Sign in to follow this  
ultkas

Sfat achizitie MTB

Recommended Posts

Am o dilema in a alege intre 2 biciclete.

In primul rand va spun ca am 1.95m si 120kg.

As avea de ales intre RockRider 540 marime XL 

https://www.decathlon.ro/mtb-rockrider-540-275-id_8350454.html

sau

Scott Aspect 960 2018 marime XXL

http://bicishop.ro/Bicicleta-SCOTT-Aspect-960--18--8525.html

Un sfat sau alte sugesti in acest buget de 2000 lei.

Va multumesc.

1. La inaltimea aia nu mai ai ce cauta pe biciclete cu roti de 27.5

2. Scott-ul ala XXL iti va fi mare. Nu stiu cum masoara Scott SoH dar 881mm este enorm. Eu de exemplu am 190-191cm inaltime si folosesc o bicicleta cu SoH de circa 800mm. Am avut bicicleta cu SoH de circa 830mm si pe urcari nu mai ajungeam la sol in caz de oprit brusc. Tinind cont de diferenta de circa 4-5cm, mergi pe XL.

29er și buget de 2000 de lei... numai second-hand poți să găsești ceva echipat binișor și care să fie și pe bune, de la fost proprietar.

Cred că se poate și 27.5, dacă e cadrul de mărime ok, pe înălțime și lungime. 

4 hours ago, ultkas said:

am 1.95m si 120kg

Nu vreau sa supar pe nimeni dar zic: daca nu era vorba de agrement as fi recomandat rugby, nu ciclism.

3 minutes ago, crk said:

Nu vreau sa supar pe nimeni dar zic: daca nu era vorba de agrement as fi recomandat rugby, nu ciclism.

Sa fim seriosi, am avut 120kg+ si ma dadeam cu roti de XC mai usoare decit au unii de sosea. Omul trebuie sa inceapa de undeva si in mod sigur tu nu ajuti.

• Upvote 1

Io mă-ntreb ce făceau săracii uamini înalți și masivi acu ceva vreme, până să apară tuentinainere și tuentisevănuri. 
Renunțau la bicicletă? (@a_mic își râde în barbă... iar săraca Helga plânge)

• Upvote 4

Ce, am zis eu ceva de roti usoare, de Helga sau de ajutor? 

Am zis doar ca nu vreau sa supar pe nimeni. Cred ca trebuia sa pun si-un zambaret din ala. Dar si asa, recomand tot rugby :))

Ca veni vorba, a_micul o fi pe muntele athos acum......daca era la Ciunget mai dadea vreun semn pe-aici. Iar Helga...la Agapia (LE: cu o furca noua)

• Haha 1

Io vorbeam cu @JDM ;)

în urmă cu 5 ore, JDM said:

1. La inaltimea aia nu mai ai ce cauta pe biciclete cu roti de 27.5

Helga a decedat frumos. 

2 hours ago, MaC® said:

Io vorbeam cu @JDM ;)

Helga a decedat frumos. 

Aolo? Adica a fost feic "calidad Alemania" sau are a_micul probleme de sanatate?

M am apucat de "rugby" la 41 de ani pe care ii am si mi am cumparat 

http://www.crossbike.ro/bicicleta-cross-traction-sl5-29siquot-8746822.html

Este super bicla, o recomand cu caldura grasutilor 😀.

Singura problema majora este ca ma cam doare fundul. Imi puteti recomanda ceva pentru asta? Si daca se poate si niste cauciucuri semislick?

Va multumesc anticipat.

Pentru problema durerii - cu timpul, zona se "tăbăcește" și o să te doară din ce în ce mai puțin. Ar trebui să cumperi și o pereche de pantaloni de ciclism cu bazon de calitate, o să simți diferența. Durerea mai poate apărea dacă șaua nu e bine reglată sau nu ți se potrivește, dar aici discuția e mai lungă.

Husele alea cu gel m ar ajuta? 

Rog si un sfat in legatura cu pneurile pentru ca eu merg cu ea pe asfalt.

În opinia mea, husa cu gel ar trebui să fie ultima opțiune, iar pantalonii cu bazon prima. Găsești aici un topic consistent despre șei confortabile, poți merge la un atelier de încredere să te ajute s-o reglezi sau să-ți alegi altă șa. La șei nu există o rețetă, poți s-o nimerești din prima sau poți incerca multe până găsești șaua ideală - chiar dacă ai măsurat corect distanța dintre oasele ce intră în contact cu șaua și-ai reglat-o cum trebuie.

Nu am reușit să aflu mare lucru despre roțile tale, sunt făcute de Cross dar nu știu ce lățime interioară are janta. Ca regulă generală, dacă mergi doar pe asfalt ia cauciucuri slick și mult mai înguste decât ce ai acum. Neștiind cât are janta, nu pot să spun cât de inguste.

Încă ceva, pe asfalt blochează furca, suspensia nu te ajută.

