lordxmihai

rog sfat bicla aproximativ 4000 lei (pozitie comoda) sosea si 20%offroad decent

Recommended Posts

Salutam comunitatea !,

Tin sa precizez ca este destul de urgent pentru mine sa primesc cateva sfaturi de la voi, nici nu am foarte mult timp sa umblu din magazin in magazin sa probez foarte multe bicle. Iese din discutie varianta SH.

Am nevoie de o bicla la care sa ii pot monta scaunel pt copil cand il duc pe cel mic in parc.

Sunt incepator , vor fi plimbari prin parcuri, poteci, sosea , numai 4-5 iesiri pe an in ture (gen Comana, rezervatia Rusenski Lom , poate chiar traseul din Prima Evadare dar la nivel de tura usoara , nu de concurs ! etc) . 65% bucuresti , 20% sosea , 15% offroad nivel usor.
Cred ca trebuie  sa fie o bicla de trekeking ... cred ? dar sa tina si la o iesire de offroad.

Pozitia trebuie sa fie cat mai comoda (cu o geometrie mai relaxata) buna la ture lungi, plimbari lejere, dar cu o echipare buna ce ii ofera si capacitati de offroad decente, echiparea sa fie cel putin la nivel de shimano deore sau similar.

Initial am ales si probat Medida Crossway 600 , insa din anumite discutii am inteles ca nu “ar tine la ture de offroad – sa nu se strice” .     Exista cadre de MTB neagresiv in acest buget ? Cunoasteti alte alternative la Merida Crossway 600 , ceva mai axate spre offroad dar cu capacitati bune de sosea ?

Asadar am sa pun cateva propuneri si astept parerile voastre.
P.S. Nu imi dai seama daca e diferenta intre roata de 28 sau 27.5 …  29 din cate am citit cred ca e nepotrivita eu avand 176 cm.

1. Merida Crosway 600 – https://www.veloteca.ro/bicicleta-de-cross-merida-crossway-600-2018 (aici am tot evitat intre marime de 51 si 47 , am ales 47 pentru ca mai comod)
2. Giant Roam 1 – http://www.magazinuldebiciclet…..-blue-2018 (dezavantaj e ca la banii astia la giant , conductele de frana nu trec prin cadru)
3. TREK X CALIBER 8 – https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=44536
4. TREK DS 4

Ar mai fi variante de la SCOTT 970 parca … am inteles ca ar mai fi variante pentru CUBE si CANNONDALE. Insa nu stiu daca le pot gasi si proba in Bucuresti.

Ati inteles ideea e sa gasesc la 4000 lei echipare cel putin deore si un cadru axat pe confort , de la un brand de calitate care sa fie pentru  sosea si plimbari , dar sa nu se faca de ras la o iesire offroad.

AM SA RAMAN LA IDEEA DE MERIDA CROSWAY DACA SI VOI IMI RECOMANDATI ASTA. 

Multumesc,
Mihai

Bine ai venit!

Roata de 28 egal roata de 29, diametru 622 mm. Doar balonul cauciucului diferă.

In principiu cred că poți rămâne la Merida Crossway, merge pentru teren mixt in regim lejer, fără probleme.

Ce fel de scaun pentru copii doresti sa montezi? Pe toptube sau cu montaj pe cadru peste roata din spate?

Problema cu Merida aia este ca are rapoarte de sosea 100%. Personal mi se par ciudate bicicletele astea vindute ca xroad entry level dar care vin cu 48/36/26 si 11-34. Le trebuie clar angrenaje de MTB triple si pinioane 11-36 sau in cel mai rau caz ceva gen 50-34T sau 48-32T.

Care Scott 970? Exista atit Scale (care nu este ce vrei tu, este un XC agresiv) cit si Aspect (un xc genul mai de incepator)

Pentru 15% offroad pe an, nici nu m-as uita la furci cu suspensie, mergi pe rigid si scapi si de griji si de greutati inutile.

On 15/04/2018 at 10:22 AM, JDM said:

Problema cu Merida aia este ca are rapoarte de sosea 100%. Personal mi se par ciudate bicicletele astea vindute ca xroad entry level dar care vin cu 48/36/26 si 11-34. Le trebuie clar angrenaje de MTB triple si pinioane 11-36 sau in cel mai rau caz ceva gen 50-34T sau 

Salut,

Atunci ce imi poti recomanda ? Daca Merida Crossway nu e ok de sosea ? M-ai bagat im ceata cu acele rapoarte. 

