Sign in to follow this  
Eusebiu.

Sfaturi achizitie.

Recommended Posts

Salut, am nevoie de un mic sfat, sunt pe punctul de a achizitiona o bicicleta, am ajuns la concluzia ca un MTB mi s-ar potrivi cel mai bine, insa n-am idee ce sa-mi cumpar. Nu dispun de un buget mare, e vorba de 650 de lei, stiu ca sunt putini bani pentru ce vreau sa-mi cumpar, insa eu unul nu am mari pretentii. Vreau doar sa ma duca din punctul x in punctul y, cu alte cuvinte sa-mi fac treaba cu ea, iar cand am timp sa ma plimb de "nebun". Eu nu ma pricep asa ca apelez la voi, ce bicicleta imi puteti recomanda in banii astea?

Bine ai venit!

Nou nu prea ai ce să iei, decît dacă mai pui ceva bani.

De exemplu, la tine în oraș ar fi astea: http://www.bike-plus.ro/biciclete/mtb/26

Dacă ajungi într-un decathlon, asta: https://www.decathlon.ro/mtb-rockrider-340-gri-26-id_8321326.html

Mai demult, acum 10 ani, recomandarea ar fi fost asta (am luat-o atunci cu jumătate din suma cerută actualmente):

https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=6297

Salut ! Incearca prin targuri daca vrei sa te duca doar de colo colo , ca o sa gasesti sigur , ca sfat in targuri se lasa mult din pret negociaza cu cel care vinde ca exemplu  daca el cere 500 pe bicicleta ofera-i 200 .As avea eu ceva de vanzare la 800 lei (pret fix ) daca te intereseaza si daca e voie pe forum sa vindem pot trimite poze si detalii. 

Am inteles, insa nu vreau sa maresc bugetul, am alte planuri. Dupa parerea voastra, e ok bicicleta asta? Ma refer daca isi merita banii, cat de cat. 

https://m.emag.ro/bicicleta-mtb-ht-26-velors-v2655a-cadru-aluminiu-culoare-negru-rosu-v2955b/pd/D9B85NBBM/?X-Search-Id=ee1b059c32ba546be45b&X-Product-Id=26479242&X-Search-Page=2&X-Search-Position=23&X-Search-Action=view

în urmă cu 11 minute, george focsani said:

daca el cere 500 pe bicicleta ofera-i 200. As avea eu ceva de vanzare la 800 lei (pret fix )

Drăguț! :D

Numa' te rog să-i scrii prin mesaj privat.

în urmă cu 1 minut, Traveller said:

Drăguț! :D

Cei din piete si targuri sunt dispusi sa lase foarte mult din pret , probabil nu au factura la bicicletele pe care le au la vanzare , eu am cumparat-o cu factura si nici nu-mi place sa negociez  de aia am trecut pret fix . 

în urmă cu 25 minute, Eusebiu. said:

Am inteles, insa nu vreau sa maresc bugetul, am alte planuri. Dupa parerea voastra, e ok bicicleta asta? Ma refer daca isi merita banii, cat de cat. 

https://m.emag.ro/bicicleta-mtb-ht-26-velors-v2655a-cadru-aluminiu-culoare-negru-rosu-v2955b/pd/D9B85NBBM/?X-Search-Id=ee1b059c32ba546be45b&X-Product-Id=26479242&X-Search-Page=2&X-Search-Position=23&X-Search-Action=view

Are roti pe 26 inchi si cred ca e ceva mai grea si asta o sa fie moartea pasiunii la drum mai lung , prin orasa sau prin sat maxim 5 km. ca distanat de parcurs este ok . Eu asa alege=o pe cea recomandata de Traveller singurul inconvenient e ca are o singura foaie . La Onesti ai zone frumoase   Oituzul , Slanic Moldova zone superbe de pedalat si respirat aer curat poti sa investesti intr-o bicicleta mai buna  ca sigur nu o sa-ti para rau . 

Eu zic că aia propusă de Traveller. În zona asta de preț nu găsești ceva decent decât la Decatlhon. 

@Eusebiu. Ce varsta si inaltime ai?

Din pacate la bugetul tau, parerea mea este ca nou nu ai ce sa iti iei.

Sfatul meu e sa iei la periat olx-ul dar inainte stai cateva ore bune sa te documentezi despre ce masura iti trebuie, diferente intre roti de 26/27.5/29, daca ai nevoie de ciclocros sau mtb. Daca te indrepti spre second ideal este sa aiba acte de provenienta, sau in cel mai rau caz vanzatorul sa fie de acord sa faca contract vanzare-cumparare si copie de buletin. Acestea din urma nu iti vor folosi la nimic dar faptul ca vanzatorul va fi dispus sa dea copie de buletin indica faptul ca sunt extrem de mici sanse ca el sa fie ciorditor.

Am 19 ani, 1.85 m. Intr-adevar, poate ar trebui sa iau ceva la mana a doua, insa nu ati inteles un lucru, eu nu sunt asa pretentios, asa ca n-are rost sa ma complic. Am reusit sa urc la 700 e lei, cred ca o sa cumpar asa ceva: https://www.carpatsport.ro/munte/hardtail/bicicleta-mtb-ht-26-velors-v2683b-cadru-aluminiu-culoare-negru-albastru-217v2683b95.html

Nu stiu cat de buna e, si daca fac o alegere buna, insa pentru mine cred ca e mai mult decat suficient.

