BogdanTimisoara

Câinii si biciclistul

Recommended Posts

Nu e cazul pentru ca are baterie de 9v si a fost montata sambata pe 10.03.2012 ;)

De asta oare cum te aperi: link

Turismul din Romania e din ce in ce mai mult doar pentru atv-istii care pot sa sperie ursii/cainii. In Alpi s-a putut rezolva problema cu sute de ani in urma.

Al dreacu urs, 'tui zmeura lui de animal.

Cum s-a rezolvat problema in Alpi?

Cum s-a rezolvat problema in Alpi?

Cu pusca. Romania ar putea sa exporte ursii agresivi, sa le vanda iubitorilor de animale. Macar s-ar putea vana ursi in loc de caprioare, sa ramana caprioare de mancat pentru urs.

• Upvote 1

Mi-ar placea sa am in camera o piele d'aia de urs, cu tot cu capatana, cum am vazut eu in filme ca au bastanii. Daca ursu' a fost si d'ala polar, ar fi minunat 8->

• Upvote 1

"Tari in interiorul carora se gasesc habitate de ursi bruni, ca Franta, Italia, Elvetia sau Austria, nu-si pun problema repopularii acestora. In Alpii francezi, de exemplu, numarul ursilor bruni s-a diminuat la nici zece exemplare, dar nici nu vor altii. Sunt periculosi pentru cresterea animalelor, dar mai ales pentru oameni."

sursa

Turismul dezorganizat din habitatul ursilor le-a schimbat comportamentul. In golful alpin, efectivul de ierbivore domestice scade pe an ce trece. Pajistile montane erau pline de bovine, acum e plin de turisti. Noi avem in jur de 7.000 de exemplare de ursi bruni, lucru care ne claseaza pe locul doi in Europa, dupa Federatia Rusa.

Si la noi in tara ursii au devenit periculosi pentru ca dezvoltarea turismului le-a deviat comportamentul. Exista multe zone turistice unde administratorii restaurantelor nu-si gestioneaza cum trebuie deseurile, iar mirosul de resturi de mancare ii atrage pe ursi, care coboara din padure, existand riscul de a ataca turistii.”

Deci tot animalul este de vina pt ca omul e prost?! L-)

Ceva timp in urma am cerut opinia unui prieten referitor la cum pot fi îndepărtaţi câinii agresivi. El se ocupa de creşterea si dresajul câinilor deci clar are ceva de spus in domeniu. Am primit o soluţie f simpla ceva de genul sa am o cutie mica de tabla (de ex. o doza de bere) cu ceva pietre in ea, cutie care in momentul atacului treb. agitata pt. a produce zgomot.

Dar cum pt. un biciclist e incomod sa transporte si sa aibă mereu la îndemâna aşa ceva eu am improvizat acest lucru astfel: într-o cutiuţă de tabla f mica (cam 1/3 cat un pachet de ţigări) am introdus ceva fise metalice. Am reuşit vrând - nevrând in decursul anilor sa testez acest mic dispozitiv si a avut un efect garantat. Tot ce pot sa zic este ca la zgomotul produs de cutie câinii mari si agresivi (mai ales cei de la stane) nu o rup la fuga in direcţia opusa, dar fara excepţie mereu devin precauţi si se opresc la distanta. Suficient ca in 3-5 minute sa ies din zona lor.

Soluţia mea pare o gluma poate, dar pana nu o sa încercaţi si varianta asta va rog nu veniţi cu argumente contra. Parcurg anual intre 5 - 6500 km si marea parte din trasee o fac in zone montane izolate. Precizez acest lucru ca sa se înţeleagă ca singurul lucru folosit de mine împotriva câinilor agresivi a fost doar acel dispozitiv.