Sa raman la Merida crossway 600 ?

Am mai gasit cateva optiuni https://www.perfectbike.ro/biciclete-adulti/biciclete-de-cross/bicicleta-de-cross-cube-nature-exc-iridium-red-2018

http://www.bikexpert.ro/bicicleta-cube-nature-sl-black-grey-2018

Astept pareri. Chiar as vrea sa dau comanda cat mai repede nu mai am rabdare.

On 17/04/2018 at 9:29 PM, JDM said:

Eu as merge pe asta https://www.canyon.com/en-ro/fitness/pathlite/pathlite-al-sl-6-0.html desi nu sint fan Canyon. Genul asta de combinatie de foi si pinioane este polivalent si mult mai prietenos cu incepatorii.

sau https://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXKAFFNX1/planet-x-kaffenback-sram-nx1-flat-bar-urban-bike

Salut,

Crezi ca varianta de canyon avand roti de 29er , fata de 28 la crossway 600, ar fi putin mai orientata catre offroad si mai putin catre sosea ?

La canyon observ ca are numai 11,5 kg fata de 13 la merida. 

Merita sa dau diferenta de bani 4200 si 4700 pt canyon ? 

p.s. merida am probat la noi in bucuresti, canyon ... e mai dificil. trebuie sa mergi pe incredere si de asta ar fi util sa posteze cei care detin asa ceva.

în urmă cu 1 oră, lordxmihai said:

avand roti de 29er , fata de 28 la crossway 600

Rotile sunt la fel ca diametru (fara a include anvelopele, desi imi par si alea similare ca balonaj).

Ambele sunt bicle de cross, nu 29er.

Dar Canyon e mai bine echipata la bugetul respectiv, si mai usoara.

Merita diferenta.

bun , practic redenumi topicul cu "merida crossway 600 vs canyon pathlite al sl 6.0"

canyon:  https://www.canyon.com/en/fitness/pathlite/pathlite-al-sl-6-0.html

merida: https://www.veloteca.ro/bicicleta-de-cross-merida-crossway-600-2018

nu mi dau seama daca canyon are aceelasi unghi ca si pozitie de mers fata de merida deja probata si care e ok. o sa dau si mail ca canyon dat fiind ca sunt intre numere (177 cu 90kg , "inseam lenght" in jur de 73-75).

(rotile am inteles ca sunt aceleasi 29 canyon cu 28 merida, desi nu inteleg daca sunt la fel de ce totusi difera)

diferenta eu o vad la suspensie 75 canyon fata de 63 merida si la greutate 11,5 canyon (nu stiu daca e cu pedale sau fara) fata de 13 la merida.

alte diferente la echipare mai sunt ? la schimbatoare, foi, etc eu nu ma prices vad ca ambele sunt pe deore. Imi spunea un coleg de forum ca la canyon sunt niste rapoarte mai bune la schimbatoare ..

merita diferenta de aproximativ 500 lei ? (zic 500 pt ca merida dau un bonus card de 300 lei cu care iti mai poti lua ceva accesorii de la ei)

Astept cateva opinii.

28 vs 29, este aceeasi dimensiune de jante, diferenta o face forma cauciucului. Ignora partea asta deoarece nu este relevanta. Daca pui acelasi Maxxis Rambler pe merida, devine si aia 29er.

Furcile sint identice, nu stiu unde ai citit 75mm la Canyon. Din punctul meu de vedere daca gaseai ceva identic cu furca fixa era si mai bine.

Componentele sint in mare parte identice, roti mai bune la Canyon.

Pentru un incepator care doreste sa faca ture mai lungi este mai interesant Canyonul datorita angrenajului 38-28T cu pinioane 11-42t fata de 48-36-26T cu 11-34t. In putine cuvinte, pe urcari iti va fi mai usor cu Canyonul.

Ce este deranjant la Canyon este faptul ca este pressfit si PF sucks.

