BogdanTimisoara

Câinii si biciclistul

Recommended Posts

Cel din clip e pistol cu gaz... mai exact arata si e construit ca un pistol cu glont, cartusele sunt asemanatoare celor cu glont, doar ca in loc de glont din teava pistolului pleaca un jet de gaz iritant. Se gasesc la noi, dar trebuie aprobare de la Politie (ce presupune teste medicale, psihologice, etc...). De fapt o parte din pistoalele astea pot trage si cu gloante de cauciuc similare celor vazute la stirile de la ora 5... :)

Sincer sa fiu,daca as putea,mi-as cumpara un pistol.Pur si simplu m-am saturat in fiecare zi cand ies cu bicicleta sa fiu urmarit si latrat de caini.Nu exista loc,pe unde merg,unde sa nu existe macar 2 caini suparati pe biciclisti.

+1

Am si eu de curand aparat cu ultrasunete si pare util doar pentru a indeparta cainii sacaitori, nu si pe cei agresivi. Pe viitor incerc cu o lanterna de 3-10W cu zoom (toata lumina pe 10x10cm la 2-3m). Sa ma opresc, sa-i hranesc, sa-i mangai iese clar din discutie. Ajung in 2h daca ma opresc 5min la fiecare javra din oras.

• Upvote 1

Cu lanterna nu prea cred sa rezolvi ceva. In schimb postarea nr. 333 din acest topic mi se pare, de departe, cel mai util sfat din toate cele ce s-au scris pe aici. Eu personal am testat cu mare succes aparatul cu ultrasunete, doar ca unii caini foarte agresivi ajung foarte aproape de tine inainte de a reactiona. Si nu e deloc o placere sa il vezi la jumatate de metru de mana cu care actionezi aparatul cu ultrasunete. E aproape ca in bancul ala ca "daca nicio alta solutie nu a dat rezultate, arunci ursului intre ochi un pumn de rahat"; "Si de unde gasesc eu rahat?" - "Stai linitit... o sa fie..."

• Upvote 1

Si eu am patit-o cu ,cainii.Dar au fost unele cazuri cand aveam viteza si nu stateam sa opresc sa vorbesc cu ei (vorbind cu ei am observat ca se linistesc de fiecare data )pentru alte lancearmstrong.com/foundation am luat electrosocul si cand a-l activez ,de la zgomotul descarcarii electrice fuge de ....rupe ! Acum de fiecare data i-l pun in buzunar la tricou sii totul OK .

Enervanta treaba cu cainii. Mai ales cu cei lasati cu indiferenta in fata curtii de catre proprietari. Frustrant.

Constat ca, daca ai observat un dulau din vreme, cel mai bine este sa urmaresti reactia lui. Daca il vezi cu urechile ciulite si ca te priveste fix, mai bine te dai jos de pe bicicleta. Ai sanse sa te lasa in pace. Eu unul nu as risca sa pedalez prin fata lui....mai ales ca merg in pantaloni scurti :D

Eu am incercat sa abordez problema altfel:

Studiez de la distanta categoria ciinilor, daca sunt mai multi, daca ma studiaza si ei si ce reactii au. Daca nu sunt pregatiti sa atace pe ambele flancuri, atunci ma pregatesc pentru un sprint.

Si uite asa, ciinii intilniti pe strada imi devin parteneri de antrenament. Si miza e mai mare decit la orice competitie!!!!!!

Sincer sa fiu,daca as putea,mi-as cumpara un pistol.Pur si simplu m-am saturat in fiecare zi cand ies cu bicicleta sa fiu urmarit si latrat de caini.Nu exista loc,pe unde merg,unde sa nu existe macar 2 caini suparati pe biciclisti.

asa e

tara de sclavi

am ajuns sa ne vorbim intre noi cum sa facem sa ne pastram integritatea (ca de pedalat linistit nu cred ca o sa ajungem candva la starea asta) pe 2 roti;

sa dai la pedala a ajuns un privilegiu pentru care trebuie sa lupti cu curaj intr-o tara in care javra din strada are drepturi cam ca ale tale si chiar mai mult, te musca cand vrea ea; tu daca ii plasezi un shpitz in bot asa de preventie, te vede un deraiat si esti dat in penal; chiar si post factum (adica post muscatura), sunt convins ca e la fel.

tocmai citeam pe stiri cum una saraca a cazut rau si-a rupt capul si bazinul incercand sa se fereasca de javre.

