BogdanTimisoara

Câinii si biciclistul

Recommended Posts

A avut cineva ocazia de a folosi un spray cu piper, impotriva vreunui animal agresiv (caine, mistret)? A fost eficient, sau mai mult a intaratat animalul?

La caini functioneaza. Nu este eficient insa decat de aproape (mai putin de 1,5 metri).

Daca stii sa vorbesti, la caine nici nu e nevoie, il faci din atitudine. Merge la caine si la urs garantat ( evident daca are jetul destul de puternic http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ). La mistret nu recomand, e mai periculos ca ursul... nu e destept sa evite, stie doar sa atace.

La urs nu merge, nu este recomandat ca o poti pati rau. Pentru ursi sunt spreiuri speciale care sunt foarte puternice si cantitatea evacuata de solutie este mare. Au o raza de vre-o 7-10 metri si sunt toxice pentru om.

Daca vine un urs inspre tine trebuie ceva puternic sa-l opreasca. Spreiul cu usturoi sau piper ce e pentru caine se compara cu vre doua albine poate, si toti stiu ca ursii mananca miere multa :D .

Eu nu prea imi fac griji de ursi, la noi in zona nu sunt, dar cu mistretii te poti intalni oricand. Caini ciobanesti insa sunt din belsug. In general am observat ca functioneaza destul de bine comanda "Cuşti!" pe care o folosesc si ciobanii. Nu stiu ce o fi insemnand, dar se pare ca stiu cainii. Totusi, pentru cazul cainilor surzi, parca mi-as lua un spray cu piper. Catelele cu pui nu prea stiu ele de nicio comanda, cel mai bine e sa te indepartezi cat mai repede de locul cu pricina, insa uneori nu prea este timp suficient. Am patit recent sa fiu incoltit de doi caini care nu cunosteau comanda "custi!". Au reusit sa ma blocheze si sa ma faca sa opresc, apoi m-au atacat din directii diametral opuse. Am luat bicicleta in mana si am inceput sa o rotesc cu viteza in jurul meu, ca sa ii tin la distanta. Pana la urma s-au mai indepartat de mine si am putut pleca, incet-incet, cu fata la ei ci cu bicicleta interpusa intre mine si ei.

Am patit si eu la fel ieri seara, dupa ce am schimbat camasiile si cablul de la schimbatorul spate. Am iesit la o tura de teste si dau peste doi cutu, mama lor de caini ca au sarit la mine, unu din stanga si unu din dreapta. Am sarit repede jos de pe bita si am marait la ei, asa mai tare, cu bicicleta in mana, unu a luat-o la goana si celalalt s-a retras vre-o 2 metri. Apoi sus pe motor si baga mare :)). In seara asta ma duc pe acolo sa vad cat de bun e spreiul de caini, ma mai distrez si eu putin http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

• Upvote 1

Iata niste sfaturi de la cunoscatori:

Aici

Dogs

Aggressive dogs can be a hazard almost anywhere, but they are not that big a problem. The following strategies have all been recommended by cyclists:

Ride the adrenaline rush and pedal like hell to out run them - can be exhausting and not always successful.

Stop and maybe get off the bike (ideally, keeping it between you and the dog), so they can see you are a human and not some wierd animal. You may have to wait until the dog's owner arrives before you can proceed.

Carry a stick so you can try and whack them as you pedal past.

Corrin Higgs suggests:"An authoritative shout while pointing back to where the dog's coming from. I shouted "a tu casa", but I'm sure "to your house" would work just as well, even for Spanish speaking dogs. This stopped or turned around three out of four approaching dogs."

Just raise your hand as if you are going to throw a stone at them - this is surprisingly effective.

Use a DogDazer (a battery powered gadget that emits a high frequency noise) -however, I have heard these only work on about 50% of dogs.

Pepper spray - good as a last resort against the more lethal looking mutts. You'll need to carry it in a handy pocket and check it is not illegal in the country you are travlling through.

Acum un an, pe traseul de la Arieseni la Grajduri am dat peste un ciobanesc de stana ce ne-a scos peri albi.

Desi stapanul cainelui striga la noi din coama dealului ca al sau caine nu ne va musca, dulaul se apropia incat si sigur de noi latrand si maraind.

Am mers in ocol, cu pasi mici pentru a nu da impresia ca fugim si pana la urma am iesit din raza teritoriului cainelui.

De atunci am intodeauna la mine petarde cand merg in drumetii, cu/fara bicicleta . Nu am mai avut ocazia sa le folosesc, insa un prieten "mountaineer" m-a asigurat ca efectul de indepartare a cainilor e garantat. Atata doar ca petardele nu sunt legale, asa ca aveti grija.

