erich1934

Biciclete pliabile (Brompton in special) pareri ?

Recommended Posts

In primul rand :

Hristos a inviat !

Petcus bune glumele .. dar problema e destul de serioasa. E mult mai bine sa te duci la birou cu metroul si sa te intorci acasa pe bicicleta , de asta am pus problema asa.

Cat despre analiza ta la rece cu Metropolis si Bike4u .. nu pot sa spun decat ca te inseli. Asa cum am mai scris am avut si eu o bicicleta low-cost :-bd adica DHS si a mers (bine cu reparatii destul de serioase in primele luni ) 3 ani si peste 3500 km . Singurul motiv pentru care am Dahon-ul acum este ca bicicleta mi-a fost furata.

Daca eu nu am disponibili 4000 RON pentru un Bike Friday sau nu imi place (personal prefer Birdy/Dahon/Brompton pentru ca se pliaza usor si rapid ) nu inseamna ca sunt mai putin biciclist decat altii. Daca mergi mai departe pe ideea asta o sa vezi ca evoluand financiar nu poti sa mai zici pe forum decat ca ai un full-carbon de 5000 de Euro ..

Credeam ca cel putin in lumea ciclismului capitalismul asta salbatic nu e asa puternic, dar cei ca tine imi demonstreaza contrariul

Pai cu ce ma insel? Stiu din sursa de incredere ca Metropolis sunt destul de fiabile, dar ca arata ca porcu' nu e vina mea. Bike for you are "tangaj" si scartaie, am verificat, n-am zis ca nu e fiabila, nu stiu. Tu spui ca ai trecut prin experienta DHS cu mari reparatii. (Eu prin Rich si n-am stiut ce sa-i fac. Si m-am simtit usurat cand m-a anuntat socrul meu ca n-o mai am. Ultima bicla cumparata acum doi ani m-a costat sub 3000 ron si isi merita toti banii) Eu nu recomand un low-cost nou oricat ai fi de sarac. Tu ai mai recomanda?

Nu sunt chiar atat de figurant precum ma banuiesti. Daca m-ai fi intrebat ce sa alegi dintre BMW si Toyota, eu iti raspundeam fara ezitare Toyota. Din experienta. Dar ca sa se bage un nene in vorba ca sa ne spuna ca si cu Dacia 1410 sau Olcitul poti sa faci aceeasi treaba, noua, care am depasit proiectul lui, inseamna ca nu a inteles care era nivelul nostru de dicutie. Si ca sa-mi spuna ca diferenta de bani nu se justifica, cu alte cuvinte ca sunt nebun daca imi cumpar Dahon (primul e pe la 1600 ron) chiar ma jigneste. Dar reactionez bland, cu o gluma.

Pai tu ce-ai intrebat aici? Daca sa-ti iei Brompton sau Dahon, parca. Si ai primit cateva raspunsuri intelepte pe care mi le-am insusit si eu. Multumesc. Ai intrebat cumva daca in loc de astea doua exista si solutii low cost, de 4-5 ori mai ieftine?

Chiar tu zici ca iti place Birdy. “Esti nebun?! Birdy II sare de 2000 de euro si Birdy Black, cu Rohloff sare de 3800!” Cam asta e genul de reactie pe care il intalnesc cand vreau sa visez. Daca vorbim de biciclete hai sa vorbim de biciclete, nu de viata grea pe care o ducem. Si daca eu habar n-am ce stie sa faca un Rohloff, si chiar nu am habar, tare as vrea sa imi spuna “un fitos” cum sta treaba. Si eventual sa ma lase sa dau si o tura. La cum mi-a mers pana acum, probabil ca nu o sa imi permit niciodata (desi nu se stie, am o idee). Asta inseamna ca nu am voie sa visez?

