Iulian20

Vreau sa construiesc o bicicleta

Recommended Posts

Salut, prietenei mele ii place foarte mult sa conduca biciclete. Strict pentru conditie fizica nu neaaparat pe teren accidentat s.a.m.d. . Eu lucrez in domeniul parcurilor de distractii, ma pricep la mecanica, hidraulica, electrica ( cate putin din toate, daca conteaza), dispun de orice scula am nevoie si ma pricep sa le folosesc, dar, nu ma pricep deloc la biciclete si as vrea fosrte tare sa-i construiesc una, personalizata de mine. Am inteles ca trebuie tinut cont de fizionomia omului care conduce bicicleta, de potrivirea pieselor intre ele etc. Asa ca am intrat pe acest forum in speranta ca ma poate ajuta cineva sa nu fac alegerile gresite. multumesc anticipat.

în urmă cu 16 minute, Iulian20 said:

Salut, prietenei mele ii place foarte mult sa conduca biciclete. Strict pentru conditie fizica nu neaaparat pe teren accidentat s.a.m.d. . Eu lucrez in domeniul parcurilor de distractii, ma pricep la mecanica, hidraulica, electrica ( cate putin din toate, daca conteaza), dispun de orice scula am nevoie si ma pricep sa le folosesc, dar, nu ma pricep deloc la biciclete si as vrea fosrte tare sa-i construiesc una, personalizata de mine. Am inteles ca trebuie tinut cont de fizionomia omului care conduce bicicleta, de potrivirea pieselor intre ele etc. Asa ca am intrat pe acest forum in speranta ca ma poate ajuta cineva sa nu fac alegerile gresite. multumesc anticipat.

Chiar acum, Invitat special said:

Frumoasa intentia. Eu am preferat sa ii iau un martisor in forma de bicicleta prietenei. Succes, ai o atitudine buna.

Multumesc. Sper sa si pot duce acest proiect la bun sfarsit, cateva sfaturi de la cunoscatori ar fi perfect :)

In principiu e o chestie din care poti invata multe mai ales daca deja ai skilluri tehnice si scule. Trebuie insa sa ai in vedere citeva amanunte:

1. Mai mult de cadru si furca nu poti sa construiesti singur. Furca doar daca vei fabrica o bicicleta cu furca rigida (adica fara suspensie)

2. Trebuie sa intelegi ce fel de bicicleta doresti sa construiesti si sa obtii niste diagrame de pe net. Aici poti sa te uiti la producatorii care ofera detalii si te inspiri. Exista forumuri intregi de oameni care construiesc cadre, cu engleza decenta si multa rabdare poti obtine informatii despre tehnici de sudura, tratament termic, unghiuri, etc etc etc. Mult mai mult decit noi am putea sa iti spunem.

3. Exista anumite piese care vor fi greu sau imposibil de construit fara anumite scule specializate. Aici ma refer la:

- bottom bracket (partea prin care trece axul pedalierului) http://www.framebuilding.com/NEWPARTSPAGES/Other BB shells.htm

- headtube (partea prin care trece gitul furcii) http://www.cycle-frames.com/bicycle-frame-tubing/HEAD-TUBES-c-981/

- dropouturile (partile in care se fixeaza roata atit pe fata cit si pe spate) http://bearframesupplies.co.uk/low-mount-dropout-steel/

- bridgeul furcii, partea care uneste cele doua brate ale furcii http://www.framebuilding.com/NEWPARTSPAGES/Cast Fork Crowns.htm

4. Acces la tevi de calitate, nu poti cumpara teava de calorifer pentru o bicicleta decenta. Si aici gasesti N surse de tevi de titan, otel si diverse diametre si metode de prelucrare.

Partea de standarde este usoara, nu poti face greseli decit o iei pe drumul improvizatiilor.

în urmă cu 23 minute, Iulian20 said:

Am inteles ca trebuie tinut cont de fizionomia omului care conduce bicicleta, de potrivirea pieselor intre ele

De anatomie și fiziologie. De fizionomie, mai puțin. Doar dacă un om cade de pe biclă cu nasu în țărînă și-și strică fizionomia, atunci are legătură directă bicicleta. Asta a fost în loc de bine ai venit. :P

Da, trebuie ținut cont de mărimea biciclistului când calculezi lungimea tuburilor care prin îmbinare vor constitui cadrul. Ai cum să sudezi, te pricepi?

