Recommended Posts

Salutare.

Stie cineva, va rog, cu cine sunt livrate coletele daca m-am incadrat  la transport gratuit (la comnada cu o valoare mai mare de 100 euro) ?

Salutare.
Stie cineva, va rog, cu cine sunt livrate coletele daca m-am incadrat  la transport gratuit (la comnada cu o valoare mai mare de 100 euro) ?
Eu am luat niste roti acum 2 saptamani si au venit cu DHL.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Extra 10 % off la toate produsele marcate SALE, doar in acest weekend.

Chestia asta cu Sale o au doar acum, sau tot timpul au produse in sectiunea sale?

Au în permanență oferte, reduceri, lichidări de stoc, sfârșit de gamă (ca și celelalte magazine online). Primesc aproape zilnic oferte de la ei.

Eu personal urmaresc acest site doar din decembrie si sectiunea sale era si atunci.

Astazi mi-a sosit prima comanda de la ei.

Dar ce am observat : intamplator am verificat pe site unul dintre produsele cumparate -unset de anvelopa sosea+camera Conti- iar pretul era mai mare cu 1 euro (de la 36 la 37). Ciudat, sau nu prea ? :(

@danygrama, @dnib ,

Sunt curios - cu DHL insemnand ca vi le-a adus DHL-ul pana la usa, sau dupa intrarea in tara le-au preluat cei de la Cargus/Urgent ?

Absolut toate comenzile mele din ultimii 2-3 ani expediate de diverse magazine europene prin DHL mi-au ajuns fara exceptie cu Cargus.

Faceau 2-3 zile din (e.g.) Germania sau Uk pana la Oradea, iar de acolo mai dura 3 sau chiar 4 zile sa ajunga la Cluj cu curieru Cargus. Inclusiv prin expeditiile DHL mai scumpe, de genu 35 -40 euro. Ceea ce nu mi se parea absolut deloc ok.

Citeam recent intr-un post a lui @Mookyama despre un magazin, tot din UK, la care comanda ajungea a 2 zi la usa. Oare asta prin ce serviciu de expeditii?

1 hour ago, DAMIAN said:

Citeam recent intr-un post a lui @Mookyama despre un magazin, tot din UK, la care comanda ajungea a 2 zi la usa. Oare asta prin ce serviciu de expeditii?

www.dpd.co.uk - 11euro :) 

[mention=6415]danygrama[/mention], [mention=12919]dnib[/mention] ,

Sunt curios - cu DHL insemnand ca vi le-a adus DHL-ul pana la usa, sau dupa intrarea in tara le-au preluat cei de la Cargus/Urgent ?

Absolut toate comenzile mele din ultimii 2-3 ani expediate de diverse magazine europene prin DHL mi-au ajuns fara exceptie cu Cargus.
Faceau 2-3 zile din (e.g.) Germania sau Uk pana la Oradea, iar de acolo mai dura 3 sau chiar 4 zile sa ajunga la Cluj cu curieru Cargus. Inclusiv prin expeditiile DHL mai scumpe, de genu 35 -40 euro. Ceea ce nu mi se parea absolut deloc ok.

Citeam recent intr-un post a lui [mention=18613]Mookyama[/mention] despre un magazin, tot din UK, la care comanda ajungea a 2 zi la usa. Oare asta prin ce serviciu de expeditii?
Da, cu DHL.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

10 hours ago, DAMIAN said:

De la Sigma > Global Express > DHL Express UK > DHL RO >  DHL la ușă (în Buc). - vezi un tracking de la Sigma Sports

De la alte magazine din DE/AT poate si alte tari > DHL DE > UrgentCargus Oradea > UrgentCArgus la ușă  vezi un tracking de la Mega Bikes DE

1 hour ago, CipM said:

De la Sigma > Global Express > DHL Express UK > DHL RO >  DHL la ușă (în Buc). - vezi un tracking de la Sigma Sports

De la alte magazine din DE/AT poate si alte tari > DHL DE > UrgentCargus Oradea > UrgentCArgus la ușă  vezi un tracking de la Mega Bikes DE

Am inteles, multumesc mult de lamuriri. Sunt curios daca serviciul DHL RO functioneaza mai rapid si sunt mai bine organizati decat cei de la Urgent. Oricum, ma bucur ca unii comercianti incep sa ofere transport gratuit si pt noi.

11 hours ago, Mookyama said:

www.dpd.co.uk - 11euro :) 

Imi pare aproape de necrezut, pana si curierii interni au deseori probleme in a livra in 24 de ore. Si atata vreme cat orice magazin online european cu care am avut de-a face in ultimii ani (nu doar in domeniul bicicletelor) foloseste servicii care costa intre 15 si 35 de euro iar coletul face 7-10 zile pana la mine, indiferent de tara. Nu pot intelege de ce nu opteaza nimeni pentru varianta asta, macar cei din UK.

