tsisak

Te-am văzut în trafic

Recommended Posts

Salutare, incerc sa inteleg de ce acest prieten ciclist rutier simte nevoia sa ma salute atat de "special". Daca se simte sau stiti cine e chiar sunt curios ce e in mintea lui... Nu m-am intors dupa el sa-l intreb de ce a facut asta pentru ca eram sigur ca gestul a fost altul dar se pare ca a vrut sa transmita ceva...

https://imgur.com/a/vZM75

PS. I-am intalnit intre Gherghita si A3

• Confused 1

Salut, nu se vede foarte bine din cauza rezolutiei pozei, insa ma gandesc ca a aratat un deget sau ceva de genul. Nu ca ar conta, iti pierzi vremea degeaba cu genul de oameni. Faptul ca au o bicicleta si se considera acest lucru un lucru bun, asta nu inseamna ca in spatele bicicletei poate fi si un om cumsecade :)

dacă ai salvat tura cu Strava ai o șansă să-l găsești cu funcția FlyBy.

Nu-l ajuta, tu nu vezi ce nick-name are? :))

• Haha 4

Ehh asta cu salutatul......deja progresam,se trece la alt nivel.pana acum te ignorau de acum iti arata degetul :)) in cateva luni arunca si cu pietre dupa tine in semn de salut,cam cum se agata gagicile prin unele locuri ;)

Eu incep sa ma blazez de cati nu raspund la salut si nici nu prea mai salut nici eu...si uite ce am pierdut.

Mi se pare mai haioasa poza decat gestul, zici ca i-ai pus la topicul cu glume : Stan si Bran pe biciclete :)) 

On 4/17/2018 at 8:12 PM, otsdr said:

@Kickem Ai eșapament "sport"?

Nope, e toba stock iar motorul e unul din cele mai de bun simt, nici viteza n-aveam pentru ca am grija pe langa cicilisti din motive evidente...

On 4/17/2018 at 5:54 PM, adi.murariu said:

dacă ai salvat tura cu Strava ai o șansă să-l găsești cu funcția FlyBy.

Eram pe 2 roti motorizate, nu trisez pe Strava :P 

Nu ma asteptam sa-l gasesc dar poate macar asa il vede cienva si descopera ce prieten are :))

În caz că unul din cei 3 cicliști care ne-au salutat astăzi prin Păulești este de pe forum, salut aici. :)

Noi eram în mașină, cu bicicletele pe suporți. Am primit un salut de la cineva care părea că ne-a recunoscut. Eu eram pe bancheta din spate (baby-sitter la drum), deci nu prea am fost vizibil, așa că scuze.

:)>-

In cazul in care te recunosti, da-ne un semn ;)
Astazi, ora 20, bulevardul Regina Elisabeta, intersectie liceu Lazar. Eu pe ssp, in fata pe un 29er alb frumos, cu furca RS neagra, tricou albastru, ~40 de ani, domnul Mitica, gigea de mascul.
Semaforul se face rosu. Domnul Mitica continua in ciuda sfatului dat de omul de tinichea cu 3 becuri. Eu ma opresc si ma minunez. Domnul Mitica face o bucla prin fata un Focus ce franeaza brusc. Bune frane si atent sofer, ca altfel nici acum nu eram acasa, dupa primul ajutor dat "la prost" si declaratii "la Garcea". Speriati 3 pietoni ce traverseaza regulamentar sar sa isi salveze vietile din calea sticlistu... pardon ciclistului "profesionist".
20 de secunde trec si semaforul se face verde. Zic sa il prind pe Mitica, vreau sa stiu care e faza, poate e in misiune, poate circula in regim special, stiu eu... Il prind binisor, mai am 20 de metri, dar ghinion pentru mine, si urmatorul semafor se face rosu inainte sa ajungem in el. El trece, eu nu, povestea se repeta. Mitica mi-a scapat needucat. Ofer recompensa o bere cui il prinde si il educa pe Mitica.
Ne intrebam de ce nu ne respecta soferii, de ce nu sunt educati in trafic legat de biciclisti... mai mult decat oricand, este si din lipsa de respect a altor ciclisti.
Sunt din ce in ce mai multi ca Mitica. Cand ii prind in trafic le explic ca am stat la toate semafoarele si tot i-am prins din urma. Poate ca azi castigi 5 minute, maine 5 minute dar poimaine pierzi toate minutele pe care le ai in cont. Stai la semafor, bucura-te de orasul pe care nu il vezi din masina.

Trimis de pe al meu LG-V500 folosind Tapatalk

• Upvote 3
  • Like 2

Pun si eu la bataie cateva beri pentru cel care il sterge un pic cu oglina pe acest Mitica (bineinteles cand Mitica traverseaza intersectia pe rosu). De vorba buna sunt sigur ca nu intelege. Crezi ca el nu stie ca la culoarea rosie a semaforului te opresti si astepti culoarea verde indiferent daca esti cu masina, alt vehicul sau perpedes?

