pro-e

Proiect "Under 6"

Recommended Posts

Pai PVN10 a spus cit cintareste fara stickerul ala inutil. Sper ca nu esti atit de inconstient incit sa lasi vopsea si etichete pe componente!!!!!!!11oneoneoneone...

Devine plicticos...
Hai cu tot setupul pe hartie calcule frumos. Vezi sa cantaresti si vaselina din santurile filetelor si aeru din roti:)
Sorry dar nu pot sa nu fiu raitacios desi abea astept sa vad munca omului

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

4 minutes ago, PVN10 said:

Speedneedle, dar am deja modelul Komm vor si stau bine pe ea.

8 hours ago, ciomby said:

Salut ! Felicitări pentru proiectul cu bicla f. scumpă și  f. ușoară. Mi se pare normal pentru o persoană care are un venit peste media europeană să-și permită ceva mai special. Noi, cei 3-4 forumiști așteptăm cu nerăbdare și viitoare nopți nedormite finalizarea proiectului !

Foarte scumpa nu va fi.

6 hours ago, Invitat special said:

@pro-e ai mai contruit ceva pana acum? intreb fara nicio insinuare rautacioasa. Daca ai o poza doua sa pui aici ar fi interesant.

Numai MTB.

19 hours ago, Traveller said:

Da' de ce trebe să fim acizi cu omu'?

Am înțeles că se poate și 5, și 4, dar dacă el și-a propus 6, ca poate îi poartă noroc sau din cine știe ce motiv, e de rău?

Nu-i vorba de rautate, ci doar ca fara pedale bicicleta nu-i functionala.

Biciclete noi (in special cele high end) se vand fara pedale din cauza ca acestea sunt o preferinta personala si sunt incompatibile intre ele.

Stiu, si saua ii o alegere personala, dar te poti pune cu curul pe orice sa (in special in cazul de fata unde seile sunt foarte minimaliste si asemenatoare ca forma), in schimb daca bicicleta vine cu pedale SPD-SL sau LOOK si tu preferi Speedplay sau Time...

29 minutes ago, MLADEN said:

Nu-i vorba de rautate, ci doar ca fara pedale bicicleta nu-i functionala.

Corect boss, dar daca metrica folosita de "industria" bicicletelor de sosea e asta a greutatii bicicletelor fara pedale, de ce sa nu foloseasca si el aceeasi metrica? In final scopul genului astuia de constructii e de a compara ceva construit de tine cu ceva construit de altii, iar asta inseamna sa folosesti aceeasi oca, chiar daca ocaua aia e discutabila si, legitim, destul de irelevanta in viata reala. Daca obiectivul era sa construiasca o bicicleta la limita UCI de greutate cu cat mai putini bani, atunci fii sigur ca ar fi masurat greutatea totala, cu bicicleta gata de competitie.

PS: saptamana asta am realizat ca si sa am o bicicleta la limita de greutate UCI, asta m-ar face cu fix 3% mai rapid pe catarari. Adica irelevant. Dar tot salivez cand ma uit la biciclete din astea ultra-usoare. Si tot mi-am comandat o furca de carbon pentru "zile frumoase".

• Upvote 3

Eu am presupus ca bicicleta o construieste pentru el si implicit doreste ca bicicleta sa fie functionala.

S-ar putea sa ai dreptate si el construieste bicicleta pentru a o vinde cand ii gata, si deaceea o calculeaza fara pedale.

N-am zis ca vrea sa o vanda. E vorba de a compara mere cu mere si nu cu pere. Chiar daca merele alea cu care se compara sunt fara samburi si coaja.

Eu cred că mai bine s-ar închide topicul deocamdată. Inițiatorul nu a dat destule informații despre proiect încât să se poată purta o discuție constructivă, așa că s-a trecut la sportul național: capra vecinului.

• Upvote 2
  • Haha 1

Răbdare băbăeț. In loc sa te bucuri si tu ca a inviat din morti @MLADEN :)) 

Nu-l arătam neaparat pe @MLADEN cu degetul căci 90% din răspunsuri pe topic au fost în aceeași notă.

Cea mai bună intervenție de pe topic e a lui @Invitat special, de altfel una din cele mai bune replici pe care le-a dat pe forum. :))

On 3/27/2018 at 11:59 PM, Invitat special said:

-

• Like 2

Totusi nu i-a spus inca nimeni verde in fata ca este o idee foarte proasta. Consider ca este un mare pas inainte pentru a ne face bine ...

@pro-e, succes in proiect si indiferent daca reusesti sau nu sa stii ca drumul este mai important decat destinatia. Eu iti tin pumnii sa-ti iasa ce ti-ai dorit!

3 hours ago, majikstone said:

Răbdare băbăeț. In loc sa te bucuri si tu ca a inviat din morti @MLADEN :)) 

:P

3 hours ago, majikstone said:

N-am zis ca vrea sa o vanda. E vorba de a compara mere cu mere si nu cu pere. Chiar daca merele alea cu care se compara sunt fara samburi si coaja.

*Your metaphor is bad, and you should feel bad (nu mai pun meme-ul)

Revenind. Cea mai usoara bicicleta de sosea avea sub 3kg, cu tot cu pedale. Nu mai tin minte detaliile pentru ca era acu vreo 5 ani.

