majikstone

Cum cîntărim bicicleta?

Recommended Posts

54 minutes ago, majikstone said:

Eu unul iti dau de data asta dreptate, ca sa nu zici ca sunt rau la suflet si incapatanat. E cum spui tu, cine isi cantareste bicicleta fara pedale e un laudaros si merita bagat in zeghe.

Y0bn9HD.gif

2a50d727ae8a99c98d0a903bf3baae6f.jpg

Dar sunt curios: pe tine ce te f**e grija cu privire la motivatia pentru care cineva isi cantareste cu sau fara pedale bicicleta? Sau e doar o chestiune de educatie a maselor pe care ti-ai asumat tu sa o faci pro bono?

Mi-am exprimat parerea, care ramane neschimbata: Daca se vorbeste despre greutatea bicicletei, bicicleta trebuie sa fie complet functionala.

P.S. Tot mai des am observat ca aduci in discutie preferintele mele sexuale si cine ma mai f|_|te... Daca vrei sa intrebi ceva, intreaba direct.

Dar sa fi pregatit emotional sa accepti un refuz categoric. ;))

• Haha 1

Ti-ai exprimat parerea, dar nu te-ai putut abtine sa nu lansezi ironii, intepaturi fine si intrebari retorice. Ca tie nu-ti ajunge sa zici "sunt de parere ca ...", tu trebuie sa si demonstrezi celorlalti ca parerea lor e de rahat si ca ar trebui sa se simta ca atare. Si nu e prima oara. Si ma repet, mi se pare culmea ironiei, daca nu chiar a ipocriziei, sa il condamni pe Frank pentru comportamente de genul asta in contextul in care tu faci fix acelasi lucru. Si in cazul lui ai pus asta pe seama varstei, is curios ce scuza ai tu sa iei in deradere orice parere sau convingere diferita de a ta.

Ah, si sunt curios daca vreodata in istoria prezentei tale pe forum ai acceptat in urma unei discutii argumentate cu oricine ca nu ai avea dreptate. Sau expertiza ta e atat de vasta incat inclusiv Sheldon Brown te suna sa iti ceara parerea inainte sa publice un articol nou...

• Upvote 1
  • Like 1

46 minutes ago, majikstone said:

Ti-ai exprimat parerea, dar nu te-ai putut abtine sa nu lansezi ironii, intepaturi fine si intrebari retorice. Ca tie nu-ti ajunge sa zici "sunt de parere ca ...", tu trebuie sa si demonstrezi celorlalti ca parerea lor e de rahat si ca ar trebui sa se simta ca atare. Si nu e prima oara. Si ma repet, mi se pare culmea ironiei, daca nu chiar a ipocriziei, sa il condamni pe Frank pentru comportamente de genul asta in contextul in care tu faci fix acelasi lucru. Si in cazul lui ai pus asta pe seama varstei, is curios ce scuza ai tu sa iei in deradere orice parere sau convingere diferita de a ta.

lansezi ironii, intepaturi fine si intrebari retorice <- cam acesta ar fi rezumatul "contributiei" tale, si tu ma critici pe mine pentru ipocrizie... :))

Ah, si sunt curios daca vreodata in istoria prezentei tale pe forum ai acceptat in urma unei discutii argumentate cu oricine ca nu ai avea dreptate. Sau expertiza ta e atat de vasta incat inclusiv Sheldon Brown te suna sa iti ceara parerea inainte sa publice un articol nou...

Aha, deci asta te tot deranjeaza pe tine. Ca eu intotdeauna am dreptate. :-W

Hai sa-ti vand pontul: In primul rand (mai putin important) fii curios din fire la modul general incat sa te documentezi si la alte subiecte in afara de cele care te intereseaza intr-un mod direct.

Iar in al doilea rand (cel mai important) nu te bagi in discutii care te depasesc.

Si acu sa revenim la topic:

Nu am nimic de adaugat on topic, deoarece tot postul tau fu off topic... Era bine daca ai fi scris cum cantareste UCI bicicletele... puteam continua discutia...

:-?

Gandindu-ma bine, faptul ca n-ai scris nimic inseamna ca UCI cantareste bicicletele cu tot cu pedale, altfel nu ratai ocazia...

• Upvote 1
  • Haha 1

Rectificare: tot acest topic este off-topic.

Pe tine de fapt te deranjează că unii își cîntăresc bicicletele în curs de construire, cu piese lipsă?

Odată ce sunt anumiți producători și vînzători online care exprimă greutatea bicicletelor fără pedale, iar alții cu tot cu pedale, fiecare e liber să își aleagă o convenție când își construiește bicla pe piese și o prezintă.

Am înțeles, tu dacă ai fi fost o instituție de omologare, nu omologai ceea ce a submis autorul aici pe forum. Cred că ne putem vedea liniștiți de viață, adăugăm 2-300 grame la greutatea fără pedale și aia e.

Fix primul tau post pe topicul omului a fost asta:

On 3/28/2018 at 1:16 PM, MLADEN said:

+1

@ OP,  daca socotesti bicicleta fara pedale, atunci te compari cu asa ceva:

Bici_aprendizaje_moto_blancaroja.jpg

In rest, spor la construit.

Foarte constructiv si complet lipsit de orice urma de ironie, intr-adevar. In rest eu n-am facut decat sa-ti raspund cu aceeasi moneda, as per usual.

