majikstone

Cum cîntărim bicicleta?

Recommended Posts

8 minutes ago, MLADEN said:

Are pedale? Ce? Cum? De ce?...

Ce amuzant cum acum 2 ore te luai de Frank ca era prea troll.

#faceziceMLADENnucefaceMLADEN

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 1

în urmă cu 5 ore, Invitat special said:

Salariul mediu in Germania (unde pare a locui pro-e) 2200E, salariul mediu in Romania, 520E. Net (in mana).

Deci 3500E in DE insemna 150% din salariu, aducand calculul in RO, 750E, adica in jur de 3500 lei, ceea ce nu suna chiar asa dramatic.

Chestiile astea nu se fac la salariu mediu, in principiu. E o observație la rece, nu șuguiesc, nu-s răutăcios. 

De banii lui făcuți cinstit, fiecare din noi putem să ne luăm tot ce e pă lista dă priorități, inclusiv, cum a zis mebeze odată, roți dă cărucior dă butelii.

Fac curat mai încolo, că Mladen are un deficit dă pedale și le caută pe topicul necorespunzător. :)

• Upvote 1

O fi salariu 2200 net in Germania vs 520 la noi, dar care e costul vietii acolo? Nu-mi vorbiti de junk-food din super-market, ca ala poate fi mai scump la noi! Ia sa auzim cat e o halba de bere (5 EUR), cat e un tuns (20 EUR, daca nu vrei sa o faci chiar la un turc " cartier") cat costa transportul in comun, cat costa o chirie ...  

2 hours ago, Traveller said:

Fac curat mai încolo, că Mladen are un deficit dă pedale și le caută pe topicul necorespunzător. :)

Pedale, cauciucuri, lant...

Recunosc ca-mi scapa ideea de baza, si chiar mi-ar place sa ma lamureasca careva; de ce ti-ai bate capul sa faci o bicicleta daca bicicleta rezultata nu este functionala?

O idee "constructiva": din moment ce bicicleta nu trebuie sa fie functionala, mai se pot economisi niste grame daca nu se monteaza cablurile si camasile, de ex.

Forma de bicicleta nu va fi afectata. ;))

Alta idee constructiva: Anvelopele sa fie montate tubeless, fara zeama. Vot tine suficienta presiune cat sa se faca cateva poze, in schimb se vor castiga cateva grame si acolo...

NhSVyrh.jpg

Păi nu e vorba de aspectul funcțional. E vorba că toți cînd prezintă biclele în galantar dau greutatea "fără pedale".

Adică o convenție.

Tot așa cum folosim convenții cînd facem probleme la fizică, din alea cu "se consideră că un mobil se deplasează fără frecare etc", sau la chimie "se consideră că reacția cutare se desfășoară cu 100% randament".

În final pune pedalele și la greutatea "de prezentare" o adaugă pe cea a pedalelor, obținînd greutatea pe bune.

I-am zis si eu mai sus, dar e prea ocupat sa troleze. Are el ceva cu soselistii :P 

3 hours ago, Trevizes said:

O fi salariu 2200 net in Germania vs 520 la noi, dar care e costul vietii acolo? Nu-mi vorbiti de junk-food din super-market, ca ala poate fi mai scump la noi! Ia sa auzim cat e o halba de bere (5 EUR), cat e un tuns (20 EUR, daca nu vrei sa o faci chiar la un turc " cartier") cat costa transportul in comun, cat costa o chirie ...  

Nu asa se calculeaza, chit ca mi-o iau la boase. In Romania castigi xxx hartii, in Germania yyy hartii, in UK zzzz hartii. Caci lucram pe hartii. Noi dam pe o Cola 5, in Germania 2, Uk 2. Laptele la noi e 5, UK 2, Germania 1. Paine la noi e 4, in Germania 1-2. Iar acum repeta procesul, vezi cum e mai ok, la noi, la ei. Asta #casanumaizic faptul ca unele produse comparate leu la euro sunt mult mai ieftine ca la noi - DM, Lidl, Deichmann, etc...Nu spun ca stau cainii cu colaci in coada, ma refer la doar la discutie. Btw, din ce imi aduc aminte, 90% dintre noi cumparam din afara tarii produsele pe care le folosim in si pentru bicicleala.

@pro-e e acelasi model orisicum. Chit ca ma repet, frumos pret si buna achizitie. Asta pe langa faptul ca multora nu le place double tap.