BIRDY - models

Capitalismul tocmai pe acest tip de competitie aspirationala se bazeaza. Sa vrei mereu mai mult decat ai. Sa iti placa ce au smecherii. Nu e cazul in RO. Aici se doreste ca smecherii sa-si rupa gatul. Dincolo, vrei mai mult tragi mai mult si iti iei. Sa te multumesti cu putin predicau ailalti, ai nostri. “Sarac dar cinstit!” Cred ca e mai sanatos sa aspiri toata viata la aia de carbon de 4000 decat sa te multumesti la d-alea de 200. Toata viata! Cred ca te risti daca poti una de 500 si sa te zgarcesti la una de 200. Mai ales in trafic.

(OK, n-a fost sanatos nici sa vina banca sa ii dea credit 4000 unuia care nu-si permitea decat una de 200 la momentul respectiv al evolutiei sale, dar asta e alta poveste.)

Imi fac mea culpa spunand asa: Eu, fost posesor de low-cost, consider astazi ca a fost o nebunie din partea mea sa dau 150 de euro pe o bicicleta! Pur si simplu am aruncat banii pe frereastra!

Asa e mai bine? :)

Adevarat a inviat!

Pentru ca masinile nu sunt relevante la noi, vin cu exemplu din foto. Intr-o zi m-a luat un meserias sa facem niste poze pe film lat alb-negru prin Bucuresti. Cladiri vechi, strazi etc. Eu aveam un Sea Gull chienzesc, la mana a doua, el un Hasselblad la prima mana. Developand in atelierul lui, tipul a recunoscut sportiv ca , in cateva cazuri, am "lovit" subiectul mai bine ca el: unghi, lumina, incadrare, clar/neclar etc. Asta inseamna ca "chinezul" meu era mai tare ca "suedezul" lui? Ca diferenta astronomica de bani nu se justifica? Sau ca trebuia sa-mi fie rusine sa ies cu "chinezul" la shooting? Sau ca nu trebuie sa visez la un Hasselblad? Nici vorba! Diferenta dintre cele doua aparate era ca pozele lui erau corecte optic toate, pe cand ale mele, in marea lor majoritate, aveau niste aberatii optice ingrozitoare. El facea poze la serviciu, ciubucuri si hobby, eu doar ciubucuri (cu aparate de imprumut) si hobby.

Pot sa-ti spun mai mult, exista cluburi de fani Holga (un rahat de plastic pe film lat) ai caror membri au niste poze in portofoliu pe care eu nu o sa reusesc sa le fac niciodata! Dar nici unul dintre ei nu se poate angaja fotograf la o revista glossy ca sa faca poze cu Holga.

@petcus

Imi cer scuze daca nu am inteles nivelul de gandire.

Punand o intrebare despre biciclete pliabile pe un alt forum, cineva mi-a indicat acest topic.

Cum nu am gasit nimic despre ce biciclete ma interesau, dupa ce am cumparat, am crezut ca si altii, in acceasi situatie, pot fi interesati. Si datorita faptului ca topicul este Brompton in special, dar nu numai, am postat aici.

Altfel, as fi deschis un topic nou, bicilete pliabile low cost, nu mi-am imaginat ca poate fi chiar atat de deranjanta o postare in acest topic.

Faptul ca nu doresc sa dau multi bani pe o bicileta, chiar fiabila si foarte buna, are o justificare pentru mine. Pentru altcineva aceasta justificare nu e valabila, si nici nu am pretentia sa fie.

Rog initiatorul topicului sa imi spuna daca pe viitor mai pot posta aici eventuale observatii privind aceste bicilete pliabile low cost, sau sa fac topic separat. Multumesc anticipat, si imi cer din nou scuze celor pe care i-am deranjat.

@petcus

Imi cer scuze daca nu am inteles nivelul de gandire.

Punand o intrebare despre biciclete pliabile pe un alt forum, cineva mi-a indicat acest topic.

Cum nu am gasit nimic despre ce biciclete ma interesau, dupa ce am cumparat, am crezut ca si altii, in acceasi situatie, pot fi interesati. Si datorita faptului ca topicul este Brompton in special, dar nu numai, am postat aici.

Altfel, as fi deschis un topic nou, bicilete pliabile low cost, nu mi-am imaginat ca poate fi chiar atat de deranjanta o postare in acest topic.

