george_eu25

Ajutor reconditionare Tohan

Recommended Posts

Va salut....

Am o bicicleta Tohan pe care as vrea sa o reconditionez,dar din pacate ma lovesc de nesimtirea unora dintre cei care se ocupa cu asa ceva (am intrebat trei pana acum).De ce spun nesimtire?Pentru ca bicicleta este completa si in general mi s-a cerut intre 1500 si 2000lei pentru reconditionare.Am bicicleta de cand ma stiu si ma pricep cat de cat si la mecanica,in schimb nu am timp din cauza serviciului ca sa ma ocup eu de ea.

Ca sa fac o scurta descriere a ei as spune urmatoarele:

-cadrul,furca si portbagajul se prezinta in stare foarte buna,necesitand o sablare si o vopsire.

-aripile nu au gauri,dar sunt putin descentrate si ruginite.La fel si ele necesitand sablare si vopsire.

-ghidonul e in stare perfecta.

-mansoanele si saua sunt noi.

-pedale noi.

-stop spate cumparat sh dar in stare buna.

Ce cred eu ca trebuie :

-lant.

-roti cu totul.Aici as vrea sa deviez un pic de la original si as vrea sa pun niste roti aftermarket cu jante duble si binenteles cu cauciucurile aferente.Din ce am vazut jantele sunt din aluminiu si la orice gropita se descentrau.

-frana fata de reconditionat.E in stare foarte buna,dar mai trebuie un pic curatata si schimbat cauciucul ala de franare.

-de curatat si gresat pinionul/foaia de pe fata si la fel pentru ghidon.

Acum,rugamintea catre voi...Ma puteti ajuta cu un centru/mecanic care sa se ocupe de ea,dar la un pret mai omenesc?

Multumesc mult!

Cu partea de mecanica, roti si piese poti apela cu incredere la Ion , de la DKbike. (www.dkbike.ro) Preturile la piese si service sunt mici spre rezonabile, iar calitatea lucrarilor foarte buna. Cu partea de sablat, vopsit nu te pot ajuta. Eventual poti incerca la un atelier auto.

15 minutes ago, Alpinman said:

Cu partea de mecanica, roti si piese poti apela cu incredere la Ion , de la DKbike. (www.dkbike.ro) Preturile la piese si service sunt mici spre rezonabile, iar calitatea lucrarilor foarte buna. Cu partea de sablat, vopsit nu te pot ajuta. Eventual poti incerca la un atelier auto.

Multumesc!