black rider

Nelamuriri transmisie cursiera 2x11

Recommended Posts

1 hour ago, paulrad said:

@black rider la 9v desfăceam cu mâna foarte ușor, la 10v mă chinuiam de numa așa că am luat clește. La 11v nici n-am încercat, în schimb m-am chinuit bine cu o za shimano (până acuma am folosit doar SRAM/KMC) să o pun la loc, nici nu cleștele n-am reușit până n-am pus zaua invers (o fi unidirecțională :-?? )

Ia cleștele recomandat de @pro-e,  numa te joci cu el. Pt 50-60 de lei nu merită să te chinui :)  

Să înțeleg că și dacă reușesc cumva să desfac lanțul s-ar putea sa nu-l mai pot pune la loc fără cleștele respectiv? Oricum, până la urmă tot trebuie sa iau lanțul jos pentru că altfel nu îl pot curăța cum trebuie așa că o să caut cleștele ăla. Sunt curios dacă chestia asta cu desfăcutul are vreo explicație dpdv al forțelor implicate acolo sau e doar o chestie de marketing ca să ne oblige oarecum sa mai cumpărăm și un alt produs.  

La 11 viteze nu stiu cum e, ca n-am avut, dar la 8, 9 si 10 viteze in marea majoritate a cazurilor problemele de desfacere a zalelor rapide apar daca lantul e foarte murdar si plin de nisip (situatie in care un pic de WD40 dat in jurul zalei rapide, cat sa scoata mizeria din zona, ajuta). In plus, principalul lucru care trebuie facut pentru desfacerea zalei e sa se apese pe fetele zalei (perpendicular pe suprafata exterioara/interioara a zalei) inainte de a realiza manevra de desfacere a zalei. Si eu ma chinuiam pana am descoperit tehnica asta. Practic nu trebuie doar impinsa fiecare za pe directia lungimii lantului pentru a aduce pinii in zona din care pot iesi, ci trebuie si apropiate jumatatile de za una de cealalta in plan perpendicular pe lant.

44 minutes ago, black rider said:

Să înțeleg că și dacă reușesc cumva să desfac lanțul s-ar putea sa nu-l mai pot pune la loc fără cleștele respectiv?

Poți, a zis Lucian pe pagina cealaltă, dar dacă tot iei clește, e bine să aibe forma aia care îți permite să și pui lanțul la loc.

Să înțeleg că și dacă reușesc cumva să desfac lanțul s-ar putea sa nu-l mai pot pune la loc fără cleștele respectiv? Oricum, până la urmă tot trebuie sa iau lanțul jos pentru că altfel nu îl pot curăța cum trebuie așa că o să caut cleștele ăla. Sunt curios dacă chestia asta cu desfăcutul are vreo explicație dpdv al forțelor implicate acolo sau e doar o chestie de marketing ca să ne oblige oarecum sa mai cumpărăm și un alt produs.  

Sram, KMC - vin cu za rapida, Campagnolo vine cu nit. Drept urmare doar la Shimano ar trebui sau folosesti presa de lanț.

Cleștele din link-ul pus de [mention=19429]pro-e[/mention] e mai bun, deoarece forma fălcilor permite atât deschiderea cât și închiderea zalei.

N-am auzit de treaba cu pusul zalei rapide înapoi cu cleștele, dar dacă tu vrei sa încerci, nu ai decât [emoji4]

Btw, dacă te uitai ai la linkul meu vedeai 2 chestii, una ca e la fel, ceea ce am verificat după ce ai scris ca sa văd ce clește pune lanțul înapoi, deși Lucian ți-a dat metoda pe care o aplica toata lumea, și doi ca e la juma de pret și mai la îndemâna sa iei de pe wiggle. Să crești mare! [emoji13]

LE

Mai puteți încerca cu clești de genul asta cu riscul de a ii strica, însă la 6€ e pomană, zic asta la cât m-am chinuit cu zaua respectivă.

dd1f197add5b12ac436d2702e2bbd606.jpg

6 hours ago, Mookyama said:

Btw, dacă te uitai ai la linkul meu vedeai 2 chestii, una ca e la fel, ceea ce am verificat după ce ai scris

Nu e la fel dom'le.

@black rider e ok, depinde ce vrei. Ăla e doar pt deschis, ăsta e și pt închis și-i mai ieftin. Nu am încercat modelul respectiv să văd cât de trainic e, dar mă gândesc că nu prea are ce să nu meargă la o astfel de sculă chiar dacă e mai ieftină. :)

• Like 1

Btw, dacă te uitai ai la linkul meu vedeai 2 chestii, una ca e la fel, ceea ce am verificat după ce ai scris ca sa văd ce clește pune lanțul înapoi, deși Lucian ți-a dat metoda pe care o aplica toata lumea, și doi ca e la juma de pret și mai la îndemâna sa iei de pe wiggle. Să crești mare! emoji13.png

Ochiul tău de fotograf chiar nu vede nici o diferență între un clește pentru demontat zale și unul pentru montat/demontat? E la jumătate de preț că face doar jumătate din treabă.

