catalin gramada

imbunatatire stabilitate

Recommended Posts

Salut.

Va rog ceva sfaturi cum pot imbunatatii stabilitatea la baba mea ? Cadrul e marisor: 65 cm de la pedalier la top / 57cm de la sea la ghidon / 88 cm de la sol la top. Pipa e de 100.

Ma gandeam sa-i iau o pipa ceva mai lunga si sa imping seaua mai in fata, Eu am 1.88 / 94cm inghinal, descaltat. Merge ? Multumesc.

Poza

akh0nr.jpg

Deși ești bine crescut :), cadrul iți e prea mare. Un 62 ți-ar fi trebuit.

Nu ai de ce să pui pipă mai lungă, lungimea TT e oricum prea mare pentru tine.

Poate găsești prin bazaruri un cadru de oțel de mărime potrivită.

...da, multumesc. Ma gandeam sa mut tot centrul de greutate mai in fata cu o pipa mai lunga si simultan cu mutarea seii mai in fata pastrand aceeasi distanta intre prize si sea. In tot cazul nu imi dau seama cat de efectiva ar fi miscarea asta, daca as reusi sa mut totul spre fata cu doar 2-3 cm. Ma refer aici la schimbari semnificative, nu la rafinamente .

Șaua nu ai de ce s-o dai mai în față, e într-o poziție bună. Ar fi o greșeală.

Singura schimbare recomandabilă e cadrul.

Tot ce se poate, eu nu ma pricep. Dar am avut un motiv sa cred ca e, si ca seaua e plasata mult deasupra rotii.si anume: Furca spate e foarte scurta, practic sa scot/pun o roata de 28 trebuie sa dezumflu anvelopa. O data montata si umflata imi raman cativa mm intre pneu si teava, cu suruburile de reglaj stranse la max. Unghiul tevii pare comun

Pentru imbunatatirea stabilitatii trebuie sa cobori centrul de greutate mai jos si sa ai o pozitie corecta,ambele se fac prin inlocuirea cadrului sau a bicicletei cu totul cu marime  de 60-62.Pacat ,era frumos cadrul ala :(

@catalin gramada Cred ca aici chiar e vorba de geometria cadrului si de un design care tine de anii respectivi.

Am re-reconditionat un cadru Peugeot. I-am pus un ghidon mai modern, manete Shimano 105... tot felul de chestii mai moderne.

A rezultat o bicla draguta, pe care stateam foarte bine, cu dimensiuni potrivite pentru inaltimea mea.

Aveam o mare problema. Era naravasa, adica instabila. Nu-mi prea permiteam sa tin doar o mana pe ghidon iar urcarea / coborarea in dropuri in viteza, imi dadea emotii. 

Mi-a luat cateva luni sa invat cum “sa o infig” in curbe.

Era o bicicleta periculoasa.

Cred ca e ceva ce tine de designul perioadei respective: anii ‘80.

Multumesc. Eu nu m-am mai suit pe bicicleta de 25 de ani asa ca nu mai am repere dar traiesc exact cu aceeasi senzatie la bicicleta mea. Acu ceva vreme Diamantul si Favorit erau considerate biciclete de top in lipsa de altceva

Cătălin, dacă ai putea să găsești un cadru mai mic, potrivit înălțimii tale, ar fi cazul ideal. Asta e cauza problemelor tale și nu se poate remedia prin modificări de finețe la periferice (pipă, ghidon, tijă de șa sau poziția șeii). Astea se pot face când ești un pic pe lângă mărimea exactă.

am inteles, multumesc. Am sa incerc sa o vand pe asta sa-mi iau altceva. 

Din ce am priceput critic ar fi la alegerea cadrului lungimea TT (si nu inaltimea ST cum gresit am presupus). In consecinta la ce lungime top tube ar trebui sa ma orientez, va rog? Sau cum as putea determina lungimea optima pentru top tube relativ la bustul meu?

Sunt mai multe mărimi critice, una fiind lungimea ST (cum corect ai presupus) :)  Mai sunt TT, stack, reach, stand-over height... Contează și "geometria" corpului tău în relație cu mărimile amintite mai devreme. Te poți orienta după calculatorul ăsta. Dacă faci măsurătorile corect, rezultatul va fi cam ce-ți trebuie ție. Oricum, proba practică va fi cea care te va ajuta să iei decizia finală.