Invitat special

Asigurare de accident pentru sportivi

Recommended Posts

De cand am inceput sa merg constant,  foarte des si cu intentia de a participa la concursuri pe bicicleta am inceput sa ma gandesc si la o solutie de asigurare. Cu totii cred ca am trecut prin momente limita si chiar cazaturi mai serioase sau cu potential de fi devenit serioase.

Am gasit la o cautare rapida aceasta solutie: http://www.federatiadeciclism.ro/allianz-tiriac-lanseaza-un-produs-de-asigurare-dedicat-ciclistilor/. 

Pareri pro contra, alte solutii?

Asigurări de sănătate private, cu termenii discutați exact pe ce are nevoie asiguratul.

Pentru asigurarea de sanatate iti vor cere o gramada de analize si costurile cresc pentru varste inaintate. Asigurarea de accident e mai clara si neconditionata de alte suferinte cronice pe care le-ai putea avea.

Foarte buna oferta de la Tiriac. Este completa si “indestulatoare”. Ma intereseaza clar. E prima oferta realista si completa.

Eu am vazut o oferta de la NN (fosta ING) (brosura_cardul_bicicletei_pages.pdf ) dar nu acopereau accidentele in competitii (stai sa le explici ca randonneuringul nu e competitie) si din ce am inteles aveau o singura oferta la 100 lei/an care era cam subtirica.

Oricum, gata cu berile in timpul turelor.

Chestia e asa: 

- daca da un berbec peste tine (el e de vina), plateste el toata raspunderea civila.

- daca pici ca bleaga pe drumurile publice, inclusiv in fata unei masini, atunci ai facut accident rutier si esti de vina, deci va trebui sa iti platesti spitalizarea si nu ai nici un fel de acoperire pentru invaliditate sau deces.

Eu am decis sa imi fac aceasta asigurare, varianta basic, de 100 lei pe an, suma ce mi se pare mai mult decat rezonabila.

Am sunat de asmenea pentru a cauta un tip de asigurare care se numeste "asigurare fata de terti" de care am auzit in Austria. Aceasta te acopera vizavi de cheltuieli fata de daune ce ai putea provoca unui tert, fie el persoana, produs, imobil etc. Aplicabilitatea lui fiind evidenta in cazul nostru: intram din vina noastra intr-un automobil sau lovim o persoana in parc si aceasta necesita spitalizare. Eu eram de mult interesat de acest tip de asigurare dar cu atat mai mult  de acum 2 saptamani cand un user a deschis un topic aici vizavi de un accident pe Bd. Aviatorilor, in care, conform parerii majoritatii colegilor de forum activi pe topic, ciclistul parea  vinovat, plata eventualelor daune aduse masinii cu care a intrat in contact, revenindu-i. Cei de la Allianz nu au acest serviciu pe teritoriul Romaniei se pare.

Oferta de pe situl FRC este propusa de un broker (mana a doua) si este gandita pentru grupuri de ciclisti care beneficiaza de acea asigurare.

Am luat legatura cu un reprezentant Allianz Tiriac pe tema asta. I-am expus situatia si mi-a facut o oferta personalizata, foarte apropiata de ofertele de pe situl FRC. Discutatnd cu ei pot sa va comunic urmatorul mesaj corect.

Allianz Tiriac ofera la categoria "Persoane fizice", subcategoria "asigurare de accidente", asigurari in categorile pe care le-ati vazut prezentate si pe situl FRC dar acestea nu au fost gandite special pentru ciclisti amatori care doresc sa participe si la competitii de amatori. In schimb, daca veti contacta un reprezentant Allianz Tiriac, ei au toata receptivitatea pentru a va face o oferta personalizata si particularizata cu clauze care sa specifice in mod explicit ca acopera accidentele de ciclism pe teritoriul Romaniei precum si o extindere internationala pentru partea de asigurare de deces sau invaliditate.

Am primit un raspuns si de la brokerul mentionat pe situl FRC dar astept si confirmarea ca oricine poate accesa acele asigurari in categoriile mentionate.

@iacobdoc  am sunat  la broker  si am intrebat in mod special daca pretul afisat la Federatie este standard sau informativ, domnisoara mi-a confirmat ca preturile afisate acolo sunt standard. De asemenea nu mi-a precizat nimic vizavi de faptul ca pentru acele preturi, asigurarea trebuie facuta in grup. I-am trimis mail cu copie buletin pentru a imi trimite factura.

Am intrebat de asemenea de asigurarea fata de terti  pe care o caut de mult care se pare ca in Romania se numeste Asigurare de raspundere civila, am cerut oferta si pentru asta.

@Invitat special Am primit si eu confirmarea brokerului mentionat acolo, ca asigurarea a fost conceputa initial pentru FRC dar ca a fost extinsa si pentru ciclism amator / hobby. Oricum, e bine sa va asigurati ca este mentionata explicit pentru astfel de evenimente. Eu recunosc ca nu m-am obosit sa citesc conditiile speciale la care se face trimitere de pe situl FRC.

