Invitat special

Crypto monezi

Recommended Posts

Și asta pe o temă de-a dreptul exotică, domne!

Sunt curios dacă există forumuri din astea financiar-bancare, unde la Timp liber utilizatorii deschid topicuri despre biciclete și își cară scatoalce virtuale. 

A: Sunt consultant financiar la XXX Brothers și mi-am luat o un e-MTB Audi FS full-option.

B: Sunt CEO la Cocobongo Bank și mi-am luat o cursieră de 6.5 kile, cu motor electric ascuns în seat-tube.

C: Sunt casier la Bancorex și mi-am luat o bicicletă de cicloturism cu Rohloff.

A și B, în hohote: Vai, ce gîndire bătrînicioasă, marș afară, boule!

Bre, terminați cu astea! În lume se întâmplă drame serioase, nu Rigile astea Crypto și laponele Enigel. :D

• Like 1
  • Haha 3

Nu mai bine dați niște pedale virtuale (de alea pe zwift) decât să vă scoateți ochii? 

+1.

Curiozitatea mea se oprește in momentul când probabil nimeni de aici nu a scos bani din sistem, dacă îl pot numi așa. Presupuneri putem face oricare.

Probabil ați fost puțin duși in eroare sau greșit informați, nu are nici o legătura cu sistemul Caritas sau piramidal. Urmăresc sistemul din 2011, sunt ceva ani in spate a căror experiență acumulata pot spune multe. Crypto nu a început de acum un an sau doi, când a luat amploare la noi in țara, ajungând chiar la ferme in ultima perioada.

@invitat special nu ți-a spus și in cât timp a făcut cei 10k? [emoji4] Ii are in mâna sau in portofelul electronic (nu contează unde)? Caci pe hârtie foarte multe suna bine. Și mulți se lauda. Nu mi-o lua in nume de rău sunt prea dese cazurile.

Altfel...

072c2723fc46f483b5e008eedb7d58e6.jpg

1 hour ago, Mookyama said:

Curiozitatea mea se oprește in momentul când probabil nimeni de aici nu a scos bani din sistem, dacă îl pot numi așa.

Am precizat anterior ca baiatul isi cumpara bere de la Mega image din Titan cu card atasat walletului de crypto.

In plus, eu, personal, am 30$ pe care ii pot retrage cash, in cont de Romania, dupa 10 zile de investit 300$.

@tzunoi exact. Unii batrani refuza schimbarea si considera noul ca fiind "o prostie absoluta".

4 hours ago, Traveller said:

Și asta pe o temă de-a dreptul exotică, domne!

Sunt curios dacă există forumuri din astea financiar-bancare, unde la Timp liber utilizatorii deschid topicuri despre biciclete și își cară scatoalce virtuale. 

A: Sunt consultant financiar la XXX Brothers și mi-am luat o un e-MTB Audi FS full-option.

B: Sunt CEO la Cocobongo Bank și mi-am luat o cursieră de 6.5 kile, cu motor electric ascuns în seat-tube.

C: Sunt casier la Bancorex și mi-am luat o bicicletă de cicloturism cu Rohloff.

A și B, în hohote: Vai, ce gîndire bătrînicioasă, marș afară, boule!

Bre, terminați cu astea! În lume se întâmplă drame serioase, nu Rigile astea Crypto și laponele Enigel. :D

Pari genul de om care se bazeaza pe pensia de la stat odata trecut de 60 de ani.

4 minutes ago, Invitat special said:

Unii batrani refuza schimbarea si considera noul ca fiind "o prostie absoluta".

De curiozitate, ce varsta ai?

14 minutes ago, majikstone said:

De curiozitate, ce varsta ai?

Am spus "unii" batrani, deci sunt si eu batran dar din cei ce nu asteapta pensia de la stat si incearca sa dea din coate sa poata manca o ciorba in Tenerife la 80 de ani.

