Sign in to follow this  
pHane

Cine isi mai aduce aminte de ... Frank (un user banat- dupa mintea lui ovidelu)?)

Recommended Posts

Va salut pe toti, impatimiti de bicle.

Doresc, prin acest topic, sa va (re)improspatez memoria, acum, in ajunul .... primaverii:

A existat candva, in vremuri (dorite de catre detinatorul ciclism.ro) imemoriale, un anume user: un român de origine săsească, pe nick-ul său: Frank. Plecat din Românica (dinainte a fi a) lui Iohannis (cel de toate  ... casele) tocmai in Germanica lui madam Merckel (mai departe nu comentez). Și pentru că acest Frank, devenit Frankenstein al unuia, mare deținător de forum ciclist.ro (dar bun contributor la bunăstarea lui Iohannis) a "fluierat in biserica" fiind, ca urmare , banat pe 10 ani, io, pHane (nevoievod) m-am hotarat sa deschid un topic ... "in memoriam", desi, omu ', "Frank", nu cred ca a trecut de partea cealalta a omenirii. Acum, ma rog, sa-mi fie iertate orice greseli, fie ele ortografice ori de alta natura.

Va propun sa va amintiti de Frank si de minunatele lui povestiri cicloturistice. Cei despre care stiu ca sunt membri ai acestui forum si, totodata amici cu el, ar comite un imens act de  ... tradare nationala daca nu s-ar auto-demasca. :P     

Hai să auzim de bine !

PS. Avatarul pe care l-am adoptat este "copyright" ... Frank.

• Upvote 5
  • Like 3

Mie, unul, mi-e dor de Frank, chit ca nu am fost intotdeauna de acord cu parerile lui destul de puternic si vocal argumentate. Asta e, macar tot ce a scris el pe acest forum ramane in continuare vizibil :) 

• Upvote 1

în urmă cu 13 minute, majikstone said:

Mie, unul, mi-e dor de Frank,

Punct  ... lovit.

Si eu simt la fel. :) Multumesc.

Apai si mie imi e dor de postarile lui foarte bine documentate. Chiar daca de cele mai multe ori erau imbracate intr-o forma sagalnica sau chiar ironica, dar continutul era "plus valoare" pentru acest forum.

Chiar recent mi s-a intamplat sa caut ceva anume ce scrisese el pe forum (nu mai stiu de ce informatie punctuala am avut nevoie) si am senzatia ca nu mai este banat, doar moderat. Poate ca gresesc. Dar oricum, s-o fi si saturat omul de cate warning-uri si ban-uri si-a primit. Cine nu s-ar satura?

De altfel,  inainte de a cadea in dizgratie, daca nu ma insala memoria, Frank fusese chiar moderator. Hmmm, parca imi mai aduc aminte de cineva care a fost moderator, insa din cauza replicilor acide a ajuns in dizgratie. Asta este... "ciocu mic ca acum noi suntem la putere".

• Upvote 1

Când am văzut avatarul lui @pHane am tresărit, am crezut că și-a făcut Frank alt cont.

Îmi mai aduc și eu aminte din când în când de postările lui. Ture faine, sfaturi și recomandări, și da, replici ironice care erau sarea și piperul. Probabil că cei cărora le erau îndreptate săgețile mai sughițau din când în când și nu-l suportau, mai ales că nu menaja pe nimeni, dar într-o oarecare măsură avea dreptate + că ironiile lui erau 10 clase peste remărcile și ”trollingul” unora din zilele noastre.

• Upvote 1
  • Like 1

m-am intersectat cu @Frank la intalnirea de pe Transfagarasan. Venise cu copilul lui. Urcau cu bicicletele.

L-am salutat: "Esti Frank originalul?". "Da", mi-a raspuns el.

Sunt convins ca era mandru ca facea parte din comunitatea asta virtuala, care devenea o comunitate reala din cand in cand.

De cand a fost poprit de la forum, parca ceva a inceput sa moara, incet, incet.

Viata e complicata.

Unii fac sa existe acest forum.

Altii il fac sa fie viu. 

Toti sunt importanti.

Ce bine ar fi sa avem si intelepciune. si muuulta rabdare cu semenii nostri.

Oricum, nu putem trai in trecut. 

• Upvote 4

Frank a fost (ii) exemplul perfect ce ne asteapta cand vom imbatranii.

Nu ii simt deloc lipsa.

• Upvote 1
  • Sad 2

4 hours ago, MLADEN said:

Frank a fost (ii) exemplul perfect ce ne asteapta cand vom imbatranii.

Corect: capatam experienta de viata, devenim mai intelepti dar mai sarcastici, toleram mai putin ignoranta si superficialitatea.

Din nefericire, trebuie avut permanent in vedere ca asta e o "boala" care se cam ia.

• Upvote 1

Poate ai vrut sa spui: "Din fericire ...". 

Desi, s-ar putea sa ai dreptate pentru ca expresia "Cine n-are batrani sa si-i cumpere" nu mai are cine stie ce insemnatate pentru "juniorii" din ziua de azi.

