tsisak

Te-am văzut în trafic

Recommended Posts

azi am dat o tura pana in bolintin-vale si pe la 4 fara ceva, cand io intram in bolintin vale, 2 baietii tocmai ce ieseau din sat, probabil indreptandu-se spre bucale. va salut cu ocazia asta si pe forum.

Am vazut si eu un biciclist pe la ora 20:40 in fata la MegaImage (B-dul Lacul Tei). Avea un Altrix Neuzer pe care il lega de un gard cam subtirel ce imprejmuia un copacel. Eu eram fara bicicleta asa ca n-am indraznit sa salut, riscam sa par ciudata.

Il salut insa aici si cu ocazia asta il sfatuiesc sa lege bicicleta de gardul acela GROS de la MegaImage, gardul de la carucioare, cu grija insa astfel incat sa nu incomodeze pietonii.

azi pe la 13.30 prin fata academiei militare pedalau de zor spre eroilor silviusm si un alt tip pe o merida.

azi, pe la 1 fara ceva, la razoare, herr krupp pe galbenioara-i fixed gear :))

nu pot sa cred. m-a vazut si pe mine cineva si m-a si recunoscut. tenchiu. recunosc, am trecut pe rosu.

azi pe la 13.30 prin fata academiei militare pedalau de zor spre eroilor silviusm si un alt tip pe o merida.

Erai tot pe bicicleta?

Da, Paul si Nea Marin. :))

PS. Nu frecventeaza forumul niciunul dintre ei. Dar "frecventeaza" la greu ...soselele.

Erai tot pe bicicleta?

nu,eram in fata academiei si imi asteptam psiholoaga care intarzia ca de obicei!

Aseara intre orele 19 si 20 intre piata Alba Iulia si piata Unirii o multime de ciclisti pe piste. Am remarcat o domnisoara pe o bicicleta cu floricele, foarte draguta, desi parea cam masiva (bicicleta, nu domnisoara). Si tot aseara, tot in acel interval orar, un ciclist pe sosea merge tare in spatele unui autobuz pe sensul spre piata Alba Iulia.

bv lor....cel din spate chiar este in varsta

Merge pe 72 si face peste 20 de mii de km pe an. Nu cred ca exista un exemplu mai bun de ambitie, pentru cei de varsta inaintata.

De fapt este exemplu pentru toate varstele.

Saptamana trecuta (nu mai stiu exact ziua), la intersectia Lujerului, mergand pe Iuliu Maniu spre Decathlon, o domnisoara blonda cu parul lung mi-a acordat intai prioritate si apoi m-a depasit urandu-mi "Sa stapanesc sanatoasa bicicleta". Ii multumesc inca o data pe aceasta cale. Bita era alba cu inca o culoare si domnisoara avea echipament roz cu alb si negru (daca nu ma insel - n-am fost prea atenta pentru ca eram la prima iesire in trafic de anul acesta si eram putin emotionata). Eram cu doi prieteni care au cont si pe aici.

Merge pe 72 si face peste 20 de mii de km pe an. Nu cred ca exista un exemplu mai bun de ambitie, pentru cei de varsta inaintata.

De fapt este exemplu pentru toate varstele.

Mi-ar placea sa-i convinga cineva care-i cunoaste sa intre pe forum pt ca sunt convins ca au lucruri frumoase de povestit.

Nea Marin este el insusi in viata reala. Este o prezenta agreabila, de care ne bucuram cativa dintre cei din Bucuresti. Eu, cel putin ma simt privilegiat de fiecare data.

Oricum este exclus sa il pui acum sa foloseasca un calculator. E oricum prea ocupat cu pedalatul. ;)

Lucru pe care vi-l doresc si voua.

Ieri in jurul pranzului, pe Bulevardul Expozitiei, un posesor de curiera (echipament alb cu albastru; nu sunt sigur, l-am vazut de la distanta) si cu un posesor de MTB parca (bluza galbena, fara casca) treceau "vijelios" pe langa trotuar in sensul spre Bucurestii Noi. Fiind departe, la un balcon, nu am putut striga, dar pe aceasta cale va salut daca sunteti pe aici.

