Recommended Posts

8 minutes ago, Mookyama said:

Ce lanț KMC recomanzi, ziceai ca doar marca asta folosești?

Pe 9 viteze foloseam X9.93, pe 10 viteze folosesc X10.93, parerea mea e ca au un raport calitate/pret imbatabil. Pe 11 nu am avut inca nici o transmisie, dar prin inductie as recomanda X11.93. Pe 9 viteze am folosit si Campagnolo Record (cu o za rapida KMC), de care am fost foarte placut impresionat, dar versiunea de 10 viteze a Campagnolo Record costa prea mult fata de X10.93 ca sa merite investitia.

• Upvote 1

Sa înțeleg ca am fost inspirat. Mersi! Noi folosim pe Shimano 5800 x93.11 având in vedere ca e 20€, cât e și Shimano 105. Shimano nu au o reputație prea buna și am căutat alternative. Nu știu exact cât tin, e pe bicla d-rei. E la al doilea lanț.

Eu folosesc Force și Red. Red22 este 26€. Uneori. Din ce am auzit ar tine 3-4000km. Media. Cum ambele sunt aproape la fel, ar trebui sa țină la fel.

De la băieții care sar de 15000 pe an și care “baga” ca nebunii, am înțeles faptul ca, deși costa mai mult lanțurile de la Campagnolo, 35-45€, ar putea bate 8-10.000m in funcție de stilul de mers. Daca știți altceva, asta am auzit. Și nu dintr-un singur loc. Unii dintre ei le mai și rup, eu încă nu am reușit nici cel de mtb măcar.

Mai este o tehnica pe care nu am înțeles-o foarte bine, am mai spus de ea și anume 4 laturi o caseta. Eu sunt la al 3-le-a lanț. Am întrebat și am primit asta, dar nu am găsit oe forum, poate știți voi mai bine despre ce e vorba.

Ultimele comenzi ba am uitat, ba nu erau pe stoc, ba erau doar variante scumpuțe. Parca nu aș da 10€ pe Parktool când pot da 5€ pe alta firmă.

487f02ed70dc39a756fd057af2defcb1.jpg

On 20/04/2018 at 12:34 AM, Mookyama said:

Drept urmare doar la Shimano ar trebui sau folosesti presa de lanț.

Shimano a lansat in 2017 o za rapida pentru grupurile 11x - cod produs: SM-CN900-11

De ex aici:

https://www.rosebikes.de/artikel/shimano-quick-link-sm-cn900-11-kettenverschluss/aid:882584?channable=e8277.ODgyNTg0&gclid=Cj0KCQjwn-bWBRDGARIsAPS1svsEd2dnqLbq5-ZPmpBuPYW_x2B4bapA94SpHb9-b5UeMsgCHIL-8NoaAjVyEALw_wcB

• Like 1

@Mookyama și eu tot x10.93 folosesc la MTB - ține cam 2000 +/-, iar la cursieră am luat un Ultegra. De anul ăsta am abordat și eu metoda cu 4 lanțuri: uzez fiecare până la 0.5 măsurat cu lera, iar la final le mai pun cele vechi până la 0.75.
Lanțul cu care a venit cursiera l-am folosit 3500 și l-am dat jos la 0.5.

în urmă cu 2 ore, paulrad said:

@Mookyama și eu tot x10.93 folosesc la MTB - ține cam 2000 +/-, iar la cursieră am luat un Ultegra. De anul ăsta am abordat și eu metoda cu 4 lanțuri: uzez fiecare până la 0.5 măsurat cu lera, iar la final le mai pun cele vechi până la 0.75.
Lanțul cu care a venit cursiera l-am folosit 3500 și l-am dat jos la 0.5.

Deci mă pot aștepta în mod rezonabil ca lanțul de pe cursiera sa tina macar vreo 2000 de km cu condiția să fie curatat și uns în mod regulat? De asemenea ar fi mai bine să îl schimb la 0,5 uzură sau la 0,75 având în vedere că e vorba de 11 viteze?

• Upvote 1

@paulrad Salut! Iti faci prea multe griji,si curatat si necuratat dar uns bine te tine 3000-4000 la -8 pinioane,la 10 probabilmai putin dar e in functie si  daca ai foile si pinioanele neuzate,cand se uzeaza ceva la trensmisie(foi,pinioane,lant) nu mai sta lantul fix pe foile de angrenaj sau pe pinioane si da sa o ia pe varful dintilor,cand vezi ca joaca acolo incepi sa-i faci masuratori si calcule(exista o lera care indica uzura) daca sa-l schimbi sau daca nu.