Oferta mai e valabila? Desi eu pandesc un OPI de ceva vreme...

55 minutes ago, Traveller said:

Păi nu e vorba de aspectul funcțional. E vorba că toți cînd prezintă biclele în galantar dau greutatea "fără pedale".

Adică o convenție.

Cineva putin mai sus a scris:

Biciclete noi (in special cele high end) se vand fara pedale din cauza ca acestea sunt o preferinta personala si sunt incompatibile intre ele.

Nu exista nici o conventie intre producatori cum trebuie cantarite bicicletele noi... majoritatea nici macar nu declara marimea cadrului bicicletei pe care au cantarit-o, :)) dar mai sa se puna de comun acord pentru restul de detalii...

Nu te lua dupa majikstone, debiteaza ineptii.

În final pune pedalele și la greutatea "de prezentare" o adaugă pe cea a pedalelor, obținînd greutatea pe bune.

La fel de bine la final poate sa adauge si cablurile, camasile, camerele... etc...

30 minutes ago, MLADEN said:

Nu exista nici o conventie intre producatori cum trebuie cantarite bicicletele noi... majoritatea nici macar nu declara marimea cadrului bicicletei pe care au cantarit-o, :)) dar mai sa se puna de comun acord pentru restul de detalii...

Nu te lua dupa majikstone, debiteaza ineptii.

Te rog atunci, stimabile, sa ne explici de ce pe majoritatea covarsitoare a site-urilor producatorilor / vanzatorilor de biciclete de sosea greutatea specificata e cea fara pedale. Lumineaza-ne.

Eu poate ca sunt mai inept si iau de bune informatiile gasite aici.

• Like 1

10 hours ago, majikstone said:

Te rog atunci, stimabile, sa ne explici de ce pe majoritatea covarsitoare a site-urilor producatorilor / vanzatorilor de biciclete de sosea greutatea specificata e cea fara pedale. Lumineaza-ne.

Eu poate ca sunt mai inept si iau de bune informatiile gasite aici.

Am explicat deja, poate ti-a scapat: Biciclete noi (in special cele high end) se vand fara pedale din cauza ca acestea sunt o preferinta personala si sunt incompatibile intre ele.

Din moment ce bicicleta este vanduta fara pedale ii normal ca greutatea data sa reprezinte ce primesti in colet.

Nu exista un consens intre producatorii de biciclete cum trebuie acestea cantarite.

Daca cauti un standard cum ii cantarita o bicicleta, uita-te cum sunt cantarite bicicletele de catre UCI, si spune-ne si noua daca sunt cantarite cu sau fara pedale.

9 hours ago, pro-e said:

Bibicleta va fi functionala.

Sunt curios cum va fi functionala fara pedale. :)

Un om a deschis un topic despre o bicicletă ce și-o construiește pe piese.

Pe unii îi doare că de ce prezintă greutatea fără pedale.

Mut aici tot ce e offtopic de acolo.

Cine mai posteaza în topicu omului ca să i-l facă praf, trece pe dreapta pînă la Paști.

• Like 2
  • Haha 1

Cântarim cu â din a nu cu î din i.
:)

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

53 minutes ago, MLADEN said:

Am explicat deja, poate ti-a scapat: Biciclete noi (in special cele high end) se vand fara pedale din cauza ca acestea sunt o preferinta personala si sunt incompatibile intre ele.

Din moment ce bicicleta este vanduta fara pedale ii normal ca greutatea data sa reprezinte ce primesti in colet.

Bun, si daca omul vrea sa isi cantareasca propria bicicleta in conditiile astea, adica fara pedale, ca sa o poata compara cu greutatile bicicletelor high-end vandute fara pedale, ca ce chestie il iei de sus cu ironii fine ca de ce nu o cantareste fara camere sau cabluri de frana? Adica cei de la Trek pot cantari bicicletele fara pedale si pot publica informatia ca atare, dar daca esti persoana fizica si vrei sa compari greutatea bicicletei tale cu cea a ultimei generatii de Trek Emonda nu cumva sa o cantaresti fara pedale, ca iti sare in cap organul legii.

Trek la Emonda spune greutatea doar la cadrul de 56cm. Cum poti face o comparatie exacta daca ai o alta marime de cadru?

Specialized in principiu nu declara greutatea la biciclete...

Te-ai uitat cum cantareste UCI bicicletele?

în urmă cu 43 minute, tohan said:

Cântarim cu â din a nu cu î din i.
:)

Fie pâinea cît de rea,

Eu nu scriu cu î din a.