Aseara (17:15) pe linia tramvaiului 20, intre Victoriei si McDonalds, un tip cu gluga pe un MTB echipat cu flashuri de avertizare. Te salut inca o data si imi cer scuze ca eram pe contrasens (recunosc), dar pe partea ailalta trafic mare domne', trafic mare. Sa inteleg ca nu's singuru' care mai foloseste trotuarul din cand in cand ;)

In jurul orei 17:45, 4 baieti cu biciclete de dirt in fata la SportBikeCenter

La 17:55 o domnisoara cu un Scott la intrare pe Calea Victoriei din Piata Victoriei (scz pentru limbajul aplicat soferitei cu Fiatul, dar mi-a taiat fata ca sa se bage ea sa parcheze pe dreapta la BCR. Sper ca nu ai auzit urarile indreptate catre dansa :-bd)

La 18:10/18:15 la intersectia Hasdeu, coborand dinspre Universitate, un domn cu o cursiera galbena. Pe aceasta cale doresc sa ii transmit ca imi place stilul dansului de a nu pune piciorul jos la semafor.

Parca a inceput sa se mai umple si Bucurestiul de biciclisti :D

a dat caldura si serpii ies la soare ! :-bd

Astazi pe la 14.30 foarte multi ciclisti la intrare in Bucuresti dinspre GIURGIU.Cred ca se intorceau de la vre-o plimbare ca se cam imprastiase pe vre-o 2 Km,bravo lor, eu doar i-am clacsonat in semn de salut,pentru ca ma intorceam de la o partida de pescuit....mult succes ...poate ma voi alatura si eu la urmatoarea ieseala ....va saluttttt

M-au salutat doi ciclisti in padurea Baneasa, dintre care unul parea sa aiba camera video pe cap. Cineva de aici, cumva?

Astazi pe la 14.30 foarte multi ciclisti la intrare in Bucuresti dinspre GIURGIU.Cred ca se intorceau de la vre-o plimbare ca se cam imprastiase pe vre-o 2 Km,bravo lor, eu doar i-am clacsonat in semn de salut,pentru ca ma intorceam de la o partida de pescuit....mult succes ...poate ma voi alatura si eu la urmatoarea ieseala ....va saluttttt

Toate cele bune , am primit salutul :) .

Aseara, pe la 18:15, in rondul de la Adunatii Copaceni, un biciclist m-a salutat zgomotos (eu eram cu masina, un megane cu 3 bicle deasupra). Imi cer scuze ca nici nu l-am vazut si nici nu am apucat sa ii raspund la salut caci eram atent la activitatea auto din rond si chiar atunci fi'miu ma batea la cap cu "tati tati, ce-i aia?", aratand spre centrala eoliana de acolo ;) ... asa ca atentia mea era ocupata 100%.

Oricum, foarte multi biciclisti intre Comana si Bucuresti ieri .... frumos.

Astazi am vazut pe la Iancului ora 16:30 o biciclista fara casca pe o cursiera (n-am apucat sa vad marca). Am apucat doar sa observ ca avea un tricou albastru de ciclism pe sub bluza cu maneci lungi la care n-am retinut culoarea. Am dat un claxon scurt sa nu o sperii dar nu cred ca a observat ceva in aglomeratia aia.

Am dat un claxon scurt sa nu o sperii dar nu cred ca a observat ceva in aglomeratia aia.

nu mai claxona indiferent ca saluti sau "atentionezi". este o mare greseala.acum cateva zile era sa turbez de claxoanele unui sofer care de fapt era un binevoitor care ma saluta...un amic de-al meu. cred ca discretia poate fi mult mai aperciata decat un claxon.

Am vazut Duminica seara pe la 20:45 aproape de piata Progresul un grup de 8-9 mtb-isti care veneau dinspre Giurgiu.

Eu eram pe o cursiera si imbracat in albastru, nu v-am salutat pentru ca mergeam pe banda a 2-a dupa un motor cu vreo 40km/h.