Faptul ca nu doresc sa dau multi bani pe o bicileta, chiar fiabila si foarte buna, are o justificare pentru mine. Pentru altcineva aceasta justificare nu e valabila, si nici nu am pretentia sa fie.

Rog initiatorul topicului sa imi spuna daca pe viitor mai pot posta aici eventuale observatii privind aceste bicilete pliabile low cost, sau sa fac topic separat. Multumesc anticipat, si imi cer din nou scuze celor pe care i-am deranjat.

Salut,

Pe mine unu' chiar ma intereseaza comparatia. Caut pt sotia mea o pliabila, pe care sa invete sa mearga. Unul din motivele pentru care alegerea se da intre Metropolis si Bike4u. Personal nu am mers pe nici una din ele, dar mi se pare ca se incadreaza in profil. Desi banui ca o sa imi iau niste injuraturi, sunt de parere ca in anumite momente, nu marca conteaza ci cat de practica este solutia. Cat despre "curentul" anti-low-cost.... daca luam in calcul ca si FB si DHS si mai nou si cei de la metropolis dau de munca unor romani ca sa le ansambleze chinezariile..... nu stiu daca nu merita putin credit.... observ de la an la an ca isi imbunatatesc calitatile. Am avut ocazia sa ma urc pe cateva biciclete pana acum, si sincer, sunt multe biciclete mai proaste. Iar pana la urma... intentia de a te muta pe 2 roti, e ceea ce conteza. De cate ori am ocazia felicit orice persoana care imi zice ca si-a luat bicicleta, indiferent de marca/tip. Sunt convins ca fiecare om are stilul sau, si isi va gasi pana la urma acea bicicleta care sa ii se potriveasca. Dar daca stai sa dai doar cu noroi, in low-costuri, marci mai mult sau mai putin autohtone etc.... nu cred ca ajuta prea mult sportul numit ciclism.... si oare nu de asta suntem aici astia care citim/ scriem?

Toate bune,

Alex

http://alex.burlacu.blogsite.org/blog

Eu sunt intitiatorul topicului (cred :)) ). Nu cred ca se poate pune o interdictie pe postare de catre mine 8-). Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva cu "Brompton" . Cumva am dorinta nesanatoasa de a afla ce am pierdut cand am luat Dahon-ul.

Pur si simplu pe mine m-a obsedat marca la fel cum in copilarie ma obseda marca BMW la masini :). Am stat 2 ani cu catalogul Brompton pe Laptop pana cand mi-am luat ... Dahon :).

Off topic : Intr-o zi o sa imi iau o bicicleta BMW sa ma dau mare ca am BMW :).

On topic: Cam cati km planuiti sa faceti cu bicicletele inainte de a le schimba ? De Brompton am citit ca se ajunge si la 10 ani si 10.000 de km(cu reparatiile de rigoare) ceea ce mie mi se pare super ok. Are cineva mai multi km cu bicicleta plianta ? (Eu am putin peste 500 doar asa ca sper ca mai pot merge ceva timp).

Putin on topic : De unde gasesc eu una bucata butuc fata cu dinam pentru Dahon (deocamdata am in dotare butucul standard)? Am observat ca componentele pentru Dahon sunt greu de gasit in alta parte decat la producator si le mai si schimba complet la 2-3 ani :|.

Ba eu trebuie sa-mi cer scuze ca eu am facut gluma cand am fost trezit din visele mele douarotice. Si pentru ca nu am stiut ca posesorii din zona low-cost sunt atat de sensibili. Poti tu sa ii feliciti si sa ii incurajezi tu pentru pasul facut intru pedalare cat vrei, ca ei tot se supara ca nu le lauzi si bicicletele. Pentru ei conteaza sentimentele, nu argumentele. Va trebui sa fiu mai atent. Sau sa nu mai postez deloc. Sa vad daca pot sa ma abtin…

