Sign in to follow this  
edydear21

"Bicicleta cu service facut"

Recommended Posts

Am promis ca anul asta nu o sa mai cumpar nici o bicicleta, dar viciul s-a manifestat din nou si destinul m-a pedepsit. Manat de obsesie, uneori verific anunturile cu biciclete de pe olx si dirtbike.ro. Intamplarea face ca am dat peste o bicicleta retro ieftina care parea absolut impecabila in poze si avea si o linie LX din 1996 aproape completa care ma interesa. A doua zi nu m-am putut abtine si am comandat-o prin curier. Omul parea sigur de bicicleta si a spus chiar ca "daca nu-mi place nu trebuie sa o accept".  Pe deasupra la descriere scria clar ca "bicicleta are service-ul facut" si un cadru "foarte usor".  "Afacerea anului", am zis eu frecandu-mi mainile de bucurie.  Peste doua zile, a ajuns. Observatii:

-Bicla era invelita in ciolofan semitransparent. Se vedea prin el, dar evident nici vorba sa o poti verifica. Nu ma interesa insa aspectul asta.

-Abia am carat-o 3 etaje pana in apartament. Cred ca bicicleta cantareste cel putin 15 kg(cadru M), deci nici vorba de cadru usor. Cand merg pe ea fara frane mi-e frica sa nu ating o masina si sa o fac dauna totala, mai ales ca nici eu nu sunt usurel+ sunt patit !

-Ambele roti sunt usor descentrate.

-Franele au fost intradevar reglate, dar sabotii nu tin aproape deloc, la bicla asta incaltamintea e cea mai buna frana.

-Schimbatoarele nu au fost reglate, lantul sare de pe un pinion pe altul intr-o veselie.

-Butucii au fost gresati, dar in mod evident s-a mers pe ei fara vasilina pentru ca vasilina pusa recent e amestecata cu rugina/particule.

-Cadrul fusese zgariat si fostul proprietar, probabil un pusti neamt, a dat in mod grosolan cu oja de alta culoare peste.

-Lantul a fost ruginit si lubrifiat ca sa-si dea drumul si sa nu se mai vada urmele de rugina.

-Caucuri vechi crapate si ventilul de pe spate e de alt tip decat cel de pe fata, nici nu stiu cum se cheama ala. Cauciucurile in sine nu sunt o problema decat daca as merge cu 80km/h, dar e o chestie de estetica si trebuie mentionata.

Acum sa nu credeti ca am deschis acest subiect ca sa ma plang. Din contra, ma amuza si vreau sa avertizez si pe altii la ce e bine sa te astepti cand mergi sa vezi sau comanzi o bicla folosita pe internet. Uneori gasesti biciclete in conditie foarte buna, alteori ai ghinion. Din fericire in cazul meu faptul ca bicicleta a costat cu totul mai putin de 400 de lei si am putut sa salvez cateva piese de pe ea face ca pierderea sa nu fie semnificativa. Nu-mi ramane decat sa o vand la pret de piese si asta este.  Pentru ca a revenit frigul ma gandesc la titlul "Vand spargator de gheata de uscat".

Singurul aspect deranjant din toata povestea asta este ca vanzatorul nu s-a deranjat sa fie putin mai onest in descrierea bicicletei. Stiu si eu ca toata lumea cauta biciclete impecabile la sfert de pret, dar e bine sa eviti sa spui ca bicicleta a fost pusa la punct si ca e foarte usoara cand de fapt ea e in conditia in care a fost gasita si cantareste aproape cat doua biciclete. Genul asta de laude sunt exagerate si neproductive, dar le intalnesc mereu cand e vorba de vanzari biciclete.

In afara de asta, respectiva persoana avea si alte biciclete la vanzare pentru ca se ocupa cu asta, iar unele din ele nu erau deloc ieftine. 

