black rider

Nelamuriri transmisie cursiera 2x11

Recommended Posts

Fiecare za are forma unui 8 sau OO, iar la inchidere trebuie sa mearga pana in capat-ul 8-ului respectiv. Dar daca o apesi si se desface usor, desi zaua este inchisa, da, trebuie schimbata. O poza face cat o mie de cuvinte, dar probabil un clip cat doua mii.

în urmă cu 8 ore, pro-e said:

Eu folosesc astea:

https://www.rosebikes.de/sram-powerlock-kettenverschluss-712490

Sunt unele pe care le-am reutilizat de 4-5 ori pana acum si sunt ok. Merge si cu lanturi Shimano.

In descrierea celei de la KMC scrie ca poate fi reutilizata.

https://www.rosebikes.de/kmc-cl-550-rs-missinglink-kettenverschluss-754221

Am gasit aici zaua de la KMC (CL550) insa desi pe pachet scrie ca nu e refolosibila la descrierea produsului ei sustin contrariul. Nu stiu ce sa mai inteleg din toata chestia asta ☹️

Deci, ai pus zaua corect până la urmă? Poate ne dai o poză. 

Am greșit eu la montare. După ce am pus-o corect văd că stă cum trebuie. Rămâne de văzut cum se comportă în timp după mai multe demontări/montări ale lanțului. 

în urmă cu 1 oră, paulrad said:

Deci, ai pus zaua corect până la urmă? Poate ne dai o poză. 

• Upvote 1

Nu te mai panica, nu te mai grabi, ca sa nu faci vreo boacana. Ia-o mai incet, ardeleneste :P 

• Upvote 2

Cat de repede se uzează lanțul / pinioanele pe 11v fata de cele pe 9v?

Este diferită mare?

@freetools nu știu să-ți zic cât de repede se uzează lanțul la 9v vs 11v că n-am avut 9v, dar îți pot spune că cu lanț 11v am făcut 3500km până la o uzură de 0.5 (l-am dat jos, am pus altul nou, iar mai încolo o să pun iar lanțurile uzate 0.5 până capătă o uzură de 0.7). Bicicleta am luat-o sh, dar nu cred că a fost foarte folosit lanțul înainte să ajungă la mine.

6 minutes ago, Invitat special said:

De unde le iei? Si eu caut un pret bun dar pentru Ultegra.

De pe Merlin dar nu știu dacă au la reducere ultegra

în urmă cu 2 ore, paulrad said:

@freetools nu știu să-ți zic cât de repede se uzează lanțul la 9v vs 11v că n-am avut 9v, dar îți pot spune că cu lanț 11v am făcut 3500km până la o uzură de 0.5 (l-am dat jos, am pus altul nou, iar mai încolo o să pun iar lanțurile uzate 0.5 până capătă o uzură de 0.7). Bicicleta am luat-o sh, dar nu cred că a fost foarte folosit lanțul înainte să ajungă la mine.

Cate lanțuri ai schimbat până acum în sistemul asta pe aceeași casetă? Ai observat probleme după ce ai pus lanțul nou (să scape sau alte semne asemănătoare)?

@black rider încă n-am uzat decât un lanț până la 0.5, nu pot să zic nimic de uzura casetei deocamdată. Lanțul schimbat la 0.5 cu unul nou n-are absolut nici o problemă cu statul pe pinioane.

• Upvote 2

Bănuiesc că merge la maneta 105-5800 un schimbător de pinioane ultegra 6800 tot 11 viteze

2 hours ago, freetools said:

Bănuiesc că merge la maneta 105-5800 un schimbător de pinioane ultegra 6800 tot 11 viteze

Eu zic sa platesti diferenta pana la un Ultegra R8000 long-cage, nu stii niciodata cand o sa ai nevoie de o caseta 11-34. Asta mai putin daca ai prins Ultegra 6800 la o reducere majora, altfel diferenta de pret dintre ele e destul de mica din cate stiu.

• Upvote 1

2 hours ago, greaper said:

@freetools 100% ... cand dai comanda pe merlin?

am dat comanda azi

1 hour ago, majikstone said:

Eu zic sa platesti diferenta pana la un Ultegra R8000 long-cage, nu stii niciodata cand o sa ai nevoie de o caseta 11-34. Asta mai putin daca ai prins Ultegra 6800 la o reducere majora, altfel diferenta de pret dintre ele e destul de mica din cate stiu.

nu am prins nici o reducere.

Iau numai manete si lant de pe merlin

Restul caut oferte

Schimbatorul il ai deja sau nu? Daca da, asta e :P

nu am nici o piesa pt upgrade momentan

Schimbator caut, nu vreau neaparat ultegra 6800 , daca gasesc chiar si second dar in stare buna pt mine e ok

Daca nu iau un 105

Luam si manete second, dar nu am gasit nimic ok, iar pe merlin costa 550 lei setul mai mult decat pret bun zic eu

In cazul asta ramane valabil ce am zis: daca ai de ales, ia mai bine un schimbator spate Ultegra R8000 long cage sau un 105 R7000 long cage, merg cu manetele alea si duc ambele caseta 11-34. Daca nu vrei musai Ultegra, 105 R7000 ar trebui sa fie cam la acelasi pret ca un Ultegra 6800 cat timp nu dai de vreo reducere senzationala.

ma uitam asa pe la comentariile de la lanturile astea de 11viteze

Vad ca se plang multi la review chiar si la lantrui kmc ca s-au trezit cu ele pe traseu rupte

Lanturile astea din gama 10-20 euro sunt slabe?

@freetools cam cati km faci pe an pe cursiera? 

Nu inteleg de unde ingrijorarea ta vizaviz de lanturile 11s...eu nu inteleg isteria legata de 11s. Clar lantul mai subtirel de la 11s tine mai putin ca un 8s sau 9s, dar sa nu exageram...daca faci 10000km/an cu diferente de nivel semnificative probabil ca treci prin 3 lanturi si schimbi o data caseta.

Eu acum aprox 10-12 ani cand mergeam mult pe MTB la munte si maratoane buleam (0,75) un lant 9s cam in 2-2500 km...si de cele mai multe ori se duceau si pinioanele cele mai folosite odata cu el (adica trebuiau schimbate ca sarea lantul nou). Pe hibrida de sosea cu Sora 9s dupa 2500km majoritatea plat maxim 6-7000m diferenta de nivel lantul si pinioanele erau ca noi. La 11s tot pe o hibrida de sosea am facut cam 2500km intr-un an si se simtea uzura la ureche (indiferent cat de bine curatam/lubrefiam/reglam lantul devenise mai zgomotos) dar nu era la 0,5.

PS: fa odata upgrade-ul ala si rupe lantul 11s in doua 

😁

Ps2: eu mi-am luat sram pc1110 cu 9,95e ca sa schimb actualul ultegra de pe cursiera care e pe duca. O fi bine? Nu stiu...o sa vad.

eu lant am luat Sram PC1130

Am citit niste comentarii ca cica s-au trezit unii cu lantul kmc rupt