al.bundy

Cube analog, Ram HT one sau Magellan Polaris Deore Disc

Recommended Posts

Salut

De doua saptamani frec netu' si nu reusesc sa ma hotarasc ce sa-mi iau. N-as vrea sa depasesc 15mil, in orice caz nu cu mult. Nu stiu cum e cu Sram, nici daca merita disc sau nu. Cam asta e ce mi s-a parut mie interesant

(inclin spre Ram, dar nu stiu daca e mai bine echipata, asa cum zic cei din magazin):

Cube analog 2008 -15.5mil

Bicicleta Cube Analog 2008

Ram HT One 13.5 mil la care mi-as pune un schimbator mai bun pe spate.

DK BIKE - RAM HT One

Magellan Polaris Deore Disc 16.5mil

[ FreeRideBikes.RO Produse MOUNTAIN BICICLETE CROSSCOUNTRY MAGELLAN POLARIS ]

Multumesc!

In banii astia nu merita clar discuri. Daca bicicleta are discuri inseamna ca sunt niste discuri proaste, si ca s-a redus bugetul prin alte parti.

In alta ordine de idei, vezi si aici (Analog-ul e la reducere 1.400 lei, si vine cu furca Dart3 :D:

http://www.ciclism.ro/forums/f13/alegere-bicicleta-1500ron-3172/

------- LE --------

M-am uitat iar pe link-ul de la Polaris, Avid BB5 nu sunt niste discuri rele :) (asta asa, ca sa te zapacesc de tot), dar furca nu e cine stie ce. Eu as propune urmatoarea strategie:

- Daca mai gasesti Cube Analog cu Dart 3 (care are un avantaj clar fata de RST-ul de pe Polaris), si e la 1.400 de lei, ia Analogul

- Daca Analogul mai e pe stoc doar cu furca SR Suntour XCM (la fel de proasta ca RST-ul), atunci:

- - Daca vrei bicla mai usoara, ia Cube-ul, ca are 13.3 kg

- - Daca vrei neaparat discuri, ia Polaris-ul

Intre Cube analog si Ram HT One stau si eu, de Magellan aud numai de rau.

Ram-ul ma tenteaza rau de tot, e si mai ieftina... :D Dar nu stiu ce e cu Sram, nu m-am lamurit inca din ce am citit pe forumuri si reviewuri.

Multumesc

Intre cele 2, Cube si Ram, alegerea e simpla si se numeste Cube din mai multe motive:

-pretul ram-ului e de sezon, acum ar fi trebuit redus

-Cube-ul are toate componentele sistemului de trasmisie peste Ram.

Daca vei gasii modelul cu dart 3, de care zicea Ovidiu, ar fi excelent. Despre Magellan pot spune ca este cam greu si aceeasi chestie despre pret, e prea mare pentru extra sezon. Ce sa-i faci, si vanzatorii de biciclete au stomacul gol...

PS: cu Sram e cam acelasi lucru ca si cu Shimano, au componente bune si daca le compari pe clase sunt cam la fel aceste 2 marci. Legat de echiparile bicicletelor alese de tine, Sram SX4 e sub Shimano Deore

Nu mai e cube analog de 18" la hypersport , nici la bikexpert.

Gasesti doar de 16" sau 22".

La magazinele astea am sunat eu astazi.. cat despre partea cu adusul, au zis ca nu mai aduc doar 2009 (alti bani, alta distractie) !

Cube de 22" vroiam si eu. Am 1.90m si aproape 90kg. Dar din ce am mai citit si auzit, incep sa inclin spre Ram (cu toate ca e numai de 20"), cu mici modificari, sa pun X7 sau X9 pe spate. In rest are cam tot de calitate pe ea.

nu conteaza atat inaltimea cat lungimea piciorului (inseam). fara alte informatii, la 1.90 as inclina mai curand spre 20 decat spre 22

Foloseste calculatorul "Fit System" de aici:

https://www.wrenchscience.com/Secure/Fit/Height.aspx?stylecode=M

Fa-ti cont, introdu datele tale (cel mai bine roaga pe cineva sa te ajute la masuratori ca sa fie cat mai exacte), si o sa-ti spuna si marimea, si, mai important, lungimea cadrului de care ai nevoie.

"Overall Reach" de acolo trebuie sa fie egala cu lungimea cadrului data de producator (adica effective Top Tube) plus lungimea pipei.

Eu tot nu m-am lamurit la care sunt mai bune componentele (butuci, frane, furca, pipa, ghidon etc), Ram sau Cube. Asta cu un upgrade la Ram, X9.

Diferente semnificative intre ele sunt doar la angrenaj,schimbatoare fata+spate, shiftere si frane care sunt mai bune la Cube, in schimb Ram-ul are furca putin mai buna decat Cube-ul. Problema la furcile Suntour e ca isi fac un mic joc relativ repede, nu progreseaza in timp, dar va exista acolo. Cadrul e mai spectuos si pare mai bine facut tot la Cube. Iar despre x9 pe Ram, mi se pare ceva de genul bujii NGK Iridium pe Dacie, nu poti sa scoti parleala unei echipari entrylevel cu un schimbator spate de top...Cam asta e parerea mea.

Oricum, nu stiu cum mai rezisti in casa:D, fara sa iei la pas magazinele, vezi live bicicletele, le probezi si cu ce informatii ti-am mai dat noi iei decizia.

Bafta!

mi-a placut aia cu bujiile :). am bantuit prin toate magazinele, mi-e f greu sa ma hotarasc. si e nasol ca gasesti f greu info. de ex cube apare pe site-urile de la noi la 13kg. pe site-ul producatorului are 19.5. 13.5 e doar cadrul.

ram are 13 si ceva pe la noi, la producator nu am gasit nimic.

dar m-ai lamurit cu restul, multumesc!

Nu cred ca are cadrul 13.5 kg, e enorm.

Ceva nu se leaga..

Cam toate bicicletele de genul au 12.5-15. E mult si 15.. 19 e exagerat.

Ultimul transport de anul trecut de la Assport (BikeXpert) din Bucuresti a venit cu Dart3. Nu difera pretul. Si nu scrie pe site ca au Dart3.

Dar nu stiu daca or mai fi pe stoc, pentru ca am vrut eu sa iau pe 16" si nu mai aveau, si Catalin_ zicea mai sus ca pe 18" nu mai au deloc.

Asa ca...doar sa suni si sa intrebi de versiunea de 22", daca au primit-o cu Dart3 sau XCM.

nu mai au nimic cube, si vin modelele 2009, cu preturi de 2009. sa vad ce mai gasesc la altii

Edited by al.bundy

nu vreau sa fac pe Toma-necredinciosu' da' la banii aia iti faci o bicla din piese de moare lumea (minim LX, daca-ti dai silinta scoti un XT - vorbind de piese noi).

Eu mi-am cumparat un Analog de curand , varianta cu dart 3 si sunt multumit de el , dar cunosc si Ram-ul si e foarte ok si el. Dar ca si dotari / pret cred ca cubul la ora actuala bate foarte multe alte modele si marci pe la pretul acela