Cand am avut eu nevoie, brokerul de asigurari mi-a spus ca doar cei de la Allianz  au oferta pentru amatori, pretul fiind cam ce spuneti si voi.

@dak Corect. Ambele referiri, atat cea de la FRC cat si cea mentionata de mine au la baza oferta Allianz Tiriac.

Sunt foarte mirat de lipsa de interes pe care o au fata de acest subiect  ciclistii, atat colegii de forum, cat si cei din grupul de FB din care fac parte.

Poate e ceva ce imi scapa, dar sa imi asigur eventuale interventii medicale in valoare de 5000 lei cu doar 100 lei mi se pare o afacere foarte buna. 100 de lei e o masa copioasa in oras totusi, deci reticenta sau dezinteresul nu cred ca e din cauza costului politei. Ciudat, foarte ciudat.

Poi dacă pățești ceva nasol și ajungi la spital, 5000 de lei nu acoperă șpăgile la asistente. :) 

• Haha 2

1 hour ago, Invitat special said:

Sunt foarte mirat de lipsa de interes pe care o au fata de acest subiect  ciclistii, atat colegii de forum, cat si cei din grupul de FB din care fac parte.

Poate e ceva ce imi scapa, dar sa imi asigur eventuale interventii medicale in valoare de 5000 lei cu doar 100 lei mi se pare o afacere foarte buna. 100 de lei e o masa copioasa in oras totusi, deci reticenta sau dezinteresul nu cred ca e din cauza costului politei. Ciudat, foarte ciudat.

Sa-mi fie cu iertare, dar nu-i deajuns sa cotizez la CNAS?

P.S. Din moment ce nu primesti chitanta sau bon, nu poti deconta spagile. ;))

Categoric, era doar un fel de a zice că suma primită e cam mică în eventualitatea unui accident mai serios. :) 

17 minutes ago, MLADEN said:

Sa-mi fie cu iertare, dar nu-i deajuns sa cotizez la CNAS?

Nu cunosc toate dedesubturile si chichitzele din asigurarea CNAS. Posibil sa fii acoperit, posibil ca pentru unele evenimente, mai ales in cadrul concursurilor, sa nu prea fii. Pentru 100 lei/an chiar nu imi bat capul.

O sa ma interesez mai exact dar, pana una - alta, daca esti cu bicicleta pe drumurile publice si te accidentezi (sunt o gramada de coduri in categoria asta), se zice ca ai avut un accident de circulatie din vina ta. Conform legii, costurile de spitalizare trebuie recuperate de la vinovatul accidentului de circulatie. Adica esti bun de plata.

O sa ma interesez exact si o sa va spun.

• Upvote 1

La o cautare sumara, asta cu plata cheltuielilor medicale in cazul unui accident de circulatie, se aplica daca ai ranit o alta persoana, adica un terti. Nu scrie in lege ca s-ar aplica si la autovatamare.

Deaceea si la asigurarile private pot acoperii sau nu daune catre terti, in functie de polita incheiata.

Avantajul asigurarilor private de sanatate ii ca ar trebui sa-ti deconteze cheltuielile indiferent daca ai fost tratat intrun centru medical privat sau de stat.

Dar trebuie citite cu atentie clauzele ca s-ar putea sa nu poti decide tu, ci trebuie sa contactezi mai intai asiguratorul care sa te indrume catre un anumit centru medical.

always read the fine print

Cele de stat acopera spitalizarea in centrele ce apartin de stat. Nu stiu daca exista si exceptii.

In cazul asigurarilor private, daca ai avut accident si cheltuiala a fost de 5000 lei de ex, va trebui sa scoti din buzunar banii astia si ulterior pregatesti un dosar cu tot felul de acte, ca sa-ti fie decontata suma de asigurator.

16 hours ago, iacobdoc said:

O sa ma interesez mai exact dar, pana una - alta, daca esti cu bicicleta pe drumurile publice si te accidentezi (sunt o gramada de coduri in categoria asta), se zice ca ai avut un accident de circulatie din vina ta. Conform legii, costurile de spitalizare trebuie recuperate de la vinovatul accidentului de circulatie. Adica esti bun de plata.

O sa ma interesez exact si o sa va spun.

Eu din cate stiu in asa cazuri.casa de asigurari de sanatate sau spitalul recupereaza de la vinovat si nu de la pacient sumele datorate.

20 hours ago, Invitat special said:

Multi ezita sa se asigura pentru ca asta cu asigurarea e foarte flexibila,poate acoperi accidentari in competitii,dar nu in antrenamente,apoi astea (competitiile,antrenamentele) trebuie sa fie intregistrate la un club sau sub alta forma pentru a putea demonstra ca te incadrezi in categoria beneficiara.

Poate despagubi tertii,dar nu daca esti in situatii ilegale(adica in zone interzise biciclistilor,daca ai facut manevre ilegale,ai baut,etc)daca ai si bicicleta cu defectiuni sau alte chichite.