Referitori la ursi tot ce pot sa zic este ca in momentul in care am ture in zone montane izolate unde nu sunt turişti eu folosesc un fluier la interval de 5 min pt. a-mi semnaliza prezenta. Ursii mereu evita oamenii si prefera sa se îndepărteze de ei. Este foarte periculos sa te deplasezi in linişte si sa fi surprins in poteca de un urs.

post-12653-0-20195700-1334645131_thumb.jpg

• Upvote 6

Pai,atunci cand mergi,tii cutia in mana?

• Upvote 1

Am experimentat acum cu o cutie de tabac de pipa in forma de disc in care am pus o mana de fise; face destul de urat chiar si apasata bine intre o palma si un antebrat. Ma gandesc ca s-ar putea construi o ,,bratara'' cu niste banda reflectorizanta, sa mai creasca si vizibilitatea (si ca se poate folosi o cutie mai mica, asa cum sunt unele de bomboane mentolate sau unele pentru tabacuri flake), dar problema e ca minunea zbarnaie tot timpul, nu doar cand imi agit mana la vreo haita.

Bineinteles, daca ne zice @warlock cum face el, e si mai bine. :D

Eu zic ca un spray cu piper si un baston telescopic legat de cadru in teaca este mai bun decat orice altceva. Ai si O metoda neviolenta de intimidare si inca una, violenta, care este ultima solutie, adica dai in caini cu ei, ca un spray nu merge pe 4-5 caini, si ai un spatiu de siguranta, intre tine si caine. Momentan port doar metoda neviolenta la mine.

Si daca bate vantul din fata ce faci cu sprayu' ala?

Plângi :D

da' nu și mănânci (ca să fie ca-n poezie)

Te uzi pe pantaloni =)), eventual ii si patezi!!!

Sincer sa fiu,daca as putea,mi-as cumpara un pistol.Pur si simplu m-am saturat in fiecare zi cand ies cu bicicleta sa fiu urmarit si latrat de caini.Nu exista loc,pe unde merg,unde sa nu existe macar 2 caini suparati pe biciclisti.

O alta solutie este aparatul cu electrosocuri. Cainii vor fugi din cauza zgomotului produs. Produs testat cu succes de fiecare data. Totodata, mai este folositor in cazurile extreme si impotriva animalelor cu doua picioare... (nu l-am testat....inca... :P)

Pe mine cand ma urmaresc caini de obicei fug cam la nivelul rotii de spate(nu stiu daca toti fac la fel dar la mine asa s-a intamplat), inca nu am testat spray-ul dar ma gandesc ca daca pozitionez "tinta" putin in fata cainelui , vaporii ii vor veni direct in ochi , cu ajutorul vantului .

O sa incerc asta , chiar si pe vant sa vad daca merge :P .

Nu exista electrosoc-pistol in RO ? Impusca cu 2 fire cam la 2-3 m departare si-l zapp pe agresor

Și dacă ești în mers cum recuperezi firele? Au retragere automată?

E vorba de un Tazer. Are cartușe de unică folosință din care ies cele două harpoane metalice legate cu fir la aparat. Harpoanele se înfig în piele, iar curentul electric trece prin fire din pistol. După o folosire, cartușul se înlocuiește cu totul, nu strângi nici un fir.

însă tensiunea și curentul electric sunt gândite pentru om și rezistența acestuia la curent, plus sistemul rudimentar de ochire care are nevoie de o țintă mare. Foarte probabil că un câine sau altceva îl poți ucide cu acel curent, n-am idee cât e de rezistentă inima lui la șocurile electrice față de un om.

cred ca asa ceva ar rezolva destul de multe probleme, si cu vantul din fata , si cu cainii si cu alte animale si zgomot si gaz din plin

cred ca asa ceva ar rezolva destul de multe probleme, si cu vantul din fata , si cu cainii si cu alte animale si zgomot si gaz din plin

Buun :),unde gasesc asa ceva la noi :))?

sincer tipul asta cu rafale nu stiu de unde, la noi nu am vazut decat replica de pistol in care se baga in incarcator un spray, deci nu cred ca are ceva in plus fara de un spray clasic, insa cel din clip e ALTCEVA, si probabil costa destul de mult....