rdy2play

Solicitare opinie

Recommended Posts

Salutare!

Solicit si eu opinia celor mai avansati si care se pricep cat de cat la macanica... ideea este ca am achizitionat de curand un mtb marca ghost (nou) si am observat ca, cupa cuvetei superioare nu este perfect centrata pe head tube, respectiv este deplasata spre dreapta spate cum privesti de sus. Atasez cateva imagini si doresc sa stiu daca este o problema tehnica sau doar de design. In alta ordine de idei chiar daca este o problema doar de design, sincer imi cam sta pe creier pentru ca nu mi place deloc cum se vede cand calaresti bicicleta.

Multumesc anticipat pentru rapsunsuri!

m7zv4i.jpgj803r7.jpg2yphtfb.jpg  

Nu e cupa cuvetei, ci un capac anti-praf. Cel mai probabil cuveta e integrată (rulment în headtube), nu modelul vechi cu cupe și bile. Ce ai putea să faci: slăbești șuruburile pipei, apoi șurubul florii; așezi capacul cuvetei pe poziția corectă, apoi montezi în ordine inversă. Ar fi indicat ca la strângere să folosești o cheie dinamometrică. Dacă n-ai, strânge cu bun-simț, nu forța, că faci praf filetele.

Este cuveta cu totul, nu capacul... am fost la alt service unde au demontat si s au uitat acolo. Nu este cuveta integrata pentru ca nu este asezat rulmentul direct pe head tube. Are cuveta si abia apoi in cuveta este asezat rulmentul. Probabil este semi integrata. Totul este bine aranjat si presat doar ca nu este centarata pe head tube. S a demontat doar pipa si s a scos teava furcii, nu s a demontat/extras cuveta din cadru. Parerea lor a fost ca gaura din cadru nu ar fi centrata, dar pana nu se extrage cuveta de acolo nu pot sa stie exact. Eu am intrebat daca este normal sa nu fie centrata iar ei au spus ca nu. Adevarul este ca m am uitat si eu la alte bicle mult mai ieftine si cuvetele sunt centrate pe head tube. Eu am intrebat aici inainte de a ma duce la garantie cu ea ca nu vreau sa ma plimb aiurea pe drumuri.

Ms,

L

Mda... se pare ca nimeni nu stie nimic.

Am trimis bicicleta la service... multumesc, se poate inchide!

4 minutes ago, MaC® said:

Din ce punct de vedere e "mai mult decât modest"?

Din punctul de vedere in care nu exista nici in campionatul national nici in cel mondial in top 10 al brandurilor cu rezultate notabile.

@Invitat special, da faptul că au o echipă (Ghost Factory Race Team) la care aleargă vice-campioana mondială Lisa Pasteiner, campioana olimpică Anne Terpstra și campioana mondială și europeană U23 Sina Frei nu se pune. Iar la echipa Ghost Gravity (enduro) călărește Michal Prokop, de 3 ori campion mondial și de 2 ori câștigător al cupei mondiale, + Tomas Slavik, campion mondial  + campionul mondial 2017 Felix Becheman.

Nu-s rezultate notabile, ce să-i faci...

• Upvote 2
  • Confused 2

12 minutes ago, fizikant said:

@Invitat special, da faptul că au o echipă (Ghost Factory Race Team) la care aleargă vice-campioana mondială Lisa Pasteiner, campioana olimpică Anne Terpstra și campioana mondială și europeană U23 Sina Frei nu se pune. Iar la echipa Ghost Gravity (enduro) călărește Michal Prokop, de 3 ori campion mondial și de 2 ori câștigător al cupei mondiale, + Tomas Slavik, campion mondial  + campionul mondial 2017 Felix Becheman.

Nu-s rezultate notabile, ce să-i faci...

Mediocre.

2 hours ago, rdy2play said:

Mda... se pare ca nimeni nu stie nimic.

Am trimis bicicleta la service... multumesc, se poate inchide!

