BogdanTimisoara

Câinii si biciclistul

Recommended Posts

...

Mistreti: singura scapare e un copac. Nu glumesc, mistretii au un mod de atac simplu si stupid, se cred unitate de cavalerie si sarjeaza direct spre tine, nu ai nici o sansa sa ii opresti si cataratul intr-un copac e singura metoda care functioneaza.

...

Asta-mi aminteste de ce-mi povestea un batranel care umbla mult prin padurile din Mures, cand era intrebat ce poti face daca te ataca un mistret zicea ca :

"cel mai bine ar fi sa te cateri intr-un copac, dar de multe ori nu mai ai timp decat eventual 'sa faci maro in pantaloni' "  :D

On-topic: pana la urma care model de spray ar fi mai bun? Cel cu jet compact sau cel care disperseaza? La cel cu jet compact cred ca iti ia cateva fractiuni de secunda pana reusesti sa "tintesti" jetul pe nasul cainelui, timp in care pierzi o parte din continutul spray-ului.

M-am uitat si pe spreiul meu scrie "Raza de actiune este de 5 metri si timpul de pulverizare este de aproximativ 5 secunde". Spreiul este foarte ieftin. Eu recomand sa cumperi unul si sa te antrenezi putin sa vezi cum merge. Al doilea il tii pentru situatii reale. E sprei cu jet compact.

Mai este si faza ca dupa un timp spreiul isi pierde din eficacitate. Stiu ca avea sotu lu mama unu si am fost cu el si nu a avut nici un efect. Il avea de cativa ani.

La multi caini cea mai buna cale de aparare e sa nu fii singur. Daca mai este cineva cu tine e mult mai usor, 2-3 biciclete mai schimba situatia. La ursi poate evitarea totala e cea mai buna aparare. la mistreti sus in copac..habar nu am. Ati vazut ca mistretii ataca si leii, cand sunt incoltiti.. :D

Asta-mi aminteste de ce-mi povestea un batranel care umbla mult prin padurile din Mures, cand era intrebat ce poti face daca te ataca un mistret zicea ca :

"cel mai bine ar fi sa te cateri intr-un copac, dar de multe ori nu mai ai timp decat eventual 'sa faci maro in pantaloni' "  :D

Slabe sperante sa te atace mistretul cand te dai pe bicicleta... In afara cazului cand ai nimeri sa treci pe langa o scroafa cu purcei mici, orice mistret cu mintea intreaga va fugi de tine. La ursi nu ma pricep :) dar mistreti cred ca au fugit cateva sute pe langa mine.

Depre caini era un topic maaaare: "cum sa ne aparam de cainii agresivi".

Pietoni pe pistele de biciclete (nu sunt agresivi, dar sunt periculosi): metodele pentru caini functioneaza de minune, in special ridicatul pe pedale si racnitul cu voce de tunet: "Pardon!!!". E posibil sa mearga si cu "Mars!", dar nu e frumos.

• Upvote 2

Io dau din claxonul cu aer comprimat. Unii se dau, alții fac doar maro în pantaloni :D

• Upvote 2

mie nu mi-e frica de caini deloc,nu este caine care sa ma atace!si m-am intalnit prin paduri si dealuri cu sute sau chiar mii de caini care pareau agresivi.ma opream si vorbeam cu ei,si parca ii hipnotizam.poate ca nu am intalnit niciunul "criminal",si asta e norocul meu.o singura data m-a atacat unul intr-o curte ,la tara,si nu mai aveam cum sa ajung la poarta,a venit cu pata pusa sa ma ucida,noroc ca am apucat sa scot sprayul KO paralizant.i-am dat un jet,a inceput sa stranute de mama focului,se freca cu botul pe jos si isi dadea cu labele pe bot.dar i-a trecut repede.proprietarul cainelui nu s-a suparat deloc.cainele si-a revenit repede.dar efectul a fost cel asteptat.e singura data cand am folosit acest spray.pe oameni nu am avut ocazia.

Am avut o revelatie ... Canii latra si fug dupa apa...

Cainii fug ,si latra dupa apa din bidon ,ptr ca imediat ce le-o vars in ochi isi vad de treaba lor... :D

PS Cine stie ce cred ei ca ai in bidon.Trebuie doar sa le arati..

• Upvote 3

nu tineam sprayul spre el,ca el nu era acolo,cand a sarit cainele la mine.a venit pe urma,i-am explicat situatia si a inteles...chiar s-a bucurat ca am reactionat asa,ca in caz contrar a zis ca ma rupea cainele,fiind recunoscut ca foarte agresiv.un ciobanesc mioritic

solutia cea mai ieftina este apa din bidon si chiar este eficienta, le intra abs-urile la caini cand sunt atinsi de apa, app dintre toti ciobanestii astia care m-au fugarit si au fost cativa, singurul caine care a reusit sa ma agate de pantaloni a fost un pechinez :blink: , l-am ridicat de la pamant :))

• Upvote 1

Eu ma apar de animale agresive astfel:

-evit acele zone

-folosesc un spray cu gaze lacrimogen

-merg in zig zag

-tip

-urlu

-ii injur(si merge de fiecare data)

• Upvote 1

A trebuit sa ma intalnesc de dimineata, pe la 8:30, cu cineva la Obor. Cum soselele s-au cam uscat, am zis sa ma duc cu bicicleta. De pe Pantelimon (Delfinului) pana la destinatie si inapoi am fost atacat de 5 (cinci) haite de caini.Pana asta-toamna se intampla destul de rar sa fiu latrat, mai ales ca circul pe bulevardele/soselele mari tocmai din acest motiv. Nu mi-e frica, dar nici nu ma simt in largul meu cand ma inconjoara pe ambele parti si latra violent la mai putin de 1 metru de picioare. De obicei ma opresc si-i infrunt, moment in care se retrag, dar reiau atacul cum m-am urcat in sa.

