freetools

Alegere pipa 70\80mm

Recommended Posts

Am tija de sa 0 offset  si pipa 90mm

Saua e data in fata  dar parca simt nevoia unei pipe mai scurte

80mm ar fi ok dar sa las saua cum e acum

Dar eu doresc sa dau saua in spate undeva pana intr-un cm un pic si atunci  ar trebui sa iau o pipa mai scurta 70mm cred

Afecteaza mult controlul o pipa scurta?

La cursiera ma refer

Deci tu vrei să translatezi întregul corp 1cm în spate. De ce? Care e problema cu poziția actuală? 

La orice bicicletă, ecuația controlului direcției e simplă, in principiu: pipă mai scurtă și ghidon mai lat egal control mai bun.

Sigur că la cursieră nu prea se pune problema ghidonului mai lat (mă rog, variantele sunt 40-42-44). Dar pipa mai scurtă ar trebui să îmbunătățească senzația de control.

12 minutes ago, Traveller said:

Dar pipa mai scurtă ar trebui să îmbunătățească senzația de control.

E prima dată când aud asta, până acu tot pe invers am auzit. :)

Pipa mai scurta inseamna intr-adevar manevrare mai rapida a bicicletei, ceea ce din alta perspectiva inseamna o stabilitate mai redusa a bicicletei. De aia la MTB, la disciplinele gravitationale in special, se merge cu pipe cat mai scurte, pentru a putea realiza cat mai rapid si cu cat mai putin efort schimbarile de directie.

Cat despre pozitia seii, ea ar trebui setata pe baza unui criteriu independent de lungimea seii, cum ar fi KOPS (Knee Over Pedal Spindle) adaptat eventual unor cerinte particulare. Daca acum ai deja o pozitie corecta a seii, nu o modifica. Daca in schimb saua e prea in fata, atunci da, solutia e sa o dai ceva mai in spate si sa pui o pipa mai scurta.

• Upvote 2

Sunt mulți parametri care trebuie luați în considerare la discuția stem scurt vs. stem lung. Am să adaug niște date numerice la ce-a zis @majikstone mai sus, pentru 2 cazuri extreme. Pentru a roti roata cu 30 de grade, lungimea arcului la un stem de 50 e de 26 mm, iar la un stem de 150 de 78 mm. Rezultă că, așa cum a spus magicul, un stem scurt permite o manevrare rapidă, dar orice mișcare necontrolată dezechilibrează bicicleta mai ușor. Un stem lung duce la un control mai lent, dar mai precis.

În același timp, un stem scurt crește controlul pe coborâri iar unul lung pe urcări și la pedalatul în poziție aerodinamică, datorită deplasării centrului de greutate spre spate, respectiv spre față. Bineînțeles că trebuie luată în seamă și lungimea TT, combinația stem lung + TT scurt duce prea multă greutate pe roata din față, ceea ce înseamnă un control mai greoi.

• Upvote 1

Uneori stau si ma gandesc. Oare toate aceste calcule si analize  milimetrice si zecimale si grade in sus si in jos chiar isi au rostul in cazul unui ciclist amator (nu amator in sensul ca se plimba prin parc)?! Nu spun sa isi ia cineva bicileta din raftul magazinului si sa urce Transfagarasanul dar parca nici sa iei la puricat 10mm de pipa.

Cand te dai cu bicicleta prin parc de 3 ori pe luna nu, nu conteaza 10 mm. In schimb cand faci cateva mii de km de pedalat intens pe an, aia 10 mm pot face diferenta intre durere si placere.

• Upvote 1

Când te-or durea câțiva ani genunchii și încheieturile fără să găsești problema, o să începi să te gândești și la ăia 10mm de pipă. :)

Mărimea chiar contează.

Ai văzut vreo femeie care să-și cumpere un dildo de 8 cm? =))

• Haha 2
  • Confused 1

59 minutes ago, majikstone said:

cand faci cateva mii de km de pedalat intens pe an, aia 10 mm pot face diferenta intre durere si placere.

De acord. Initiatorul topicului, @freetoolsfaci cateva mii de km de pedalat intens pe an?

2 hours ago, majikstone said:

Cat despre pozitia seii, ea ar trebui setata pe baza unui criteriu independent de lungimea seii, cum ar fi KOPS (Knee Over Pedal Spindle) adaptat eventual unor cerinte particulare. Daca acum ai deja o pozitie corecta a seii, nu o modifica. Daca in schimb saua e prea in fata, atunci da, solutia e sa o dai ceva mai in spate si sa pui o pipa mai scurta.