Sau cauti să îi faci una pe piese (ceea ce ar fi mai rezonabil, având în vedere că ești începător)?

m-am exprimat gresit...😅😅 multumesc pentru sfaturi @JDM, dar da @Traveller, as vrea sa fac una pe piese.

în urmă cu 9 minute, Traveller said:

De anatomie și fiziologie. De fizionomie, mai puțin. Doar dacă un om cade de pe biclă cu nasu în țărînă și-și strică fizionomia, atunci are legătură directă bicicleta. Asta a fost în loc de bine ai venit. :P

Da, trebuie ținut cont de mărimea biciclistului când calculezi lungimea tuburilor care prin îmbinare vor constitui cadrul. Ai cum să sudezi, te pricepi?

Sau cauti să îi faci una pe piese (ceea ce ar fi mai rezonabil, având în vedere că ești începător)?

Ma gandeam ca o data ce am cumparat cadrul...gata facut, de-acolo e mai usor 😂 dar sincer...nici n-am idee care cadru ar fi cel mai potrivit, sau de unde sa-l cumpar. ma gandeam sa incerc la targuri... sau sa cumpar o bicicleta mai uzata si sa o refac eu...

Exprimare defectuoasa atunci :B

De construit o bicicleta pe piese este usor, standardele sint relativ simple, nu exista loc de erori daca nu alegi calea improvizatiilor.

1. Te gindesti ce fel de bicicleta vrei (cursiera, mtb, city, trekking, cruiser)

2. Afli inaltime respectiva prietena

3. Cauti si cumperi un cadru masura potrivita

4. Cauti si cumperi restul de piese pentru cadrul respectiv

Evident cea mai mare problema in cazul bicicletelor pe bucati este bugetul. Sparge pusculita, ne spui ce gasesti, afli raspunsurile la punctele 1 si 2 si mai departe te ajutam cu placere.

în urmă cu 1 minut, JDM said:

Exprimare defectuoasa atunci :B

De construit o bicicleta pe piese este usor, standardele sint relativ simple, nu exista loc de erori daca nu alegi calea improvizatiilor.

1. Te gindesti ce fel de bicicleta vrei (cursiera, mtb, city, trekking, cruiser)

2. Afli inaltime respectiva prietena

3. Cauti si cumperi un cadru masura potrivita

4. Cauti si cumperi restul de piese pentru cadrul respectiv

Evident cea mai mare problema in cazul bicicletelor pe bucati este bugetul. Sparge pusculita, ne spui ce gasesti, afli raspunsurile la punctele 1 si 2 si mai departe te ajutam cu placere.

pai, bun. ideea e ca nu stiu 😂 la 1: nu stiu ce vreau pentru ca nu ma pricep, de fspt stiu ce vreau dar nu stiu unde gasesc, adica...vreau o bicicleta cruiser, ca ea o s-o foloseasca mai mult pe sosea, dar vreau tot o data sa se simta si bine atunci cand coboara cateva trepte sau intra cu ea pe pamant. la 2: stiu inaltimea ei, e 1.59-63, pe undeva p-acolo, dar cred ca 1.61. O sa fiu sigur mai tarziu 😂 acum nu-s cu ea. dar nu stiu ce cadru e potrivit pentru inaltimea ei. iar cu bugetul sa spunem ca nu-mi fac griji, pentru ca nu ma grabesc vreau sa o construiesc in timp. si sa zicem ca vreau sa fie undeva intre 1.500-2.000 de lei, bine ca as vrea sa fiu cat mai “precaut” ca sa spun asa, pentru ca planuiesc sa bag destul de mult si in design

Atita timp cit nu stii care va fi punctul de start, recte cadrul, slabe sanse sa progresezi. Nu exista cadrul care sa le faca pe toate. Ideal ar fi ceva din categoria "fitness road bikes", adica un fel de cursiera cu ghidon drept. Ideal ar fi sa accepte gume de 28-32mm.

