tsisak

Te-am văzut în trafic

Recommended Posts

reperat astazi pe Sos.Viilor una bucata ciclist pe o Skarpea, as zice un soi de kaki..., iar pe Progresului (Trafic Greu pt astia mai batrani), o tipa cu o Orbea full-suspension, pe care o intalnesc uneori in aceeasi zona cand merg la "treaba".

Si ar mai fi un tip pe care il vad frecvent, traverseaza Progresului pe Calea Rahovei cu o bicla orange pe care sta scris KTM, desi cadrul este clar un UMF Hardy.>:/

Am vazut azi la pranz pe la Lujerului un tip care mergea pe un Giant mai/modificat de oras cu un picior in ghips :( . GG man!

Si-as mai zice un lucru, nu faceti pe vitejii la vale mai mult decat puteti controla bicicleta, orice v-ar iesi in cale. In zona respectiva, dupa o coborare pe drum bunicel se cam rupea drumul si puteai sa ocolesti destul de greu prin stanga pe o carare destul de ingusta. Baiatul a observat ruperea de drum foarte tarziu (sau deloc?) a pus frana in ultimul moment de pe la 35 la ora si a intrat in ea din plin, dupa gaura din drum (de vrep 70cm) urma un damb la inaltimea normala a drumului pe care l-a luat si l-a aruncat in pietrele de pe drum. "Norocul" lui credem ca a fost ca pietrele in care a intrat erau mobile, si datorita acestui lucru nu i s-a spart craniul, dar a avut taieturi / sfasieri de piele si carne pe fata si frunte si niste cucuie mai mari decat credeam ca pot exista. Nu stiu cum sa le zic, dar arata ca plimbat de un tir, pe carosabil. Mana rupta e probabil cel mai slabut lucru din restul traumatismelor. A fost mereu constient, dar in stare puternica de soc. Daca avea casca probabil avea doar cateva rani in zona nasului si mana rupta, pe langa cele cateva zgarieturi si zdrobiri de muschi, asa probabil o sa se aleaga cu niste cicatrici urate.

Morala: purtam casca, ceea ce va dorim si voua.

casca casca casca

este foarte importanta dar nu te face invincibil.. + ca nebuniile de casti folosite de catre biciclisti protejeaza doar pentru anumite tipuri de impact. La cum s-a prezentat situatia numa' o integrala il scapa pe om. D-aia e bine cand te apuci de mtb-u prin paduri si fel de drumuri sa stii si chestii de trial... Gen Bunny hop(ollie).. te scoate din multe probleme. SI pentru aceasta chestie nici n-ai nevoie de cine stie ce bicla sau roti... ca doar nu faci drop-uri de la minim 60 cm sau ollie de doi metri...

apoi important e sa nu mergi prea repede mai ales in zone necunoscute...

oricum..sper sa fie bine cat mai rapid. Intamplarile astea se pot lasa foarte urat...

Cel mai mult sange s-a pierdut prin taietura de deasupraliniei parului care cred ca ar fi fost acoperita si de o coaja de pepene, iar impactul de pe obraz probabil ca ar fi fost diminuat. Zic asta in ideea in care ar fi absurd sa lasi casca acasa pt ca nu e full face. Capul gol nu se pupa cu bolovanii de pe jos.

Vazut azi pe myxtreme, goitta, asi, czm, junky undeva pe la Dorobanti, unde alergati asa mah ?! :))

am vazut azi o familie in Tineretului...el pe role impingand un carucior sport cu mezinul, probabil, iar ea cu o bicla de culoare inchisa cu scaun de copil, ocupat de asemenea...nu pot da mai multe detalii, i-am vazut, pentru o clipa, mergand in sens invers si chiar in curba, pe pistele de pe partea cu cimitirul...:)

marti, miercuri ( deci cam in ultimele doua zile), pe la 8 si respectiv 11.30, mers impreuna cu Raleigh-ist ( competition cred, in orice caz alb ) .

se saluta si se multumeste pentru ritmul semi-amatoresc adoptat la confluenta. sunt noua pe cursiera si ploaia asta m-ar fi intimidat total. :D

O domnisoara pe cursiera cu tricou "saeco" rosu, ieri in jurul orei 8-9 seara la lujerului.

Vazut azi o sleahta de mtb-isti echipati intre pasajul Otopeni si Academia de Politie pe la ora 18:30.Eu ma duceam spre Snagov,ei se intorceau dinspre Otopeni.Din nu stiu ce considerente cand am trecut prin dreptul lor,pe celalalt sens fiind, s-au facut ca ploua si s-au uitat in cu totul alta directie absolut toti.Frumoasa sincronizare./:)

Mi-am vazut de drum si mi s-a demonstrat inca odata ca mtbistii habar nu au treaba cu salutul,cel putin o parte dintre ei.@-)

Vazut azi o sleahta de mtb-isti echipati intre ...s-au facut ca ploua si s-au uitat in cu totul alta directie absolut toti.Frumoasa sincronizare./:)