On 22/04/2018 at 6:07 PM, JDM said:

28 vs 29, este aceeasi dimensiune de jante, diferenta o face forma cauciucului. Ignora partea asta deoarece nu este relevanta. Daca pui acelasi Maxxis Rambler pe merida, devine si aia 29er.

Furcile sint identice, nu stiu unde ai citit 75mm la Canyon. Din punctul meu de vedere daca gaseai ceva identic cu furca fixa era si mai bine.

Componentele sint in mare parte identice, roti mai bune la Canyon.

Pentru un incepator care doreste sa faca 

Ce este deranjant la Canyon este faptul ca este pressfit si PF sucks.

Ce inseamna pressfit ? 

Canyon are pressfit si Merida nu ?

Credeti ca diferenta de greutate de 1,4 kg de la Canyon , se simte in ture de hobby ?

Butucul pedalier (bottom bracket) poate fi cu filet (threaded) sau presat (press-fit). Găsești aici un ghid al tipurilor de BB, cu avantaje și dezavantaje.

Saliut!

O bicicleta usoara si cu componente de top va fi intotdeauna mult mai placuta la utilizare indiferent ca te dai hobby (ca marea majoritate de aici) sau esti mai avansat. Nu cred ca sunt profesionisti pe forum, doar unii pasionati (hobby dus la max) cu ani multi de experienta si multe zeci de mii de km facuti in sa.

Chiar daca ai 110kg sau 65 vei simti o bicla supla.

Diferenta de greutate la aceeasi dimensiune de cadru cred ca e mai degraba de 2-2,5 kg in favoarea canyon. Producatorii care vand in magazine mint mai mult...canyon sunt destul de fair.

Canyon-ul este net, net superior dpdv al dotarilor...diferenta de pret este mai mult decat justificata.

1) cadru canyon...mai usor decat merida

2) furca pe aer de 1750g la canyon...ncx drl e inferioara nrx e

3) ROTILE...nu pot fi comparate... x1900 model 2018 e un model versatil relativ usor si rezistent cu janta lata

4) anvelope de top la canyon...usoare si rezistente

nu cred ca ai cum sa regreti ca ai cheltuit 100e in plus...canyonul face toti banii daca esti chitit pe bicla noua.

Am aceeasi dilema ca initiatorul topicului. Dupa 4 ani si aproape 7000 km de utilizare a unei biciclete de trekking, datorita unui accident suferit in toamna anului trecut, sunt nevoit sa imi achizitionez o noua bicicleta. 

Canyon Pathlite 6.0 a fost referinta si pentru mine, dar pana la urma am ajuns la concluzia ca Merida este o solutie mai buna, in mult mai putini bani.

Doar ca eu m-am orientat spre Crossway 500, la 3500 de lei. Singura diferenta fata de Crossway 600 este angrenajul - FSA la 500 fata de Deore la 600, 200 grame in plus la FSA datorita faptului ca toate foile sunt din otel (totusi cu un plus la fiabilitate pentru FSA). Plus ca la 500 sunt 2 variante de culoare, fata de una singura (gri + negru) la 600.

Pur si simplu nu am gasit justificarea sa platesc 1200 lei in plus pentru Canyon, in conditiile in care angrenajul cu 2 foi are rapoarte de mtb (pedalezi ca un hamster pentru 30 km/h), butucul pedaler este pressfit, iar schimbatorul cel mai utilizat (cel spate) este dintr-o categorie inferioara (deore vs xt).

Furca si rotile Meridei sunt arhisuficiente pentru ce poate face o astfel de bicicleta si pentru ceea ce initiatorul topicului doteate sa faca: "vor fi plimbari prin parcuri, poteci, sosea , numai 4-5 iesiri pe an in ture (gen Comana, rezervatia Rusenski Lom , poate chiar traseul din Prima Evadare dar la nivel de tura usoara , nu de concurs ! etc) . 65% bucuresti , 20% sosea , 15% offroad nivel usor".

In fine. Este doar parerea mea, nu vreau sa creez polemici... cu atat mai mult cu cat de-a lungul anilor am apreciat multe dintre posturile colegilor care si-au exprimat parerea (total diferita de a mea) pe acest topic. 