Problema este ca bugetul tau nu prea lasa loc de multe, un cadru decent te costa 4-500 lei in cel mai fericit caz, un set de roti tot asa, transmisia si frinele undeva la 4-5-600lei si mai ai N chestii de cumparat.

1 hour ago, JDM said:

Atita timp cit nu stii care va fi punctul de start, recte cadrul, slabe sanse sa progresezi. Nu exista cadrul care sa le faca pe toate. Ideal ar fi ceva din categoria "fitness road bikes", adica un fel de cursiera cu ghidon drept. Ideal ar fi sa accepte gume de 28-32mm.

Problema este ca bugetul tau nu prea lasa loc de multe, un cadru decent te costa 4-500 lei in cel mai fericit caz, un set de roti tot asa, transmisia si frinele undeva la 4-5-600lei si mai ai N chestii de cumparat.

eu am zis bugetul ala pentru ca nu ma pricep si nu stiu cat costa la general piesele...dar nu-s o problema banii pentru ca dupa cum am zis o fac in timp si nu vreau sa ma zgarcesc chiar si de ajung la o suma mai mare, vreau sa iasa ceva frumos, si vreau sa o termin abia in iunie-iulie, o sa fie cadou de aniversarea noastra. iti multumesc mult pentru ajutor. acum stiu ce cadru sa iau, de unde ma sfatuiesti da incep sa caut cadru?

“Construiesc” biciclete de ani de zile.

Oricat de ieftin vrei sa le gasesti, 400-500 RON este un pret nerealist de mic.

Un cadru nou la pretul asta nu exista.

Un cadru SH poate fi si 50 RON dar cel mai probabil 200-300 RON.

Pe el, orice pui SH e cu riscuri: foile si pinioanele, sigur vor avea uzura, deci bani aruncati.

Rotile pot deveni un “pain in the ass”.

Situatia se schimba daca incerci sa cumperi o bicicleta SH cu un cadru adecvat nevoilor tale si pe care il ameliorezi la o rata de investitie de cateva sute de lei/an.

Spre deosebire de tine, cei care proceseaza volume mari de biciclete SH, au un stoc de piese care, pentru ei, sunt gunoi dar din care pot slege pentru a-ti da o bicicleta functionala pentru minim un an.

Gandeste-te ca doar un lant nou, relativ ieftin e minim 75 RON.

@Iulian20   Acu din experienta mea cu femeile,nu e suficient sa ai scule in atelier si nici sa te pricepi,e nevoie sa "doreasca si caprioara" ce vrei tu sa-i oferi.Scuze sper ca nu am fost prea grobian.

Mergi cu ea sa vedeti mai multe biciclete sau uitati-va pe net si vezi cam ce i-ar placea,formele bicicletelor sunt foarte diverse si ce-ti place tie s-ar putea sa nu-i placa ei,conteaza si pe unde se va plimba,poate dori doar prin parc sau poate vrea pe munte etc,va trebui sa ai o discutie pe toate temele astea cu ea.

In alta ordine de idei constructia unei biciclete te va costa mai mult decat daca iei una intreaga,si chiar treebuie sa te pricepi ce piese sa pui sa se potriveasca.

Cred ca cel mai bine ar fi sa-i iei una noua ,la valoare mai studiezi piata si te orientezi,ne mai intrebi si pe noi sau mai citesti pe aici si o vei scoate la capat.

p.s. trebuie sa-ti placa si tie sa"conduci" biciclete si neaparat sa ai si tu o bicla sa va puteti plimba impreuna,altfel se combina cui alti biciclisti ;)

• Upvote 2
  • Haha 1

@Iulian20 intentia ta e foarte misto sa faci un astfel de cadou personalizat si unic dar dupa ce am citit ce au spus si alti colegi mai experimentati cred ca e extrem de dificil, time consuming, riscant si costisitor inmultit cu 3 in cazul tau luand in considerare lipsa cunostiintelor de baza in domeniul ciclist.

Poate sa ii faci cadou o bicicleta draguta gata facuta ar fi optiune. Sunt ceva variante la Pegas care se incadreaza in bugetul tau.

Image result for pegas

• Upvote 1