Acum un an, pe traseul de la Arieseni la Grajduri am dat peste un ciobanesc de stana ce ne-a scos peri albi.

Desi stapanul cainelui striga la noi din coama dealului ca al sau caine nu ne va musca, dulaul se apropia incat si sigur de noi latrand si maraind.

Am mers in ocol, cu pasi mici pentru a nu da impresia ca fugim si pana la urma am iesit din raza teritoriului cainelui.

De atunci am intodeauna la mine petarde cand merg in drumetii, cu/fara bicicleta . Nu am mai avut ocazia sa le folosesc, insa un prieten "mountaineer" m-a asigurat ca efectul de indepartare al cainilor e garantat. Atata doar ca petardele nu sunt legale, asa ca aveti grija.

Toate din clasa I (sub 3 grame de material pirotehnic) pot fi folosite tot timpul anului fara probleme. Numai sa nu le uiti in buzunar cand te duci la stadion ca e belea http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Pocnitorile, chiar şi cele care au sub 3g de amestec pirotehnic, nu pot fi folosite fără autorizaţie.

La caini functioneaza. Nu este eficient insa decat de aproape (mai putin de 1,5 metri).

Nu chiar, sunt 2 tipuri de sprei de caini clasificate dupa modul de dispersare. De exemplu eu am sprei care arunca un jet consistent(ca din seringa fara ac) la aproximativ 3 metri. Si e sprei din ala ieftin, ce e drept nu tine numai cateva secunde dar l-a testat sa vad cum merge. Altele sunt care imprastie la 1.5m un jet "imprastiat".

Fratilor asta e un subiect foarte bun . Ultima oara era sa nu mai ajung intreg acasa din cauza unui caine ,care ironic a iesit din curte pe langa stapannul lui si ma vazut pe mine pe bicicleta http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif . A fost a doua oara in viata cand va pot spune ca mi-au tremurat picioarele cu adevarat .

Prima a fost tot din cauza unui caine , un ciobanesc care sa gandit sa imi faca ziua mai frumoasa in drum spre Dambovicioara .

O metoda buna este cea de a te da jos de pe bike si a pune bicicleta intre tine si caine . Metoda cu fugitul merge dar nu mereu ,unii caini pot avea o conditie fizica foarte buna si e posibil sa ai ghinionul sa te prinda .

Off-topic: Cred ca ar trebui mutat topicul in alta sectiune, ca nu prea are legatura cu sectiunea "Biciclete de munte", mai ales acum, dupa ce a fost splituit.

On-topic: pana la urma care model de spray ar fi mai bun? Cel cu jet compact sau cel care disperseaza? La cel cu jet compact cred ca iti ia cateva fractiuni de secunda pana reusesti sa "tintesti" jetul pe nasul cainelui, timp in care pierzi o parte din continutul spray-ului.

Mai ceva: poate sa imi spuna cineva care e diferenta intre spreiul iritant si cel paralizant? Ca din cate am vazut eu cam au acelasi continut de substanta activa.

E cineva care a folosit aparate de indepartarea cainilor cu ultrasunete? Poate sa ne impartaseasca din experienta sa? Cat de eficiente sunt? (ca reclama suna bine, zice ca indeparteaza cainii incepand de la o distanta de 20 metri, dar prefer sa mi-o spuna cineva care a folosit, nu cineva care vinde produsul).

poate sa imi spuna cineva care e diferenta intre spreiul iritant si cel paralizant?

Da, e simplu. Cel iritant il gasesti de cumparat, cel paralizant nu :D

Acuma, is cam doua tipuri de iritant: CS si OC.

Ultimul te intereseaza pentru aplicare la caini si alte animale de genul asta, respectiv cel cu extract de ardei iute (OC = oleoresin capsicum). CS nu e eficient pentru animalele cu glande lacrimare slab dezvoltate si cu corpul protejat de blana :P

N-am vazut sa existe la noi pe piata ceva eficient si in cazul ursilor sau al altor creaturi mai "hotarate". Poate unu' d'ala de la jandarmerie, de care nu gasesti prin magazin.

Jucariile cu ultrasunete sunt un fel de dat cu banu' dar mai scump - nu au efect la toti cainii, din cate spune lumea sansele ar fi cam jumi-juma.

Pentru mai multe detalii in legatura cu cateii va rog consultati topicu' ala lung din sectiunea "Biciclistul in Romania", daca o mai fi.

