Axe

Videoclipuri Interesante

Recommended Posts

pentru cățărători !

Ca invenție inginerească e interesantă, însă devine practic inutilă pe un single trail (în urcare, plat sau la vale), din lipsă de spațiu. 

Problema trecerii peste bolovani poliedrici e destul de bine rezolvată (și pe urcări, și pe coborîri) de suspensia spate de tip pivot înalt, care a revenit în ultimii ani în atenția constructorilor.

https://enduro-mtb.com/en/forbidden-druid-review/

Ăsta ar merge pus la topicul cu frustrări.

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 1

Caseta sub lupă!

foarte interesant filmul cu funerariile lu Stalin !

Unde bre, in link-ul meu? Asta vezi tu?

Dă-ne și nouă, nu fi zgarcit :D 

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Sa fii cu 2.5% mai rapid e intr-adevar irelevant pentru cineva care nu poarticipa la competitii. Sa fii in schimb la fel de lent, dar sa ti se termine energia cu 2.5% din timp mai repede si sa suferi pe ultima catarare a zilei... Well, asta e o problema pentru oricine.

Dar ma amuza ca incearca toti in ultimii ani sa gaseasca scuze pentru "evolutia" bicicletelor catre solutii tehnice mai grele (frane disc, roti aero, schimbatoare electronice) si cu preturi mai mari. Ca acolo e buba, de fapt, nu la capitolul "diferente intre o bicicleta entry-level de azi si una state-of-the-art de azi". Buba e ca biciclete de 2000€ de azi sunt simtitor mai grele decat biciclete de 1000€ de acum 10-15 ani.

• Like 1
  • Haha 1
  • Confused 2

De acord cu prima parte. Când ești pe cățărare nu te mai doar capul de ce echipare ai, suferi și vrei doar sa ajungi in vârf. Dar sa ne și bucurăm de priveliște.

Cu a doua te-aș putea contrazice. Un Canyon cu 105 pe disc, stoc, ajunge sub 8kg mărime M, dacă nu mă înșel. In 2018, la reducere, ajungea in bugetul menționat de către tine. 

Acum, ce bicicleta stoc de acum 10-15 ani ajungea in greutatea aia?

Cat despre grupul electronic, după ce mergi cu el, începi sa îl îndrăgești. In 2018 am fost la Canyon la fabrica și am mers pe un Canyon Endurace CF SLX Di2, cu roți Reynolds. Așa ceva găsești la 2800-3500€ sh pe site-urile din afară, SL sau SLX. Împrumută sau închiriază când mai pleci pe undeva, măcar 2-3 zile, posibil să îți schimbi puțin parerea. 
Te va face mai bun, mai aero, mai... cu siguranță nu, dar o viață avem, iar dacă tot facem doar asta pe 2 roți, măcar atât meritam și noi. Pentru un roman 2500€ este mult, deși pe drum mai văd bicle de la 5000€ in sus. Însă în afară mă gândesc că salariile sunt altfel, drumurile cât de cât altfel, încât să facă diferența și să te bucuri de investiția respectivă. 

Canyon Endurace Al 7.0 Disc are 8.7 kg si costa 1600€. Erau biciclete cu Tiagra 4600 acum 10 ani care cantareau atat.

Exact aceeasi bicicleta in versiunea cu frane pe janta are 8.2 kg si costa 1200€. Nu doar asta, dar de la aparitia modelului astuia acum multi ani, cand costa 1000€, greutatea cam tot aia a ramas.

Oricum o iei, da foarte cu minus. 400€ (33% din pret) in plus pentru o bicicleta cu jumatate de kg mai grea de la acelasi producator si cu componente identice. Evolutie? I beg to differ

PS: Canyon Endurace CF SL disc. 8.4 kg la 2100€. De 900€ diferenta fata de AL 7.0 se iau lejer niste roti si cauciucuri care sa o usureze cu macar 400g, si mai raman poate si pentru un ghidon de carbon si vreo 10-20 de litri de bere.

• Haha 1

In 2017-2018 erau mai ușoare cele disc și veneau și cu ghidon de carbon, nu mai știu dacă la varianta 105 sau Ultegra. Cred că la varianta Ultegra. Parcă 7.8-8.1Kg pe 105, dacă îmi aduc bine aminte. 7.6kg era Ultegra. Am notate pe undeva greutățile. Au băgat ghidon și pipa de AL și caseta mai mare și schimbătorul cred ca l-au schimbat. Am fost nițel indignat de schimbare, plus ca crescuse prețul nițel sau același preț cu componente mai ieftine și mai grele. 

Dacă ar fi sa aleg aluminiu, prefer oțelul oricând. Un Columbus SL, de exemplu. Dar este o preferință personală. 

Da, roțile ar face o diferența mare. Însă la greutate nu câștigi mai mult de 400gr, exact cum ai spus. 

Eu am comparat nu doar greutatile, ci si preturile, de altfel la fel ca autorul videoului de mai sus. Stiu ca unii nu se uita la bani, dar marea majoritate a cumparatorilor de orice-ar fi de vanzare pe lumea asta au bugete limitate.

Cu 2000€ (ceea ce el considera entry-level bike) se poate cumpara/construi o bicicleta chiar foarte usoara daca se vrea. In italianca mea, construita din piese, cam atatia bani am bagat daca fac abstractie de power meter si are 7.7 kg "dezbracata" (adica showroom weight, ca alea de mai sus). Daca eram fericit cu o sa mai usoara (si nu SMP Extra de 370g) si faceam alte alegeri cu privire la anumite componente (gen de banii dati pe rotile Zonda imi construiam niste roti ultralight din piese mai putin nobile), o scoteam lejer la 7.5 kg. Nici nu mai vorbesc de faptul ca are un cadru greu (1240g in marime 58) dupa standardele de azi. Dar e Made in Italy, si asta valoreaza greutatea lui in aur.

