Axe

INDRUMAR : Ce sa NU faci, cand iesi la tura !

Recommended Posts

Fiecare a gresit si a invatat o lectie mai dura sau mai putin dura cand a iesit pe sosea sau la o tura de mtb. Incercati sa spuneti aici sub forma "sa nu faci asa", unde credeti ca ati gresit si de ce !

Deci sa imi fac autocritica : voi incepe cu cateva greseli pe care le-am facut chiar ieri in Bulgaria chiar daca stiam, am zis ca merge....., nu a fost asa !

1. Sa nu te imbraci in ceva larg care flutura pe tine. (nu era o bluza larga dar era mai larga decat trebuia si daca deschideam fermoarul de caldura se umfla pe mine, utilizati doar bluze mulate)

2. Sa nu bei cola (stiam si asta dar mi-a fost pofta, imediat toata gura era o clisa dulceaga iar setea nu trecea chiar daca am baut toata sticla)

3. Sa nu mananci carne (carnea necesita o mare cantitate de energie pentru stomacul care o digera, a mai fost si vita)

• Upvote 1

cand eram la inceput:

sa nu folosesti frana fata pe ploaie.

sa nu incerci scheme cu mtb-ul de 13kg

sa nu faci derapaje de-aiurea

sa nu iei curba cu viteza ca risti sa intri in... stalp

sa nu pui camera pe janta cu surubelnita

in general: sa nu bei bauturi acidulate cand pleci sau sa mananci mult

ar mai fi da' incep sa bat campii de-acu

sa nu pleci fara sa mananci inainte ceva.

sa nu uitati sa luati la tura :2 camere de rezerva,petece,leviere,pompa de aer,daca se poate un set mic de imbusuri,bani, celular, buletin.

Edited by han

Cele mai mari porcarii le-am facut, sa ies la ture de sosea de 3 ore fara sa mananc ceva consistent....dezastru, organismul nu mai are rezerve sa iti asigure energia de a pedala pe intoarcere ca si la plecare (veneam cu aproximativ jumate din viteza)

Pe munte am mers fara sa imi iau camera...numai petice, dar nu mi-au fost de folos cand mi s-a taiat valva...noroc cu un nene cu jeep ul care m-a dus vreo 30 km si astfel am prins trenul spre maison.

Sa nu lasi telefonul acasa,te poate scoate din multe belele daca te-ai poticnit cu probleme majore (daca ai nervii necesari, poti sa il folosesti si pe poste de busola pentru a gasi civilizatia, cauti momentul unde creste semnalul)

Si nu in ultimul rand bunul simt nu trebuie lasat acasa....asta vara cei care au iesit la plimbare cu familia(soferi) pe Transfagarasan si nu numai, au lasat in urma alti munti....de gunoaie (generalizez,dar sunt si oameni cu educatie)

Edited by florentzo

florentzo te rog pentru ca oamenii sa vada usor si rapid scrie si tu(reediteaza) :

1 "sa nu lasi telefonul acasa" etc, etc. multumesc ;)

• Upvote 1

Ar mai fi cateva:

- o harta (daca e o tura pe munte) sau un GPS

- un rucsac special pentru apa (minim doi litri)

- daca tura a solicitanta si ceva energizante (fructe uscate, ciocolata)

- un set complet pentru a repara o pana (petice, leviere, pompa)

- o camera de rezerva

- un set complet pentru a repara o pana (petice, leviere, pompa)

- o camera de rezerva

prea putin o camera de rezerva.minim doua.mi s-a intamplat sa fac si 3 pene la o tura.alteori nici o pana.nu se stie nici o data.

Era discutie despre ce SA NU FACI! nu despre ce sa faci sau sa iei!

Sa nu apesi in disperare pe pedale cand mai ai ore destule pana la urmatoarea destinatie de campare.

Articulatiile si in special genunchii o sa aiba o gramada sa-ti reproseze. (la cap. touring)

:D

Sa nu mergi pe DN1. Este iadul pe pamant.

Sal'tare ;)

2. Sa nu bei cola (stiam si asta dar mi-a fost pofta, imediat toata gura era o clisa dulceaga iar setea nu trecea chiar daca am baut toata sticla)

culmea, pe mine cola ma ajuta

Cele de mai sus + Sa nu te faci muci in seara premergatoare :((

Si eu ma miram ieri de ce m-am chinuit ca un ghiolban la o tura de un pic mai mult de 2 ore pe care alta data o faceam fluierand...;)

Era discutie despre ce SA NU FACI! nu despre ce sa faci sau sa iei!

frate, dar carcotas mai esti:

ok sa NU sa NU sa NU pleci fara camere de rezerva. asta mi se pare foarte importnat. ce faci daca patesti la o tura de 100 de km distanta de casa 3 pene ? simplu ai camere si petece si rezolvi defectiunea.

Sa nu te dai rotund! Sa nu bei prea mult!