@Diesel poi nu-mi fac nici o grijă. Îl curăț cam o dată la 200-250km și când îmi aduc aminte mai pun și lera pe el să văd cât e uzura :D

• Upvote 2

10 hours ago, Diesel said:

...nu mai sta lantul fix pe foile de angrenaj sau pe pinioane si da sa o ia pe varful dintilor,cand vezi ca joaca acolo incepi sa-i faci masuratori si calcule...

Cand se ajunge la asa ceva, imi pare rau dar e cam cazul de schimbat inclusiv casete si foi. Si de aia lantul trebuie intretinut cat mai bine. Ca dincolo de uzura lantului in sine, un lant plin de nisip si mizerie va uza mai rapid si restul componentelor transmisiei (pinioane, foi, rotite ale deraiorului). Si poate ca e si placebo, dar io promit ca cu lantul, foile si pinioanele proaspat spalate si unse sunt mai rapid B-) 

• Upvote 3
  • Like 2

Că bine grăiești! Da’ așa, totul curat, spălat ai fi cu 15W mai rapid 🤭[emoji100]

Shimano a lansat in 2017 o za rapida pentru grupurile 11x - cod produs: SM-CN900-11

Frumos, era și cazul. Când vezi 9 la Shimano te duce cu gândul la DA și la ceva scump. Totuși e bine că este. Însă la 9€ nu e tocmai ieftin, fiind prețul la x2 zale rapid de la Sram sau juma de preț dintr-un lanț KMC care include și zaua rapidă.

@Mookyama Scrisesem pe undeva...

Este de la Sheldon Brown citire.

El spunea asa: cel mai mare necaz al uzurii lantului este alungirea lui.

Legat de alungirea lantului, dadea urmatoarele trepte:

- pana la 0,7% incep sa fie afectate pinioanele dar nu foile,

- peste 1% incep sa fie afectate foile.

Lua de reper 50 de perechi de zale sau 100 zale de lant, stiind fiind ca standardul de lungime este 1 inch (2,54 cm) pentru o pereche de zale.

Rezulta urmatoarele praguri pentru 127 cm:

- 9 (8,89) mm pentru pragul fara uzura relevanta pe pinioane si absenta pe foi

- 12,7 mm pentru uzura pe foi.

De aici rezulta ca pana in 6 mm alungire la 100 zale (127 cm), nu se intapla mai nimic pe pinioane si foi (prima utilizare).

Folosesti un numar de lanturi ... rezonabil ar fi maxim 6.

Reutilizezi lanturile pana la alungire 10-12 mm (a doua utilizare).

Dupa cele 4-6 lanturi utilizate astfel, schimbi si caseta de pinioane.

Chestia e ca daca lasam deoparte “avioanele”, un lant costa cam cat o caseta de pinioane. Problema e sa nu faci uzura pe foi.

Asta e opinia mea.

Din experienta, uzura de 6-8 mm alungire, la un lant spalat complet la fiecare 200 km se atinge pe la 2000-2500 km.

Oricum de tinut minte: in situatii limita un lant bine uns oricat de murdar e mai protejat decat unul “uscat”.

• Like 1

în urmă cu 10 ore, iacobdoc said:

El spunea asa: cel mai mare necaz al uzurii lantului este alungirea lui.

Legat de alungirea lantului, dadea urmatoarele trepte:

- pana la 0,7% incep sa fie afectate pinioanele dar nu foile,

- peste 1% incep sa fie afectate foile.

Lua de reper 50 de perechi de zale sau 100 zale de lant, stiind fiind ca standardul de lungime este 1 inch (2,54 cm) pentru o pereche de zale.

Rezulta urmatoarele praguri pentru 127 cm:

- 9 (8,89) mm pentru pragul fara uzura relevanta pe pinioane si absenta pe foi

- 12,7 mm pentru uzura pe foi.

De aici rezulta ca pana in 6 mm alungire la 100 zale (127 cm), nu se intapla mai nimic pe pinioane si foi (prima utilizare).

Folosesti un numar de lanturi ... rezonabil ar fi maxim 6.

Reutilizezi lanturile pana la alungire 10-12 mm (a doua utilizare).

Dupa cele 4-6 lanturi utilizate astfel, schimbi si caseta de pinioane.

Chestia e ca daca lasam deoparte “avioanele”, un lant costa cam cat o caseta de pinioane. Problema e sa nu faci uzura pe foi.