Cu 1000-1200€ cat costa o bicicleta de sosea decenta cu adevarat entry-level cu frane pe janta, una cu frane pe disc nici gand sa aiba Shimano 105 sau 11 viteze la banii aia, si va cantari pe putin 1 kg in plus, ajungand la aproape 10 kg. Bicicletele de otel din anii '90 cantareau atat. Alea ordinare, din "teava de gaz".

Asa ca alegerea nu e doar intre biciclete entry-level "grele" si biciclete scumpe "usoare". Alegerea e si intre biciclete cu tehnologii moderne "grele" si biciclete oldschool "usoare" la preturi identice. Discutia e despre cum, atunci cand ai un buget fix, sa obtii bicicleta care raspunde cel mai bine unor criterii de confort, performanta si conditii de utilizare.

Io-s total de acord cu David, chiar daca am cursiera cu frane pe disc. Am luat asa doar pentru ca-s antitalent la sportul asta si ma ajuta sa raman intreg (ma rog, cat eram si pana acum) pe coborari.

Dar altfel, compromisul ala pe greutate ma mai face sa visez urat cateodata.

In topul listei de motive pentru care se-ntampla ce se-ntampla ramane oricum marketingul si faptul ca trebuie scos mereu ceva nou, ca sa poata vinde producatorii pe seama inventiei. Noua, prostilor care cumparam, constienti au ba.

Polemicile apar doar fiindca unii vad mai putin clar decat altii. Si toti zic ca au dreptate, evidement.

• Thanks 1

Păi și nu-i așa?
"Și tu ai dreptate!" ;)
(bancu' vechi cu Rabinul înțelept)

• Haha 2

@Tolstoievski exact cum spui. Un cumparator rational, obiectiv, informat si care stie exact ce vrea e ceea ce uraste orice vanzator sau producator. Zilele in care spusele lui Soichiro Honda ca "If you make a superior product, people will buy it." se adevereau au cam apus pe masura ce oamenii au devenit tot mai comozi, naivi si manipulabili cand vine vorba de modul in care fac achizitii. Trendul vremurilor noastre e crearea de false probleme si marketingul agresiv care sa convinga clientul ca problemele alea nu sunt doar reale, dar ca justifica pe deplin achizitia unui produs care le rezolva in timp ce creaza alte probleme.

• Haha 1

2,5% mai greu? Nici o problema, o sa fiu eu cu 2,5% mai bun ;))

Nu e either/or, sa stii [-X

17 hours ago, majikstone said:

Un cumparator rational, obiectiv, informat si care stie exact ce vrea

Problema ta e cu cumpărătorii care nu vor exact ce vrei tu și consideri că alegerile lor sunt mai proaste că au pus botu` la marketing 🥴 

• Like 2

Nu, problema mea e cu piata de pe care dispar produsele pe care le vreau eu din cauza ca prea multi cumparatori au pus botul la marketing ;) ca daca si-ar cumpara biciclete de sosea cu frane disc si schimbatoare electronice doar cei care au realmente nevoie de asa ceva, nu ar anunta cu pompa tot mai multi producatori de biciclete sau componente ca vor sa renunte la productia de cadre pentru frane pe janta din cauza lipsei "popularitatii" lor. Respectiv sa vorbeasca de posibilitatea de a face groupseturi de top doar in versiune electronica sau cu frane hidraulice.

Also, problema mea e cu producatorii si marketerii care incearca sa ma convinga ba ca greutatea bicicletei nu conteaza, ba ca performanta sistemului de franare e atat de importanta ca merita sa fac sacrificii la alte capitole sau sa platesc bani grei pentru ea, ba ca e important sa ai full cable integration desi asta da peste cap cable routingul. Si daca ar fi vorba doar de publicitate ar fi una, dar problema e din nou cu evolutia pietei intr-o directie care elimina solutiile tehnologice pe care le prefer eu doar de dragul de a vinde cat mai multe biciclete noi cat mai multor oameni care nu au nevoie de biciclete noi.

Cu cumparatorii care arunca cu banii pe lucruri de care nu au nevoie pentru ca e cool si trendy nu am o problema direct, cel mult imi e mila de ei. Dar cand devin prea multi, ma obliga indirect sa fac aceleasi alegeri pe care le-au facut si ei. Si cu asta am o problema, da.

• Haha 2

9 hours ago, majikstone said:

realmente nevoie

și pe realmente nevoie ăsta ai vrea să-l definească toți după optica ta, nu? 🥴

• Upvote 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

14 minutes ago, paulrad said:

și pe realmente nevoie ăsta ai vrea să-l definească toți după optica ta, nu? 🥴

Nope, dupa orice optica bazata pe argumente rationale, cuantificabile si comparabile. Nu pe argumente de genul "ultimele trenduri in lumea ciclista sunt schimbatoarele electronice si franele disc, trebuie neaparat sa am si eu!".

Ai fi surprins cat de putini cumparatori de [orice produs] iau deciziile de achizitie pe baza unei campanii de informare exhaustive si cat de multi iau deciziile strict pe baza de criterii subiective: trenduri, design, culoare, "am vazut la un prieten", etc. Nici nu mai vorbesc de clasica "recomandarea vanzatorului", care evident ii va baga clientului pe gat fix produsul care ii permite sa faca cea mai mare marja de profit de pe urma clientului. Asta cu exceptia situatiilor in care faci parte din "cercul select" de prieteni ai vanzatorului, moment in care iti va vinde ce vrei tu, si nu ce vrea el.

• Haha 3