marius0102

Sfat achiziție două biciclete MTB

Recommended Posts

Salut,

Doresc să achiziționez două biciclete într-un buget de 3000 RON (ambele). Eu am 1.88 cu 98Kg ea are 1.69. Am nevoie de ceva cât mai ușor(văd că cea de la decathlon are 14.7Kg) pe 29 pentru plimbări, drumeții lejere off-road și șosea pe distanțe de 40-50 KM. Nu mă pricep deloc la diferențele între furci. Eu sunt destul de greu și nu știu dacă e ok pentru mine o furcă pe arc(deși nu găsesc în banii aceștia pe aer ca la vechea bicicletă).

Pusesem ochii pe rockrider 520 chiar dacă e 27.5 dar acum văd că a crescut prețul cu 200 RON. Ce opțiuni aș avea în bugetul acesta?

http://www.crossbike.ro/bicicleta-cross-viper-hdb-29-negru-verde-8751555.html

https://www.decathlon.ro/bicicleta-520-rockrider-275--id_8378535.html

https://www.marosbike.ro/mtb-29er/bicicleta-sprint-maverick-29-hdb-negru-albastru-2017.html

Mulțumesc

Cu greu poți să iei o singură bicicletă in bugetul de 3000 de lei, ca să fie și destul de ușoară și cu furca pe aer.

Astfel încât ideea ta de a cumpăra 2 cu banii ăștia e deja ficțiune.

Nu cred că e cazul să te cramponezi de roata de 29, o bicicletă 29er sub 2000 de lei o să fie de fapt un trekking greu, nu MTB.

RR520 e cam singura care se încadrează în bugetul tău, la o calitate decentă.

Sigur, ar mai fi și varianta second-hand, dar asta numai dacă te pricepi sau au un prieten experimentat.

Mulțumesc pentru reply. M-am decis să merg pe cross grx 29, chiar dacă am mărit puțin bugetul. Am mers jumătate de an în Belgia pe niște biciclete vai de mama lor... sincer nu cred că am nevoie momentan de ceva performant... deși în 2016 am avut un ktm full XT de 12.7 Kg luat SH. De data asta nu o să merg pe varianta SH.

Aș avea o rugăminte la voi dacă doriți să mă ajutați. Nu știu ce mărimi să comand pentru cross grx. Văd pe site-ul lor oficial că fabrică și mărimea 41 dar la noi nu se comercializează decât 46,51,56. Ce mărimi am nevoie pentru 1.69 și 1.88? Eu mă gândeam la 41cm și 51.

Mulțumesc

Eu am 88 interior cu 1.88 înălțime totală, iar ea are 76 cu 1.69.

EDIT M-am cam pierdut printre cifre. asta mi-a dat pentru ea

Fit StyleThe XC Fit
Standover Height Range 28.5 - 29.1 Inches
Virtual Top Tube Length 22.6 - 23 Inches
Stem Length 8.8 - 10.4 Cm
BB Saddle Position 67.4 - 68.9 Cm
Saddle Handlebar 49.5 - 51.1 Cm

Ceva nu sună bine la măsurătorile pe care le-ai făcut. Standover Height de 29.1 țoli înseamnă cam 74 cm; asta ar duce la o distanță de max. 2 cm până la bijuteriile de familie, iar dacă d-ra poartă pantalon cu bazon va atinge top-tube, total nerecomandat. Distanța până la top tube ar trebui să fie cam 5 cm la o bicicletă de teren. Virtual TT lenght mi se pare deasemenea cam mare.

Eu zic că atât 41 cât și 51 vă sunt mici. Așteaptă să vezi ce zic și forumiștii cu experiență la tipul ăsta de bicicletă

mulțumesc pentru reply. fosta bicicletă era marimea 52 și imi venea bine. Deci cu un 51 aș avea un pic mai mult loc peste top tube. Din toate charturile  am văzut că se recomandă 41 pentru 1.69