Asa, domnule Alex. E foarte bine ca vreti sa o ‘corupeti’ si pe sotie. Eu nu am reusit cu a mea. Pentru invatatul mersului pe bicicleta cele doua marci la care va ganditi sunt perfecte. Oare sa ma risc sa va recomand sa mai verificati totusi inca o marca-doua? Asta daca ati fi dispus a mai faceti un efort, nu mare, - stati linistit ca tot ceva low-cost va recomand – un efort de vreun milion-doua, daca ar fi sa va uitati si la un Butterfly. Arata mai bine si se pare ca e taiwaneza. Daca e intr-adevar taiwaneza eu as avea mai multa incredere. Nu stiu daca stiti dar chinezii aia capitalisti de pe insula se incapataneaza sa faca lucruri mai de calitate decat fratii lor de pe continent. Toate brandurile mari, chiar si cele cu nume italiene, se produc in Taiwan. Nu mai stiu acuma, de cand cu taxa anti-dumping, mi-e sa nu faca ceva manevre comerciale cu comunistii… Au si un brand tare, Giant, era nr. 1 mondial. V-as mai recomanda una pliabila, tot low-cost, se spune ca e o marca decenta… Da’ mai da-i si-n plm de unguri!

Am observat si eu ca FB si DHS au mai umblat, pe ici, pe colo, la calitate. Si la pret. Au marit si perioada de garantie. Sa fie oare din cauza amenzilor de sute de milioane pe care le tot luau de la Protectia Consumatorilor? Rectific, numai intr-un singur judet sunt “sute de milioane”, in toata tara or fi miliarde!

First Bike a pierdut procesul cu OJPC, aşa că va plăti amenda | Publicatiile Jurnalul Online| Botosani

P.S. Ma intreb de unde o sa-si amortizeze toate amenzile astea? Ca de undeva tot trebuie sa-si scoata parleala. De pe la rulmenti, de pe la butuci, de pe la materialele cadrului? Oricum, de pe unde nu se vede. In nici un caz de la vopsea! Calitatea vopselei, aveti dreptate, s-a imbunatatit vizibil.

(Oare am fost destul de constructiv?)

Edited by petcus
corectura

Da’ mai da-i si-n plm de unguri!

si totusi! :D:-bd

nu vreau sa par lupul moralist, dar nici asa!

În primul rând, cred că și eu trebuie să îmi cer scuze. Poate am fost puțin mai acid când nu ar fi trebuit.

În al doilea rând, da, sunt deschis la orice alte idei, accept orice sfat, pentru că nu m-am născut învățat... și mai prezint un "handicap" (până anul trecut, nu prea am avut timp de biciclete... știu, timpul e scuza cea mai bună și mai des întâlnită) De aceea, orice recomandare e binevenită, mai ales că aici sunt oameni mult mai experimentați.

Cât despre unguri... nu am nimic personal cu ei, sunt de părere că se mediatizează doar uscăturile atunci când vine vorba de ei, la fel cum italienii vorbesc doar de nenorocirile făcute de țigani când se referă la români, și noi avem aceeași "boală" de a menționa doar acei unguri care nu îți dădeau pâine dacă nu vorbeai maghiara (am auzit asta de atâtea ori încât mă gândeam ca tare bine trebuie să stea agrcultura noastră, la câți oameni mănâncă pâine:) ). Despre ansamblatorii (că nu știu cum ar putea fi numiți) FB/DHS, cred că merg exact pe stilul chinezesc care e consacrat. Cantitate, Cantitate, Cantitate. Așa amortizeaza tot. Iar că tot vb de ei, am văzut zilele trecute la tv cum că nu mai fac față comenzilor. Doamne'ajută! Așa or ajunge mai multi oameni pe străzi pe 2 roți și automat va crește și calitatea produselor.

Un sfârșit de săptămână cu mult bine și asfalt uscat!

Ca sa reinvii putin topicul . Azi am mers cu bicicleta in metrou de la Pacii pana la Dristor (a trebuit sa mai merg cu sotia si nu avea bicicleta). A fost super ok desi as fi dorit sa fie ocupat un spatiu mai mic :-?? (Brompton ,A-Bike ,Strida).