Morala povestii e destul de simpla: fie ca cumparati, fie ca vindeti, fiti modesti in asteptari si evitati in primul rand sa va pacaliti pe voi insiva. Stima de sine valoreaza mai mult de cateva sute de lei cat castigi in plus daca exagerezi starea tehnica a obiectului vandut, iar pe de cealalta parte, nu te poti astepta la minuni de la o bicicleta cumparata cu 2-3-400 de lei. Tocmai de asta nici nu o sa critic in vreun fel vanzatorul. O sa o faca urmatorii lui clienti oricum. In rest, succes la urmatoare achizitie si nu va lasati descurajati de tepele care se mai povestesc, statistic vorbind odata la X cazuri trebuie sa existe si cate o afacere proasta. Pot sa dau si exemple pozitive, dar nu vreau sa para ca ma laud :D

30b046q.jpg

3 minutes ago, edydear21 said:

ciolofan

Ciolofanul e un fan de-ai lui Dacian Cioloș? :-? 

• Haha 5

23 minutes ago, majikstone said:

Ciolofanul e un fan de-ai lui Dacian Cioloș? :-? 

Bine punctat. Nu mai pot corecta acum. Varianta corecta- celofan, din francezul cellophane. 

Si vaselina, nu "vasilina". 

Daca vrei sa vezi cat de sinceri sunt vanzatorii (si sa-ti pierzi orice speranta in umanitate), cumpara o masina la mana a doua. ;))

• Upvote 2

Salut ! Poate era bine dacă ne informai înainte că doreai să cumperi o biclă fără s-o verifici prin curier ! Aveam multe de povestit și sigur renunțai.

• Upvote 1

15 hours ago, edydear21 said:

"Afacerea anului"

Te grabesti, suntem abia in a 3-a luna, pana la sfarsitul anului o sa mai ai multe ocazii de a face afaceri asa de "bune" .

Orice ati cumpara si e expediat prin curier, cereti livrare cu verificare. Astfel se pot evita neplaceri ulterioare.
Chiar si asa, un defect ascuns va fi greu de depistat.

Adevărul e că trebuie să scrii multe aberații pe forum cu aere de erudit ca să faci o astfel de ”afacerea anului”.

• Upvote 1
  • Like 1

6 hours ago, jonnie007 said:

Orice ati cumpara si e expediat prin curier, cereti livrare cu verificare. Astfel se pot evita neplaceri ulterioare.
Chiar si asa, un defect ascuns va fi greu de depistat.

Ce inseamna 'livrare cu verificare' ? Imi aduc aminte ca am comandat o chiuveta expediata prin Cargus, trimisa cu factura cu verificare la primire. N-am putut sa desfac pachetul sa verific pana n-am achitat factura, urmand ca abia  dupa verificare sa pot da retur in situatia in care nu era conform iar banii sa-mi fie restituiti abia dupa retur. Nu te lasa nimeni sa umbli la colet fara sa achiti inainte, deci tot la mana vanzatorului esti.

1 hour ago, paulrad said:

Adevărul e că trebuie să scrii multe aberații pe forum cu aere de erudit ca să faci o astfel de ”afacerea anului”.

paulrad a zis-o foarte bine. Nu poti sa o arzi pe forumuri vobind despre Brincusi si Rodin si sa mergi sa cumperi din talcion ceva pestisor de sticla sau mult mai faimosul "batausii". Tu o arzi constant doct pe aici, arunci verdicte in stinga si in dreapta desi intelegi un mare rahat despre biciclete. Este ceva normal la persoanele care se pricep mai mult la vorbit decit la citit.

Imi place ca desi ai luat teapa (nu ca as avea ceva bucurii din cauza asta), inchei cu " nu te poti astepta la minuni de la o bicicleta cumparata cu 2-3-400 de lei". Exact asta era ideea cind ai cumparat, sperai ca a gasit fraierul care vinde rachete de 20 de ani in stare perfecta si la finalul zilei tu sa fii ala care isi freaca miinile cu afacerea anului.

De asemenea, nu poti cumpara un cadru de 20 de ani din ceva tevi no name si sa te astepti sa fie cine stie Columbus sau Reynolds de pe raftul de sus si apoi sa te miri ca e calorifer.

Imi aduc aminte de banc cu "cine se pricepe cel mai bine la fotbal din clasa voastra?". Raspunsul a fost Gigel si explicatia "stie mereu ce echipa va cistiga si daca pierde, stie de ce a pierdut".

• Upvote 1
  • Haha 2