Mersi frumos  esti foarte amabil. Merg cu furca blocata. Ieri am iesit la prima mea plimbare...30km si m a cam rupt. Sunt totusi cam 20 ani de sedentarism. Ma gandesc ca niste pneuri mai de sosea ma ajuta. Mai e si problema greutatii la mine, slickurile tin 120kg?

Aaa, mare parte din problema ta vine de la tura prea lungă, 30 km după atâta pauză e mult pentru fund. Ia-o mai domol, fă ture scurte, ieși de câteva ori pe săptămână câte 5-10 km, cât îți permite timpul și o să vezi că mare parte din disconfort o să dispară treptat și destul de rapid.

Acum cauciucurile: cele mai înguste și mai netede sunt mai rapide, cele mai late sunt mai confortabile. Deocamdată nu le schimba, până te lămurești de ce ai nevoie. Oricum bicicleta ta nu e una de viteză, sporul pe care ți l-ar da un slick e marginal în oraș.

Ramai la anvelopele xking...nu inteleg dc ai vrea sa le schimbi...o anvelopa cramponata ofera mai multa siguranta la trecerea peste borduri, poteci prin parcuri, gropi, canale....

On 4/11/2018 at 9:11 PM, MaC® said:

Io vorbeam cu @JDM ;)

Helga a decedat frumos. 

Mereu mi-au placut inside jokes astea pe care le inteleg 2-3 care apoi se bat pe burta. Din pacate aportul de informatii al acestor glume este zero. kthxbyebye

Mno bun. Ești cam touchy.
Nu era niciun mișto/insaid jăuc.
A, ba da. A fost o ironie vizavi de aberația pe care ai spus-o: că la înălțimea aia n-are ce căuta nici pe 27,5.

Răspunsul cu "Helga a decedat frumos" era adresat lui @crk

On 4/11/2018 at 21:09, crk said:

...a_micul o fi pe muntele athos acum......daca era la Ciunget mai dadea vreun semn pe-aici. Iar Helga...la Agapia (LE: cu o furca noua)

@a_mic nu a mai spus nimic de multă vreme și nu-mi permit să vorbesc în numele lui, să povestesc ce anume s-a întâmplat. Am spus doar că Helga nu mai este. Unde vezi tu ironia în asta?
@Stuparul a întrebat mai apoi ceva - zic eu oarecum îngrijorat și i-am răspuns și lui. Nu, n-a fost defect de fabricație și nu, nu-s probleme de sănătate cu omu'.

Chill down și ia o mică pauză de la corporație. 

Nu stiu cine/ce este a_mic si/sau helga. Tu ai adus vorba despre ea/el/etc intr-o discutie despre dimensiuni de roti si ai dat-o in poezii in loc sa fii ontopic.

Cind e vorba de biciclete cu travel intre zero si 150/160mm si NON +  industria a incercat sa impuna doua trenduri si a dat chifle:

-27.5 a fost un trend care s-a nascut talent si a murit speranta, se observa prin faptul ca toti producatorii majori elimina trepta tot ce aveau in catalog cu roti de dimensiunea aia. Pina si Giant care a sarit tirziu in barca 29er deoarece a mizat pe 27.5 si-a recunoscut lipsa de viziune si a renuntat.

-29 este pentru toti, la fel a fost o prezumtie gresita in cazul cadrelor de dimensiuni mici, la fel observam ca Trek/Cannondale/Ghost/Etc se muta pe roti de 27.5 pentru cadrele XS/S.

Lumea se muta pe 29er si la biciclete de downhill si noi recomandam roti de 27.5 unor persoane de 195cm.

în urmă cu 2 minute, JDM said:

Nu stiu cine/ce este a_mic si/sau helga.

hmmmm... cam jignitor acel "ce este". 
când un nume e scris cu @ în față și e cu fond albastru, ar fi un "cine" nu un "ce". Bănuiesc că știai asta, deci "ce este" e un pic de venin care nu prea avea ce căuta acolo.
Și poate din respect pt forum ar fi trebuit să-l mai răsfoiești nițel și să afli și cine e a_mic și mai ales frumoasa poveste a Helgăi. 

p.s. Vezi că io nu-s invitat special ;) 
păstrează-ți muniția pt el.

• Like 1

"slashul" este un semn de punctuatie care are sensul de "sau" si mai exact un "sau exclusiv" adica poate fi luata o singura valoare dintre cele doua pe care le desparte. Faptul ca eu am scris "Nu stiu cine/ce este a_mic si/sau helga" ar fi fost citit de catre o persoana fara chef de scandal ca "nu stiu cine este a_mic", "nu stiu cine este helga" ,"nu stiu ce este helga". Dar in momentul in care simtim nevoia sa ne declaram jigniti de ceva/orice, incepem sa ignoram regulile gramaticale si sa interpetam dupa bunul plac. Puteai la fel de bine sa consideri ca folosesc "slashul" in loc de "si", alta varianta perfect corecta gramatical si sa te declari iar contrariat.

Si cu tot respectul pentru a_mic, atita timp cit nu isi poate aduce aportul la acest topic nu stiu de ce a fost mentionat. Idem pentru Helga.