• Upvote 1

Eu ma apar de animale agresive astfel:

-evit acele zone

-folosesc un spray cu gaze lacrimogen

-merg in zig zag

-tip

-urlu

-ii injur(si merge de fiecare data)

Daca trebuie sa treci pe acolo ce faci...? cum mai eviti

Un spray la indemana,daca ai manusi groase eu zik ca iti este mai greu

Daca esti pe strada si esti "atacat" tu mergi in zig-zag !?

Tipi? Urli !? lumea te va crede nebun

Injuri un caine ? in ce limba ?

Cred ca o solutie foarte buna e sa incetinesti si sa vb cu animalul ( caine ),el isa va da seama ca nu reprezinti un pericol pentru teritoriul sau si se va linisti

• Upvote 1

Una si mai buna e sa incetinesti dar sa te faci ca nu-i bagi in seama. Si de-asemeni sa nu faci miscari bruste, troncaneli prin gropi, etc.

Is vreo douajcinci de javre organizate in trei haite prin curtea fostei intreprinderi unde mi-am gasit spatiu de lucru, cu metoda asta de obicei ii fac sa-si piarda interesul inainte de a trage concluzia ca merita sa se ridice de jos si sa latre. Boooooring ! :D

ultima experienta pe care am facut-o acuma in februarie cand vad ca maidanezii sunt foarte agresivi, arunc in ei cu apa din bidon si inca ceva:

reteta: unul din bidoanele de pe cadru poate sa aiba in el in afara de apa urmatoarele:

1- sare(sa nu inghete ca este iarna acuma)

2- 2 lingurite de boia de ardei iute si

3- 2-3 lingurite de piper macinat. efectele sunt din pacate rele pentru cainii care ataca dar decat muscat de caini mai bine ma apar.

• Upvote 3

Astazi am avut doua incidente cu caini. Unul chiar m-a apucat un pic de picior undeva in Rahova cu Uranus si tot pe Uranus colt cu Casa Popoului, am fost alergat de o haita de vreo 30 de caini. Cred ca a fost un spectacol cu mine dand sprintul vietii, cu haita de caini in urma mea pe toata latimea strazii.

Pana la urma cu cainii o mai rezolvi cum o rezolvi, chiar daca le lasi amintire o bucata de pantalon. Ce te faci insa cu animalele agresive care te iau de guler pentru ca nu stai la poza de grup, de alea cu ce spray te mai aperi ?

• Upvote 4

Rahova cu Uranus? Pe la Piața de Flori? Ciudat, te-au simțit că nu ești "d-al casei"... Imagine postată

De obicei ăia nu prea au treabă cu bicicliștii...

În schimb ceilalți de pe Uranus (unde pe dreapta e terenul ăla viran – mergînd către 13 Septembrie) sînt bazați răuImagine postată. Sînt mulți și foarte agresivi.

Prefer să ocolesc zona aia, chit că am aparat cu ultrasunete și spray cu piper.Nu merge nici cu încetinitul, nici cu vorba (de la blînd la ferm ba chiar la răcnete)

Trebuie să oprești ca să faci puțină liniște. Deci pierzi timp, ieși din ritm și n-are sens. Mai bine ocolești.

p.s. acu' la o citire mai atentă am văzut că ai scris Casa Popoului. Dacă e greșeală de typing a ieșit bine. Dacă e voit, iar e bine...Imagine postată

A, și casa asta e de fapt peste drum de 13 Septembrie, pe colț e de fapt Academia Română

si eu am fost atacat de un caine,care chiar era in forma,a inceput sa latre la mine in timp ce coboram o vale,si la 50 de kmh nu mai latra la mine,dar era langa piciorul meu incercand sa ma apuce de pantalon

Salut,

Ieri mi s-a intamplat si mie ....

Coboram de la Pta Sudului spre Mihai Bravu si au aparut 3 animale dupa mine. Initial nu mi-am dat seama pentru ca nu au latrat, nu au facut nimic. Singurul lucru care mi-a atras atentia a fost un alt zgomot decat cel al anvelopelor pe asfalt. Cand m-am prins, deja era prea tarziu. M-a agatat de picior, am scapat, i-am dat un picior in bot dar m-a muscat si cel care era in stanga. Am cazut (casca sparta, julituri, ochelarii facuti zob.....etc).