eu nu ma dau prea mult pe sosea dar cand ma dau si vad ca niste javre arata interes, pur si simplu mi se taie filmul, ma opresc las bicla acolo si le iau la fuga, desi sunt sigur de finalitate (adica vax albina), pentru ca nu am vazut inca javra care sa nu fuga. ba mai rau, chiar ma intorc dupa cateva pedale si reiau exercitiul.

am un spray cu jet concentrat scrie ca duce pana la 6m cica da uneori uit sa-l folosesc la cat de mult mi se pune pata

poate singura solutie e sa ignori javrele, sa nu pui la inima, sa fii atent, sa ocolesti, sa le urmaresti reactiile, trasaturile meclei, dilatare pupilei, inclinarea cozii samd. numai ca imi vine foarte greu treaba asta...

felicitari celor ce reusesc

asa e

tara de sclavi

am ajuns sa ne vorbim intre noi cum sa facem sa ne pastram integritatea (ca de pedalat linistit nu cred ca o sa ajungem candva la starea asta) pe 2 roti;

sa dai la pedala a ajuns un privilegiu pentru care trebuie sa lupti cu curaj intr-o tara in care javra din strada are drepturi cam ca ale tale si chiar mai mult, te musca cand vrea ea; tu daca ii plasezi un shpitz in bot asa de preventie, te vede un deraiat si esti dat in penal; chiar si post factum (adica post muscatura), sunt convins ca e la fel.

tocmai citeam pe stiri cum una saraca a cazut rau si-a rupt capul si bazinul incercand sa se fereasca de javre.

eu nu ma dau prea mult pe sosea dar cand ma dau si vad ca niste javre arata interes, pur si simplu mi se taie filmul, ma opresc las bicla acolo si le iau la fuga, desi sunt sigur de finalitate (adica vax albina), pentru ca nu am vazut inca javra care sa nu fuga. ba mai rau, chiar ma intorc dupa cateva pedale si reiau exercitiul.

am un spray cu jet concentrat scrie ca duce pana la 6m cica da uneori uit sa-l folosesc la cat de mult mi se pune pata

poate singura solutie e sa ignori javrele, sa nu pui la inima, sa fii atent, sa ocolesti, sa le urmaresti reactiile, trasaturile meclei, dilatare pupilei, inclinarea cozii samd. numai ca imi vine foarte greu treaba asta...

felicitari celor ce reusesc

Eu nu am reusit.Asa ca m-am dotat cu un spray paralizant.Muhahahaha,acum o sa le dau la toate cu spray in ochi si bot pana in ziua cand o sa fuga de mine si cand o sa fiu la 100 metrii de ele.

Da,stiu ca par un retardat mintal dar fara o astfel de mentalitate n-ai cum sa scapi de ele.

Da,stiu ca par un retardat mintal dar fara o astfel de mentalitate n-ai cum sa scapi de ele.

Mie nu mi se pare ca esti "retardat mintal"... Mi se pare normal ca la un moment dat sa te saturi sa iti fie frica de caini sau sa te saturi sa te alerge etc. si sa iei cateva masuri pentru a-ti asigura o tura fara evenimente "canine" neplacute.

Macar in felul asta , dupa cum ai spus si tu poate scapi odata de ei...Asta e doar o parere ;)

Eu n-am facut prea mare zornaiala cu sfaraitoarea aia... ptiu! invers. Au ciulit cativa urechile, vreo doi au si pus frana; restu' au bagat niste sprinturi cu mine de mi-era mai mare dragul. Tot urlatul mi-a ramas, macar ca mai mult par afectati pietonii; o sa mai incerc si cu bidonul / imitatia de camelbak, sa vad ce stiu si astea.

Eu n-am facut prea mare zornaiala cu sfaraitoarea aia... ptiu! invers. Au ciulit cativa urechile, vreo doi au si pus frana; restu' au bagat niste sprinturi cu mine de mi-era mai mare dragul. Tot urlatul mi-a ramas, macar ca mai mult par afectati pietonii; o sa mai incerc si cu bidonul / imitatia de camelbak, sa vad ce stiu si astea.

Sper ca nu-mi fac si mie lafel.Cu urlatul am incercat mai mereu,strigand "Marș" dar nu merge deloc.Cel mai bun incercat de mine pana acum e sprintul ala sanatos care ii lasa pe caini cu limba p-afara.

Pai,atunci cand mergi,tii cutia in mana?

heheheh normal ca nu tin cutia in mana... e mereu pregatita intr-un mic buzunar usor accesibil de pe Camelbak-ul meu....

