BogdanTimisoara

Câinii si biciclistul

Recommended Posts

Am văzut într-o poză un spray cu piper ce avea un suport montat pe tija de la șa. Știe cineva unde găsesc un astfel de suport?

Scuzaț postul dublu, dar nu mai pot da edit.

Așa ceva ar merge, dar tubul de spray e prins cu arici de materialul de pe tijă și nu știu cât de bine o să stea pe MTB. Plus aș vrea ceva mai prin Europa dacă găsesc.

• Upvote 1

Uite aici o varianta simpla:

http://www.bikehub.co.za/forum/topic/128920-my-solution-for-an-easy-access-pepper-spray-mount/

Eu am spray ul prins de tija de sa dar accesul rapid e o problema. Pe tija am o clema de la un antifurt in care a intrat urechea de plastic a spray ului. Cred ca trec si eu la o varianta cu arici, mi se pare mai ok.

Am mai vazut si o versiune cu un fel de buzunar de banderola elastica in care tii spray ul, doar ca nu stiu unde sa gasesc banderola aia..

http://www.amazon.com/Pepper-Spray-Bike-Mount-stem/dp/B00LBAJGL2

Eu sprayul il tin agatat pe cablurile de frana, in zona pipei, mai jos un pic, si e la indemana, nu a cazut pana acum, si este usor de scos.

Mulțumesc de idei. Până l-a urmă m-am gândit că îmi pot face singur un suport din 2 arici ca cel din link-ul dat de mine :)

Noaptea am vazut ca functioneaza foarte bine lanterna frontala made in china. Pusa pe stroboscop si orientata spre moaca lui face orice caine sa se retraga. E buna in caz ca uit sprayul acasa.

@@Bogo Am facut traseul respectiv, dintre Sibiu si Cisnadioara cred ca de sute de ori, si pe sosea dar de cele mai multe ori prin padure, la toate orele zilei si de cateva ori si noaptea, 22-23 pm, si nu numai pe poteci ci si prin crengi si frunze, si pot sa zic ca nu am vazut nici macar o urma de urs, de niciun fel.

In restul turelor pe munte prin zone neumblate de oameni in multe cazuri, nu am avut nimic la mine, nici macar un fluier, si asta mai bine de 3 ani, atat vara cat si iarna, cand e sa fie, se intampla indiferent de masurile preventive luate. Cat despre cum ne aparam, in cazul in care se intampla, degeaba porti la tine cel mai tare spray daca iti dai drumul in pantaloni ;).

pot sa zic ca nu am vazut nici macar o urma de urs, de niciun fel.

Prin 2014 am făcut o tură cu Florinski și cu băieții de la Tura în natură din Gușterița spre nord pe dealuri și prin pădure apoi, am revenit pe drumul din spatele livezii de meri de la Șura Mare. Acolo am găsit urme de urs imprimate în pământul umed la marginea drumului. Faptul că n-am dat nas în nas cu vreunul în atâtea ture pare doar o chestie de șansă.

Prima intalnire cu ursul am avut-o prin 2000 in Muntii Suhard cand am campat cu cortul langa un sopron unde se adapostea fânul de catre padurari. Am mancat si al lasat mancarea pe afara asa ca noaptea a venit mos martin sa ne viziteze. Noroc cu gardul care imprejmuia sopronul, l-am auzit mormaind si am petrecut calare toata noaptea pe faneata in pantaloni scurti. A doua zi am plecat din Suhard in Vama Veche, acolo pericolul era cel mult sa ma imbat.

A doua intalnire a fost in 2014, eram cu bicla, singur singurel pe urcarea de la Zagon, din jud. Covasna. Urcam eu cu 5km/h gafaind pe drumul forestier/pietrit cand apare un nene care culegea cuiperci langa mine si imi zice usurel ca in fata e o ursoaica cu doi pui. Ma uit eu in fata mea la vreo 80m si vad mandrete de ursoaica si cu doi pui dragalasi langa ea. Inghit in gol de doua ori, il intreb pe nenea daca sunt mult ursi prin padurile din zona si omul imi zice linistit ca sunt vreo 50-60... Eu aveam drum cu bicla exact unde statea ursoaica. Pe drum cam odata la 10 minute mai trece cate o masina. M-am scarpinat de doua trei ori dupa ureche cu bicla intoarsa spre vale, nu de alta, dar sa fiu pregatit daca ursoaica da semne ca nu ma place, cand aud o masina venind din deal. Vad ursoaica cum pleaca cu puii, cam alene, in padure, masina trece frumos pe langa mine, nenea cu ciupercile o ia si el la vale asa ca raman singur singurel. Fac niste calcule si daca ma intorceam avem vreo 40 km pana "acasa" la pensiunea din vama buzaului, daca urcam mai avem doar vreo 15. Imi iau inima in dinti, fluier de vreo 3 ori din fluier si cu ochii beliti in toate partile incep sa urc. Nu stiu cum se face dar media pe urcare a crescut brusc la 10-12 km/h asa ca inaintez destul de repede. Cat am mai avut eu de urcat, vreo 3-4 km, nu a mai trecut nici o masina pe drum, dar nici ursul nu l-am mai vazut. Cand am dat de coborare am zburdat cu 40-50 la ora pana in primul sat unde am lins repede doua beri.

