Axe

INDRUMAR : Ce sa NU faci, cand iesi la tura !

Recommended Posts

Trebe sa luam cu noi bani,telefon,Buletin,2 camere,petice,leviere,imbusuri,mancare,rucsac,periuta de dinti,sapun,sampon daca cumva ajungem pe langa un rau,ulei de lant,lant de rezerva,placute noi,saboti.....etc,Intr-un cuvant,luam toata casa cu noi :)) :)) Sincer io nu iau nimik...iau doar telefonu,aparatu foto,si 10 lei,Indiferent de tura (ca ii de 50 de km,ca ii de 160 de km...)tot 10 lei iau...Ptr ca nu am mai mult :))

tot asa ca tine fac si eu numai la suma este 20 lei :)) iar pozele le fac cu telefonul chiar daca nu sunt de cea mai buna calitate

Ce sa NU faci, cand iesi la tura !

sa NU te apuci sa citesti pe topicul acesta ce-ti trebuie ca o sa pierzi toata ziua :)) si niciodata nu vei fi destul de pregatit :))

• Upvote 1

tot asa ca tine fac si eu numai la suma este 20 lei :)) iar pozele le fac cu telefonul chiar daca nu sunt de cea mai buna calitate

Ce sa NU faci, cand iesi la tura !

sa NU te apuci sa citesti pe topicul acesta ce-ti trebuie ca o sa pierzi toata ziua :)) si niciodata nu vei fi destul de pregatit :))

Asa trebe...De ce sa iau pompa? las sa fac pana la 100 de km de casa,sa imi bat capu.... sa stiu ca am fost ciclist :)) :)) :))

+ ca toate lucrurile necesare te ingreuna!!! ;)

Ochelarii de soare ! Sant f.buni contra insectelor !

Nu fă prea mult sex inainte de ture; testosteronul e un fel de doping și el.

[-X

• Upvote 1

Sa nu uiti sa dai jos bicicleta de pe masina inainte sa o bagi in garaj. :)

• Upvote 1

Sa nu uiti ca, la drum lung, nu poti sa mananci prea mult, poti doar sa biciclesti prea putin :P.

• Upvote 2

Ochelarii de soare ! Sant f.buni contra insectelor !

Confirm, la anumite ture sunt absolut indispensabili

Sa umpli bidonul cu apa cand pleci in tura, ca dupa acea nu se mai stie unde-l mai poti umple :(

Sa verifici gustul apei din bidon. După ce umpli bidonul așteaptă vreo 5-10 minute și gust-o

Nu imi dau seama, care este ideea?

Multumesc!

Eu o gust câteodată când iau de pe dealuri, de la vreun robinet/fântănă. Poate nu-mi place la gust și atunci mai bine o păstrez aia puțină din bidon decât să o arunc și să nu-mi placă apa ce o iau.

Ideea este ca dacă ultima dată când ai folosit bidonul nu l-ai spălat bine sau nu l-ai uscat bine e posibil să aibă gust oribil de mucegai sau de sucuri acre

Asa-i! Verificati cu lanterna fundul bidonului. Eu am avut surpriza sa constat ca avea o mâzgă verde  :-&

Dupa tura varsati apa, clatiti bidonul si lasati-l cu gura in jos.

Pt cei de la oras, acasa tineti bidoanele umplute cu apa de la robinet. Clorul va distruge algele din apele naturale de pe trasee: fantana, izvor, etc......

• Upvote 3

Apropos de ulei...L'ati uitat acasa si incep sa se auda si sa se simta anumite scrasnete la pedale sau prin alte parti...Santeti departe...

La benzinarii sant aruncate recipiente cu resturi de ulei in ele... Asa ceva m'a salvat odata !

(Faoarte bun uleiul auto !)

Faz zgomot pedalele, o metoda și mai rapidă, în timpul mersului chiar, scoți piciorul din pedala.. uzi puțin cu apă pedala și cam atât, dacă se aude din nou repeți operațiunea.