Dacă vrei să plătești ciorba cu crypto monezi, ai cam pierdut startul. Asta decât dacă n-ai mulți bani pe care îți pemiți să-i pierzi eventual. :)

• Thanks 1

26 minutes ago, paulrad said:

Dacă vrei să plătești ciorba cu crypto monezi, ai cam pierdut startul. Asta decât dacă n-ai mulți bani pe care îți pemiți să-i pierzi eventual. :)

:)

E cu dus si intors. Insa sunt total de acord cu a doua parte. Insa nu v-a pierde foarte mult daca e baiat destept, dar va pierde. 

LE Sau uite o alta varianta.

37 minutes ago, Invitat special said:

Am precizat anterior ca baiatul isi cumpara bere de la Mega image din Titan cu card atasat walletului de crypto. In plus, eu, personal, am 30$ pe care ii pot retrage cash, in cont de Romania, dupa 10 zile de investit 300$.

Astea-s texte de spart seminte la bloc...are si baiatu ceva, facem schimb, hai, repede, ca poate ne vede cineva. Vezi ca stiu pe unul care merge la sala, ridica 300 cu o mana, am mersi si eu o data si am ridicat 10. Din prima! Cam asa suna ce zici...

Daca ne si ziceai ce placi ai, cu ce minezi, cat curent consumi, cate threaduri folosesti din proc, ce unitate ai, unde l-ai dus procul, ce OC ai facut, ce temperaturi ai, cati wati scoti pe mining eth, pe ce protofel jonglezi, prin ce tranzactionezi, caci nu e un secret, nici macar de spolier, ca sa nu mai zic faptul ca investitia se devalorizeaza...poate ai un rig si nu stim :) Cand incepi un thread de genul, nu il incepi cu a dat unul tunul, stiu si eu smecheria, care intr-un final discutam de bani de inghetata. Poate amicul tau stie ce face, insa astept sa ne zici in cat timp a facut cei 10k. (sa inteleg ca are un 1 btc sau 1 eth?)

Poate intentia ta a fost buna, nu pari un om rau, insa pe langa faptul ca ai inceput threadul unde nu trebuie, sa ma scuzi, cu avioane de genul am 30 usd in cont si ca x ia bere de la Mega, da ca si cum ai aparea pe un forum ca invarti ceva, dar nu stii ce invarti si ai vrut sa deschizi un subiect care sa para interesant, nu stiu sigur daca tu sau subiectul. Da impresii de tunar sau vreau sa fac profit urgent, adica in secunda ce a trecut. Nu mi-o lua in nume de rau, dar ...pute nitel. As zice ceva si de turismul in Romania ca e cam la fel, doar poate mi-o iau pe gogoasa.

• Upvote 1
  • Like 2

Fara sa mai despic firul in parte, caci ma uitam la Star Wars :D (much better atm than eth/btc epic battle), ma uitam aici ca se impute treaba tare nasol. Daca va uitati nitel Facebook, Google, Amazon au pierdut cateva miliarde. In ianuarie a cazut piata, nu stiu cati stiu sau sunt interesati de asta. Eth era la 1400. Acum e sub jumatate. Poate prin marti aprilie va fi peste 2000. Un amic zicea ca e posibil ca btc-ul sa ajunga pe la 40k, in final sa se stablizeze pe la 25k, cat ar fi valoarea reala. Dar totul e o speculatie. Speculatiile inversuneaza oamenii. Am auzit de unii cu ferme de 3KVa. Discutam de 1MVa. Altfel, succes. Uite aici o idee de start.  

@Invitat special unii vor sa tina PC-ul in priza si sa se imbogateasca peste noapte, uita ca trebuie sa stranga ceva moneda inainte sa o valorifice. Nu cred ca e o dusmanie, dar credeam ca te iluminez nitel din ce ti-am zis si modalitatea in care ai inceput discutia. De unde si reply-ul flegmatic primit de la colegi.