• Haha 2

Eu nu pun q link ci nituiesc lantul direct,il curat montat pe bicicleta .Nu folosesc lanturi scumpe uneori le mai desfac pt curatare dar de obicei le schimb cu totul.

Lantul in sterg cam la 100-200 km cu o carpa si il ung cu sprey*adica mai uscat" sa nu stranga tot praful de pe drum dupa ce il ung invartesc pedalele pe toate pinioanele si apoi iar il sterg cu o carpa.Din cand in cand il mai dau cu wd40 si apoi il sterg si ii dau si cu o periuta de dinti sa se curete.

Merg doar pe asfalt si nu le noroiesc ca la mtb iar lanturile ma tin surprinzator de mult :)

Ce spuneti voi aici e valabil la lantul de 8,9,10.

La ala de 11 powerlock'ul de la SRAM, quick-linkul de la SHIMANO, chair si cel de KMC nu este reutilizabil.

Eu personal l-am scos o data si l-am pus inapoi dar n-as incerca asta de prea multe ori si n-as recomanda atata timp cat producatorii spun sa nu o faci...

P.S. vad ca se mai gasesc pe ebay unii care vand YBN "reusable" dar n-am gasit informatia la sursa...

@LucianLS Buna chestia cu spita. Am vazut si la filmele ParkTools chestia asta.

@MTBR La toate lanturile, producatorii nu recomanda reutilizarea linkurilor. In practica, se reutilizeaza indefinit. Nu trebuie uitat ca odata cu lantul se alungeste si zaua rapida, deci, evident, nu o refolosesti la un lant nou. Eu mai pastrez zalele vechi prin gentuta cu scule, in situatia ipotetica ca mi se rupe lantul si trebuie sa aplic o solutie de avarie.

• Upvote 1

11 minutes ago, MTBR said:

n-as recomanda atata timp cat producatorii spun sa nu o faci...

Sunt multe lucruri pe care producatorii spun sa nu le faci, ori din cauza acelui 1 individ din 1000000 care ii va da in judecata pentru ca a avut un eveniment nefericit si statistic improbabil, ori din cauza marketingului. Cum ar fi ca de fiecare data cand imi curat lantul, adica in medie o data la 300-400 km, sa cumpar cate o za rapida? Foarte convenabil pentru ei.

De multi ani (sa fie vreo 8) folosesc doar lanturi cu za rapida, pe care o dau jos si o pun la loc cam cu frecventa mentionata mai sus, si nu am avut nici cea mai mica problema. Majoritatea au fost de la KMC, dar am avut si un lant BBB si unul SRAM cu zalele lor rapide si nu am avut nici o problema nici cu ele (in afara de faptul ca la SRAM zaua se scotea semnificativ mai greu decat la KMC). Iar la KMC de 10 (X10.93 in general) zaua cu care vine lantul se pune si se da jos foarte usor cu mana, fara scule.

• Upvote 2

Majikstone-> sunt de acord cu tine dar ce am vrut sa spun este ca eu personal nu pot sa-i recomand cuiva sa faca ce producatorul a zis sa nu faci, in schimb eu pot sa o fac pentru mine insumi si sa-mi dau cu parerea....

Si eu folosesc diferite versiuni de za rapida (kmc, sram, ybn) dar pe cele de 9-10 viteze scria ca pot fi reutilizate, pe cele de 11 asa cum am zis incerc sa nu depasesc o singura  "re-utilizare"

Oricum asa cum am editat mai sus vad ca a aparut si "vergeaua" de 11 viteze "resusable" si nu cred ca-i doar "marketing".

Cand o sa am timp o sa vad daca cineva a incercat sa faca teste de rezistenta cu cele doua, sa vada in ce conditii se rup.

Eu personal mi-am luat pana acum 2 trante urate de tot din cauza lantului rupt si  daca stiu ca pot creste sansa ca acest lucru sa se intample sigur nu o sa abuzez de un "power lock"  "non-reusable"...

3 minutes ago, MTBR said:

Oricum asa cum am editat mai sus vad ca a aparut si "vergeaua" de 11 viteze "resusable" si nu cred ca-i doar "marketing"

Discutabil. Daca e livrata cu orice lant de 11 viteze cumparat de la ei, atunci nu e marketing. Daca in schimb lantul vine cu o za de unica folosinta, iar daca o vrei pe aia reusable trebuie sa o cumperi separat, atunci as zice ca e mai degraba marketing. Eu recunosc, nici nu m-am mai uitat in ultima vreme ce scriu cei de la KMC cu privire la zaua rapida care e livrata cu lanturile X10.93 pe care le cumpar, mai demult cred ca se voia a fi de unica folosinta si e posibil sa fie in continuare asa.