Bine c-ai venit pe forum. Pe un forum nu se ofera asistenta tehnica 24x7 si nici raspunsuri instante la problemele tehnice pe care fiecare le intalneste. Incearca sa faci diferenta dintre un forum si un serviciu de asistenta tehnica, si incearca sa renunti in a-ti crea asteptari irealiste.

Daca stiai ca ai garantie la ea ar fi trebuit sa te duci din primul moment cand ai observat problema la cei care-ti ofera garantie pentru bicicleta.

Daca vroiai sa iti rezolvi problema pe forum. atunci sa stii ca dureaza ceva pana primesti raspunsuri competente/ajutatoare si ar fi trebuit sa pui poze si cu partea inferioara a headtubeului unde vine cuveta inferioara si sa fi demontat pipa, scos distantierele si facut poza si cu vedere de sus asupra cuvetei superioare.

Important e ca ti se rezolva problema in garantie.

Scuze moderatorilor si adminilor pentru raspunsul "de justitiar".

• Upvote 2
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Haha 1

1 hour ago, M23 said:

Bine c-ai venit pe forum. Pe un forum nu se ofera asistenta tehnica 24x7 si nici raspunsuri instante la problemele tehnice pe care fiecare le intalneste.

Cel mai pertinent răspuns ever dat de un user cu doar 14 postări (de când mă bag în seamă p-acilea).
N-ai de ce să-ți ceri scuze. S-a spus de "n" ori că forumul nu e ghișeu de informații. Sau site de torenți unde faci "hit&run". 

1 hour ago, Invitat special said:

De acord cu @M23, vizavi de sfaturi dar dupa cum initiatorul topicului ne-a comandat, se poate inchide.

Simt că devii din ce în ce mai special.

• Thanks 1

Nu închidem nimic, că e o discuție normală, care odată și odată ar putea fi continuată.

Montajul cuvetei e o chestie de manoperă greșită, nu are nici o legătură cu brandul Ghost. 

Cu modestia și mediocritatea... hai s-o lăsăm baltă. E mult prea ușor să punem etichete din astea de acasă din fotoliu. Daca nu are marketing agresiv, e modest? Poate scopul oamenilor de la Ghost nu e să se remarce pe partea de racing, ci doar să facă bicle pentru mase. 

Urmează să auzim că Cube (sic!) e mare brand. :P

• Like 4

Ce rai v-ati facut!

Parca am fi ultimii mohicani inainte de filmare.

Eu m-am bucurat de informare si am “intepenit de groaza” ca nu se putea face nimic daca gaura in head tube a fost data gresit.

N-ar fi fost rau sa fim o comunitate cu capacitatea de a raspunde rapid si eficient.

Unde e LucianTheOne? unde e ...

• Upvote 2

@M23 te grabesti si tragi concluzii pripite! Relax... nu m am suparat si nici deranjat n am fost pentru lipsa raspunsurilor. In fine... Situatia sta in felul urmator: am cumparat bicla online, a sosit si cand am despachetat o am observat defectiunea asta. A doua zi m am prezentat la garantie unde au incercat sa ma abureasca cum ca n ar fi neaparat o problema. Intors acasa am scris aici pe forum si am cerut parerea celor care se pricep cat de cat la mecanica, cu gandul ca ma intorc la sevice si pot sa discut pe argumente tehnice cu ei in asa fel incat sa nu ma mai abureasca. Cum raspunsuri n am primit, am fost nevoit sa fac un crash course cu ajutorul Google & You Tube (+ second opinion de la alt service) si am inteles care este problema la mine la bicicleta. Este defectuos frezat head tube ul si gaura nu este centrata. Degeaba se schimba cuveta pentru ca se va aseza fix in aceeasi pozitie. Bicicleta se afla in momentul asta la service ul magazinului unde se pare ca va fi schimbat cadrul.

L.E.: am sa scriu aici pana la final deoarece poate pe viitor ajuta vreun alt user.