Acum, va intreb ... oficialii vor sa-i sterilizeze (de parca vor sa ne f***a, nu sa ne muste!). Daca eu ma duc si bag furca in ei, ce risc ? M-am saturat de animalele care nu fac decat sa-i pupe in cur pe "catelusi" (ca au fost provocati, ca le-am incalcat teritoriu ca ....).

P.S; as atasa si poze cu gamba, dar sunt cam horror si nu cred ca se cade. La spital mi-au facut cateva injectii, m-au cusut si m-au trimis acasa.....

• Upvote 3

Cred ca stiu cainii aia, sunt o haita dupa gard de obicei. Am trecut de multe ori pe acolo si tocmai ca ii vedeam cum isi iau viteza, ma dadeam verbal la ei, si ma lasau in pace. In general am observat ca pentru acele haite care stau in acelasi loc (prin urmare au si tendinte mai agresive pentru rarii trecatori sau biciclisti) este bine sa nu ii lasi sa se ambaleze, ca te lasa greu. Cum ii vezi ca iau viteza dupa tine, tipat la ei, foarte agresiv si hotarat. De cele mai multe ori incetinesc si te lasa.

Mi se pare nastrusnic comportamentul acelora care se opresc cand sunt "abordati" de maidanezi, le vorbesc, socializeaza cu ei sau chiar ocolesc zonele respective. Pe cand le faceti si un masaj erotic maidanezilor respectivi cu happy ending sau fara?

Martie 2011. Portiunea de centura a Bucurestiului, ingusta si nemodernizata, pe sensul dintre Chitila si Dragomiresti: haitele de madanezi ataca in valuri, se anunta intre ele si vin in permanenta odihnite din fata. Partea buna este ca nu pot ataca decat pe o parte, dinspre depozitele din dreapta. Astfel, ma sigur ca o eventuala dezechilibrare sa nu ma arunce sub un TIR, astept cu sange rece pana cand se apropie suficient si le trosnesc niste picioare in falci de toata frumusetea. Repet, sange rece, folosirea elementului surpriza si coordonare.

In general, cred ca am doborat mai bine de 100 de maidanezi cu lovituri puternice de picioare peste boturi (zona nasului este foarte sensibila pentru ei) si nici unul nu a reusit, deocamdata, sa ma agate.

Primavara 2005, 2006. O singura data m-am aflat intr-o situatie cu adevarat periculoasa: zona statiei de metrou Industriilor (Preciziei). Dupa ce am depasit 2 -3 haite in viteza si in termenii de mai sus venind dinspre autostrada, am fost interceptat de o noua haita, odihnita si cu o strategie mai elaborata: s-a desfasurat in evantai si mi-a atacat ambele picioare in acelasi timp. Aceasta tactica, cumulata cu pierderea suflului si a vitezei, mi-a creat oarece emotii deoarece a trebuit sa alternez rapid picioarele de sprijin pentru a putea sa-i lovesc. Atunci, intr-adevar, am scapat la limita.

Ultrasunetele le-as folosi pentru ursi, mai ales ca unul mi-a sfasiat cortul cu mine inauntru...Dar sa car bunatate de apa numai ca sa spal potaile pe dinti, asta in nici un caz!

• Upvote 2

Melcule, imi pare rau sa aud asa ceva. Groaznic.

De pedepsit cred ca se pedepseste cumva matrasirea javrelor.

Dar pentru asta mai trebuie sa te si prinda.

Din experienta va spun ca are succes si o franare scurta a roatii din spate. De obicei cainii se sperie (mai ales in cazul cauciucurilor care "scartaie" la franare) sau sunt scosi din ritm si abandoneaza cursa.

De vreo saptamana mi-am cumparat un spary NATO (spune ca e pentru caini) dar din cauza unei raceli nu am mai putut folosi bicicleta. Cand am sa-l folosesc vin si va dau un feedback.

Eu sunt posesor de caine si iubitor de caini. Dar, sa ma ierte cei care iubesc cainii maidanezi si cer drepturi pentru ei... Cine iubeste cainii, sa isi ia acasa unul, doi, trei, cati poate. Sa ii hraneasca, sa ii ingrijeasca, sa curete dupa ei pe strada, si mai ales, sa RASPUNDA pentru actiunile cainilor. Daca al meu musca pe cineva, eu platesc de imi sar capacele. Pentru cainii maidanezi cine plateste?

Sterilizarea este o solutie de compromis, ca sa impaci si capra si varza. Cainii sterilizati devin mai putin agresivi, pentru ca nu mai au instinctele sexuale care ii determina sa creeze ierarhii in haita si alte de-astea. Dar, scuzat sa imi fie, asta nu rezolva problema. Nu am vazut niciunde in Europa ceea ce se vede pe strazile Bucurestiului. Si nu mai e mult si la fel va fi si in Timisoara, unde fenomenul abia acum ia amploare. Daca madam BB ii iubeste, sa ii ia pe toti si sa ii duca unde stie ea. Cred ca un singur lucru bun a avut in cap un fost primar al Bucurestiului (acum a avansat pe undeva), si a venit femeia aia si l-a ametit de cap si l-a lasat cu privirea incrucisata.

• Upvote 1