Altfel, am pierdut o ora aici. Wtf...back to SW. Enjoy! ^^ 

5 hours ago, Traveller said:

Asta? :)) 

• Like 2

Invitat special, ai dovedit că nu ai un minim de simț al umorului. Nu ai vrut să apreciezi că v-am invitat pe toți să nu mai continuați discuția agresiv. Și v-am invitat în mod rezonabil, nu cu bâta.

Ca atare, ai avertisment și o săptămână de postări care vor apărea numai după ce sunt moderate.

PS: atât de superficial gândești, încât dintr-o glumă ești în stare să tragi o concluzie aberantă, aia cu pensia. Nici macar nu o iau în calcul, iar relația mea cu statul român se limitează la cei 4 ani de rezidențiat in medicina pe care i-am făcut. 

• Upvote 3
  • Like 2

@ Mookyama

Oamenii mari au trecut de faza cu minat cu GPU, acum oamenii mari mineaza cu ASIC-uri. Pina si Samsung a inceput sa fabrice ASIC-uri dedicate minarii de crypto. Din pacate nu ma pricep la design de procesoare ca sa imi dau seama cat cit a fost in R&D de spera sa recupereze banii.

In mod sigur asa functioneaza si cardurile astea cu cryptomonede pe ele. Tu ai 300BTC dar cind platesti, procesatorul iti face conversia in RON si comerciantul primeste RON.

Procesatorul si emitentul cardului traiesc din comisioane si lor nu le pasa ca BTC va pica, atita timp cit BTC misca, ei traiesc foarte bine. A nu se confunda posibilitatea unor intermediari de a se imbogati din comisioane cu dovada ca aceste crypto sint ubermiezudupa serioase doar pentru ca sint atasate unui card.

In momentul in care voi vedea facturi emise si pe linga IBAN voi vedea si numarul walletului voi considera ca BTC are accepta ca moneda.

8 hours ago, tzunoi said:

Poti cumpara ap foto..asta ce am gasit pe la noi

http://m.f64.ro/pages/cum-cumpar.html

Din descrierea aia eu inteleg ca F64 primeste RON, nu BTC. In putine cuvinte tu trimiti BTC unui procesator, ala face conversia in RON si aia trimite mai departe catre F64.

16 minutes ago, JDM said:

Din descrierea aia eu inteleg ca F64 primeste RON, nu BTC. In putine cuvinte tu trimiti BTC unui procesator, ala face conversia in RON si aia trimite mai departe catre F64.

Si daca platesti cu cardul in euro la f64, sa zicem, acelasi lucru se va intampla - procesatorul va prelucra cardul, va face conversia din euro in moneda vanzatorului (de fapt va face banca), RON in cazul acesta, si o va vira in contul lui. Ideea era ca exista procesatori de plati ce accepta cryptocurrency. Inteleg unde bati, si anume ca monedat de stocare nu va fi BTC - dar exista alte produse unde pretul e direct in BTC - rig-uri de minare, crypto bot. 

44 minutes ago, JDM said:

Oamenii mari au trecut de faza cu minat cu GPU

Da, și băieții deștepți minează cu resursele vizitatorilor antena3.ro :))

• Upvote 1

10 minutes ago, paulrad said:

Da, și băieții deștepți minează cu resursele vizitatorilor antena3.ro :))

Moaaaaaaama cita rautate pe forum aici, nu ai auzit domnule ca au fost hackeriti de oameni rai si aia au pus js-ul ala in cod :))

Asta apropo de half assed jobs, puteau sa faca si ei un UAT decent si apoi sa mute codul ala si poate nu observa nimeni daca nu ducea cpu-ul in 100%.

34 minutes ago, tzunoi said:

Si daca platesti cu cardul in euro la f64, sa zicem, acelasi lucru se va intampla - procesatorul va prelucra cardul, va face conversia din euro in moneda vanzatorului (de fapt va face banca), RON in cazul acesta, si o va vira in contul lui. Ideea era ca exista procesatori de plati ce accepta cryptocurrency. Inteleg unde bati, si anume ca monedat de stocare nu va fi BTC - dar exista alte produse unde pretul e direct in BTC - rig-uri de minare, crypto bot. 