Pe mine m-a muscat un caine pe podul Grant, pe urcarea dinspre calea Giulesti. Erau in toamna/iarna 2-3 caini care isi faceau veacul p-acolo, devenind din ce in ce mai agresivi la fiecare intalnire. Nefiindu-mi frica de caini nu purtam nici o "unealta" de intimidare, decat un bidon cu apa folosit cu succes pana atunci. Cand i se pune pata sa te musca, te musca daca nu vii cu ceva serios in defensiva. Acum am in inventarul outfitului cotidian un pepper spray pentru situatii care pot pune in pericol integritatea corporala a mea sau a companionilor mei.

Pe mine m-a muscat un caine pe podul Grant, pe urcarea dinspre calea Giulesti. Erau in toamna/iarna 2-3 caini care isi faceau veacul p-acolo, devenind din ce in ce mai agresivi la fiecare intalnire. Nefiindu-mi frica de caini nu purtam nici o "unealta" de intimidare, decat un bidon cu apa folosit cu succes pana atunci. Cand i se pune pata sa te muste, te musca daca nu vii cu ceva serios in defensiva. Acum am in inventarul outfitului cotidian un pepper spray pentru situatii care pot pune in pericol integritatea corporala a mea sau a companionilor mei.

Am si eu un prieten care era sa fie muscat tot pe pod dar avea ca "arma" un "fluier anti-caini" si a scapat pana la urma.

Si pe mine era sa ma muste. Ca sa scap cand am vazut ca se apropie de mine am inceput sa sprintez, iar cand a ajuns langa mine m-am oprit de pedalat si cu piciorul il lovesti in cap de sus in jos, iar el cam pica in bot si nu s-a mai luat apoi dupa mine (de retinut, era numai cate unul), dar pentru asta trebuie sa fi foarte atent sa nu nimeresti intre dintii lui. Alta data am mai avut treaba cu inca doi, dar atunci urma o coborare si am dat pedale si au fugit cat au fugit dupa mine, dupa care m-au lasat in pace.

Eu deobicei ii intrec, ei obosesc si se lasa. O singura data m-a muscat un caine cand eram pe bicicleta, eram langa scara blocului meu si nu apucasem sa bag viteza. Mai mult mi-e frica de ei sa nu-mi sara in fatza si sa intru in ei si sa cad, am mai avut de-a face cu caini dinastia care alearga in zig zag in fata bicicletei la 10 cm de roata fata si latra cand pe-o parte, cand pe cealalta. Alta data ma imprietenisem cu un caine, si cand am vrut sa plec acasa am luat-o prin parc, cainele alerga bucuros pe langa mine, pana cand l-au latrat alti caini de dupa gard, s-a speriat si a sarit in fata mea, eu am intrat in el am cazut si el a fugit chelalaind in timp ce eu ma culegeam de pe jos. Alta data eram atent la cainii care ma latrau sa nu-mi sara in fatza si n-am vazut ditamai santzu proaspat sapat in strada decat cand eram f. aproape de el, am franat si cand s-a proptit roata in groapa m-am dat peste cap. Amuzant mi s-a parut cand un caine care ma latra a inceput sa alerge rapid spre mine, eu accelerasem, si el nu a judecat bine distanta astfel ca ultimii 2 metri de langa mine i-a facut alunecand pe gherele care i se zgariau de asfalt, lovind apoi usor roata spate. Toti erau caini de oras, cu ciobanesti n-am avut de a face pe bicicleta(nici nu mi-as dori), doar in turele de trekking pe munte i-am intalnit, retragandu-te incet (cu fata la ei) si iesind din zona pe care o protejaza te lasa in pace pana la urma.

Reactioneaza si cainii ciobanesti, dar cand ajung mult mai aproape de tine. Am verificat eu. Mascului alfa al haitei s-a retras cu coada intre picioare abia cand ajunsese cam la un metru de emitatorul de ultrasunete. Dar am reusit sa scap de toti (erau vreo 8-10 si facusera cerc in jurul meu, ca aveau ceva de impartit cu cainele meu care se facuse mic si se pitise printre picioarele mele). Totul e sa nu ai de-a face cu caini surzi.

Reactioneaza si cainii ciobanesti, dar cand ajung mult mai aproape de tine. Am verificat eu. Mascului alfa al haitei s-a retras cu coada intre picioare abia cand ajunsese cam la un metru de emitatorul de ultrasunete. Dar am reusit sa scap de toti (erau vreo 8-10 si facusera cerc in jurul meu, ca aveau ceva de impartit cu cainele meu care se facuse mic si se pitise printre picioarele mele). Totul e sa nu ai de-a face cu caini surzi.