• Sad 1

Îmi place că pe un forum de ciclism, posesorii de permis sunt îndemnați să ”șteargă un pic cu oglinda” un biciclist. Asta de la cei care se vor a fi etalon într-ale moralității și respectării legilor. Keep on. Mai avem mult până departe.

• Upvote 2
  • Like 2

în urmă cu 22 minute, Zamolxe13 said:

Pun si eu la bataie cateva beri pentru cel care il sterge un pic cu oglina pe acest Mitica (bineinteles cand Mitica traverseaza intersectia pe rosu). De vorba buna sunt sigur ca nu intelege.

Să nu mai spui asta nici în glumă. Există destui pitecantropi care pot lua în serios indemnul de a folosi mașina ca o armă împotriva pietonilor sau bicicliștilor.

Există și un aspect pasiv al acestei atitudini - parcarea la nesimțire ocupînd trotuarul, încît pietonii să trebuiască să se ștergă de mașină pentru a trece, sau a să aleagă să treacă pe carosabil, expunîndu-se riscurilor traficului.

• Like 1

Ii judec in aceeasi masura si pe cei care parcheaza aiurea la fel cum il judec si pe Mitica. Sunt si sofer si biciclist si vad multe lucruri facute gresit de ambele categorii de participanti la trafic. Raman la parerea ca pana nu se vor lua masuri concrete impotriva celor care gresesc (amenzi pentru depasirea coloanei la semafor, trecut pe rosu la semafor etc.) indiferent daca sunt biciclisti, soferi sau pietoni, nu se vor rezolva prea multe. Din pacate cu vorba buna nu prea se rezolva multe in Romania, asa ca trebuiesc arsi la buzunar toti cei care gresesc si mai ales cei care o fac in mod deliberat.

P.S. Nu vreau sa ma intelegi gresit legat de stersul cu oglinda. Sunt total impotriva violentei de orice fel si nu recomand nimanui sa faca astfel de gesturi in mod voit.

43 minutes ago, Zamolxe13 said:

Pun si eu la bataie cateva beri pentru cel care il sterge un pic cu oglina pe acest Mitica

2 minutes ago, Zamolxe13 said:

nu recomand nimanui sa faca astfel de gesturi in mod voit.

Problema ta e că nu ești polițist la rutieră, deci nu e treaba ta să asiguri respectarea codului rutier.

Altfel care e diferența între tine și taximetristul cu 2 clase care te trimite în pista mă-tii, de exemplu? Și ăla vrea să aplice codul rutier, deși nu e treaba lui și nici nu-l prea înțelege.

• Like 1

Nu cred ca daca unu trece pe rosu trebuie "pedepsit" si calcat cu masina ca a incalcat regulile si o merita.

Am mai auzit asa prostie si la celebrul Titi Aur care invata pe soferi sa nu-i mai lase sa intre in coloana pe cei care depasesc cu nesimtire,adica sa-i impinga in fata masinilor de pe contrasens ca sa-i invete minte si ala e cu conducere preventiva bla,bla ....

Una e sa-l injuri pe vreunul sau sa-l dojenesti "frateste" si alta e sa-l omori ca un justitiar  care face dreptate pe sosele.

Apropo e cineva pe aici care nu trecut in viata lui pe rosu?! nici cand se schimba si esti in  dreptul semaforului ?!

Stiu ca nu e treaba mea sa asigur respectarea codului rutier. Cel mult pot atrage atentia, ca se expun unor riscuri foarte mari, celor care trec pe rosu (mai ales celor pe bicicleta). Am si facut acest lucru de cateva ori, dar mi-am racit gura de pomana. Am primit numai replici acide si de atunci m-am lasat pagubas si caut sa fiu cu ochii in patru astfel incat sa am eu o calatorie cat mai sigura. 

42 minutes ago, Diesel said:

Apropo e cineva pe aici care nu trecut in viata lui pe rosu?! nici cand se schimba si esti in  dreptul semaforului ?!

Recunosc. Cand am inceput sa merg cu bicicleta pe drumuri publice, cam fentam semaforul, nu sunt mandru, dar aveam grija sa nu incurc pe nimeni cand faceam asa. Acum sunt 99% in legalitate cand merg pe sosea. 0.5% pentru ca fentez doar intr-o situatie: noaptea tarziu si cand sunt prea obosit ca sa ma opresc la 2 semafoare pentru trecere de pietoni (nu sunt intersectii) de pe Iuliu Maniu, pe care nu le foloseste nimeni la ora aia si care se fac rosu, foarte convenabil, cand ajung la ele... dar si atunci incetinesc si ma asigur. 0.5% ca nu am ochi de pisica pe pedale :)) ma declar vinovat.