Asta e opinia mea.

Din experienta, uzura de 6-8 mm alungire, la un lant spalat complet la fiecare 200 km se atinge pe la 2000-2500 km.

Oricum de tinut minte: in situatii limita un lant bine uns oricat de murdar e mai protejat decat unul “uscat”.

Deci daca il schimb la 0,5 % pot sa evit uzura pinioanelor si eventual dupa aia sa mai pun lanturile odata pana la 0,75%? Legat de asta, gasesc undeva lera care sa imi arate si 0,5 % ca vad ca majoritatea sunt cu 0,75% si 1%?

In alta ordine de idei, am reusit sa dau lantul jos foarte usor cu clestele respectiv si l-am pus la loc tot cu el pt ca forta necesara la repunere e destul de mare. Am observat insa ca dupa operatiunea asta pare sa se fi dereglat putin schimbatorul spate, am tot auzit sunete ciudate pe acolo in anumite viteze, presupun ca nu sunt aliniate perfect rotitele de la schimbator cu pinioanele. E normal sa se intample chestia asta sau nu ar trebui sa fie afectate reglajele?

37 minutes ago, black rider said:

Legat de asta, gasesc undeva lera care sa imi arate si 0,5 % ca vad ca majoritatea sunt cu 0,75% si 1%?

Eu am care arată 0.5 și 0.75, trebuie să găsești.

39 minutes ago, black rider said:

Am observat insa ca dupa operatiunea asta pare sa se fi dereglat putin schimbatorul spate, am tot auzit sunete ciudate pe acolo in anumite viteze

Pun pariu că n-ai pus bine lanțul la loc :)

Fii atent la bucata aia de metal 

1 hour ago, paulrad said:
în urmă cu 2 ore, black rider said:

Eu am care arată 0.5 și 0.75, trebuie să găsești

De unde ai luat-o?

1 hour ago, paulrad said:

Pun pariu că n-ai pus bine lanțul la loc :)

Fii atent la bucata aia de metal 

Era chiar grav dacă îmi scăpa chestia asta (m-am păcălit de câteva ori la MTB însă mi-am dat seama repede că ceva nu e in regulă), însă nu e cazul. E ca un clănțănit pe anumite viteze care se mai ameliorează daca reglezi din rotița schimbatorului spate(cea care   din câte știu eu tensionează/detensionează cablul)

7 minutes ago, black rider said:

De unde ai luat-o?

Nu mai știu, probabil bike-discount.

Daca dai jos lantul, ii masori lungimea.

On 4/22/2018 at 8:39 AM, iacobdoc said:

2

True :D

Apai, ca Intr-o scrisoare pierduta, ce sa iau intr-un final pana in 25-30e? Sa raman tot la sram force/red, care il prind mai ieftin, ca ar tine nitel peste 4000km?

Revin cu niște întrebări pentru că tocmai am observat ceva ciudat. Azi, am dat jos lanțul pentru curățare (a doua demontare până acum, am mai făcut intre timp de la prima vreo 250-260 de km). Toate bune și frumoase până la montarea pe bicicletă când am constatat că zaua rapida se inchide suspect de ușor ( nu am mai avut nevoie de clește ca la prima montare) și după ce m-am uitat mai atent am văzut că una dintre jumătățile zalei respective nici nu mai stă strâns după fixare(dacă strangi cele două jumătăți din lateral se mișcă). În condițiile astea există riscul să mă trezesc că se desface lanțul și cade când mă aștept mai puțin? 

E mai bine daca o schimbi acum.

Să înțeleg că pe viitor nu ar mai trebui sa dau jos lanțul iar daca o fac o să tot fiu nevoit sa iau alte zale?

E ok sa dai jos lantul, il poti curata mult mai bine decat pe bicicleta.

Depinde acum in ce conditii pedalezi, dar daca nu mergi pe ploaie si prin noroi dupa 250km e destul de devreme sa il dai jos. Eu am mers si peste 800km fara sa il dau jos.

Producatori de zale rapide recomanda sa fie folosite doar o singura data, dar daca folosesti unele de calitate le poti folosi de multe ori.

Problema e că din am văzut eu până acum la 11v par sa fie disponibile dar zale din astea de "unică folosință". 

S-a mai discutat despre reutilizarea zalei.

Am folosit zale sram, kmc și shimano, dat jos lanțul la fiecare ~200km și n-am avut probleme cu nicio za.

@black rider sigur ai pus zaua bine la loc?