Iar daca esti vinovat oricum ai pus-o cu sau fara asigurare.

2 hours ago, Diesel said:

Eu din cate stiu in asa cazuri.casa de asigurari de sanatate sau spitalul recupereaza de la vinovat si nu de la pacient sumele datorate.

Multi ezita sa se asigura pentru ca asta cu asigurarea e foarte flexibila,poate acoperi accidentari in competitii,dar nu in antrenamente,apoi astea (competitiile,antrenamentele) trebuie sa fie intregistrate la un club sau sub alta forma pentru a putea demonstra ca te incadrezi in categoria beneficiara.

Poate despagubi tertii,dar nu daca esti in situatii ilegale(adica in zone interzise biciclistilor,daca ai facut manevre ilegale,ai baut,etc)daca ai si bicicleta cu defectiuni sau alte chichite.

Iar daca esti vinovat oricum ai pus-o cu sau fara asigurare.

1. Poti fi  si pacient si vinovat, deci si cu picioarele rupte si bun de plata (traversezi prin loc nepermis, provoci daune masinii). Aici intervine asigurarea de raspundere civila, care plateste costul daunelor in locul tau. Am vorbit despre ea mai sus.

2. Aici e o confuzie creata de faptul ca produsul apare pe siteul FRC si are denimirea pompoasa "pentru ciclisti", dar pe site-ul brokerului produsul se numeste Asigurare de accidente punct, deci orice persoana fizica poate cumpara acest produs. Daca cineva are talent sa se impiedice des pe scari, cumpara produsul, cu 100 lei pe an e asigurat pentru maxim 5000 lei interventii sau poate opta pentru variante mai scumpe. Deci nu exista situatii legale/ilegale la modul general dar exista exceptii care sunt prezentate in Contractul de asigurare, spre exemplu daca accidentarea a survenit in timp ce erai sub influenta bauturii. Deci daca esti beat si cazi pe scari/de pe bicileta/role primesti ciuciu, doar servicii medicale de urgenta si posibil contributia la CNAS sa acopere ceva dar nu stiu sigur.

La Salonul Bicicletei (9-11 martie), bicicard e cu 50% discount.

• Upvote 1

Unde? La cine? Cum?

Detalii, bre, detalii!

Asigurarile astea mi se par o gogorita...

primesti cateva sute de de lei si asta doar in cazul in care ai o fractura care reprezinta un procent relativ mic fata de accidentarile pe care le poti suferi (organe interne, muschi, etc).

In caz ca te lovesti destul de grav oricum trebuie sa faci mai multe investigatii (de exemplu: ecografie, radiografie eventual CT, analize) si daca se dovedeste ca nu ai fractura dar ai un organ bulit sau un muschi zdrobit primesti 0 lei de la asigurator si ai de platit o factura de cateva mii de lei, (zeci de mii) la privat, eventual ramai cu sechele pe viata....

Daca te duci la privat, banii  de la asigurator iti platesc cel mult o consultatie si o radiografie (asta daca se dovedeste ca ai o fractura), daca nu, primesti 0 lei.

In caz de spitalizare in sistemul privat ajungi sa platesti de zeci/sute de ori mai mult fata de cat iti dau ei asa ca este inutila.

Daca te duci la spitalul de stat oricum nu-ti va cere nimeni bani (eu n-am auzit sa existe cazuri de biciclisti pusi sa plateasca daca vin cu o mana rupta) si nu vei putea da o factura spre decontare asiguratorului asa ca vei primi iarasi 0 lei.

Nu degeaba asigurarile de accident din toata lumea au limite de milioane de euro la plata depagubirilor. Noi limitam plata la cateva zeci de euro....

Ce se intampla  daca in urma accidentarii biciclistul ramane paralizat pe viata (fara a avea o fractura)? Asiguratorul plateste 0 lei?

Eu sunt curios cati bani au decontat cei de la Aliantz sau NN biciclistilor anul trecut?

@purix bicicard.ro. Dar in brosura se precizeaza ca nu esti asigurat in timpul competitiilor "extreme". Sunt competii la noi in care sunt portiuni extreme, e de verificat exact. Cu reducere ar fi 50 lei pe an.

@MTBR esti destul de neinformat vizavi de cum functioneaza asigurarea cat si sistemul medical.

2 minutes ago, Invitat special said:

@MTBR esti destul de neinformat vizavi de cum functioneaza asigurarea cat si sistemul medical.

Hai lamureste-ma!

pe aici incepe sa miroasa a reclama de broker....

• Upvote 1
  • Like 1

10 minutes ago, MTBR said:

Hai lamureste-ma!

pe aici incepe sa miroasa a reclama de broker....

Nu sunt aici sa te lamuresc.

Cine e interesat se poate documenta. Dupa ce o sa citesti si o sa intelegi ce acopera asigurarea ar trebui sa iti revuizuiesti cam 90% din afirmatiile de mai sus.