Deci 6kg nu ar trebui sa fie ceva foarte greu de obtinut.

Personal as fi considerat mai interesant subiectul daca se pleca de la un anumit buget si scopul proiectului era sa se construiasca cea mai usoara bicicleta care se incadreaza in bugetul respectiv.

6 minutes ago, MLADEN said:

*Your metaphor is bad, and you should feel bad (nu mai pun meme-ul)

Bine, gaseste tu o metafora mai buna pentru o bicicleta careia i-au fost inlaturate pedalele pentru cantarul oficial.

3 hours ago, akebono said:

Totusi nu i-a spus inca nimeni verde in fata ca este o idee foarte proasta. Consider ca este un mare pas inainte pentru a ne face bine ...

@pro-e, succes in proiect si indiferent daca reusesti sau nu sa stii ca drumul este mai important decat destinatia. Eu iti tin pumnii sa-ti iasa ce ti-ai dorit!

Nu as spune ca este o idee buna sau una proasta, este o chestiune de alegere personala. Daca el crede ca va fi mai rapid cu bicicleta asta, bravo pentru el.

Pe mine m-a deranjat modul in care si-a anuntat proiectul, un fel de "uite cita valoare am si cum cumpar eu RED22".

2 hours ago, MLADEN said:

:P

Personal as fi considerat mai interesant subiectul daca se pleca de la un anumit buget si scopul proiectului era sa se construiasca cea mai usoara bicicleta care se incadreaza in bugetul respectiv.

Sunt unele componente pe care le am deja din cauza asta nu am incercat sa construiesc cea mai usoara bicicleta la un buget dat. Dar suma totala nu ar trebui sa depaseasca 2600€.

4 hours ago, akebono said:

Merci. 

5 hours ago, paulrad said:

Inițiatorul nu a dat destule informații despre proiect încât să se poată purta o discuție constructivă, așa că s-a trecut la sportul național: capra vecinului.

E un proiect in desfasurare nu un proiect finalizat.

5 hours ago, MLADEN said:

S-ar putea sa ai dreptate si el construieste bicicleta pentru a o vinde cand ii gata, si deaceea o calculeaza fara pedale.

Nu o construiesc pentru a o vinde. O calculez fara pedale pentru ca asa sunt postate informatiile despre greutatea bicicletelor de toti producatorii pe care ii cunosc eu.

1 hour ago, JDM said:

Nu as spune ca este o idee buna sau una proasta, este o chestiune de alegere personala. Daca el crede ca va fi mai rapid cu bicicleta asta, bravo pentru el.

Pe mine m-a deranjat modul in care si-a anuntat proiectul, un fel de "uite cita valoare am si cum cumpar eu RED22".

Unde ai vazut tu asta? Eu am vazut un om care a spus ca vrea sub 6kg cu SRAM RED si cu cadrul ala. Evident 6kg nu se poate cu piese ieftine din talcioc deci implica deblocarea unor sume, insa sincer nu vad urma de manelism primar. Sunt si alti colegi care si-au construit biciclete frumoase cu cadre exotice, ce-i rau in asta? Pentru noi ceilalti sunt acre desigur ;).

• Upvote 5

30 minutes ago, akebono said:

Unde ai vazut tu asta? Eu am vazut un om care a spus ca vrea sub 6kg cu SRAM RED si cu cadrul ala. Evident 6kg nu se poate cu piese ieftine din talcioc deci implica deblocarea unor sume, insa sincer nu vad urma de manelism primar. Sunt si alti colegi care si-au construit biciclete frumoase cu cadre exotice, ce-i rau in asta? Pentru noi ceilalti sunt acre desigur ;).

Pai exact aia e problema, ca sint N care si-au facut super biciclete dar nu anunta asta urbi et orbi. In rest nu ai decit sa crezi ca e vorba de struguri and shit.

• Haha 2

De la SRAM RED se trage, ca daca era un Tiagra toata lumea ii dadea sfaturi si ii oferea aprecieri ;). Deci, este vorba de struguri.

• Like 3
  • Haha 3

Cred că felul succint (ok, poate exagerat de succint), dar și (sau mai ales) faptul că nu s-a simțit dator să raspundă agresiv la suspiciunile de "show-off" / cocălăreală / capra vecinului etc, arată că autorul pur și simplu își vede de un proiect al lui. Nu putem să-l acuzăm că a dorit să îl împărtășească aici cu noi pe... un forum de ciclism. Nici nu vedem prea des pe-aici chestii de-astea, deci hai să ne bucurăm nițel de suspans.

• Upvote 1
  • Thanks 2

Apropo de greutati reduse.

d45752762061fe11e379ec1a1e740642.jpg

Nimic nou sub soare:

daca se poate 6,65kg cu piese de acum 35 de ani, de sa nu se poata 6kg acum??!!!

a1-jpg.97266

a9-jpg.97274

Tru’ ... asteia de jos când i-am văzut huburile Tune și Jagwire pro, de la distanța, mi-am spus ca cineva știe ce bicicleta are cu siguranta. Dacă îmi aduc bine aminte era un Trek. La fel ca cea de sus.

4b48f180d84f05192218f1797b0d6fc6.jpg