Axe

Videoclipuri Interesante

Recommended Posts

Că tot discutam despre marketing, și produse premium, bine că nu te uiți și la Apple, @majikstone, ai face harakiri cel mult a doua zi. In special cu ce au făcut in ultimul semestru. De genul vă convine, bine, dacă nu vă convine, la fel de bine. 

On 4/23/2021 at 9:43 AM, majikstone said:

"evolutia" bicicletelor catre solutii tehnice mai grele (frane disc, roti aero, schimbatoare electronice) si cu preturi mai mari. [...] biciclete de 2000€ de azi sunt simtitor mai grele decat biciclete de 1000€ de acum 10-15 ani.

Oare bicicleta din ce in ce mai usoara e singurul criteriu al "progresului" tehnologic? Nu cumva de la un anumit punct nu ne mai ajuta nici blestemata asta de materie stiintifica, fizica? 

Mda, cadre aero, groupseturi cu mai multe pinioane, roti care permit cauciucuri mai late, frane pe disc, si altele ... toate acestea adauga grame dar vin si cu citeva posibilitati suplimentare pentru ciclist. 

In ciclismul profesionist probabil bicicleta conteaza cel mai mult in proba de contratimp. Performantele sunt in crestere, se castiga citeva secunde (Dar care conteaza la acel nivel si evident nu au nici o relevanta pentru ciclistul amator) din tot felul de gadgeturi & tricks, de la casca, de la pozitia de bicicleta, de la forma ghidonului, etc. Se investesc bani grei in aceasta cercetare si nu se poate spune ca brandurile importante vand iluzii. 

Poate ca un ciclist amator asimileaza o bicicleta buna doar cu una cat mai usoara pentru ca pentru el catararile au prioritate dar mi se pare o viziune foarte ingusta ... ca sa nu zic altfel ... asta imi aminteste discutiile de pe "marketplace"-uri :) cand posta unul o vechitura la vanzare, nici nu mai conta modelul, categoria dar urma invariabil sa apara un "inteligenta" care sa intrebe: dar cat cantareste? 

• Upvote 2

Nu am zis nicaieri ca greutatea e singurul aspect care conteaza. Da, ajuta si groupseturile cu mai multe pinioane (si in special cu pinioane mai mari), la fel cum ajuta si cauciucurile mai late sau cadrele mai putin rigide. Pana si franele disc sau cadrele aerodinamice ajuta in felul lor. Diferenta majora intre diversele noi tehnologii e cat de mare si din cine e compusa populatia de ciclisti pe care ii ajuta, respectiv cu ce pret.

Mai mult, spre deosebire de fuga dupa grame, unele progrese tehnologice au venit ca raspuns la niste probleme punctuale. Franele disc au aparut ca solutie la problemele de franare pe ud ale celor care foloseau deja jante de carbon cu scopul de a avea biciclete cat mai usoare si/sau aerodinamice. Schimbatoarele electronice au aparut pentru a rezolva problemele de integrare ale cablurilor ale celor care au devenit obsedati de "ascunderea" lor in cadru/ghidon. Cadrele si rotile aero au aparut ca solutie pentru a mai castiga cateva secunde si watti la viteze mari (mers in pluton, contratimp). 

Am zis-o si o mai zic: cine considera, dupa o analiza a nevoilor lui, bazata pe experienta acumulata, ca are mai mult de castigat din achizitia unei biciclete care, desi e semnificativ mai scumpa si mai grea, franeaza mai bine sau e mai aerodinamica sau mai "bine integrata", sa o faca fara sa ezite. Problema nu e asta, si nu incerc sa sustin ca nimeni nu ar avea nevoie de tehnologiile alea. In schimb nu accept si nu voi accepta niciodata sa raman pasiv la faptul ca marketingul agresiv si "piata" au decis sa elimine treptat solutiile tehnologice care raspund nevoilor mele (si ale altora ca mine). La fel cum nu accept si nu voi accepta niciodata ideea ca orice solutie tehnologica recenta e indiscutabil mai buna din toate punctele de vedere si pentru orice utilizator decat cea pe care o inlocuieste.