...inseamna ca am avut ghinionul sa intalnesc numai caini surzi (preintampin intrebarea si raspund, da, bateria era incarcata); am agitat scula aia si cand masculul alfa era la 10 cm de pulpele mele si tot degeaba; oricum la catelusii de oras functioneaza (mai ales la aceia mari cat un breloc); asa ca am renuntat sa mai car dupa mine aparatul respectiv si procedez astfel: cobor de pe bicicleta si ma opresc, apoi, functie de imprejurari, ori incerc sa "discut" (?!) calm (ha!) cu haita ori ma rastesc focusand pe alfa cu apelativul "custi" (care, culmea, uneori chiar a avut efect!); din experienta pot sa va spun ca cel care rezolva problema intotdeauna este ciobanul (daca este prin imprejurimi).

In cazul in care aveti probleme cu animale de companie agresive lasate libere de proprietar - distractia mea dezvoltata aici http://www.ciclism.ro/forums/index.php/topic/1050-ture-pentru-clujeni/page__view__findpost__p__534789 - dintr-o lecturare a OU 55/2002, se poate face plangere in temeiul art 10 al 1. Eu voi face asta, eventual revin cu reactia politiei - care imi recomandase sa ma duc la IML, lucru destul de extrem pentru niste zgarieturi, oricum intentia finala e de a responsabiliza detinatorul animalului..

oricum intentia finala e de a responsabiliza detinatorul animalului..

Pasul urmator...

Ceata de caini: Te opresti, si te baricadezi cu bicicleta. Daca vezi ca insista, inaintezi catre ei cu bicicleta asa.In grup e inteligent sa gasesti alfa male-ul si sa-l intimidezi pe ala, atunci scapi lejer, nu mai misca unul.

Trebuie sa lasi senzatia ca nu ti-e frica de ei, de obicei te simt. Si strigi o data mai hotarat la ei in timp ce faci o miscare spre ei.

N-am avut probleme ever. Sper sa nu gasesc unii turbati, altfel, I'm the dog, not them.

O singura mentiune la postul de mai sus: trebuie sa te asiguri ca nu esti incercuit, daca sunt multi, trebuie sa stai cu spatele la un zid/gard si sa fi sigur ca nu se furiseaza si prin spate, eu era sa o patesc asa.

am citit topicul si observ ca se recomanda "unelte" cu ultrasunete, mai bine ii dai mancare. acu sa va spun cum ma apar eu, am un spray de 75ml, KO, cu JET, asta nu e pentru caini, dar merge si la ei, cine ma insoteste in plimbari are un spray nato, dispersant, e mai slabut decat KO, de la 1 la 5, ar primi un 2, KO, in schimb merita 6. recent, prietena a achizitionat un KO, la 150 ml, e o chestie interesanta, si e numai 25 de lei in magazin. raza de actiune cred ca e mai mare de 2m, si scrie pe el, a nu se pulveriza la dist mai mici de un metru, pune in pericol sanatatea bla bla, dar asta e scopu:P.

acu cateva zile, un caine a incercat sa ma muste, nu doar ma latra, prima data am incercat cu sprayu, dar daca bate vantu, e ineficient, si daca dai contravantului plangi cateva ore. mai port la mine un baston telescopic, am incercat sa-l lovesc catelul dar s-a ferit. cu sprayu din butelie nu l-as parfuma, mie mila ca e animal. totusi, in anumite situatii, trebuie sa-l folosesti. am tras dupa un caine cu pistolul de airsoft, e spring, si e interesant, ca a fugit dupa prima bila. totusi, aceste jucarii nu sunt pentru caini, ci pentru etnici si alte categorii.

deci daca vrei sa te simti in siguranta, un spray de 150 ml, e destul, dar sa fie dispersant si niciodata contra vantului.

Eu sunt din Bucuresti si mai apar din cand in cand catei binevoitori. Pe mine cel mai rau ma deranjeaza ca ma sperie, nu ca ma latra.

Cand se apuca vreun ambitios sa ma urmareasca, ridic frumos picioarele pe cadru si merg linistit si se potoleste.

Si am mai observat o chestie. Daca te uiti in ochii lui, atunci il apuca pandaliile si incepe sa te alerge :))). Deci cel mai bine e sa iti vezi de drum si ai sanse mai mari sa nu te alerge.

Cand sunt multi e mai dificil, ca daca esti pe urcare nu poti ridica picioarele pe cadru, ca te opresti. Dar daca e unul singur.....pfai de mama mea ca l-am alergat pe unu odata pana s-a lasat pagubas :))))

Cam asa rezolv eu cu cateii, pe care de altfel ii iubesc, si nu sunt ironic.

• Upvote 1