competitionale:

Recomand altfel calduros canalul tuturor celor care nu iau ciclismul mai in serios decat e cazul ;) 

• Upvote 1

Oh, bătrânelu` is back.

Da, clar, ca a nu fi obsedat de competitii si clasamente e semn de batranete. 8-)

Mi-e dor de Frank :(

• Upvote 2
  • Confused 1

Păi lumea tre să cumpere exotic shit și să rupă fîșu (oase, mușchi, tendoane), nu? No pain, no gain, no brain! And... no money. :P

• Thanks 1

2 hours ago, Traveller said:

Păi lumea tre să cumpere exotic shit și să rupă fîșu (oase, mușchi, tendoane), nu? No pain, no gain, no brain! And... no money. :P

Eh, consumerismul e una si competitivitatea implicita e alta. Poti sparge o gramada de bani si pe biciclete de cicloturism fancy, usoare, eficiente si exotice si sa le folosesti pentru a explora o latura a ciclismului de care nimanui din "media" si "industrie" nu pare sa ii pese in mod special, cu foarte mici exceptii. Si problema nu e atat legata de profit cat e legata de "comunitate", care propaga din generatie in generatie ideea ca practica regulata si in regim macar marginal sportiv a ciclismului echivaleaza competitie. Comunitate insemnand forumuri, cluburi, oamenii care comenteaza pe YouTube sau Facebook, si asa mai departe.

Doar ca ciclismul, fata de majoritatea covarsitoare a restului de sporturi, iti permite sa te bucuri de nenumarate satisfactii fara sa trebuiasca sa fii in competitie cu nimeni. Asta e valabil si pentru schi (alpin sau de fond sau de tura), si pentru alergare, si pentru mersul pe jos, si pentru alte cateva exceptii. Si exact asta e latura pe care atat industria ciclista cat si "media" ciclista o ignora in cea mai mare parte a timpului sau o prezinta ca pe o activitate "doar pentru cei (inca) prea slabi sa concureze". Russ (si Laura) sunt unii dintre putinii producatori de continut media care se axeaza pe latura asta, non-competitionala, a ciclismului. Il mai putem adauga si pe Tobias de la Rides of Japan, care desi e un weight weenie convins, e practic tot un cicloturist si promoveaza tot latura non-competitionala a ciclismului. Si sincer n-ar fi rau sa apara tot mai multi promotori vizibili ai acestui tip de practica a ciclismului, pentru ca asta ar permite si partii "oprimate" a comunitatii - online sau offline - sa se regrupeze si sa se exprime in afara mediului astuia obsesiv si toxic.

• Upvote 1
  • Like 1
  • Haha 1

Mi s-au parut interesante exercitiile si daca ai cum poti sa faci mare parte din ele acasa.Stiu ca si cei de la GMBN au incercat niste exercitii de-a lui dar erau prea obositi dupa ele :D .

La cel de-al doilea mai mult mi s-a parut interesanta recomandarea lui.A incercat cineva pe cauciucurile lui sa utilizeze metoda aceasta recomandata de el?

Stiu ca poate isi face reclama, dar na totusi de 7 ori castigor de XC nu e chiar Gigel din colt.

• Upvote 1

Între secundele 27 și 29 zice Shimano, "always the best".

Dacă am căutat corect, frînele sunt Shimano ST-R8070-R Ultegra DI2.