• Upvote 6

Pusa pe stroboscop si orientata spre moaca lui face orice caine sa se retraga.

Tocmai am testat metoda acum cateva zile. L-a durut exact sub coada, potaia isi vedea de latrat inainte. Cred ca era obisnuit :)

• Upvote 4

Daca stii sa vorbesti, la caine nici nu e nevoie, il faci din atitudine. Merge la caine si la urs garantat ( evident daca are jetul destul de puternic http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif ). La mistret nu recomand, e mai periculos ca ursul... nu e destept sa evite, stie doar sa atace.

La caine e mai simplu, la urs mai complicat :)).  A folosit cineva spray-ul la urs?

Pana la urma cum e cu legea care limiteaza nr. de caini la stana? Este in vigoare? Am observat anul asta ca, sunt in jurul orasului locuri unde sunt mai multi caini la stana decat oi.

Cainii izolati ii faci din vorbe. Haita este extrem de periculoasa in special noaptea.

Teoria spune sa te opresti si sa ripostezi.

Practic, la haita trebuie sa opui alta haita, deci sa va deplasati in grup.

• Upvote 1

68 de lupi?!? Mai degraba lupii sunt in situatia sa se apere...

cum era vorba aia?!? "unde e minte multa e si prostie multa" cam asa si cu norvegia in cazul asta.

PS. elvetienii se pare ca bat recordul.

cele mai periculoase animale sunt la noi in tara si sunt cele ca din exemplele de mai jos:

Ca un facut, iar deschide unul geamul si de data asta arunca cu apa in mine. Si-asa eram inghetat. Trezesc toti sfintii, introduc, extrag diverse… pedalez mai departe.

Cativa km si se gandeste un istet sa arunce din masina cu o bucata de plastic in noi. Ce oameni primitivi, gandesc eu. 

• Upvote 2

duminica, 18 septembrie, intre calugareni si 1 decembrie (sos. bucuresti-giurgiu), a zburat spre mine dintr-un jaf cu numere de bg si plin de rromanes o cutie de bere. noroc ca era goala, asa ca s-a dus spre camp, nu spre mine...

Acum vreun an, un taximetrist furios accelereaza si incearca sa dea peste mine. El avea "Cedeaza trecerea", eu eram pe pista de biciclete marcata pe langa trecerea de pietoni si semnalizata cu "Atentie biciclisti" (pentru el) si "Pista obligatorie pt biciclisti" (pt mine).

Intrucat nu i-am facut placerea de a iesi din scuarul unde eram ferit de furia lui, s-a dat jos la mine si a inceput sa imi urle in fata ca trebuie sa ma dau jos si sa imping bicicleta, daca vreau sa traversez. ii arat marcajul de traversare pt biciclisti, nimic, el o tine pe a lui ca nu e nicio pista, ca trebuia sa fie vopsita in verde ca sa fie pista (exista destul de multe traversari in Timisoara, vopsite in verde din ala alunecos).

Cu ocazia asta il simt ca miroase a alcool si ii zic ca voi chema politia. Ma imbranceste, cad cu tot cu bicicleta. Pana sa reusesc eu sa ma descalcesc si sa ma ridic, fuge. Singura mea consolare a fost ca un tanar a venit in fuga si i-a tras un picior in usa cand l-a vazut ca m-a trantit pe jos si fuge.

Deci da, are dreptate @@adi.murariu, cele mai agresive animale sunt oamenii.

• Upvote 3

asta cu traversatul străzii calare e periculos pentru tine si ar trebui să te protejezi.

?! Adica am prioritate, am pista, am voie, taximetrist baut la 8 dimineata care incearca sa faca pe grozavul, si imi spui ca ar trebui sa ma dau jos de pe bicicleta? Cred ca nu ai inteles nimic.

• Upvote 5

Poate se referea la alt fel de "călare" și protecția aferentă...

• Upvote 1

nu trebuie neaparat să fie băut!

putini șoferi se așteaptă să treacă cineva strada cu 20km/h.

în rest, poți muri cu dreptatea în mână.

ps: ai permis de conducere?

@@PVN10 e o diferenta majora intre trecere de pietoni si

pista de biciclete marcata pe langa trecerea de pietoni si semnalizata cu "Atentie biciclisti" (pentru el) si "Pista obligatorie pt biciclisti" (pt mine)

• Upvote 2