PS: la Canyon nu cred ca se poate monta scaunel pentru copil - este important pentru initiator. Eu as fi vrut portbagaj, se pare ca nici ala nu merge..

On 22/04/2018 at 6:07 PM, JDM said:

On 25/04/2018 at 11:27 PM, erik said:

Am aceeasi dilema ca initiatorul topicului. Dupa 4 ani si aproape 7000 km de utilizare a unei biciclete de trekking, datorita unui accident suferit in toamna anului trecut, sunt nevoit sa imi achizitionez o noua bicicleta. 

Canyon Pathlite 6.0 a fost referinta si pentru mine, dar pana la urma am ajuns la concluzia ca Merida este o solutie mai buna, in mult mai putini bani.

Doar ca eu m-am orientat spre Crossway 500, la 3500 de lei. Singura diferenta fata de Crossway 600 este angrenajul - FSA la 500 fata de Deore la 600, 200 grame in plus la FSA datorita faptului ca toate foile sunt din otel (totusi cu un plus la fiabilitate pentru FSA). Plus ca la 500 sunt 2 variante de culoare, fata de una singura (gri + negru) la 600.

Pur si simplu nu am gasit justificarea sa platesc 1200 lei in plus pentru Canyon, in conditiile in care angrenajul cu 2 foi are rapoarte de mtb (pedalezi ca un hamster pentru 30 km/h), butucul pedaler este pressfit, iar schimbatorul cel mai utilizat (cel spate) este dintr-o categorie inferioara (deore vs xt).

Furca si rotile Meridei sunt arhisuficiente pentru ce poate face o astfel de bicicleta si pentru ceea ce initiatorul topicului doteate sa faca: "vor fi plimbari prin parcuri, poteci, sosea , numai 4-5 iesiri pe an in ture (gen Comana, rezervatia Rusenski Lom , poate chiar traseul din Prima Evadare dar la nivel de tura usoara , nu de concurs ! etc) . 65% bucuresti , 20% sosea , 15% offroad nivel usor".

In fine. Este doar parerea mea, nu vreau sa creez polemici... cu atat mai mult cu cat de-a lungul anilor am apreciat multe dintre posturile colegilor care si-au exprimat parerea (total diferita de a mea) pe acest topic. 

PS: la Canyon nu cred ca se poate monta scaunel pentru copil - este important pentru initiator. Eu as fi vrut portbagaj, se pare ca nici ala nu merge..

Salut,

Unde ai gasit crossway 500 la 3500 lei. Eu la velo am gasit cu 3800 si cu voucher de 300 lei pt diverse accesorii.

Ai dreptate e cam mare diferenta  , de 1200 pt canyon. 

Scuze pentru raspunsul intarziat, am vazut in primul post ca era oarecum urgent sa iei o decizie.

La Veloteca am vazut-o si eu, 3800 minus voucherul de 300. Cei 300 de lei te vor ajuta sa iei aproape tot ce iti trebuie pentru inceput.

In opinia mea, cateva chestii sunt absolut necesare... de ex. suport de bidon + bidon, o camera de rezerva (recomand Continental), un lant de rezerva (vei vedea cat de  comod e sa il schimbi intr-un minut si sa il cureti/ungi pe celalalt cand ai timp/chef), un kit de pana (recomand TipTop), un set compact de scule, o mica borseta de agatat pe sa sau pe cadru, o cheie de pinioane (pe care o vei folosi si la discurile de frana), o pereche de manusi (nu m-as sui pe bicicleta fara), poate o casca, reflectorizante fata-spate, poate un cric, poate un set de aripi, poate un ciclocomputer... deja am sarit binisor de cei 300 de lei din voucher.

In alta ordine de idei, inteleg ca butucul pedalier de tip pressfit este de neinlocuit pe Canyon, asta fiind solutia constructiva aleasa de ei. Dar poate sa imi spuna cineva daca cei de la Canyon ar putea inlocui la cerere monoblocul ala cu rapoarte de MTB cu unul putin mai sportiv? Zau ca as da diferenta de bani pe Canyon daca s-ar putea livra fara costuri suplimentare cu un pedalier care sa ofere un raport de transmisie mai apropiat de 1:4...