Imi pare aproape de necrezut, pana si curierii interni au deseori probleme in a livra in 24 de ore. Si atata vreme cat orice magazin online european cu care am avut de-a face in ultimii ani (nu doar in domeniul bicicletelor) foloseste servicii care costa intre 15 si 35 de euro iar coletul face 7-10 zile pana la mine, indiferent de tara. Nu pot intelege de ce nu opteaza nimeni pentru varianta asta, macar cei din UK.

Am comandat la ora 16:xx, iar a doua zi, in jur de ora 14-15, mi-a fost livrat coletul.

în urmă cu 4 minute, Mookyama said:

Am comandat la ora 16:xx, iar a doua zi, in jur de ora 14-15, mi-a fost livrat coletul.

Ai dormit la poarta magazinului? :) 

Ai dormit la poarta magazinului? [emoji4] 

La cum merg lucrurile la noi zău dacă m-ar deranja in momentul de față să am o casă in UK [emoji4]

E cineva interesat de o combinatie pentru a obtine transport gratuit pentru SigmaSports? :)Daca s-ar putea astazi sau maine, ar fi minunat...low stock. Caut un replacement si doar la ei l-am gasit.

O veste nitel trista de la Sigma.

Incercam sa platesc si nu se incarca la checkout nimic, doar logo...am pus schimbat browserul, am pus din nou produsele in cos, desi nu inteleg de ce nu le-a pastrat (prajituri maybe?), nimic. Faceam spume ca doar o bucata mai era pe stoc din 6 primite azi dupa-masa. Am sunat rapid la nr de pe ecran, eroare, am incercat din nou, a mers. Dau de un gagiu chill, cum sunt de obicei din afara. Eu cred ca pe astia ii pune sa rada ca si la Bike24, tu esti terminat cu nervii si ala rade :)) Ori fumeaza ceva la cafea incepand de dimineata.

Partea trista e ca nu mai poti plati nici in GBP si nici in Euro. Lei, tatuca...4.81 ron/euro. Si de data asta nu a fost de la ING, curs care e cam la fel, +/- 0.05 ron/euro, ci direct de la ei. De la 4.75 la 4.81 nu e mult, dar e ceva, simtitor la sume mari. Sper sa nu apeleze si altii la metoda asta de plata, esti din x tara, platesti in "ya currency" ca sa il citez pe englez.

Cred ca am fumat eu ceva 🤦‍♂️🙄😭 V-am dus in eroare. Am avut un discount mic si adaugat mi-a dat altceva. Insa la final cursul imi dadea 4.807798 lei...Am vazut tranzactia in aseptare, recalculat, s-a platit la 4.75 ron/euro. All good, la ING este 4.73 ron.

Stres mare cand e ultima bucata, tremura degetele pe calculator :P

Scuze pentru mai devreme, m-am stresat maxim cu comanda...Am scris si niste tampenii.

Daca tot aveam comanda eligibila pentru transport gratuit, m-am gandit totusi sa intreb daca mai doreste careva ceva de pe Sigma. In dorinta de a ajuta si pe altii, m-am stresat foarte tare, caci am promis ca astept produsele pentru comanda. Cum nu mai intrau nici produsele la checkout, m-am agitat cu conversia si calcule aiurea, caci am platit si restul produselor pentru colegi inainte, ca sa fie totul bine, cand de fapt totul era foarte simplu. Asta pentru ca intre timp la SigmaSports s-au schimbat anumite aspecte.

Era o chestie pe care o asteptam de mult timp, n-am gasit nicaieri sau era aproape dublu la pret. La ultima comanda la Bike24 mi-au trimis produsul gresit, desi am sunat sa intreb de produs si am dat si email cu detalii inainte de a comanda. Nu intamplator, dupa ce a ajuns comanda, am mai dat 2 emailuri sa intreb de produs, ca intr-un final sa imi zica ca nu il au si ca nu il pot aduce :) Iar astazi, pe la ora 13, au intrat 6 bucati pe stoc la Sigma. Cand dadeam refresh la pagina, vedeam cum dispar incet in fata ochilor. Mai erau 2 bucati in stoc cand doream sa inchid comanda si incepusera problemele mentionate:-SSNici nu am apucat sa mananc ceva astazi...

Am dat comanda, pot sa ma linistesc acum. Seara faina!

Open...order :)

Astia nu vor sa mai adauge la o comanda plasata inca un produs. Doar local, UK. Si cum un coleg dorea ceva, le-am dat email si nada si nada. Am gasit si eu ceva, poate mai gasiti si voi ceva. Si uite asa, facem munca de echipa si poate reusim sa punem o comanda cu transport gratuit :)

59 minutes ago, Invitat special said:

Pai zi si care e produsul care se vinde mai repede decat lumanarile de Paste.

Prin net nu are farmec, ne'om vedea la o bere candva :) Oricum nu mai e pe stoc :))

-

on topic : prevad ca se va inchide comanda in seara asta. Daca sunt doritori, like usual, pm.