Si sa nu credeti ca sunt retrogrouch. Desi multi sunt inca reticenti, am descoperit ca o transmisie 1x e mai potrivita pentru turele mele pe sosea decat una 2x, cu toate compromisurile ei. Dar ma indoiesc ca e o solutie pentru toata lumea. La fel cum am fost early adopter al cauciucurilor late pe bicicletele de sosea (chiar daca in ultimii ani m-am indreptat mai degraba catre intervalul 25-28c, desi initial mergeam mai degraba pe 32-35c). Si desi intr-o lume perfecta as avea o bicicleta de titan, apreciez fiecare kilometru facut cu actualul cadru de fibra de carbon. Am incercat si roti aero - si le-am vandut dupa ce am incasat in cateva randuri rafale de vant lateral de 60-70 km/h si m-am trezit pe mijlocul soselei. Iar in final bicicleta pe care o am acum e strict rezultatul unei evolutii si optimizari gandite pentru a imi face mie turele mai usoare si placute.

Si exact asta recomand si altora: sa ia deciziile de achizitie care le fac lor turele mai usoare si mai placute. Iar aceste decizii nu se rezuma la a cumpara in spirit de turma "ultimul racnet" in materie de tehnologii sau produsele cele mai promovate pe Internet sau media in general. Opozitia mea e fata de truismele de genul "indiferent de situatie sau de utilizator, tehnologia A e superioara tehnologiei B, iar compromisurile de care se loveste tehnologia A palesc oricand si pentru oricine in fata avantajelor fata de tehnologia B". Cine chiar crede afirmatiile de genul asta - indiferent ca discutam de componente mai usoare, mai aerodinamice sau mai electronice - din cauza ca le-a vazut pe GCN sau BikeRadar sau le-a auzit intr-un magazin de biciclete e cel putin naiv.

• Like 1

în urmă cu 2 ore, majikstone said:

m-am indreptat mai degraba catre intervalul 25-28c, desi initial mergeam mai degraba pe 32-35c).

Pe mine ma intereseaza asta. De ce ai mai scazut sub 28?

In parte pentru ca furca actuala nu accepta mai mult de 26-27 mm fara sa devina mult prea mic spatiul ramas (desi franele ar duce lejer pana la 30 mm), si in parte pentru ca diferenta de greutate intre acelasi cauciuc in marime 25 sau 28 nu e neaparat de neglijat, dar fara sa observ vreo diferenta semnificativa de confort. Momentan merg pe 25C, in realitate au 26 mm pe jante 17C la 235g bucata cu banda de protectie de kevlar pe toata latimea. Am avut si Schwalbe One de 28C (28 mm reali) din prima generatie, cauciucuri foarte bune per total, dar nu pot sa zic ca m-am simtit mai confortabil pe ele decat pe Panaracerele actuale de 26 mm reali.

Nici soselele pe care ma dau nu sunt atat de proaste pe cat cele cu care eram obisnuit in Romania, unde clar as merge pe 28C sau 32C. Transfagarasanul in special a devenit un distrugator de buci in ultimii ani, nu l-as mai cobori cu cauciucuri de 23-25 nici platit, la fel cum multe sosele de munte din Apuseni au fost timp de multi ani adevarate campuri brazdate de plug in vremurile in care ma dadeam pe ele.

Horses for courses.

Îl urmăresc de ceva timp pe gagiu, puțin dus omul, dar îmi place uneori ce perle scoate :D 

@majikstone, uitându-mă la ce ai scris, îmi aduc aminte cu nostalgie de astea doua clipuri. Zic astfel, pentru că, dincolo de Rapha, de marketing, sunt niște oameni care pedalează și ei. Motivele pot fi nenumărate, dar întotdeauna va fi unul personal.

Despre ce se poate intampla cand placerea ciclismului devine "obligatie":

• Upvote 1

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

• Upvote 1
  • Like 1

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

• Like 3
  • Haha 1

Am incercat sa pun un clip de pe youtube cu cursa masculina de cross country de la Tokyo dar nu ma lasa, apare ceva cu forbidden...

Vlad Dascalu locul 7, la 49 de secunde dupa Pidcock. Senzational !

https://www.youtube.com/watch?v=r_kan7nEW1M

Doar link merge, embedded nu :(

• Upvote 1

43 minutes ago, BogdanTimisoara said:

nu se mai loveste de spite si nu isi frange gatul.

Da, am pățit când eram mic, la țară, au fugit puii vecinei să intre în curte când am trecut pe drum și jap unul cu capul între spițe. M-a certat aia că i-am omorât puiul, i-am zis să și-i țină în curte, apoi m-a certat că-s nesimțit. :(

• Haha 4