în urmă cu 3 ore, paulrad said:

@black rider e ok, depinde ce vrei. Ăla e doar pt deschis, ăsta e și pt închis și-i mai ieftin. Nu am încercat modelul respectiv să văd cât de trainic e, dar mă gândesc că nu prea are ce să nu meargă la o astfel de sculă chiar dacă e mai ieftină. :)

Mersi de informație. Nu văzusem modelul respectiv pe site. 

în urmă cu 11 ore, Mookyama said:

N-am auzit de treaba cu pusul zalei rapide înapoi cu cleștele, dar dacă tu vrei sa încerci, nu ai decât

1. Dacă tu n-ai auzit, nu înseamnă că nu există. De altfel, ți-au răspuns și alții înaintea mea.

2. Folosesc de mult timp tipul respectiv de clește pentru a pune înapoi zaua, merge foarte repede și nu te murdărești.

3. Btw, dacă citeai cu atenție comentariul meu, vedeai că nu m-am referit la preț, ci doar la formă.

Să crești mare! :)

• Like 1

19 minutes ago, fizikant said:

dacă citeai cu atenție comentariul meu

ti-ai gasit =)) 

• Upvote 2
  • Haha 1

12 hours ago, Mookyama said:

N-am auzit de treaba cu pusul zalei rapide înapoi cu cleștele, dar dacă tu vrei sa încerci, nu ai decât emoji4.png

Eu folosesc https://www.parktool.com/product/master-link-pliers-mlp-1-2 si daca te uiti la forma virfului poti observa ca este simetric interior/exterior. Este facut si pentru pusul zalei inapoi. Evident poti sa intinzi lantul inapoi si tinind roata spate pe loc si invirtind angrenajul dar nah.

@MTBR“Asa fortos ca tine, mai rar, bibicule.”

Lasand gluma la o parte, trebuie sa accept ca @majikstone dezvolta mult mai multa putere ca mine, de unde tot felul de probleme rezultate din stricat pedale, transmisii, etc.

Drept urmare, daca dezvolti multa putere, incat sa rupi lanturi, mai bine nu folosesti za demontabila.

La un moment dat am citit pe situl SRAM, cred, ca zaua rapida (10v) demontata nu ar mai trebui montata la loc. Clar era o exagerate dar ei se spalau pe maini.

Ei, nici chiar asa, eu n-am ajuns inca sa rup lanturi si mai am pana acolo. Iar parerea mea e ca intre un pin introdus prost si o za refolosita contrar recomandarilor, o sa se desfaca mai degraba pinul montat prost decat zaua refolosita. Oricum, cui ii e frica de lanturi rupte poate oricand sa aiba la el o za rapida de rezerva, eu unul asa procedez desi n-am avut niciodata probleme de vreun fel sau altul cu zalele rapide.

Eu nu recomand renituirea pinilor.

Undeva pe la inceputuri, am belit si un deraior si o roata cu un lant la care am remontat si renituit un pin.

Daca folosesti pini de Shimano la lant Shimano, poate ca, dar mai degraba za rapida.

Nu e la fel dom'le.

E greșită poza pe wiggle, însă îl am acasă, recomand pe pipăite și testate. Numa bine!

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=219054;menu=1000,185,191

@otsdr probabil mi-a scăpat, nu e o scuza ca scriu de pe telefon. Dar ăla e din link, iar poza fie e veche, fie e greșită.

Ei, nici chiar asa, eu n-am ajuns inca sa rup lanturi si mai am pana acolo. Iar parerea mea e ca intre un pin introdus prost si o za refolosita contrar recomandarilor, o sa se desfaca mai degraba pinul montat prost decat zaua refolosita. Oricum, cui ii e frica de lanturi rupte poate oricand sa aiba la el o za rapida de rezerva, eu unul asa procedez desi n-am avut niciodata probleme de vreun fel sau altul cu zalele rapide.

Total de acord. Totodată o za rapida și o ureche nu deranjează in trusă niciodată.

Ce lanț KMC recomanzi, ziceai ca doar marca asta folosești?

Guys, intenția a fost curată. Chiar dacă ar avea o singură funcție de făcut, aș zice că lanțul se închide mai bine prin apăsarea lui, fiind o altă forță. Orișicum, bibiliturile se fac acasă, în concurs te-ai urcat și ai plecat. Și nu aș da dublu doar pentru asta.