• Upvote 2
  • Like 1
  • Haha 2

Daca tot s-a mutat topicul...Cautam greutatile la OPI, Red22, ca idee doar...nu le gasesti, iar daca le gasesti sunt doar la anumite marimi. S-au gandit ei hai sa fim secretosi ca e "cool". De fapt e taman pe dos. Asa a aparut si forumul WW. Nici acolo nu s-au mai updatat greutatile de ceva vreme.

Cei de la B24 (si nu doar ei cu siguranta) s-au apucat sa cantareasca chestii pentru ca tot intreaba clientii, ma, dar aia cat are? Bine ca isi cantaresc hainele...190gr bibs, 80gr tricou, 8gr soseste...Ca tot vin pastele, pana si un caca de cioara vopsita, daca te prinde pe traseu, face o diferenta de gramaj calculat in euro.

-

Greutatea unei biciclete se calculeaza cum vine din fabrica. Saua basic, probabil fara suporti pentru bidoanele de apa, rotile stoc, fara pedale, caci fiecare isi alege pedalele dupa placul inimii, fie de sosea, fie de mtb, chiar daca e vorba de o cursiera in acest caz.

bike24 si r2-bike au propriile masuratori la componente.

" userid="5274"] Fie pâinea cît de rea,
Eu nu scriu cu î din a.
Daca ramaneam la î din i nu ne mai puneam acum problema cantariri ca la sputnik nu prea conteaza....

în urmă cu 18 minute, tohan said:

Daca ramaneam la î din i nu ne mai puneam acum problema cantariri

Dar chiar și pe vremea aia omul își cîntărea atent vorbele înainte de a număra cîți de i se pun la sfîrșitul pluralelor, genitivelor și dativelor.

#fărăsupărare :P

• Upvote 1
  • Like 2
  • Thanks 2

3 hours ago, Mookyama said:

Greutatea unei biciclete se calculeaza cum vine din fabrica. Saua basic, probabil fara suporti pentru bidoanele de apa, rotile stoc, fara pedale, caci fiecare isi alege pedalele dupa placul inimii, fie de sosea, fie de mtb, chiar daca e vorba de o cursiera in acest caz.

In cazul de fata, bicicleta nu este una de fabrica, deci nu inteleg ce de s-ar aplica asta...

Plus, bicicletele noi vin deobicei si cu catadioptrii (ca in multe locuri acest lucru ii cerut prin lege). Apropo de cei ce isi cantaresc bicicletele fara pedale pe motivul ca sa le compare cu cele din fabrica, nu am vazut pe niciunul ca sa-si monteze monteze catadioptrii inainte de cantarire pentru "a fi la fel"... :))

Oricum o intorci, singura logica de ce isi cantaresc unii bicicletele fara pedale ii ca sa dea mai putin la cantar, pentru a se putea lauda.

P.S. S-Works de la Specialized, la de peste 10000 de dolari, vine cu pedale flat de plastic ;))

Gata boss, l-ai prins, l-ai dat in gat, vrea sa se laude. Ai un os.

Acum ce facem? Sunam la 112? O sesizam pe Kovesi sa ii faca dosar la DNA? Sau mai bine comisie parlamentara, ca e la moda de cate ori apare cate un non-subiect de dezbatut.

• Upvote 1

Ce-aș vrea mai mulți aici pe forum care să se "laude" în stilul ăsta așezat, parcimonios...

• Like 1

9 hours ago, majikstone said:

Gata boss, l-ai prins, l-ai dat in gat, vrea sa se laude. Ai un os.

Acum ce facem? Sunam la 112? O sesizam pe Kovesi sa ii faca dosar la DNA? Sau mai bine comisie parlamentara, ca e la moda de cate ori apare cate un non-subiect de dezbatut.

Asta ii concluzia logica, in cazul in care consideri ca-i gresita:

24y43o.jpg

Eu unul iti dau de data asta dreptate, ca sa nu zici ca sunt rau la suflet si incapatanat. E cum spui tu, cine isi cantareste bicicleta fara pedale e un laudaros si merita bagat in zeghe.

Dar sunt curios: pe tine ce te f**e grija cu privire la motivatia pentru care cineva isi cantareste cu sau fara pedale bicicleta? Sau e doar o chestiune de educatie a maselor pe care ti-ai asumat tu sa o faci pro bono?

• Upvote 1