Nu ca as fi eu mare vitezist (in putine luni voi face 45 de ani), dar cu fosta bicicleta foloseam in mod constant rapoartele 48/15 si 48/13 in deplasarile spre servici. Si bicicleta mea avea peste 15 kg, poate peste 16 cu toate accesoriile pe ea (cric, aripi, pompa, borseta cu scule, bidon de 750 etc.), practic era cu 3 kg mai grea decat Canyonul cu aceleasi accesorii...

Nu stiu ce a ales initiatorul, dar eu am achizitionat cu 2 zile in urma Merida Crossway 500 de la Veloteca. Este o bicicleta de trecking, nimic de povestit nepotilor, ma simt bine pe ea si cam atat. Nevasta-mea zice ca e urata, nu-i place combinata de culori - am gasit in stoc doar varianta albastru (metalizat, destul de ok) cu un soi de turcoaz mat (intr-adevar, cam oribil).

Ieri am vazut ca in jurul valorii de 4000 de lei exista o varianta mai buna Kross Evado , dar acum asta e...

Cam asa arata noua mea bicicleta, aproape complet echipata pentru mersul zilnic la servici:

dxjukm.jpg

I-am schimbat mansoanele , pentru ca cele cu care a venit sunt incomode/odioase, mai am de adaugat o pompa (d-aia de 8 lei din Decathlon) si probabil un portbagaj. Portbagaj pentru ca as cam renunta la rucsac pentru naveta, desi rucsacul mi-a salvat viata anul trecut, cand am avut ghinionul sa dau nas in nas cu un Mitsubishi Outlander.

Cand am luat-o, 13.1 - 13.2 kg. Acum are vreo 14 - 15 kg, in functie de cata apa este in bidon.

e ok 13 kg, sa-ti fie de folos, fara accidente!

O sa rada lumea de mine mai mult ca sigur, dar mi se pare de neinteles motivul pentru care oamenii cred ca au nevoie de  ceva mai sus de Shimano Tourney pentru Bucuresti+ chestii gen padurea Baneasa, Comana samd.

In schimb ii vezi cu Deore Xt si cu antifurt de 12 lei din Lidl plus casca de 49.99 tot de pe-acolo...

Fratilor, va dau cuvantul meu de onoare ca pentru un om care isi ia prima bicicleta (sau prima bicicleta dupa 15 ani samd) Rowan-ul ala care e 999 in Carrefour e numai bun. Mai iei niste pedale decente si cumperi in schimb o casca adevarata., genul de pe care nu poti separa plasticul de polistiren cu mana.  Dupa un sezon iti dai seama daca te-a muscat microbul, daca ai incercat macar un traseu mai dificil etc sau daca ai ramas la stadiul de ture in parc de 2 ori pe luna. Iar cand s-a flescait furca de la bicicleta de 200 de euro poti sa incepi sa-ti faci una ca lumea.

Te-ai gindit macar o singura data ca viata nu e doar despre platit taxe si program de la 9 la 18? Unele persoane isi cumpara lucruri dragute pentru ca pur si simplu asta le face placere. De exemplu parerea mea este ca mai jos de Deore nu merita cumparate componente de la Shimano.

Am dubii ca vezi persoane cu un full XT cu antifurt de 12 lei si casca de 49.99. Faptul ca vezi un schimbator spate XT de 250lei nu e mare lucru, asa iau producatorii ochii prostilor.

Sa zicem ca partial ai dreptate, pasul spre o bicicleta scumpa trebuie facut atunci cind stii ca iti place sa dai pedale. Dar faptul ca cineva isi cumpara o bicicleta de 1000-2000-5000-10000 euro si care apoi aduna praful nu este problema noastra.

• Upvote 1

Crede-ma ca tonul si prima propozitie din mesajul tau sunt cu desavarsire nepotrivite, asta ca sa fiu finut si sa nu incep acum sa fac si eu presupuneri depsre chestiile la care te-ai gandit tu sau nu "o singura data in viata".

Cu al doilea paragraf deja ma duci cu gandul la incapacitatea de a urmari intelesul unui text simplu, totusi mesajul meu nu cuprinde nicaieri expresia "full Xt".   Sa zicem ca prefer sa dialoghez cu oameni care raspund la chestiile pe care chiar le-a scris interlocutorul si sa ne oprim aici.