Am dat saua la maxim in fata

Momentan nu siu cat km voi face cu cursiera, momentan de la inceputul anului si pana acum am adunat 400km

15 minutes ago, freetools said:

Am dat saua la maxim in fata

Pe baza carui criteriu ai decis sa dai saua la maxim in fata?

Ohoo, bravo :) la cat mai multi km!

Altfel, daca mergi in oras sau pe mtb, o pipa mai scurta ar fi ideala. Daca mergi pe cursiera, o pipa mai lunga ar fi mai indicata. Conform teoriei viata bate filmul, de la 100-110 am coborat la 80 pe un cadru "race". @fizikant " un stem scurt crește controlul pe coborâri, iar unul lung pe urcări", daca imi permiti, o sa te contrazic nitel aici. La cum vibreaza cadrul cand cobor, crede-ma ca de astept sa trec la o pipa mai lunga. Nimeni nu o sa vrea sa riste un 1-2 grade in plus in stanga sau in dreapta pe o coborare ceea ce s-ar traduce intr-un un unghi prea mare, iar riscul e iminent. Cat despre urcari, pot sa iti spun ca o pipa mai scurta o face mai manevrabila, dar e enervant totodata. 

Tinand cont de cifrele mentionate de tine mai sus, probabil te-ai uitat la articolul asta :) Extra, un clip haios de la GCN. Personal, fara nici un clip, articol, etc, doar din testarea a mai multor si diferite cadre si pozitii ale seii si sei diferite (ceea ce implica nitel si o alta pozitie), experienta mea e cea mentionata mai sus. Consider ca o pipa de 110-120mm ar face o treaba excelenta in majoritatea cazurilor.

13 minutes ago, majikstone said:

Pe baza carui criteriu ai decis sa dai saua la maxim in fata?

Aveam senzatia ca stau un pic intins

în urmă cu 21 minute, Mookyama said:

Tinand cont de cifrele mentionate de tine mai sus, probabil te-ai uitat la articolul asta

Nu, am calculat cu formula (pi*r*alfa)/180. 

Am spus că un stem scurt crește controlul pe coborâri referindu-mă la ce zicea majik legat de disciplinele gravitaționale, unde ai nevoie de viteză de reacție.

8 minutes ago, freetools said:

Aveam senzatia ca stau un pic intins

Bun, pozitia seii se regleaza in principal in functie de pozitia picioarelor fata de pedalier. Daca stai prea intins, solutia nu e sa umbli la sa, ci sa pui o pipa mai scurta, eventual cu rise, sa aduci manetele mai sus (in limita in care e posibil) sau sa treci la un ghidon compact (drop si reach mai mic) in caz ca acum mergi pe unul standard. In primul rand, regleaza-ti corect pozitia seii, iar apoi vezi cum poti aduce ghidonul mai aproape. 

Dar da, e bine de stiut ca o pipa scurta (de genul 60 mm) va face schimbarile de directie mai rapide, iar bicicleta mai instabila, in special daca stai mai crispat pe ea. Altfel, o data ce te obisnuiesti, nu e mare filosofie. Am trecut la un moment dat de la o pipa de 110 la una de 60, la inceput mi se parea foarte instabila bicicleta, dar dupa cateva iesiri ma simteam perfect natural cu ea. Acum am trecut la una de 80, dar nu simt nici o diferenta majora in manevrabilitate.

Nu, am calculat cu formula (pi*r*alfa)/180. 

Nu ziceam de calcule, ci de mărimile alese. Se pupau bine cu articolul [emoji4] Formula arcului de cerc, probabil de prin clasa a VII-a [emoji851]
Eu nici nu știam ca este pipa de 50, iar de 150 era o probabilitate tare mică. Deși sunt.

Nu știam articolul, pură întâmplare. Am ales 2 valori extreme, nu cunosc personal pe nimeni care să folosească așa ceva, știu pipe între 60 și 140. Am ales valorile ca să fac economie la calcule :) Mă gândisem inițial să fac calculele pentru un stem imaginar de 1 metru comparat cu unul de 1 centimetru ca să se vadă mai bine influența lungimii, dar am zis că e mai bine să cobor în lumea reală.

• Like 1