Mersi baieti, cred ca cel mai bine mai strang niste bani, mai bine fac o achizitie pe termen lung. Mult noroc sa aveti.

în urmă cu 6 ore, Eusebiu. said:

eu nu sunt asa pretentios, asa ca n-are rost sa ma complic

O decizie înțeleaptă e să-ți iei o biclă care să nu-și arate limitele de performanță imediat după ce tu începi să mai capeți un pic de experiență și antrenament, ci să fie o biclă numa' bună pentru tine la nivelul de forță și anduranță pe care-l vei avea peste vreo 2 ani. De-aia poate că acum pare nejustificat să iei o bicicletă semnificativ mai performantă decât nivelul tău, dar nu e deloc așa: dacă te ții de pedalat, tu poți să avansezi foarte rapid până în toamnă, și ar fi păcat ca, în miezul verii, să-ți pui problema „fmm de janghină, tre' s-o schimb că n-am ce face cu ea” și să te chinui la ture fiindcă ți-ai depășit nivelul bicicletei.

1 hour ago, Eusebiu. said:

Mersi baieti, cred ca cel mai bine mai strang niste bani, mai bine fac o achizitie pe termen lung. Mult noroc sa aveti.

Da' sa nu-ti iei mtb pt sosea!

Mult noroc si tie!

• Upvote 2

On 2/20/2018 at 9:41 PM, george focsani said:

Salut ! Incearca prin targuri daca vrei sa te duca doar de colo colo , ca o sa gasesti sigur , ca sfat in targuri se lasa mult din pret negociaza cu cel care vinde ca exemplu  daca el cere 500 pe bicicleta ofera-i 200 .As avea eu ceva de vanzare la 800 lei (pret fix ) daca te intereseaza si daca e voie pe forum sa vindem pot trimite poze si detalii. 

Replica asta merita printata si atarnata pe peretele faimei acasa la tine. Ce logica, auzi, "Eu sunt smecher(cu factura) si pun pret fix, dar aia de prin targuri sunt fraieri pentru ca n-au factura si o sa negocieze 60% din pret". Cu siguranta as rade daca nu as sti ca persoana care a gandit asa ceva exista cu adevarat.  

Ce misto ar fi ca regula asta cu factura sa se aplice peste tot. "Salut, vinzi dubloni de aur din 1728? Ai factura originala din secolul 18? Ah, in cazul asta trebuie sa reduci la jumate pretul, asa e corect". 

• Haha 1

Salut ! Sigur toti de pe forum au inteles mai putin tu,  dar sa-ti explic . Prin targuri unele biciclete sunt furate,  sigur ca nu toate , si  se vrea vinderea lor foarte repede  se lasa mult din pret , Daca am factura la bicicleta nu insemana ca sunt smecher ci insemana ca am dat ceva bani pe bicicleta si nu am gasit-o , bicicleta pe care o dau cu 800 lei a costat 1400 lei  . Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun si te rog  pe viitor daca o sa ma mai citezi pe forum sa fii mai rezervat  cei sapte ani de acasa ma indeaman sa ma oprec cu scrierea aici . 

On 3/20/2018 at 17:10, edydear21 said:

Replica asta merita printata si atarnata pe peretele faimei acasa la tine. Ce logica, auzi, "Eu sunt smecher(cu factura) si pun pret fix, dar aia de prin targuri sunt fraieri pentru ca n-au factura si o sa negocieze 60% din pret". Cu siguranta as rade daca nu as sti ca persoana care a gandit asa ceva exista cu adevarat.  

Ce misto ar fi ca regula asta cu factura sa se aplice peste tot. "Salut, vinzi dubloni de aur din 1728? Ai factura originala din secolul 18? Ah, in cazul asta trebuie sa reduci la jumate pretul, asa e corect". 

Comentariul este un atac la persoana , nu mi se pare normal ca nici un adminisrator nu  a observat  , poate asta se vrea de la forumul asta certuri , scandaluri si cam atat.

Păi nu suntem omniprezenți, dar dacă apeși butonul de Raportare a unei postări care ți se pare nelalocul ei, cine știe, putem face una-alta. :)

Dar poate ai observat că dragul de edy vine, bagă niște postări din comunismul postatomic industrial și pleacă să-și vadă de trebi, ca să ne spargem noi capul cu inepțiile debitate. Nu te îngrijora. Veghem.

• Like 1
  • Haha 2

Nu l-am urmarit sa vad ce comenteaza  dar nu cred ca face bine forumului , nu-i treaba mea ce asteptari si ce oameni vreti sa va frecventeze forumul   , nu-i greu sa ne respectam intre noi si sa fim civilizati . 

1 hour ago, george focsani said:

nu-i greu sa ne respectam intre noi si sa fim civilizati . 

Forumurile sunt precum o piata, un fel de Europa. Intra cine si iese cine vrea. Restul tine de conduita si bunul simt. Colegii mai vechi ii mai iau de urechi pe cei noi si cu frustrari ancorate in cine stie ce generatie si prin ce cartier si ce moment alt zilei mai putin prielnic.