1- veneam cuminte de la curmatura spre sibiu cu un prieten; noi cu ceva tuici luate pe acolo. Ne depaseste o masina-scoala cu o tipa la volan. Era frumusica asa ca ne-am ambitionat si am stat in curul ei pana la intrarea in sibiu unde se face un fals plat caci esti la vale totusi si 40km/h e posibil fara epuizare. Stiam groapa de la Palace dar cu gandul la gagicuta mi-a iesit din minte; am luat-o in plin, aproape sa fiu aruncat din sa, am bulit ambele roti si m-au trecut toate transpiratiile.

2- pe aceeasi intoarcere mai este (era) un sant la cimitir. Eu tot asa cu o tuica la bord vin linistit spre casa si unul cu scuterul imi taie calea si se baga in fata mea. Ma apuca dracii si bag dupa el pana pe la 45-50 ca forja si el prapadenia aia. Prins din nou de alcool si nebunie uit de santul de la cimitir si ma arunca in mijlocul drumului; am avut noroc enorm ca nu era nimic in spate, altfel intram sub roti.

Nu pleca fara sa anticipezi tura!

In decembrie plec cu fata mea la o tura scurta pana la curmatura, sa mancam ceva, sa bem ceva. Ajungem si ne spunem ca hai sa mai mergem ca aveam chef asa ca o luam spre palti. Cald si soare, suntem deja in poiana lui "Ovidiu stie cum il cheama", noi incalziti spunem hai pana la palti.

Ajungem epuizati (nimic de papa la noi) la teleferic pe la 16.00, ne revenim cu un ceai si la 16.30 o luam la vale.

A FOST CUMPLIT. Intre timp s-a schimbat vremea, a scazut cu 4-5 grade temp si pe coborare trebuia sa oprim cate 5 min. ca sa ne incalzim mainile fiindca pur si simplu nu mai puteam sa strangem franele. Frigul e intradevar cumplit. Pana in rasinari ne-am oprit de 6 ori doar ca sa ne incalzim. Apoi nurofen si paracetamol o sapt. Am tras ceva!

Bafta voua!

• Upvote 1

1. Sa nu pleci fara pene, camere , scule

2. Sa nu te bagi la ture lungi daca nu ai facut distante similare

3. Sa nu pleci cu capul gol , mai ales vara , daca nu ai casca macar o sapca ... ceva

4. Sa nu adormi pe bicicleta , ca asa o iei pe aratura si cine stie ce patesti

5. Sa nu uiti sa te hidratezi vara constant

cam atitea mi-au venit in minte pe moment .... aaa... :((

6. Sa nu mincati saorme si alte treburi de acest fel

animaloo -> "culmea, pe mine cola ma ajuta" si pe mine dar nu o beau in loc de apa ;)

1. Sa nu pleci fara pene

asta daca mergi la carnaval !? :((

- Sa nu pleci fara anvelopa de rezerva !!! (Stiu, putini fac asta, nici eu nu-mi iau rezerva dar ma gandesc ce fac daca tai cauciucul in varf de munte. Oare te poti intoarce pe jos vreo 30-40km in pantofii spd, carand si cadavrul dupa tine ?!!)

Edited by Axe

asta daca mergi la carnaval !? :)

daca tu crezi ca am vb de pene pentru carnaval inseamna ca ai plecat pe drum si ai incalcat vreo regula de aici ... posibil aia cu shaorma

am crezut ca ai vrut sa spui petice, eu penele as vrea sa le las acasa !:)

axe vorbeste de anvelope fara sarma care pot fi rulate mici si puse in rucsac.cele cu kevlar.

- sa nu rulezi cu viteza pe langa coloanele de masini oprite in trafic sau care se deplaseaza foarte incet! poti merge lejer "la pas" (5 km/h) si tot esti in avantaj fata de masini;

- sa nu crezi ca ai deplina prioritate pe pistele pt biciclisti! sa rulezi incet daca apar animale bipede, cu alura umana, care nu au de gand sa elibereze pista, iar atunci cand vrei sa-i ocolesti sa te impiedice in orice fel!

TOATE CELE BUNE!

eu cred ca, in principal pt cursieri,ar trebui sa nu ne luam dupa camioane,sa stam la plasa,cred ca i cel mai periculos lucru,cea mai multa adrenalina,e adevarat,dar parca nu suntem pe motor,nu? restul s-a cam spus,mi s-a parut un lucru important de punctat.

:o Dar cand trece un camion asa delicios pe langa tine ,cum poti refuza oferta.

Da ,nu se face ,dar de cele mai multe ori ,ne trezim in spate la camion ,fara voia noastra.

din experienta mea foarte recenta:

-sa nu crezi ca toate masinile parcate in coloana pe partea dreapta vor sta in aceeasi pozitie atunci cand treci tu pe langa ele. Unele tasnesc pur si simplu de la locul lor ! :eek::mad:

• Upvote 1