A mai incercat cineva smecheria ? Stiu ca am mai vazut 2 tipi cu 2 biciclete Mobiky mai de mult la Victoriei dar alea chiar se preteaza. Bine ca nu as putea sa fac 11 km cu Mobiky cum fac cu Dahon-ul (sau poate as putea).

@alex.burlacu

Eu am discutat cu sotia si cred ca o sa luam in vara un Dahon Curve (fie D3 fie XL).

Totusi te rog sa postezi la ce bicicleta v-ati oprit. Si sotia mea merge destul de rar pe bicicleta dar vreau totusi sa fie o bicicleta comfortabila.

Aia cu ungurii era din bancul cu ardelenii si aparhaidu'. N-o luati ca atare. Ungaria e cu doua clase peste noi si la dotarea cu biciclete si la piste si la trasee si la soferie (ma rog, si la furturi de si din masini). Si ungurii din Harcov sunt mai avansati la bicle. Stati intr-o dimineata sa vedeti cu ce se merge la serviciu. Toti cu lanterne, toate cu baterii noi. Nu am mai zis brandul pentru ca pliabilele de 1000, 1100 ron sa nu para prea de fite. Prea "premium", daca tot vb de low-cost. Neuzer se cheama si au reprezentata si web-shop in Sf. Gheorghe, parca. Il gasiti usor pe Gogu, ca ma grabesc.

Ca sa reinvii putin topicul . Azi am mers cu bicicleta in metrou . A mai incercat cineva smecheria ?

Fata mea merge cu bicileta la scoala, din Dristor la Piata Victoriei.

Si uneori, cand e nevoita, ia metroul, cu bicicleta pliata. Fara probleme.

Eu iau bicicletele pliate in masina (Logan MCV), si plec asa in excursii, chiar si in Bulgaria.

@alex.burlacu

Eu am discutat cu sotia si cred ca o sa luam in vara un Dahon Curve (fie D3 fie XL).

Totusi te rog sa postezi la ce bicicleta v-ati oprit. Si sotia mea merge destul de rar pe bicicleta dar vreau totusi sa fie o bicicleta comfortabila.

Momentan am stopat din lipsa de timp cautarile, am fost insa sapt trecuta la magazinul celor de pe str. Unitatii, unde vand bike4u. Nu aveau decat o jucarie de 16, si sincer, nu m-a impresionat. Dar au promis ca in scurt timp aduc de 20, care's mai ok. Ce nu mi-a placut este amortizorul de sub sa. Mi s-a parut foarte moale (ori am apasat eu mai tare pe el :-bd ) Oricum, timpul trece si mi-am propus ca in maxim 2-3 saptamani sa rezolv si treaba asta cu bicla pentru sotie :-H

amortizorul de sub sa. Mi s-a parut foarte moale (ori am apasat eu mai tare pe el 8-X )

Este moale,dar rezista bine. Am 88 kg, si nu am probleme la mers.

Anume am luat bicileta asta sa ma tina ( are garantie pana la 115 kg), Metropolis are garantie pana la 85 de kg, eu aveam aproape suta cand am luat-o. E drept ca nu iau sau sar borduri.

Azi am dat o tura cu bicicletele pana la Mogosoaia si inapoi.

La dus am facut 2.45 ore, la intors 2.15 ore. Cam 20 de km dus, 20 intors.

La intoarcere, am avut dureri de picioare, de la pedalat, si de fund, de la sa.

Saua de la Metropolis e ceva mai lata, dar tot cu dureri.

Ma gandesc cu groaza cum ar fi fost cu o sea ingusta.

Bicicletele sau comportat foarte bine, poate cu ceva antrenamente sa pot sa parcurg si distante mai mari.

Altfel, la plimbari de 0.5 ore, e placut si bine.

cool .

Eu am fost mai disperat si am mers pana la Calarasi @-) 120 km (la anul poate merg si cu velorutionarii :) ).

Nu e recomandat sa faci distante asa mari cu Dahon-ul dar se pare ca Shimano Nexus 7 isi face treaba inclusiv pentru touring. Partea proasta e ca simti denivelarile de pe drumurile patriei tot timpul ... rotile mici din nou nu sunt prea confortabile pentru touring.