Exact tzunoi. Riscurile ramin are detinatorului de BTC, comerciantul primeste intodeauna EUR/RON/whateva, emitentul cardului traieste din comisioane pe care le converteste rapid in EUR/RON/whateva. Detinatorul de BTC (cu sau fara card) are 300BTC astazi care reprezinta 1mil euro astazi si nimic in doua zile. Volatilatea asta absurda face ca nimeni sa nu aiba incredere in cryptomonede pentru ca apar scenarii simpliste la modul eu ca magazin cumpar un tv de la importator cu 3000lei cu plata la termen, il vind cu 3500lei dar incasez direct in wallet 0.000001BTC (sau cit reprezinta asta) si apoi la scadenta facturii trebuie sa platesc 3000lei eu avind doar acei 0.000001BTC care intre timp au ajuns sa valoreze doar mai putin decit 3000 lei. In cazul fericit 0.000001BTC ajung sa valoreze 3000lei in loc de 3500 si ies pe zero, in cazul nefericit ajung sa aduc bani de acasa pentru a plati furnizorul.

Daca cineva ar putea garanta stabilitatea unei cryptomonede pe termen lung atit din punct de vedere al ratei de schimb fata de monede clasice/aur/arginte/etc cit si din punctul de vedere al acceptarii de catre comercianti, dap, ar putea ajunge sa fie populara. Dar ar fi doar o alta moneda scriptica asta ca nimeni nu s-ar deranja pentru ca beneficiile ar fi zero.

Am vazut acele magazinele de mining riguri care intradevar accepta direct cryptomoneda, dar sint putine si irelevante in the big picture.

• Like 1

A boy asked his bitcoin-investing dad for 1 bitcoin for his birthday. 

Dad: What? $15,554??? $14,354 is a lot of money! What do you need $16,782 for anyway?

• Like 4
  • Haha 1

Oare la păcănele se poate plati cu criptomonezi? Intreb pentru un prieten.

• Like 2
  • Haha 1

6 hours ago, JDM said:

Oamenii mari au trecut de faza cu minat cu GPU, acum oamenii mari mineaza cu ASIC-uri. Pina si Samsung a inceput sa fabrice ASIC-uri dedicate minarii de crypto. Din pacate nu ma pricep la design de procesoare ca sa imi dau seama cat cit a fost in R&D de spera sa recupereze banii.

Depinde de moneda crypto. Unele sunt cel mai eficient minate cu ASIC-uri, altele cu GPU-uri... si daca nu ma insel exista si monede care pot fi minate eficient cu CPU-uri.

Variantele de a mina pe GPU sunt cu cele mai mici riscuri deoarece poti schimba usor intre diferite monede in functie de profitabilitatea lor si in cazul in care se duce totul pe rapa, poti vine placile video si mai recuperezi din bani.

ASIC-urile sunt bune doar pentru moneda pentru care au fost create, iar daca aceasta se duce pe p**a, ASIC-ul respectiv valoreaza doar cat aluminiul din el dus la fier vechi.

M-as bucura ca sa se mineze doar cu ASIC-uri, deoarece doresc sa-mi iau o placa video la pret decent. ;))

• Upvote 2
  • Haha 1

Hai mai ca toti ne pricepem de mult, din scoala generala, i-auzi aici

Mult îndărătnic menestrel, 
Un cântec larg tot mai încearcă, 
Zi-mi de lapona Enigel
Şi Crypto, regele-ciupearcă!

Auci.
Traveller a amintit cumva asta mai sus.
Acu fo 11 zile. 
Bine ai revenit înapoi pă forum. Ceva mai mult timp liber la dispoziție? Take your time, citește tranquila și vezi ce s-a mai postat p-aici...

• Haha 1

Mai e cineva amator de cryptomonede? Se pare ca bitcoiul a decazut de tot

26383542-100x100-dc88b98b57e75acd87d4af0