DjCiuchi

Tensionare cablu lockout Rockshox Recon air

Recommended Posts

Salut baieti, 
Am o chestie, mai mult pe "susoi" si nu-i dau de cap, poate ma ajutati voi. 
Este vorba de o furca Rock Shox Recon Silver, solo air - 100mm. 
Problema este la maneta de lockout de pe ghidon, care "flencane"/e prea slaba in momentul cand e deblocata. Daca tensionez cablul, pentru a sta in tensiune si maneta, atunci in momentul in care o blochez, "capacul" albastru de lockout trece de punctul acela in care blocheaza furca si astfel ea e tot deblocata. 
Practic cursa de la maneta din pozitia deblocare, in pozitia blocare, nu este egala cu cursa capacului albastru de pe furca (de exemplu: maneta din pozitia on in pozitia off "foloseste" 5 cm de cablu, iar capacul are nevoie doar de 2cm pentru a bloca furca, ce depaseste e din nou deblocata). 
Am reglat cablul si in momentul in care blochez furca merge, se blocheaza, insa in pozitia deblocat, aceasta nu sta in tensiune si are joc, practic jumatate de cursa e "moarta". 
Sper ca ati inteles in mare despre ce e vorba, daca nu incerc sa pun undeva un video. 
Astept niste sfaturi/pareri... sunt convins ca undeva e o "chichita" dar eu n-am reusit s-o depistez. 
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

5cm de cablu este enorm. Cum ai masurat tu cable pull-ul asta?

în urmă cu 23 ore, JDM said:

5cm de cablu este enorm. Cum ai masurat tu cable pull-ul asta?

A fost doar un exemplu.

Problema e urmatoarea:

Maneta are o anumita cursa.

Capacelul albastru are cursa din punctul A in punctul B, care intr-adevar este egala cu cursa manetei, insa... punctul de blocare al furcii este undeva la jumatatea cursei dintre punctul A si punctul B. Daca tensionez cablul sa stea maneta fixa, atunci, in mometul cand blochez furca, capacelul albastru trece de punctul in care se blcheaza, ajunge in punctul B si furca e defapt tot deblocata.

Singura varianta sa blchez furca este sa reglez cablul in asa fel ca in momentul in care apas maneta de lockout capacelul albastru sa ramana in punctul in care blocheaza furca si in aceasta situatie, maneta are joc/flencane cand e deblocata.

Sper ca am fost destul de explicit :)

Din discutiile avute cu cineva, se pare ca asta e "buba" la acest model si asa sunt toate. Am inteles ca cineva a si desfacut furca pentru chestia asta si degeaba.

Oricum, macar puteau sa adapteze o maneta cu o cursa mai mica sa fie totul in regula.

rockshox-motion-control02.jpg

Pisibil ca piesa aceea in forma de "semiluna" sa nu fie montata corect sau sa se fi rotit.

• Upvote 1

Ce zice Mladen mai sus - furca trebuia să fie blocată ori în A, ori în B (în funcție de anul de fabricație), nu între.

Am inteles baieti si va multumesc pentru raspunsuri si ajutor. Sincer, logica tot la asta m-a dus si pe mine. Mai pe romaneste, daca acea piesa din furca as scoate-o si as mai roti-o stanga putin, adica sa-i schimb pozitia, atunci poate "s-ar sincroniza" cursa manetei cu cursa acelui capacel albastru.

E "grea" aceasta operatiune?

Mentionez ca furca este noua, bicicleta este noua, este vorba de un Devron Ridle R7.9 29er model 2017.

Cartușul de pe Recon e diferit, nu e atât de evident sistemul de blocare.

s4EY8dD.jpg

Din moment ce bicicleta e nouă, m-aș aștepta să funcționeze corect; contactează magazinul de la care ai cumpărat-o.

otsdr, asta e sistemul... adica maneta si sisstemul de blocare de pe bratul furcii. Cartusul nu stiu cum e inauntru.

Am luat-o de la un magazin din Pitesti si sa stau sa trimit bicicleta la Devron, la Oradea, ambalat, curierat etc, sincer, mai bine ma lipsesc.

Tu esti din Pitesti, bicicleta ai luat-o dintr-un magazin din Pitesti... de ce ai trimite bicicleta la "Devron, la Oradea"?