Aici continuam cu ursi, mistreti, iepuri si caprioare :D

Spray-ul cu jet probabil e mai bun decat cel ce pulverizeaza. Dar chiar daca bate la distanta mai mare, tot e preferabil sa il folosesti de mai aproape, altfel riscul sa nu nimeresti e destul de mare. Daca e cumparat pentru a fi folosit contra cainilor, trebuie ales un "Pepper Sray" ("Oleoresin Capsicum").

Cred ca nu ai observat ca am facut split la topic. Discutiile strict despre metodele de aparare cred ca pot continua aici. Pe "topicul ala lung" nu prea s-a discutat despre cum sa te aperi. Mai mult interventii pro/contra ocrotirii cainilor.

De cand s-a splituit topicul, nu mai e vorba numai de asa ceva, ci de "Cum ne aparam de animalele agresive" :)

L.E. Nu am vazut ca intre timp acelasi raspuns l-a dat si Seb.

Edited by BogdanTimisoara

A da, scuze. Sunt de-abia la a doua cana de cafea pe ziua de azi :wacko:

Intrebam de diferente pentru ca in descrierea produselor pe un site de vanzari online, am gasit urmatoarele specificatii:

Spray autoaparare anti-caine: Contine: - substanta lacrimogena CN si CS 0.5%

Spray autoaparare cu piper dispersant: Contine: - substanta lacrimogena CN si CS 0.5%

Spray paralizant NATO: Functioneaza pe baza de gas cs, avand efecte puternice asupra cailor respiratorii, senzatie de sufocare, usturime si iritare a pielii. Are efect si asupra CAINILOR!!! Si mai scrie "sunt foarte usor de folosit si nu necesita aprobari sau permis".

Oare asa sa fie? Si eu stiam ca nu sunt legale cele paralizante.

As mai adauga faptul ca situatia se schimba de multe ori radical atunci cand e vorba de doi sau mai multi caini, fata de cazul unui singur caine. Intervine comportamentul de haita.

In cazuri din astea, multe metode ce functioneaza atunci cand te ataca un caine isi pierd din eficacitate. O strategie de aplicat ar fi sa incerci sa identifici liderul haitei ("alfa") si sa-ti concentrezi actiunile impotriva acestuia. Depinde mult si ce fel de caini sunt. Daca sunt caini de la stana, nu prea ai ce face decat sa stai pe loc pana vine ciobanul (mai ales daca esti singur). Din fericire, cainii de stana se limiteaza la a te imobiliza (in general - or fi si exceptii).

Intrebam de diferente pentru ca in descrierea produselor pe un site de vanzari online, am gasit urmatoarele specificatii:

Spray autoaparare anti-caine: Contine: - substanta lacrimogena CN si CS 0.5%

Spray autoaparare cu piper dispersant: Contine: - substanta lacrimogena CN si CS 0.5%

Spray paralizant NATO: Functioneaza pe baza de gas cs, avand efecte puternice asupra cailor respiratorii, senzatie de sufocare, usturime si iritare a pielii. Are efect si asupra CAINILOR!!! Si mai scrie "sunt foarte usor de folosit si nu necesita aprobari sau permis".

Oare asa sa fie? Si eu stiam ca nu sunt legale cele paralizante.

CN, CS, CR nu sunt potrivite contra cainilor. Cauta spray cu OC.

E doar o problema de folclor, ca sa-i zic asa. Tot romanu' zice "spray paralizant", si nici vanzatorii nu-s mai breji.

Tocma' am dat intamplator peste unu' la 550ml, 10% OC, produs de HPE (nu pun link, sa nu fac reclama moca magazinului).

D'ala cat un extinctor auto mai mic, cu maner gen pistol si toc pentru purtat pe picior :D

Asta ar avea potential sa calmeze si un ursulet, singura problema fiind ca produsul peste care am dat are duza pentru pulverizare spray, nu jet

(ceea ce in conditii de spatiu deschis si vant nefavorabil ar putea face ursul sa rada, nu sa planga :P ).

[L.E] Posibil sa fie un spray cu unghi destul de ingust, avand in vedere ca in descriere se mentioneaza distanta maxima eficienta 6-8m (un 3-4m ar fi recomandabil din cate stiu despre jucarelele astea).

Oricum, descrierea e o traducere cam praf si n-am incredere in ea.

La un magazin din Romania ai gasit spray-ul respectiv? Asa mari eu nu am gasit la noi pana acum.

... are duza pentru pulverizare spray, nu jet

(ceea ce in conditii de spatiu deschis si vant nefavorabil ar putea face ursul sa rada, nu sa planga :P ).

Te poate ajuta pe tine sa faci pe mortul, si pana la urma te lasa ursul in pace :D

Am gasit un topic dedicat sprayurilor de autoaparare, si acolo este si un raspuns din partea autoritatilor, privind legalitatea detinerii si folosirii:AICI

Problema e ca acel raspuns e din 2008 si zice ca se lucreaza la modificari legislative. Nu stiu daca acele modificari legislative au survenit sau nu.

