Seby02

RECOMANDARE frână

Recommended Posts

Salutare! care tip de frana este cea mai bune: V-brake, mecanica pe disc sau hydraulic disc?

-multumesc anticipat-:smile:

Întrebarea ta e atât de generică încât ne ceri să comparăm coada vacii cu ștampila primăriei.

Detaliază și vei primi un răspuns.

pai... spre exemplu la un MTB HT pentru un traseu cu multe gropi, drum forestier si o parte asfalt

Așa e mai bine :) MTB-ul îl ai sau vrei să-l cumperi? Presupunând că îl ai (din semnătură), ce fel de frâne are acum?

Ideea e că nu poți pune ce frâne vrei pe un cadru, ci doar acel tip de frâne pentru care furca și cadrul au prinderi dedicate. De asemenea, pentru frâne pe disc și butucii trebuie să aibă prindere pentru disc. Sunt rare cadrele care au două tipuri de prinderi. De exemplu una dintre bicicletele mele are frâne V, dar are prindere pentru frână pe disc doar pe furcă.

Pe scurt, poți schimba frănele existente cu unele mai bune de același tip. Dacă vrei frână pe disc și nu ai prindere, ai putea schimba furca și roata față, dar asta presupune costuri mari. 

Vreau să îmi cumpăr unul și nu eram sigur ce frână să aibă.

Trimis de pe al meu ZTE BLADE V7 LITE folosind Tapatalk

Atunci ți-aș recomanda frâne pe disc.

Acum, mecanice sau hidraulice - greu de spus, fiecare are aventajele și dezavantajele sale. Hidraulicele elimină frecarea cablurilor, au o modulație mai bună a frânării, au forță de frânare ceva mai mare. În același timp sunt mai scumpe, dacă pierzi presiunea rămâi fără frâne, nu se pot repara pe marginea drumului, scurgerile de lichid contaminează plăcuțele etc - sunt multe de spus pro și contra.

Calitatea are prețul său, hidraulicele de calitate costă. În esență, niște frâne pe disc mecanice de calitate, bine întreținute și reglate sunt mai bune decât frâne pe disc hidraulice entry-level - principiul "e hidraulic, deci e mai bun" nu merge întotdeauna.

Atunci ți-aș recomanda frâne pe disc.
Acum, mecanice sau hidraulice - greu de spus, fiecare are aventajele și dezavantajele sale. Hidraulicele elimină frecarea cablurilor, au o modulație mai bună a frânării, au forță de frânare ceva mai mare. În același timp sunt mai scumpe, dacă pierzi presiunea rămâi fără frâne, nu se pot repara pe marginea drumului, scurgerile de lichid contaminează plăcuțele etc - sunt multe de spus pro și contra.
Calitatea are prețul său, hidraulicele de calitate costă. În esență, niște frâne pe disc mecanice de calitate, bine întreținute și reglate sunt mai bune decât frâne pe disc hidraulice entry-level - principiul "e hidraulic, deci e mai bun" nu merge întotdeauna.
Mersi!
E bun https://www.decathlon.ro/bicicleta-rockrider-520-275-id_8350582.html

Trimis de pe al meu ZTE BLADE V7 LITE folosind Tapatalk

La banii ăștia nu cred să găsești o bicicletă nouă mai bună.

Am avut un MTB cu frâne ca cele de la RR520 (Hayes M5), nu am avut probleme la intreținere sau în exploatare.