Mai nasol e ca am avut probleme cu pedalele pliabile .. nu prea sunt facute pentru urcat dealuri .. dar bine la 120 kg si pante dure ce poti sa ceri.

M-am intors super lejer cu masina .. chiar imi place ideea de a duce bicicleta cu tine (aproape) oriunde.

Poate un Speed Pro TT .. sau Bike Friday .. ar fi mai bune pentru distantele astea dar deocamdata nu am fonduri de asa ceva. Daca incercati distante mai lungi sa postati va rog experientele ca sunt curios.

Un Bike Friday mi-ar place, de fapt orice bicicleta pe care sa o poti muta ca pe o roaba (pe rotile ei, fiind facuta pachet).

Si la drumuri asa lungi, ar fi fost bune roti mai mari, dar nu poti sa le ai pe toate. Am ales pliabila tocmai pentru ca e mai mica si pliabila.

Daca s-ar putea "impaturi" in 4 o bicicleta, nu numai in 2 , ar fi exceptional.:-

La capitolul de pliante am gasit recent , navigand la intamplare, un site "anonim" al unei firme din Bucuresti care vinde pliante Neuzer (nici nu stiam ca Neuzer fabrica asa biciclete) :

PLIANTE NEUZER

Foarte imbucurator.

Cind postezi din nou sper ca ai curajul sa-ti modifici semnatura:

Membru comerciant

Reprezentant oficial a firmei "VELOTECA"

Fiecare user poate deduce ca tu esti un reprezentat serios a firmei mai sus numite care acceseaza acest forum pentru a face reclama si vinzari. :)

Foarte imbucurator.

Cind postezi din nou sper ca ai curajul sa-ti modifici semnatura:

Membru comerciant

Reprezentant oficial a firmei "VELOTECA"

Fiecare user poate deduce ca tu esti un reprezentat serios a firmei mai sus numite care acceseaza acest forum pentru a face reclama si vinzari. *-:)

Multumesc pentru sugestii, din pacate nu am gasit inca functionalitatea cu semnatura.

Pe de alta parte, ti-am scris mai demult un mesaj prin care te invitam sa treci pe la noi pentru un kit de intretinere Brooks. Te asteptam inca si asteptam mesaj la contact[at]veloteca.ro

Am o intrebare pentru cei care au mai avut probleme cu Dahon-ul (modelul meu e un Dahon Vitesse D7HG).

Recomandari de magazine care au priceperea si piesele pentru a repara harbul ?

Mai exact am 3 probleme

1) distrus filetul la un brat de pedala (vina mea montat bicicleta tarziu dupa serviciu si dupa 800 km a cedat de tot in ciuda incercarilor disperate de a o desface si strange corect)

2) o roata fata (sau macar janta + spite) de 20'' ca a incercat un cetatean cu o Skoda sa ma sinucida pe pista de biciclete (eu aveam verde) si a reusit doar sa imi indoaie janta fata

3)pedala pliabila care a cedat (vina ei clar :) ) dupa 120 km cu urcusuri si coborasuri toate in sa ..

PS: Abia am gasit thread-ul din nou dupa ceva timp dar nu vreau sa mai deschid unul nou.

Azi am dat o tura cu bicicletele pana la Mogosoaia si inapoi.

La dus am facut 2.45 ore, la intors 2.15 ore. Cam 20 de km dus, 20 intors.

La intoarcere, am avut dureri de picioare, de la pedalat, si de fund, de la sa.

Saua de la Metropolis e ceva mai lata, dar tot cu dureri.

Ma gandesc cu groaza cum ar fi fost cu o sea ingusta.

Bicicletele sau comportat foarte bine, poate cu ceva antrenamente sa pot sa parcurg si distante mai mari.

Altfel, la plimbari de 0.5 ore, e placut si bine.

Salut,

Cum se mai comporta? Am luat si eu una de la bike4you, tare-s curios daca o sa tina pana la primavara viitoare ;) Ca dupa asta vreau sa iau o scula mai serioasa putin