Pe @Frank nu l-am cunoscut personal dar mi-au facut mereu placere relatarile lui de pe forum si l-am apreciat ca om. Consider ca decizia pripita de a-l exclude de pe forum a fost urmarea incapacitatii celor ce l-au "pedepsit" de a-i intelege personalitatea si, implicit, de a modera cu pricepere si obiectivitate. 

• Upvote 1

Asta cu "e exemplul perfect ce ne asteapta cand imbatranim" nici macar nu stiu daca e de bine sau de rau. Eu personal nu cred ca e de rau. Un om care isi urmeaza pasiunea chiar si la varste putin mai inaintate decat ale unora (including me) de pe aici.

Ca unii nu ii simt lipsa e ok. Ca altii i-o simt, e iar ok. 

Cand ma gandesc la bunicii mei - de exemplu - ii simt lipsa, chiar daca ar fi sa ajung ca ei cand voi imbatrani. 

@MLADEN: esti off-topic! Topicul asta este despre cine isi aduce aminte de Frank, nu cine ii simte lipsa :))

Propun unui moderator sa mute discutiile despre cine ii simte / nu ii simte lipsa, in alt topic dedicat acelui subiect. Aici discutam doar despre cine isi mai aduce aminte de Frank.

• Like 1

Eu din cate stiu Fritz nu are copii (acesta era numele lui real, Friedrich). Cand am lucrat in Bavaria am avut citeva intalniri cu el, am  facut citeva ture. El s-a mai intors dupa revolutie in Romania si era foarte dezamagit de ce ramasese din casa si satul natal si nu prea mai avea chef sa se intoarca sa vada. Inca de atunci nu mai scria pe forum, era cam suparat. Ne-am mai intalnit pe un forum de sasi emigrati dar acolo si-a declinat identitatea, nu prea mai avea chef sa se identifice cu "Frank" de pe ciclism.ro.

Fritz era genul care nu se abtinea sa spuna ce gandeste, despre multi dintre voi chiar credea ca sunteti de criticat dar in schimb era foarte afectat cand cineva ii raspundea la acest joc reciproc. El nu mai vorbea romana chiar asa de bine, dar era remarcabil ca totusi scria foarte corect si coerent si sunt convins ca dedica mult timp si pasiune ca sa-si puna postarile. Uneori insa nu pricepea toate sensurile din discutii, de aici si multe dispute cu colegii de forum total inutile.

• Upvote 4

Da, avea cateva greseli de exprimare si de ortografie, dar foarte putine si atata de marunte, incat era mult peste romanii "verzi" pe care ii vedem zilnic pocindu-ne limba (nu ma refer la forum, ci in viata cotidiana de zi cu zi - gen - ca sa ma esprim asa).

• Upvote 1

A tine minte doar lucurile placute si a uita pe cele negative ii tot o "boala" a imbatranirii... ;))

OK, hai sa ne amintim de Frank. Hai sa ne amintim cat de mult ii placea (sigur inca ii mai place) sa troll-uie, hai sa ne amintim de atitudinea lui: "eu sunt marele Frank, eu am dreptate, nimeni nu-mi poate face nimic"...

... hai sa ne amintim ca in ultima vreme doar asta mai facea pe forum, hai sa ne amintim ca s-a manifestat asa si fata de Ovidiu... si restul ii istorie, sa ramana asa. :)

• Upvote 3
  • Confused 1

Amice @Mladen, deodata ai devenit confuz. Rau de tot. Ma confuzezi asa de rau incat as putea sa cred ca vrei sa ma faci sa uit ca tu, in calitate de moderator al acestui forum, l-ai avertizat/moderat pe @Frank pt. 30 de zile "daca va mai fi off topic" sau nu-mi aduc bine aminte?

Te crezi mai mare decat mai marele acestui forum? 

Adica decat ovidelu' cel fara de margini?

Sa am pardon!

• Upvote 1

în urmă cu 22 ore, MLADEN said:

A tine minte doar lucurile placute si a uita pe cele negative ii tot o "boala" a imbatranirii... ;))

Nope, @MLADEN... Asta nu e o boala. E cea mai importanta calitate a creierului uman. Am innebuni daca nu am putea uita ce a fost rau.

• Upvote 2

On 4/1/2018 at 14:04, pHane said:

Amice @Mladen, deodata ai devenit confuz. Rau de tot. Ma confuzezi asa de rau incat as putea sa cred ca vrei sa ma faci sa uit ca tu, in calitate de moderator al acestui forum, l-ai avertizat/moderat pe @Frank pt. 30 de zile "daca va mai fi off topic" sau nu-mi aduc bine aminte?

Te crezi mai mare decat mai marele acestui forum? 

Adica decat ovidelu' cel fara de margini?

Sa am pardon!

Q87n6Us.jpg

Sper ca vei reusi sa depasesti acest moment de confuzie. :)

Eventual poti cere acces la sectiunea forumului destinata staff-ului si sa cauti printre discutiile vechi.

Mai mult eu nu te pot ajuta.

On 4/2/2018 at 0:01, BogdanTimisoara said:

Nope, @MLADEN... Asta nu e o boala. E cea mai importanta calitate a creierului uman. Am innebuni daca nu am putea uita ce a fost rau.

Posibil, dar "cei ce uita greselile din trecut le vor repeta in viitor"...(ceva de genul asta era zicala)