Cred ca am sa ma duc la un magazin specializat in asa ceva, si am sa cumpar cu bon fiscal si tot dichisul (chiar daca o fi mai scump decat pe net) si cu ocazia asta poate primesc si informatii "la zi" despre legalitatea detinerii sprayurilor iritante si paralizante.

Din cate am inteles din acel topic, se pare ca pana la urma la animale sunt mai eficiente cele cu jet compact, cum spunea si Seb.

Spray din ăla cu piper împotriva câinilor am eu, e varianta ce dă jet, nu spray dispersat. Am avut ocazia și să-l probez, iar rezultatele au fost dezamăgitoare. Jetul în mod clar nu trece de doi metri, iar țintirea e foarte imprecisă. Câinele s-a dat repede la o parte, așa că am o șansă să-mi fie util doar dacă e aproape.

Pe de altă parte, n-am ținut cont de direcția și viteza deplasării mele, nici de direcția vântului, așa că m-am trezit cu niște stropi în gură; dacă era cu dispersor probabil ar fi fost mai rău.

Totuși, trebuie să mă întreb cum crede cineva că piperul va provoca o reacție „câh, are gust rău” la un animal care în mod regulat își linge fundul :D

• Upvote 1

Pai cred ca ideea ar fi nu sa provoace "cah, are gust rau" ci "OH MY EYES I CAN'T BREATHE !!".

Pe deasupra, alea de caini cum ai tu sunt cu concentratie mai mica decat cele "de uz general" :blink:

In alta ordine de idei, am reusit sa localizez producatoru' de care ziceam - despre jucarica asta e vorba: http://hpe.pl/product_info.php?cPath=26_27&products_id=349

Pe site apare si modelu' asemanator dar cu jet, motiv pentru care presupun ca se poate aduce si pe la noi.

Scoru' e undeva la 240 lei, dar cred ca merita pentru linistea sufleteasca in cazul celor ce mai ies singurei pe munte.

Parca te simti altfel cu optiuni in plus (chiar daca sansele unei intalniri cu teddy care sa degenereze sunt relativ mici)

De mistret scapi relativ lejer daca ai la indemana un copacel accesibil, 1.5-2m sunt de ajuns din cate il vedeam mai de mult pe-unu' d'asta care facea documentare cu salbaticiuni.

Astepti sa se plictiseasca si sa plece, dupa care te dai jos.

Ursi, mistreti si caprioare?

Cu caprioarele e simplu, m-am intalnit relativ des cu ele (la bunica-mea veneau in curte, ca era in mijlocul unei livezi mari si nu mai era nici o alta casa prin preajma): niciodata nu s-a pus problema sa ma feresc eu de ele, fugeau singure.

Ursi: m-am intalnit de vreo cateva ori cu ei prin Dambovita, nu s-au luat dupa mine (mancau prune sau traversau livada), dar in locul respectiv au fost vreo 3-4 atacuri lasate cu rani serioase, nici un mort din cate stiu. Pe o bicicleta si teren bun de fuga (asfalt sau panta la vale) as prinde viteza inainte de a vedea cat de prietenos e ursul respectiv, altfel as cara dupa mine o mica ghioaga (din corn, dar e extrem de rar) sau un topor (cum car in Dambovita aproape intotdeauna) - nu sunt foarte eficiente, dar e mai mult decat nimic.

Mistreti: singura scapare e un copac. Nu glumesc, mistretii au un mod de atac simplu si stupid, se cred unitate de cavalerie si sarjeaza direct spre tine, nu ai nici o sansa sa ii opresti si cataratul intr-un copac e singura metoda care functioneaza. Din copac poti incerca spray cu piper, spray nazal (daca e racit si vrei sa faci o fapta buna), Chanel No 5, dar cred ca e o risipa de spray si o metoda onorabila de a-ti omora vremea asteptand sa se care naibii de acolo.

De la aia foarte batrani stiu ca o unealta relativ eficienta pentru mistreti e o furca cu dinti de fier folosita in stilul trupelor de lancieri, dar nu cred ca se nimereste sa care cineva una prin poseta :P

Caini: un bat tine la respect orice caine uzual, iar un bat solid un caine de stana. Combinat cu o voce autoritara (un "Mars" adanc ajuta) te scapa de aproape orice caine individual. Pentru o gasca vesela de caini de stana pusa pe serbat ora exacta nu prea sunt metode sigure, varianta copac sau gard (stanele mai au asa ceva) e de luat in seama foarte serios.