• Upvote 3
  • Like 1

@rdy2play Mi se pare jenant penttru producator sa lase sa treaca de cotrolul de calitate un astfel de cadru. E o nota foarte proasta pentru producator.

Problema cu sfaturile e ca nu stii ce abilitati, eventual competente are cel care intreaba. Daca ar fi fost cineva cunoscut probabil nu trebuia sa ii spun nimic dar i-as fi cerut sa desfata furca si sa masoare peretii head-tubului. Riscul ar fo fost ca dupa aia sa mearga la un service ca sa ii puna furca la loc, plus eternele discutii despre garantie, etc.

Si mie imi pare la fel de jenant atat pentru magazin, dar mai ales pentru producator. Furca se desface foarte usor... ai floarea aia si doua suruburi de la pipa si gata ai extras furca. Problema este cuveta, ca fara scula aia o extragi greu si de ce sa ma complic cand are garantie? Sa se spele cu ea pe cap! Eu mi am omorat suficient de mult timp nervii si timpu' cu prostia lor. Legal au 15 zile ca sa remedieze problema. Faza este ca imi place bicicleta si nu vreau sa solicit restituirea banilor. Eu vreau sa fie adusa la stadiul de conformitate, chiar daca asta implica schimbarea cadrului. 

2 hours ago, iacobdoc said:

@rdy2play Mi se pare jenant penttru producator sa lase sa treaca de cotrolul de calitate un astfel de cadru. E o nota foarte proasta pentru producator.

Problema cu sfaturile e ca nu stii ce abilitati, eventual competente are cel care intreaba. Daca ar fi fost cineva cunoscut probabil nu trebuia sa ii spun nimic dar i-as fi cerut sa desfata furca si sa masoare peretii head-tubului. Riscul ar fo fost ca dupa aia sa mearga la un service ca sa ii puna furca la loc, plus eternele discutii despre garantie, etc.

Am un cadru Trek Superfly AL si are bottom brackeut-ul cu pereti inegali stinga/dreapta si asta masurat cu subler. Sa nu uitam ca e un cadru care se vinde stand alone pe la 700EUR.

Asta e cu societatea de consum si economia “ca la piata”.

Și mie mi s-a înlocuit în garanție un cadru de Cannondale CAAD8 care avea probleme cu bottom bracketul, așa că shit happens.

Update: am vorbit astizi cu service ul si au spus ca producatorul a hotarat sa trimita un set nou de cuvete care urmeaza sa fie montate in locul celor existente pe cadru la momentul asta. Daca si cuvetele noi se aseaza la fel vor adopta alta solutie tehnica... n am ideea ce poate sa insemne ''alta solutie tehnica''. Poate se gandeste sa frezeze din nou acolo locul, dar am intrebat la service si au spus ca nu prea se poate face. Sau poate ii pun putina ''picatura'' ca sa stea cum trebuie cuveta. Faza este ca de maine intr o saptamana trec cele 15 zile calendaristice pe care le au prin lege ca sa aduca la stadiul de conformitate bicicleta, caz in care schimb stategia si imi modific modul de abordare al problemei.

• Upvote 1

Adica vor prodece niste cuvete ovalizate care sa corecteze eroarea de aliniere?

• Haha 1

Nush ce sa zic... nu cred ca se poate realiza asta tinand cont ca bicicleta este la service in Bucuresti iar ei asteapta setul de cuvete sa vina de la producator din Germania.

Timpul trece... tic-tac, tic-tac...

On 1/26/2018 at 21:38, Invitat special said:

Din punctul de vedere in care nu exista nici in campionatul national nici in cel mondial in top 10 al brandurilor cu rezultate notabile.

În competiții apar aia care marca banu'!

Daca DHS vrea sa sponsorizeze o echipa, veți vedea bicicletele lor pe micile ecrane...

29 minutes ago, Tomm said:

Nu stiu daca chiar echipa, dar ciclist sponsorizat de DHS este. Prin Devron.

Da si nu orice sportiv, Marius Petrache, multiplu campion national de sosea. Or mai fi si altii probabil.