Mi-am vazut de drum si mi s-a demonstrat inca odata ca mtbistii habar nu au treaba cu salutul,cel putin o parte dintre ei.@-)

hahahahahhaha eu nu stiu de ce te agiti, pe mine ma lasa rece :-) daca e vreunul care ridica mana sa ma salute si il vad, ii raspund...dar eu sa ma apuc sa fac semne pe strada...nici vorba

Heinz: MTB-iştii îs mai speriaţi, mai pădureţi :P

Am observat că rutierii îşi ridică mai uşor mâna când treci pe lângă ei :D

Heinz: MTB-iştii îs mai speriaţi, mai pădureţi :P

Am observat că rutierii îşi ridică mai uşor mâna când treci pe lângă ei ;)

Nu am ridicat nicio mana ci m-am uitat sa vad daca macar 1 din grupul ala mixt (fete si baieti) se uita in directia mea insa am inteles "mesajul" lor.Nu salut pe nimeni aiurea.

Cat despre ridicatul mainii de pe ghidon,grupul se oprise.

Oricum simt nevoia sa dau explicatia asta.Desi multi probabil credeti ca m-a deranajt faptul ca nu m-au salutat sau nu s-au uitat spre mine ...nu asta e ideea,nu am treaba cu asa ceva :D.Ce am vrut eu sa evidentiez prin acest post e ca totul e o aberatie cand se arunca cu noroi in soselisti cum ca ar fi aroganti,superiori etc,ca intimideaza biciclarii incepatori si ca fac diferentierea intrea soselisti -mtbisti.Bineinteles ca aceste aberatii sunt sustinute de o anumita categorie a mtbistilor nu de toti si la urma urmei din intamplarea asta a mea,cred ca e foarte clar cine face pe superiorul si imparte biciclarii in clase.

Heinz, cred că n-ai înţeles :P Cu ridicatul mâinii, mă refeream la faptul că mai repede te salută un rutier. Într-o zi m-au salutat vreo 5. Urcând un pas din zonă m-a depăşit un rutier, eu fiind cu mtb. Când mai aveam puţin de urcat, el deja îşi dădea drumul pe coborâre, ne-am salutat iar el mi-a adresat şi câteva cuvinte de încurajare :D

Am trecut pe lângă câţiva cu MTB care erau prea ocupaţi de starea drumului şi nu mai observau altceva nimic în jur. E o diferenţă când treci pe lângă unu` de ăsta şi apoi să treci pe lângă un cicloturist.

Totuşi, să nu lăsăm impresia că ăştia cu suspensii avem o problemă. Indiferent de câte roţi şi ce fel de roţi, toţi sunt oameni, şi-s diferiţi.

Mă bucur că văd în oraş tot mai multă lume pe 2 roţi şi zâmbesc de fericire când întâlnesc pe vreunul pe traseele din zonă.

Deaia am specificat ca nu toti ci o parte.Am camarazi mtbisti deci e clar ca nu am ceva cu cei pe mtb.:D)Anul trecut am avut o discutie cu cateva persoane pe tema asta,persoane de pe forum si deaiai am scris aici,acum.

Cat despre cine raspunde la salut mai des...nu are niico treaba.Eu sunt salutat si mi se raspunde la salut mai mult de catre motoristi.:P

Eu atat am avut de zis si aici inchei cu offtopicul.

Seara buna.

Ieri in statiunea Caciulata, dupa ora 17, am vazut 2 masini care aveau cateva mtb-uri pe acoperis. Prima masina avea 3 biciclete printre care am zarit si un Cube Acid, iar a doua (un Renault Scenic) avea un Focus.

Am văzut ieri în Sibiu, la intersecția Coposu x DN1 (Piața Unirii) pe cineva cu o bicicletă orizontală.

Dupa echipament, casca si culoarea bicicletei inclins sa cred ca e Marius. Daca bikla era Bianchi e sigur el. Cred ca Marius Bianchi isi spune aici pe forum.

vazut astazi un cuplu(probabil), pe un tandem pe Bd. D. Cantemir...am putut remarca doar ca jumatatea feminina purta un tricou de echipa romaneasca, galben...cred ca era al Vointei

vazut astazi un cuplu(probabil), pe un tandem pe Bd. D. Cantemir...am putut remarca doar ca jumatatea feminina purta un tricou de echipa romaneasca, galben...cred ca era al Vointei

pai parca Vointa avea alb-mov culoarea echipamentului,cel putin asa aveau echipamentul cand ma dadeam eu cu bicla pe la ei pe la club

Vazut azi in Onesti , pe la 15 , cicloturistul din foto . De o seninatate greu de descris .

L-am vazut si salutat astazi pe Axe. Era cu sotia pe tandem pe Splaiul Unirii aproape de intersestia cu Nerva Traian. Eu eram cel de la volanul solenzei albe care striga pe geam: "Traiasca Axe!" :)

Va salut. Felicitari si pentru curaj. Tandemul arata super...atat cat am putut sa ma uit.

Sper ca el era...am zarit si pe cadrul tandemului ca scria Axe.