Bicicleta mea de sosea are vreo 10 kg. Cu pedale, fara pedale, nu mai conteaza, asa ca o zi faina sa ai!

• Upvote 2
  • Like 1

17 minutes ago, Traveller said:

Odată ce sunt anumiți producători și vînzători online care exprimă greutatea bicicletelor fără pedale, iar alții cu tot cu pedale, fiecare e liber să își aleagă o convenție când își construiește bicla pe piese și o prezintă.

... si fiind forum, suntem liberi sa ne exprimam parerea fata de alegerile lor.

16 minutes ago, majikstone said:

Fix primul tau post pe topicul omului a fost asta:

Foarte constructiv si complet lipsit de orice urma de ironie, intr-adevar. In rest eu n-am facut decat sa-ti raspund cu aceeasi moneda, as per usual.

N-am idee cum se numesc bicicletele astea fara pedale pentru copii, asa ca am pus o poza.

Daca zicea ca va construi bicicleta fara sa ia in calcul saua, atunci faceam comparatia cu o bicicleta de trial.

Faptul ca tu ai perceput altfel postarea mea, asta deja este problema ta.

Asa e, mea culpa, clar nu ai vrut sa fii ironic. E la mintea cocosului ca o bicicleta de sosea careia ii sunt demontate pedalele inainte de cantarire (sau careia ii sunt montate pedalele doar dupa cantarire) e mult mai apropiata tehnologic de bicicleta din poza atasata de tine decat, de exemplu, de o bicicleta de sosea cu pedalele montate.

• Upvote 1

Scuze acceptate.

Sa revenim, cum ziceai ca UCI cantareste bicicletele, cu sau fara pedale?

Cu pedale si toate accesoriile care nu se demonteaza pe durata cursei (suporturi de bidon, GPS, etc.). Iar asta e relevant fix pentru cine participa la competitii sub egida UCI. In plus, standardul de masura al UCI e gandit pentru a se asigura ca nimeni nu concureaza cu o bicicleta mai usoara decat limita impusa, nu pentru a masura care e cea mai usoara bicicleta din competitie si a oferi un premiu, material sau moral, posesorului ei.

So your point is?

5 minutes ago, majikstone said:

Cu pedale si toate accesoriile care nu se demonteaza pe durata cursei (suporturi de bidon, GPS, etc.). Iar asta e relevant fix pentru cine participa la competitii sub egida UCI.

So your point is?

this:

4 hours ago, MLADEN said:

:-?

Gandindu-ma bine, faptul ca n-ai scris nimic inseamna ca UCI cantareste bicicletele cu tot cu pedale, altfel nu ratai ocazia...

ca sa vezi, am avut dreptate :))

Ti se pare ca am contestat in vreun fel afirmatia ta cu privire la modul in care UCI cantareste bicicletele? Eu cred ca nu. In schimb explica-mi tu de ce e relevant modul in care UCI cantareste bicicletele pentru cineva care cel mai probabil nu are de gand sa participe cu respectiva bicicleta la un eveniment organizat de UCI.

Again, your point is?

PS: daca ai fi citit mai atent

On 3/29/2018 at 9:46 AM, majikstone said:

Daca obiectivul era sa construiasca o bicicleta la limita UCI de greutate cu cat mai putini bani, atunci fii sigur ca ar fi masurat greutatea totala, cu bicicleta gata de competitie.

Dar na, e mai usor sa citesti selectiv doar ce-ti convine tie.

1 hour ago, majikstone said:

Again, your point is?

c44m8.jpg

Jeremy-CLarkson.jpg

maxresdefault.jpg

giphy.gif

09fa069729605186beea5022dba1eb2a.jpg

tenor.gif?itemid=5949606

• Like 1

Mai mult...
41209741931_de66eb400d_b.jpg

Facem și o hora pe un deal? #bivolaru nește țuică? După aia nu răspund de ce urmează. #multehore
De ce exista acest topic?

Sex. In general. Dar subtil.

P.S. Tot mai des am observat ca aduci in discutie preferintele mele sexuale si cine ma mai f|_|te... Daca vrei sa intrebi ceva, intreaba direct.
Dar sa fi pregatit emotional sa accepti un refuz categoric. ;))

Lipsa de d-re dăunează probabil grav sănătății. Se zice că uneori și o pedală ajută, chiar dacă unii nu recunosc asta.

Și ăsta-i un adevăr, pân’ la urmă cât să tot pedalezi, dle?!

On 02/04/2018 at 9:49 AM, MLADEN said:

Daca cauti un standard cum ii cantarita o bicicleta, uita-te cum sunt cantarite bicicletele de catre UCI, si spune-ne si noua daca sunt cantarite cu sau fara pedale.

De fapt incerc sa construiesc o bicicleta care dupa standerdele UCI e "ilegala"

2 hours ago, pro-e said:

De fapt incerc sa construiesc o bicicleta care dupa standerdele UCI e "ilegala"

Exista probabil 1001 de feluri de a face ilegala o bicicleta dupa standardele UCI... tu ai ales varianta banala de a nu pune pedale. :))

Eu probabil nu as pune roata din fata... castigi mai mult la cantar si o montezi mult mai rapid fata de pedale ;)

Mladen.
Ce-i cu tine?
Serios.

смирити се

• Upvote 3

chiar daca ii pun pedale tot "ilegala" ramane :D

• Upvote 2
  • Like 1