Sfatul meu vine dintr-o lunga experienta inceputa in perioada in care trebuia sa bagi mama pilelor si sa dai mama spagii ca sa faci rost de o semicursiera ruseasca Turist si e dat exact oamenilor care risca sa dea mii de euro degeaba pe un suport pentru praf.  Daca nu te intereseaza acest aspect nici nu inteleg de ce ai simtit nevoia sa dai reply...

Daca tu consideri ca mesajul meu a fost nepotrivit si eu consider la rindul meu ca mesajul tau a fost nepotrivit. Mentalitatile astea obosite prin care impartim oamenii dupa ce poarta, dupa ce respira si dupa ce conduc sint o chestie mostenita din comunism.

De asemenea propun ca nici televizioare sau masini sa nu mai cumparam, nu de alta dar poate te deranjeaza si astea si vii sa ne precizezi ca ai prins timpurile in care asteptam cu anii sa cumparam asa ceva. Faptul ca la 28 de ani la Revolutie simti nevoia sa mentionezi vremurile alea si in ce conditii ajungeam sa cumparam anumite bunuri este total irelevant.
Faptul ca vezi undeva un XT scris pe o bicicleta sa inteleg ca este suficient in ochii tai pentru a il descalifica pe proprietar de la dreptul de a se plimba prin parc? Ne poti preciza valoarea maxima a unei biciclete cu care ma pot da la Comana? Nu as vrea sa fiu lapidat pe acolo de ceva gasca de oameni indignati de faptul ca imi expun bunastarea la ghidonul unei biciclete de 2500lei (sau cit e o mai costa ceva Cube care vine cu ceva XT pe ici pe colo).

Atita timp cit omul vine si spune ce doreste sa isi cumpere si nu o face la stilul manelaresc de uite cit arunc pe bicicleta, este liber sa faca ce vrea.

Poate ar fi mai bine sa te dai mai des cu bicicleta si mai putin sa te chioarasti la ce poarta altii si ce biciclete au. Probabil te-ar face mai putin acru.

Io crecă ăia care se bagă la Facultatea dă Filosofie (Bucurejti, Cheiu Gîrlii, prima pă stînga după Carfur Grozăvești), nici nu știu ce dispute filosofice suculente pierd, altfel ar băga un ochi pă forumu dă ciclizm!

Chill out!

Merge să te dai și cu biclă de 700-1000 de lei, merge și cu d'alea mai bine echipate.

• Haha 1

Nici o problema, am zis deja ca nu ma intereseaza dialogul (e un fel de a spune) cu genul asta de interlocutor. Unii sunt clar nevorbiti, stau toata ziua la cate o tastatura si asteapta poate apare un  prilej de scandal pe undeva  🤣

Ce ma deranjaza pe mine (la nivel general) este promovarea acestui curent de gandire tip "nimic sub Deore nu merita" samd. Strict utilitar vorbind (deci nu ca sa-ti faci o toana, ca sa te rasfeti etc - nu discutam acest aspect, face fiecare ce vrea cu banii lui) cred ca si cu SIS iti faci treaba foarte bine prin Bucuresti/parcuri/padure. Schimbatoarele fata/spate din gama Tourney se pot regla corect fara bataie de cap si rezista multi ani la o utilizare de tip sosea/drum forestier cata vreme intretii corect bicicleta). Cred ca singurul moft pe care as sfatui orice incepator sa si-l faca ar fi sa-si ia schimbatoare  de ghidon tip rapid fire nu revoshift - mai ales la cele foarte ieftine diferenta este ingrozitor de mare.

Am ajutat zilele trecute pustiul unui vecin sa-si regleze o bicicleta de-asta varianta ceva mai rasarita de supermarket cumparata acum vreo 2 ani  - dupa maxim 15 minute si fata si spatele schimbau impecabil, franele tineau excelent etc. Bine, rotile parca erau cele de la masina lui Fred Flinstone  😂 dupa cate borduri luasera, cred ca puteai sa intinzi si sa slabesti la spite  zile si tot degeaba, dar una peste alta te puteai da cu ea in continuare. Furca, desi era model "puscarie"  inca mai tinea binisor.